Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Feriti-va de BCR - Banca Pentru Locuinte

- - - - -
  • Please log in to reply
248 replies to this topic

#91
TheGrudge

TheGrudge

    Watcher

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,451
  • Înscris: 25.08.2006
Ceea ce vreau eu sa subliniez este faptul ca procentul de dobanda este acelasi indiferent de perioada iar dobanda ca suma efectiva este calculabila dupa o formula pur matematica deci nu te jupoaie nimeni ((Dobanda = Sold Credit * Rata dobanzii * nr. zile din luna) / 360 zile.Ponderea dobanzii in valoarea ratei lunare depinde insa asa cum am mentionat si anterior, de perioada creditului.Este normal ca la un credit pe 30 ani, la inceputul perioadei, dobanda sa reprezinte majoritatea valorii ratei lunare achitate ca ulterior, odata cu diminuarea sumei, valorile sa se inverseze (principalul va fi dominant).
Luand exemplul unui credit in sold de 100.000 Euro, cu o rata a dobanzii de 6 %, in luna respectiva vom avea o dobanda pe scadentar in suma de :
(100.000 * 6 % * 30) / 360 = 500 Euro.
Astfel, indiferent daca avem un credit pe 5 sau pe 20 ani din acel moment, in luna respectiva, dobanda din scadentar va fi 500 Euro, urmand sa scada pe masura ce suma se diminueaza.
Principalul insa, va fi diferit, mai precis:
La un credit pe 30 ani, conform unei simulari efectuate pe un calculator de credit, avem un principal de 99 Euro + dobanda de 500 Euro - > Total rata : 600 Euro
Daca acelasi credit de 100.000 Euro, ar fi pe 5 ani, am avea o rata lunara in prima luna de 1934 Euro, alcatuita din aceeasi dobanda de 500 Euro + principal 1433 Euro, deci ponderea mai mare nu mai este a dobanzii.

#92
Alexstars07

Alexstars07

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 04.03.2013
FERITI-VA DE BCR BPL................



INTREBARE :

ESTE CINEVA CARE A OBTINUT CREDIT PRIN CONTRACT DE ECONOMISIRE-CREDITARE???

#93
georgeburduhos

georgeburduhos

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 25.02.2013
Este foarte usor sa fii pacalit de BCR-BPL daca nu citesti contractul, daca ai un consilier care lucreaza doar interesul lui.
Si eu am doua contracte de genul asta, am stiu de la inceput ca nu voi putea folosi banii decat dupa 5 ani (daca vreau sa evit acel comision), stiam de comisionu de 550 ron - care de fapt se ia la sfarsitul contractului doar daca reziliezi anticipat iti este luat deci oficial tu cand ai depus 550 ron in primul an trebuie sa mai depui diferenta pana la 1000 euro nu trebuie ca in primul an sa ai 1000 euro + 550 ron sa profiti la maxim de cei 25% dati de guvern.

Legat de cei 25% - se dau in fiecare an in valoare maxima de 250 euro, dar orice suma sub 1000 euro depui tu in anul respectiv primeste 25%. Cei 25% nu trebuie justificati cu nici un bon dupa cei 5 ani de zile. (asta e regula de guvern nu de banca).

BCR-BPL este pentru tineri care vor o casa dar nu au bani suficienti si le este greu sa faca un depozit clasic (greu poate ca nu reusesc si tot timpul intra in acel depozit), dar si pentru avantajul de a avea posibilitatea ca dupa cei 5 ani de a primi un credit de aceeasi valoare cu depozitul si cu o dobanda preferentiala -  aici de fapt e toata smecheria BPL-ului si tot avantajul, in acel credit cu dobanda de 6,5%. dobanda garantata prin contractul semnat (cititi contractul la obligatiile bancii care spune ca acest contract nu poate fi modificat de catre banca cum vrea ea).


Sub nici o forma BPL nu este pentru o batrana de 83 ani, din pacate in acest caz nu trebuie dat vina in totalitate pe BCR pentru produsul oferit ci pentru ca au angajat un asemenea consilier. Produsul este corect, si simplu daca iti este explicat corect si daca citesti contractul cu atentie nefiind mare filozofie.

#94
Alexstars07

Alexstars07

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 04.03.2013
Corect dl georgeburduhos vad ca esti foarte bine informat despre acest contract dar DOBANDA PT UN EVENTUAL CREDIT ESTE ASA:

   5%PE AN PT UN CONTRACT  LOCUNTA PLUS
   5 %PE AN  PT UN CONTRACT LOCUINTA IMEDIAT
   6%PE AN  PT UN CONTRACT ECONOMII PLUS

dobanda find in LEI


Vezi ce contract ai semnat si vezi ce credit ai putea sa iei...........nu cred ca e ceva  cu 6.5% cum ai zis tu

pare a reclama ce ai spus tu mai sus ......las-o mai moale

bcr bpl e o mizerie  atat timp cat iti bagi bani la ei in banca ei vor stabili ce o sa faca cu bani SI DACA ITI VOR ACORDA CREDIT LA O ASEMENEA DOBANDA ..............


AM MAI INTREBAT SI MAI INTREB, POATE SA IMI RASPUNDA SI UN ANGAJAT BCR (NU MAMANC LA NICI UNUL FICATEI)


A OBTINUT CINEVA CREDIT LA UN CONTRACT DE ECONOMISITE CREDITARE PANA ACUM ?

#95
Evan86

Evan86

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 27.02.2013
Dobanda e de 6% insa nu e D.A.E., valoarea D.A.E. e de aproximativ 8% fixa, ceea ce oricum e foarte bine daca o comparam cu alte credite de pe piata.

@georgeburduhos

Nu e adevarat, comisionul de 1% din suma contractata se percepe indiferent daca finalizezi sau nu contractul. Primeste dobanda pt cei 550 ron depusi insa vor fi scazuti din suma totala stransa dupa 5 ani alaturi de comisionul anual de 28 ron.

@Alexstars07

Creditul de la BPL se acorda in aceleasi conditii ca orice alt credit ipotecar. Daca aduci toate actele solicitate de banca si te incadrezi ca venituri si ca scoring, atunci ti se va acorda creditul. Daca nu, nu.

Edited by Evan86, 08 March 2013 - 22:36.


#96
adaniel69

adaniel69

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 02.11.2006
mie mi-a spus un consultant ca acel credit nu este ipotecar dupa cei 5 ani de economisire! totusi nu vad cum garantez ca le dau banii inapoi...

#97
Evan86

Evan86

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 27.02.2013
Atunci acel consultant ori te-a mintit ori habar nu are ce vorbeste. Creditul de la BPL trebuie sa aiba o garantie imobiliara, ca doar nu o da Banca pentru Locuinte credite de nevoi personale.

Edited by Evan86, 10 March 2013 - 10:00.


#98
Alexstars07

Alexstars07

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 04.03.2013
even86 sti tu ce sti legat de acordarea de credit..... banca stabileste regulire pentru accordarea de credite........asa e  banca poate cere o garantie imobiliara ca sa nu se arda........dar e de mizerie tipul asta de contract......cat economisesti nu te intreaba daca ai bani sau venituri iar cand vrei sa iei credit fac asa fel inact sa nu iti doresti credit


acest eventual credit dupa economisire nu are treaba cu creditul ipotecar.tu trebuie sa justifici ca bani s-au dus pe spatiu locativ de exemplu poti sa iti cumperi un teren intravilant,mobila,  sisteme termice ,sanitare ,orice ........si cuie poti sa iti iei de toti bani atata timp cat e pentru SPATIU LOCATIV  


Mai e ceva.....dupa ce iti acorda credit iti da doar bani tai economisiti fara prima de la stat ...ulterior dupa ce aduci chitante pe ce s-au dus bani iti vor da si prima de la stat .....la fel cum statul deconteaza tva-ul firmelor dupa ce vin cu facturi.


Ia zi evan86 .......numlele tau si ce ai scris mai sus imi arata ca ai 27 de ani si ca lucrezi la banaca pt locuinte ( le-ai scris numele banci cu cu litere mai ) intrebarea mea pt tine

a obtinut vrun roman credit ipotecar cum ii zici tu prin bpl??

#99
Evan86

Evan86

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 27.02.2013
Din faptul ca am scris Banca pentru Locuinte astfel ai dedus tu ca as lucra la ei? :))) Nu sunt angajatul lor asa ca nu stiu daca a obtinut sau nu cineva credit de la ei. Insa toate bancile au interes sa dea credite pt ca asta inseamna profit pt ele asa ca ma indoiesc ca ar pune piedici clientilor in obtinerea creditelor, trebuie doar sa indeplinesti conditiile de eligibilitate, care or fi ele ca nu m-a interesat sa le stiu neavand nici cea mai mica intentie de a face vreun credit de orice tip.

#100
Alexstars07

Alexstars07

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 04.03.2013
normal ca dau credite doar cum vor muschi lor......6% pe an in lei e foarte bine zilelor noastre ........ si in conditiilea astea in scrisoarea de repartizare imi apare ca pot sa iau credit la dobanda asta dar pe o durata de 88 de luni (nu ar fi o problema ca as achita mai repede) ideea e sa traga ei de cat mai mult timp la o asemenea dobanda



dar e normal ca dupa economisire sa nu pot lua 10.000 lei cu acte doveditoare la un venit de 2.500 lei ,e chiar culmea mai ales ca indeplinesc toate conditiile din contract.Problema e la ei , plus ca am mai vb cu lume ce au kktul asta de contract si la fel o mare pacaleala....


eu as dori sa ne stangem mai multi si sa ii combatem


angajata ce lucra in 2009 ce a intocmit contractul meu nu mai lucreaza la bcr....am intalnit-o la un magazin, era vanzatoare si mi-a zis ca a plecat de la bcr pt ca veneau clienti furiosi si cereau explicati si iesea cu scandal.... asa ca mai bine a plecat cica sa nu ii fie pusa integritatea fizica in pericol....tot timpul cand mergeam la sediul bcrbpl erau oameni noi habarnisti ce nu stiau ce e cu ei acolo .....poate doar ca sa faca contracte sa le ia la romani 1% deschiderea de contract.Am cerut sa vb mereu cu un sef ceva de pe acolo dar ziceau ca e plecat  ....poate pe la declarati cu fraudele ....


Nu imi ramane decat sa va previn si sa va zic sa nu faceti un asemenea contract, ce sa mai zic de nefericiti aia ce ai bagat bani doar in deschiderea de contract si atat sau ca un angajat bcrbpl a facut un contract unei batrane de 83 de ani....toti ce lucreaza la bcr sunt puscariabili .....asta arata locomia si calitatea serviciilor unei mare banci din Romania

#101
ing_vasile

ing_vasile

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 14.07.2010

 Evan86, on 27 februarie 2013 - 21:54, said:

Nu, problema e ca nu prea stii tu sa calculezi dobanda.
Esti destul informat despre acest produs al celor de la bcr bpl,,,,,
Am trimis un e-mai celor de la bcr sa ma ajute sa calculez cifra de evaluare,,,, raspunsu lor a fost " cifra o calculeaza doar sistemul "  deci sistemul a generat si acele formule si contracte??? cu alte cuvinte esti la loterie in plus de asta nu poti sa-i verifici daca o calculeaza sau nu bine,,,,pt ca in contract nu ai informatii despre
ApBpL=  ∑dobBpL/Rdobact
dobBpL=suma dobanzilor preconizate a fi percepute clientului pentru creditul acordat de banca pentru locuinte....  va rog sa-mi explicati cum se calculeaza???????????
Rdobpas= rata anuala a dobanzii perceputa clientului de catre banca pentru locuinte la creditul de rambursat....... va rog sa-mi explicati cum se calculeaza??????????

Macar am un raspuns scris de la iei din care reiese ca sunt pe spate si nu stiu ce vand si raspunsu l-am primit de la o persoana cu functie nu de la un amarat de vanzator......

Edited by ing_vasile, 23 May 2013 - 22:23.


#102
bog4u

bog4u

    @Român

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,024
  • Înscris: 20.12.2007
Salut !
Am si eu un contract cu bpl-bcr ---suma totala contractata 66000lei .
Am depus cca 9000lei timp de 3 ani ...suma existenta acum este de cca 11000 lei.
Am avut un eveniment tragic in familie si am fost nevoit sa merg la banca solicitand rezilierea contractului.
Initial ..acum 3 ani am platit 660 lei commission 1%.
Acum mi s-a spus ca daca doresc sa retrag toata suma trebuie sa mai platesc 1% = 660 lei .
Toate bune si frumoase --cer sa retrag banii , insa mi se spune ca primesc banii peste 7 zile lucratoarePosted Image
Si ..stupefactie ..consultantul imi spune ca pierd si primele de la stat ~ 500 euro .
In total din 11000 lei rma sa primesc undeva la 8000 lei...practic mult mai putin decat am depus in cei 3 ani.
Am renuntat sa mai retrag banii ...insa am studiat contractul cu atentie : pot primi si dobanda de la stat daca justific sumele cu facturi utilizate pentru locuinta .

Aveti idee cum pot proceda pentru a-mi putea retrage toti banii (evident platind comisionul 1%) , fara sa pierd primele de la stat ?
Multumesc anticipat !

#103
Evan86

Evan86

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 27.02.2013
Din cate stiu eu, daca de exemplu ti-ai pune termopane, ai putea sa te duci cu factura la banca pentru a iti fi decontata si in acel caz ai primi inclusiv prima de la stat. Dar asta nu stiu cat te ajuta deoarece in momentul in care te duci la banca cu factura, deja ai platit-o din buzunarul propriu si nu ai face decat sa iti primesti suma inapoi. Sau in cazul in care e posibil, banca sa vireze banii in contul firmei care ti-a facut lucrarea. Deci oricum ar fi, cei 11.000 de lei nu vor fi disponibili intregral pt a ii folosi in alte scopuri. E normal sa nu poti retrage toti banii cu tot cu prima de la stat mai devreme de 5 ani, cand reziliezi un contract inainte de termen, nu se aplica aceleasi conditii ca atunci cand il duci la bun sfarsit. Ai putea totusi sa nu trebuiasca sa mai platesti din nou acel comision de 1% daca astepti 3 luni pt a iti primi banii de la banca. In contract se stipuleaza ca se plateste acel comision doar daca nu vrei sa astepti 3 luni pt a iti fi virati banii. Ar fi pacat sa trebuiasca sa renunti la contract cand mai ai doar 2 ani pana la final dar cand apar evenimente neprevazute de genul aceluia mentionat de tine si ai nevoie de bani, nu prea ai ce face.

Edited by Evan86, 11 August 2013 - 12:28.


#104
bog4u

bog4u

    @Român

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,024
  • Înscris: 20.12.2007
Multumesc @evan86 !

Ideea este ca pot justifica fiecare leu cu facturi : chiar doresc sa folosesc banii pentru casa , deoarece suma alocata pentru mobila si centrala s-a dus intr-o alta directie.
In contract este precizat clar ca daca retrag banii dupa 2 ani , beneficiez si de primele de la stat , cu conditia sa justific sumele.

In realitate cei de la banca mi-au spus ca pierd  prima de la stat si platesc si comisionul de 660 lei . Nu ma deranjeaza sa platesc 660 lei comission , dar sa imi opreasca si 500 euro primele de la stat este deja prea mult.
Nici variantele cu credit garantat de suma existenta la ei nu au fost luate in discutie : practic imi ofera credit de nevoi personale cu 15-20% dobanda
la care trebuie sa vin cu acte doveditoare .
Eu doresc doar sa retrag suma existenta si sa o justific cu facturi ....miercuri am sa revin la banca sa le prezint contractul in care se precizeaza clar
ca pot retrage toata suma(inclusiv prima de la stat ) dupa 2 ani daca aduc facturi ce dovedesc faptul ca am utilizat sumele pentru locuinta .

#105
Evan86

Evan86

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 27.02.2013
Pai ia si facturile cu tine, de multe ori cei din sucursale habar nu au ce vorbesc asa ca daca dai peste cineva care nu are competenta necesara de a te ajuta, solicita-i persoanei respective sa sune in centrala bancii si sa se intereseze. Eventual ameninta-i si cu ANPC ca sa pari mai convingator, din pacate angajatii bancilor de la noi sunt in general habarnisti, in primul rand datorita faptului ca nu primesc niciun training in legatura cu pozitia pe care o vor ocupa. Singurii care stiu ce vorbesc sunt cei care se intereseaza din proprie initiativa despre produsele pe care le promoveaza dar sunt putini.

#106
Alexstars07

Alexstars07

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 04.03.2013
Bog4u        ne poti da mai multe informatii legata de tipul contractului ce l-ai semnat?
Orice nelamurire ai avea citeste bine termeni contractului ,informeazate dupa care dute peste ei si nu te lasa influentat de ce zic ei ca prima de la stat nu o sa o iei si alte baliverne......si mai ales sa citesti cu atentie tot ce urmeaza sa semnezi..

   Solutia pentru problema ta ar fi retragerea banilor dupa economisire si nicidecum rezilierea....acum depinde daca indeplinesti conditiile pt retragerea banilor trebuie sa ai  minim 18 luni de economisire si sa atingi suma contractata de la inceputul contractului .In caz ca nu ai atins suma contractata aceasta se poate modifica in schimbul unui comision.........dupa care spui ca nu doresti CREDIT si doresti doar bani economisiti plus PRIMA DE LA STAT .ei ar trebui sa iti puna la dispozitie bani tai economisiti ca in termen de pana la 2 ani sa vi cu facturile in original pe numele celui care are contractul ca sa iti ridici si PRIMA DE LA STAT.Ideea e ca trebuie sa justifici ca bani s-au dus pe spatiu locativ (ex: teren intravilant ,apartament , materiale de constructie,termopane , centrala...)
   Chiar daca o sa reusesti sa iti scoti bani o sa dureze ceva ....nu cred ca iti va fi de folos daca bani vin tarziu pt problema ta
Nu le spune ca vrei bani urgent pt ca te vor umfla de comisioane si altele.....
Sper ca ti-am fost de folos si daca ai intrebari putem vorbi aici
Ne spui te rog din ce oras esti?si cine ti-a incheiat contractul?

Edited by Alexstars07, 12 August 2013 - 19:35.


#107
Evan86

Evan86

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 27.02.2013
Alexstars, suma contractata se poate doar mari, nu si micsora.

#108
Alexstars07

Alexstars07

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 04.03.2013
Evan 86  tin sa te cotrazic ......exista cerere de modificare a contractului de economisire creditare...chiar asa se si cheama si pot face diferite modificari de la datele de indentificare ,la reducerea sumei contractate pana la conexarea contractelor.....chiar am pe birou un exemplar
   Eu mi-am redus suma contractata in 2011 cu un comision de 1% din valoarea reducerii
   Daca tot nu crezi o sa atasez o poza cu aceea cerere

Bog4u  ce ai mai rezolvat cu contractul ??

Edited by Alexstars07, 13 August 2013 - 18:55.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate