Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Clipboard files copy/paste, filen...

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024
 De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...
 Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS
 Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet

Apometru defect?
 

nehotarare

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
manuta29

manuta29

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 24.10.2011
salutare tuturor
as vrea sa stiu ce parere aveti despre bicicleta Velors 2660CD:marturisesc ca nu am mai auzit de aceasta marca de biciclete si m-ar interesa impresiile unor bikeri mai experimentati
nu intentionez sa o folosesc decat in oras dar la modul in care arata strazile in Tulcea,de unde sunt,cred ca s-ar potrivi

#2
wirespot

wirespot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,654
  • Înscris: 23.09.2002
Dar ce ți-a cășunat fix pe modelul ăla dacă nu știi nimic despre el?

Necunoscătorii tind să exagereze gravitatea situației cînd vine vorba de mersul prin oraș. Dacă nu vei coborî pe scări cu ea sau dacă străzile tulcene nu arată ca albia rîului, orice bicicletă de oraș este foarte ok. Nu ai nevoie de suspensie, cel puțin nu pe furcă sau cadru, care-s foarte scumpe, poți rezolva cu o șa cu arcuri.

Poți găsi exemplare la mîna a doua la 200-300 de lei, echipate de oraș (apărători, roți mari de 28" sau 700, fără schimbătoare). Dacă vrei neapărat ceva nou se găsesc niște mărci ceva mai decente pe la 500-600 de lei, nu e nevoie să iei un no-name.

Spune-ne un buget, ce greutate și înălțime ai și ce vrei să faci cu ea (am înțeles că exclusiv oraș?) și-ți putem face niște recomandări mai exacte.

#3
manuta29

manuta29

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 24.10.2011

View Postwirespot, on 24th October 2011, 19:15, said:

Dar ce ți-a cășunat fix pe modelul ăla dacă nu știi nimic despre el?

Necunoscătorii tind să exagereze gravitatea situației cînd vine vorba de mersul prin oraș. Dacă nu vei coborî pe scări cu ea sau dacă străzile tulcene nu arată ca albia rîului, orice bicicletă de oraș este foarte ok. Nu ai nevoie de suspensie, cel puțin nu pe furcă sau cadru, care-s foarte scumpe, poți rezolva cu o șa cu arcuri.

Poți găsi exemplare la mîna a doua la 200-300 de lei, echipate de oraș (apărători, roți mari de 28" sau 700, fără schimbătoare). Dacă vrei neapărat ceva nou se găsesc niște mărci ceva mai decente pe la 500-600 de lei, nu e nevoie să iei un no-name.

Spune-ne un buget, ce greutate și înălțime ai și ce vrei să faci cu ea (am înțeles că exclusiv oraș?) și-ți putem face niște recomandări mai exacte.
de ce mi-a casunat pe bicla asta,pentru ca mi s-a parut ca are un pret foarte bun,600 lei,in raport cu ce are pe ea;acum cat de fiabila este sau daca are un renume cat de cat bun ori foarte naspa asta nu mai stiu si m-ar intersesa
referitor la celelalte date,eu am1,80 si 85kg - bugetul nu ma ajuta decat pana la max 800-850lei din pacate
momentan am o bicicleta de la first bike de care sunt foarte multumit dar care are inconvenientul de a fi foarte grea,vreo 20 de kg,lucru care nu ma ajuta pe dealurile din Tulcea,caracteristicile sunt insa asemanatoare cu bicla velors,adica frana pe disc pe fata si amortizor tot pe fata,piese care s-au comportat excelent la actuala bicla si as vrea sa le pastrez

#4
adipelcz

adipelcz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,789
  • Înscris: 28.05.2004
Pai solutia cea mai buna e sa vinzi First-Bike-ul ala (poate iei pe el 150-200 lei). Adaugi acei maxim 800-850 lei si-ti iei o bicicleta cu 1000 lei. Gasesti destule variante ok la 1000 lei, care este minimul minimului pentru o bicicleta decenta.

Cand te referi la dealuri te referi la teren accidentat sau la asfalt?

Daca ai si de gand sa te dai pe teren accidentat, gandeste-te serios si la siguranta ta cand iei o bicicleta, pentru ca o mana rupta sau alta problema mai urata datorata unei cazaturi din cauza ca bicicleta a avut o defectiune chiar cand nu trebuia s-ar putea sa te coste mult mai mult.

Strict legat de bicicleta din titlu, ea este din categoria "biciclete de supermarket", adica niste tentative de biciclete care doar seamana cu o bicicleta.

In 1000 de lei poti gasi fie ceva SH bunicel sau chiar una noua. Atentie si la dimensiune. Tu ai nevoie de ceva cu un cadru de 18-19 inch.

Cauta de exemplu biciclete Neuzer sau Magellan si cred ca gasesti ceva ok la pret. Altfel, la mana a doua gasesti cam la un 60% din pretul uneia noi ceva bun. Atentie insa ca se vand si multe biciclete furate, care au un pret suspect de mic fata de varianta noua.

La 1000 lei nu gasesti bicicleta cu frane pe disc decente si cu suspensie pe fata performanta decat SH si chiar si asa e greu. Cauta ceva cu frane pe janta. Sunt mai ieftine, mai usor de reglat si de intretinut decat alea pe disc (mai ales daca alea pe disc sunt hidraulice, desi ma indoiesc ca in banii aia gasesti hidraulica). Suspensia pe fata la astea ieftine e de design mai mult, in ideea ca va absorbi doar socuri mari, cele mici le vei resimti pe toate in ghidon. Ceea ce face insa cu mare succes o furca cu suspensie ieftina e sa adauge vro 1-2 kg in plus la bicicleta :). Apropo de nevoia pentru suspensie in oras, vreau sa spun ca eu toata primavara (locuind in Brasov) am urcat si coborat pe Tampa, in Poiana (prin padure) cu o bicicleta fara nicio suspensie si frane pe janta. Deci pentru oras chiar nu ai nevoie de amortizoare.

#5
wirespot

wirespot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,654
  • Înscris: 23.09.2002
850-1000 e o sumă destul de mare pentru o bicicletă de oraș. Îți permite să iei ceva nou, dar cred că ar trebui să-și redefinească el criteriile mai degrabă. Cum am mai zis, o bicicletă de oraș nu este foarte pretențioasă.

Încearcă și să apelezi la meșteri și magazine, locale sau nu, e posibil oricînd să găsești ceva mai ieftin SH. O să încerc să-ți faci niște sugestii pe privat.

#6
Nk11

Nk11

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 16.04.2011
În cazul în care nu ți-ai cumpărat încă...
Dacă înafără de oraș mai intenționezi și ceva off-road, ai putea opta pentru un Impulse Challenge (brandul premimum de la DHS).
Are o echipare destul de bună la cei 900-1100 de lei cat se cere pe ea: furcă Santour XCM v2, Shimano Acera spate si Tourney față etc.
Din păcate, frânele pe disc cu care vine însă sunt destul de slăbuțe.. dar în timp își mai dau drumul.
http://www.dhsbike.r...687-21v/42.html


Dacă vrei să mergi doar prin oraș, mergi pe ceva fără suspensii.

Edited by Nk11, 21 November 2011 - 23:55.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate