Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Clipboard files copy/paste, filen...

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024
 De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...
 Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS
 Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet

Apometru defect?
 

Impozit pe "Royalty Income" din US

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
Neutrynoz

Neutrynoz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 21.09.2011
Salut tuturor

Ma numesc Daniel si sper ca ma puteti ajuta in urmatoarea chestiune:
Am jucat pe un site nou deschis din US ce promoveaza sporturile mintii, free to play, dar cei din Top 10 primesc bani. Castigul se incadreaza la "royalty income". Se pare ca daca ar exista un anume Tratat intre noi si US, as putea evita sa mi se scada 30% din castiguri. Asta m-ar ajuta mult, sunt student si astfel as putea face niste bani frumosi online.
Citat din emailul de la ei.

Quote

Instructions are at http://www.irs.gov/p...-pdf/iw8ben.pdf. If you want to know what the treaty withholding tax rate is, go to http://www.treasury....es/default.aspx, find your country in the box and read what your country’s treaty says about “Royalty income.” Prizes are not gambling winnings, so ignore that part.
Normal ar trebui sa se retina 30% din castigul celor din alte tari conform http://www.irs.gov/p...-pdf/iw8ben.pdf

Quote

Foreign persons are subject to U.S. tax at a 30% rate on income they receive from U.S.                
sources that consists of:                                            
....                                              
•  Royalties
....

De exemplu un prieten din Tailanda a primit banii fara sa i se scada cei 30%. Treaba e ca intr-adevar, Tailanda e in lista de pe treasury.gov. Le-am trimis un nou mail sa ii intreb despre aceasta chestiune
Raspunsul lor:

Quote

"I had a look at the US-Romania tax treaty from 1973 and it seems to me it doesn’t really cover what we do so it looks like I have to withhold 30%. The law says to withhold and pay 30% unless a treaty reduces that number"

Asadar intrebarea mea ar fi, exista cumva un tratat mai nou intre noi si US? Totusi 1973 e pe vremea comunismului, de atunci am intrat in NATO, UE, ne-am imbunatatit relatiile cu SUA, avem si scut antiracheta chiar. Exista vreo solutie prin care as putea scapa de taxarea acestor 30%?

Daca am greseli, va rog iertati-ma, nu am mai avut niciodata treaba cu aceste domenii.

Multumesc foarte mult,
Daniel

#2
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010
Este valabil ceea ce ti-au scris - Tratatul din 1973 -.

Edited by poadol, 23 October 2011 - 14:45.


#3
Neutrynoz

Neutrynoz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 21.09.2011

View Postpoadol, on 23rd October 2011, 15:44, said:

Este valabil ceea ce ti-au scris - Tratatul din 1973 -.

multumesc mult pentru raspuns

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate