Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nici hackerii nu mai sunt ce-au f...

Arici in curte

Telefoane achizitionate de pe OLX

Incalzire pardoseala slim (renova...
 Probleme echitatie amatori

Scurgere chiuveta -> teava co...

Trigger Warning (2024)

Pareri cartiere/zone in care ati ...
 Care este culoarea normala de soia?

Comertul cu arcuri si arbalete

Masini pe benzina usor pretabile ...

Am primit facturi dupa ce am renu...
 Camere video, supraveghere curte....

Epilator care nu smulge puful

Realizare comanda pompa submersib...

Covorase scari/trepte
 

350 D - obiectiv kit la -35 euro la MediaMarkt

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#19
cipri21

cipri21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 18.09.2005
si cat e tva-ul in germania?

#20
mikele

mikele

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 19.05.2005
16%...
Oricum nu se "recupereaza" tot... Isi mai trage un comision si "firma" care se ocupa de asta, adica nu iei inapoi decit pe undeva pe la 12-14% din Ge...!

#21
moartea

moartea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,158
  • Înscris: 18.05.2003
Nu stiu cum procedeaza alte magazine, dar eu am cumparat din Germania, de pe net, niste role pentru un var, de la http:///www.grindhouse.de . Pe site era un pret, iar cand am platit cu cardul, supriza a fost ca au luat banii fara TVA. Asa ca se poate, dar mai bine intrebati inainte.

View Postcipri21, on Oct 5 2005, 20:57, said:

dar in cazul in care comand on-line? se mai scade tva-ul?


#22
trompix

trompix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 297
  • Înscris: 22.04.2005
se pune probl recuperari tva-ului in momentul in care cumperi IN germania.
daca esti in alta tara (din UE sau nu, doesn't matter), pretul e cel fara tva. vanzarea la export e scutita de tva. se presupune ca tva-ul e platit de cumparator in tara lui. de altfell, de aia se si plateste tva-ul la vama. pt ca marfa exportata e exonerata in tara vanzatorului.

UE nu insemana export, dar vanzarea e oricum scutita de tva. in schimb cumparatorul comunitar (in cazul firmelor) va inregistra o operatiune contabila "in alb", adica va inregistra si tva-ul colectat si cel deductibil. rezultatul = 0 dpdv fiscal.

Edited by trompix, 12 November 2005 - 23:11.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate