Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme timonerie schimbator sau...

Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!
 pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect
 touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...
 Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO
 

Tractorase facute acasa

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
3832 replies to this topic

#2737
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
Nu te contrazic , sile . Eu spun din ce.mi amintesc . Aici ..nu am U650 . :D

#2738
dan_mesterel

dan_mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,652
  • Înscris: 06.02.2008
Am înțeles, sile a sugerat sa las puntea dreapta si sa adaptez roti de u650 de fata. Si asta era alta complicație (flanse pentru adaptarea roților la butuci, anvelope scumpe, motor mai puternic, Reductoare mai puternice etc). Eu folosesc roti de 14 Inch, distanța de la sol pana la acele cutii este de ca 30 cm. Vom vedea dacă utilajul va face fata drumurilor cu șleauri. Dacă nu, schimb soluția tehnica.

Stima,

#2739
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
Ce motor ai de gand sa pui ?? Treburile trebuie gandite de la inceput . Eu inca tai si sudez in fiecare zi , si tot nu reusesc sa fiu multumit .

#2740
dan_mesterel

dan_mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,652
  • Înscris: 06.02.2008
De motosapă 7cp.

Eu tai si sudez întâi in minte si pe hârtie, ma consult cu prieteni care se pricep si după aceea pun in aplicare.

#2741
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
ai cumparat motor nou?

#2742
dan_mesterel

dan_mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,652
  • Înscris: 06.02.2008
Nu, am primit unul de la un prieten. I-a cedat transmisia la motosapă si a cumpărat alta. Pe cea defecta mi-a dat-o mie.

#2743
daniel_d222

daniel_d222

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 11.12.2013
Dane dacă vei face remorca pe o axa ,când va fi încărcată la maxim se va crăcăna .

#2744
dan_mesterel

dan_mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,652
  • Înscris: 06.02.2008
Mai este pana la remorca, mai am o grămada de lucru la tractoraș.

#2745
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
Mam decis sa pun motorul de motosapa pe tractoras . Astazi , am taiat , am sudat , am inadit si a rezultat ce vedeti in poze . Merge foarte bine , trage , fuge , si daca fac socotelile , eu folosind motorul cu tot cu cutia de viteze , care are 3 inainte si una inapoi , adun si cutia de pe tractoras , cu rapide si lente , rezulta un total de 48 de viteze . Nici nu sunt prea multe ....inca mai trebuiau . :D

Attached Files



#2746
stefanut23

stefanut23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,138
  • Înscris: 02.06.2009
Ninel, te rog sa mi spui daca esti multumit de motor. Tin minte ca este de 4,5 CP de la proenerg.
Cred ca o sa iau si eu de 7 cp sa modific tractorasul.
Am fost cu el sa "defrisez" o vie la vreo doi km si mi a mancat sufletul. Nu rezista bujiile mai mult de 15-20 minute. Crapa..
Nu pot sa merg cu viteza constanta ca lucreaza variatoarele.
Am facut acceleratie de mana degeaba, dupa ce cupleaza ambreajul centrifugal cred ca aproape imediat incep sa lucreze variatoarele.
Puterea este exagerat de mare, orice plecare este cu "scart", in treapta mare.
Am venit cu remorca plina de lemne si sarmele de la vie, cred ca depasea 400 kg,numai cu treapta 5 inclusiv o panta destul de abrupta.
Pentru altii este un avantaj dar eu vreau viteza constanta ca ma omoara spatele.

#2747
ninelache

ninelache

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 26.03.2013
Sunt foarte multumit de tractoras, si de motor bineinteles, chiar acum 2 saptamani am fost sa iau o betoniera de la u cumnat si am mers 4 km dus, 4 km intors si a mers fara probleme, singurul inconvenient este ca merge foarte incet........ma gandesc sa-i pun o reductie mai mica unde am ambreiajul pentru drumuri lungi sa merg macar cu 50 km pe ora.Pana acum i-am facut un schimb de ulei, in rest doar munca.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/o7CVi98nHqk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/v6qP4ZHxFIM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

plus multe altele care nu am avut cum sa fac filmari.

Attached Files


Edited by ninelache, 02 May 2017 - 13:50.


#2748
ninelache

ninelache

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 26.03.2013
Salutare, a facut cineva semanatoare pentru porumb?

Edited by ninelache, 09 May 2017 - 14:45.


#2749
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
cumperi doua sectii gata facute de semanatoare mecanica faci un cadru la iuteala si gata semanatoarea..:)
sau cumperi doua sectii de semanatoare pneumatica ,faci un cadru ,ii pui un ventilator sa faca vid la 220v ,pui un generator pe tractoras sau pe cadrul semanatorii si gata semanatoarea ..:)
bani sa ai.
eu vreau sa cumpar un motor honda gx 240 sh care l am gasit pe net la 800 lei in bucuresti  sa il pun pe tractoras ...si nu stiu ce sa fac ,sa iau unu nou de 6,5 cp chinezesc ..sa iau honda 240 gx sh....oscilez si m a gandesc...

#2750
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
Cine ma lamureste si pe mine intr-o problema ?? Am un pinion mare cu 40 de dinti , si unul mic cu 10 dinti . Estimativ ca nu iam numarat . Daca pinionul mare se invarte cu 10 ture pe minunt , cu cat se va invarti cel mic ?? Ca sa explic mai pe larg ce vreau sa fac .....pinionul mare , vreau sal pun pe imbinarea cardanului cu puntea , fixat in suruburile cardanului , si deasupra cu un ax pe 2 rulmenti , fixesz pinionul mic , in acest fel voi obtine o specie de cardan in spate . Ce spuneti ...ar merge ?? Indiferent de pareri negative , eu tot o sa probez . Dar ma intereseaza cata turatie castig cu acel pinion mic .

#2751
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,711
  • Înscris: 30.07.2003
40 de ture pe minut

View Postsilesax, on 09 mai 2017 - 15:31, said:

eu vreau sa cumpar un motor honda gx 240 sh care l am gasit pe net la 800 lei in bucuresti  sa il pun pe tractoras ...si nu stiu ce sa fac ,sa iau unu nou de 6,5 cp chinezesc ..sa iau honda 240 gx sh....oscilez si m a gandesc...
Daca motocapra tine ore la rand turata aproape in blana la motosapat, de ce n-ar tine motorul ala chinezesc si la tractoras, unde moare de plictiseala mai degraba?

Edited by til, 09 May 2017 - 16:04.


#2752
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
pe drum cu noroi gros,cand are remorca agatata,cand ar ...nu prea moare de plictiseala ..cam moare de lipsa de putere..

#2753
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,711
  • Înscris: 30.07.2003
Atunci, un motor de Tico.

#2754
calinus68

calinus68

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,959
  • Înscris: 29.04.2016

View Postgladiatore, on 09 mai 2017 - 15:51, said:

Cine ma lamureste si pe mine intr-o problema ?? Am un pinion mare cu 40 de dinti , si unul mic cu 10 dinti . Estimativ ca nu iam numarat . Daca pinionul mare se invarte cu 10 ture pe minunt , cu cat se va invarti cel mic ?? Ca sa explic mai pe larg ce vreau sa fac .....pinionul mare , vreau sal pun pe imbinarea cardanului cu puntea , fixat in suruburile cardanului , si deasupra cu un ax pe 2 rulmenti , fixesz pinionul mic , in acest fel voi obtine o specie de cardan in spate . Ce spuneti ...ar merge ?? Indiferent de pareri negative , eu tot o sa probez . Dar ma intereseaza cata turatie castig cu acel pinion mic .

Raportul e de 4 la 1, nu merge sa faci angrenajul pe parti mobile cum e cardanul dar daca insisti de ce nu faci transmisia asta pe lant e mult mai elastica, mai sigura, decat doua pinioane libere.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate