Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile
 Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20
 Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...
 Detartraj partial slatina

Cu ce pot izola fonic peretii pen...

Telefon cu senzor compass BUN

Blocare google chrome cu master p...
 

Req. Safturi Antena TV Satelit

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
taka

taka

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 04.09.2002
Am citeva intrebari, poate exista si raspusuri:

Sint in Bucuresti. Ori unde intreb toti imi spun ca trebuie sa am antena de 2 metri, mai putin cei cu inrternet prin satelit ce mi-au zis ca merge cu 65 cm (diametru). Ori intre 0,65 si 2 e ceva diferenta, si astfel apar intrebari. In plus m-am uitat si eu pe harta citorva sateliti si 0,8 era mai mult ca min.

Deci:
1.Care este dimensiunea minima a antenei necesara ca sa prind principalele posturi digitale FTA (in principal hotbird, dar paote si altele).

2.Cam care este influenta elementelor perturbatoare : nori , ploie , ninsoare etc.? si cam cit ar trebui sa adaug peste min la antena.

3. Cam ce placi de captura + satelit pt calc recomandati

4. Se merita o antena mobila (motor si stuff) sau sa ma axez doar pe hotbird. Sau cam cit de greu se poate trece de la o instalatie statica la una mobila.

5. eu am balconul de la SEE la V cu deschidere 1,6-1,7m pe verticala, pot amplasa antena in interior balcon (evident cit mai aprope de exterior)?

#2
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,033
  • Înscris: 08.08.2002
Subiectul ma intereseaza deci pot sa-ti dau cateva idei ( sigur sper sa fie cineva mai priceput care sa-ti spuna mai multe ...) Antena cu cat mai mare cu atat mai bine ... depinde de cat loc ai pe balcon si de cati bani vrei sa investesti si de cate programe vrei sa prinzi ... chiar si pe HotBird exista programe care se pot receptiona cu antene de 0.6 iar pentru altele e nevoie de peste 1.5 m . Deci sfatul meu 1.2-1.5m . Sigur pentru o receptie buna e necesar si un convertor bun si cu banda larga 10.5-12.5 ...
Despre placi DVB - daca nu te intereseaza decat programe FTA - Pinnacle-ul de la Flamingi este ok ... daca vrei si altceva SkyStar e cea mai buna alegere...
Pe  hotbird segasesc majoritatea programelor FTA ... sigur mai exista si pe alti sateliti dar mai putine Astra are FTA germane  ...
deci daca iti permiti solutia motorizata ar fi recomandata ...Se poate si manual pozitiona antena dar e destul de complicat ...
Antena nu trebuie sa fie acoperita de nimic balcon ...bloc in fata, pomi etc ...
Sorry dar nu stiu acum o adresa unde poti gasi lista tuturor satelitilor si programele transmise de acestia, zone de acoperire etc. ar fi interesant cred ...

#3
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,062
  • Înscris: 26.11.2001
Un site cuprinzator si actualizat la ore cu stiri despre noi feed-uri de emisie, difuzari trial, modificari frecventa, pozitionari, etc, este Lyng Sat .

Greets,
Speedo

#4
taka

taka

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 04.09.2002
prin a pune antena pe balcon ma gindeam la ceva de genul:

evident ca daca zona rosie e acoperita nu va merge, nu stiu sigur daca merge ideia mea.

Attached Files



#5
WebMan

WebMan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 16.01.2002
@taka

- nu e chiar asha... Problema e sa nu aiba CEVA in fatza...
- in Bucureshti cred ca 1.5 m de "OALA" ajunge, avind shi un LNB bun (0,5 - 0,6 db)...
- ploaia shi norii ar putea sa-tzi dea de furca, dar nu in masura prea mare.
- placile de captura nu le folosesc, in functzie de disponibilitatea banilor, itzi recomand un receptor PVR (Personal Video Recorder), cu ieshire USB shi rezolvi orice problema...
- daca te gindeshti la MOTOR, fa bine shi ia un receptor cu comanda Disecq, la fel ca shi receptorul, avantaj avind in faptul de a elimina cabluri, pozitzionere... facind totul din TELECOMANDA...
- chestia cu BALCONUL e ca NU PREA AI CUM FOLOSI MOTOR....

Satelitzii (pozitzionare, programe) vezi pe linkul dat de SPEEDO...

#6
taka

taka

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 04.09.2002
Nu are nimic in fataam vedere peste 3 chilormeri peste case mai joase decit nivelul balconului meu. singurul eventual obstacol ar fi plasnseul balconului dedeasupra

Nasol 1,5, eu speramm 0,9-1max

Ma ahgat de chestia cu balcon ca ar fi mai usor fixatul. la 1,5 are ceva portanta..

Mai revin ci intrebari duapce mai citesc

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate