Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
sfat achizitie telefon pana in 20...

Stoc Smart CAM TV

Ce corzi de chitara sa cumpar?

Galaxy A54 compass defect?
 Cum conectez un switch WIFI la 60...

Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...

Telekom

Ce e aratarea asta ?
 Probleme timonerie schimbator sau...

Numar strada gresit in contractul...

Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!
 La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour
 

ARDUINO !

- - - - -
  • Please log in to reply
205 replies to this topic

#145
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,721
  • Înscris: 23.04.2007

View Postsorin74iv, on 22 ianuarie 2017 - 11:27, said:

De ce mă întrebi?!
Pentru ca mi se pare ca "nu se pupa" cu urmatoarea propozitie:

View Postsorin74iv, on 22 ianuarie 2017 - 10:11, said:

Aveti ani în spate de practica ,programare etc.

Edited by adrian_r5, 22 January 2017 - 11:34.


#146
sorin74iv

sorin74iv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 607
  • Înscris: 09.07.2009
Nu cu Nano!Din greșeală și neștiință am comandat vreo trei controale!Asta e primul care a ajuns!!

View Postadrian_r5, on 22 ianuarie 2017 - 11:34, said:

Pentru ca mi se pare ca "nu se pupa" cu urmatoarea propozitie:
Nu sunt la egalitate cu voi!

#147
va_cristi

va_cristi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 02.01.2011
sorin74iv, nu trebuie sa te descurajezi de raspunsul multora de aici. Ai o idee, ai programat un nano, functioneaza, de acuma mergi mai departe.
Dar daca tot ai inceput acest "vis" al tau, fati o schema, prezinta componentele, arata ce ai realizat,... si mergi mai departe.
Eu visez doar automatizari:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Rc7FGymem90?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
http://crisselectron.../controlul.html
Dar daca prind un moment liber si pot ajuta, ajut in limita experientei mele.
Expune proiectul intr-un blog, aici pe forum, si vei avea si ajutor din partea unora. Poate nu cu codul necesar, dar cu o pagina de unde sa te inspiri,...

mihaicozac, de ce sa fim rai. Nu toti ne-am nascut invatati. Si totusi, chiar si cei mai experimentati mai au de invatat cate ceva.

Edited by va_cristi, 22 January 2017 - 12:09.


#148
sorin74iv

sorin74iv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 607
  • Înscris: 09.07.2009
MulČ›umesc!Felicitări pentru proiect!

Edited by sorin74iv, 22 January 2017 - 12:18.


#149
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,854
  • Înscris: 01.11.2005

View Postva_cristi, on 22 ianuarie 2017 - 12:09, said:

mihaicozac, de ce sa fim rai. Nu toti ne-am nascut invatati. Si totusi, chiar si cei mai experimentati mai au de invatat cate ceva.
@mihaicozac a fost cat se poate de realist. Nu e vorba de a fi sau a nu fi invatat, ci s-a referit la limitarile hardware si software ( limita de spatiu ) pe care le ofera ARDUINO referitor la complexitatea proiectului. Deci hai sa fim realisti daca tot vrem sa ajutam. Nu cred ca cineva e Gigi Contra aici dar de ce sa nu recunoastem ca ceea ce doreste initializatorul nu se poate in totalitate si ma refer la video streaming.
Daca ai sa vezi chiar clipul de mai sus pe care l-ai postat, refresh-ul display-ului este destul de mic chiar si pentru afisarea unor simboluri de tip text sau grafic...video la un fps acceptabil nici nu incape vorba.

Daca nu vrea sa faca prin rasberry PI - pentru ca va gasi multe exemple -  dar ar putea incerca ceva cu asa ceva...

Edited by tehnics, 22 January 2017 - 12:31.


#150
sorin74iv

sorin74iv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 607
  • Înscris: 09.07.2009
Va rog să nu vă certați din cauza mea!!Cu siguranță vor fi întreruperi mari în streaming!Am cunoștințe în configurarea camerelor ip,ruter dar e cu totul altceva!

#151
va_cristi

va_cristi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 02.01.2011
Stai linistit sorin74iv, tehnics ma tras un pic de ureche Posted Image  . Este o persoana deosebita, si stie multe. De multe ori a venit in sprijinul cuiva care stie exact ce vrea, dar cu o conditie: sa iti dai interesul catu-si de putin. Altfel, mura in gura nu o sa vedem nimic, de la nimeni pe forum.

Edited by va_cristi, 22 January 2017 - 12:48.


#152
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,609
  • Înscris: 05.12.2005
Problema cea mai mare este că dificultatea unui program creşte exponenţial cu lungimea lui. Deoarece nu există un proiect unitar asemănător deja realizat, trebuie găsite bucăţi de cod utile care să fie apoi legate între ele, şi aici e durerea cea mare. Cutare sketch are în componenţă funcţii delay pe care alt sketch nu le suportă că trebuie să funcţioneze în timp real, aşa că trebuie să rescrii temporizări folosind (millis), de ex.
Eu cred că ar trebui început cu un cod care să conecteze modulul WiFi la un AP existent şi să obţină adresa IP, dacă se reuşeşte asta trebuie văzut cât spaţiu ocupă în memorie şi de aici se pot trage concluzii cu privire la viabilitatea unui astfel de proiect.

#153
sorin74iv

sorin74iv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 607
  • Înscris: 09.07.2009
Deci pentru început o sa
fac asta!Astept să vină modulul wifi si celelalte!Am în comanda si un modul Internet,se pare că n-o să-l folosesc la proiect!Până ajung toate modulele vreau sa caut schemele tuturor componentelor care fac parte din acest proiect!

Edited by sorin74iv, 22 January 2017 - 13:12.


#154
sorin74iv

sorin74iv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 607
  • Înscris: 09.07.2009
În loc de modul wifi am comandat tot un controler ESP8266!Asta trebuie legat la controlerul Arduino unu.De programat Esp 8266 am găsit exemple dar împreună nu!Mi-aČ›i zis voi ca am comandat vreo trei controale Arduino unu,nano v3 si esp 8266!

Edited by sorin74iv, 23 January 2017 - 11:30.


#155
sorin74iv

sorin74iv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 607
  • Înscris: 09.07.2009
http://www.ardumotiv...bot-with-camera

E asemănător cu proiectul  meu!În plus mai are niste senzori ultrasunet si trei senzori ocolire obstacole ,temperatura!

Edited by sorin74iv, 23 January 2017 - 11:57.


#156
sorin74iv

sorin74iv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 607
  • Înscris: 09.07.2009
Am găsit ajutor pentru codul proiectului meu la 10eur/ora,e mult tinand cont că este vorba de peste 10ore de programare?!

Edited by sorin74iv, 25 January 2017 - 10:37.


#157
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,854
  • Înscris: 01.11.2005

View Postsorin74iv, on 25 ianuarie 2017 - 10:36, said:

Am găsit ajutor pentru codul proiectului meu la 10eur/ora,e mult tinand cont că este vorba de peste 10ore de programare?!

Din start aia nu va mai fi munca ta, ci doar munca altuia cu numele tau. E ca si cum mi-as face eu lucrare de liceenta dar mi-o scrie altcineva si imi pun eu numele meu pe prima pagina. Ca e mult sau putin 10euro nu e problema mea dar deja e clar ca nu mai lucrezi tu la proiect.
Si uite asa ajungem la vorba mea
Nu te enerva din nou si sa imi spui ca m-am nascut invatat...nu, nu m-am nascut invatat...dar am cheltuit multe ore din viata mea ca sa invat.

#158
sorin74iv

sorin74iv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 607
  • Înscris: 09.07.2009
E vorba de cod nu de tot proiectul.Recunosc este partea cea mai complicata!Până învăt eu programare ies la pensie!Cred că dau o bere,ne-am întâlnit din nou aici!Sper să nu te superi pentru ce am spus pe forum-Robofan!Am mai spus-o si colegiilor, respect munca si te felicit pentru realizări!Nu dispun de timpul necesar,nu am răbdare să învăt programare Č™i alte minuni!Încep să învătcu ce se mănâncă!Nu mai am 20ani sa am mintea limpede.Serviciul îmi generează destul stres.Arduino mă delectează.Uit de tot si de toate cad  studiez Arduino!Ok sper !

Edited by sorin74iv, 26 January 2017 - 00:45.


#159
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011
Salut.
Am vazut pe tutorialul arduino doua scheme de conexiuni intre esp-01 si arduino.
Astea aratau cam asa:
1. TX arduino -> RX ESP
    RX arduino -> TX ESP
    GND -> GND prin regulator 5V-3,3V
    Vcc -> Vcc prin regulator 5V-3,3V
   GPIO0 - NC
   GPIO1 - NC
   RST - NC
   CH_PD - NC
Nu mi se pare corect ca CH_PD sa fie lasat liber pt ca asta ar insemna sa  fie Power Down
RST iar nu mi se pare a fi liber pt ca ar insemna sa fie tot timpul in stare de reset daca RST e activ in "0"
Am vazut alta schema:
2. TX arduino -> TX ESP ???
     RX arduino -> RX ESP ???
CH_PD cu RST suntat cu Vcc (3,3V)
iar nu mi se pare in regula de legatura TX si RX.
Stie cineva o schema corecta sau cum lucreaza semnalele RST si CH_PD la ce nivel sunt active?
Va multumesc!

#160
cat79

cat79

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 23.07.2015
esp-01 din cate stiu se voia o alternativa ieftina pt arduino-wifi. ch_pd e un fel de chip enable(1 on 0 off) dar poate fi schimbat intr-un gpio prin modificarea softului esp.
eu folosesc pull-up de 100k pe ambii pini(rst si ch-pd) in aplicatii stand alone (8266-01 si dht11). in configuratia asta am un montaj care merge de prin septembrie nonstop fara probleme.
pentru esp- arduino recomand asta http://playground.ar...nalLevelShifter montajul cu 4 tranzistori (nu e necesar pt esp dar il folosesc ca il am deja facut).

#161
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011
Nu cred ca am, nevoie de pull-up pt ca folosesc converter TTL/3,3V pt comunicatie si regulator 5V-3,3V pt amilentare. Am in total 8 pini pe ESP -alimentare, masa, CH_PD, RST, TX, RX, GPIO0 si GPIO1. Pinii de GPIO nu-i folosesc. merg doar cu TX si RX. As vrea sa-l configurez ca web server.
Deci: CH_PD pana la urma e activ in 1 (3,3V)
Dar RST cum trebuie legat? la GND sau la 3,3V? (asta era nelamurirea mea) ca ... TX de la ESP se duce pe RX la arduino si invers, asta mi-e clar.

#162
cat79

cat79

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 23.07.2015
reset si ch-pd legati la plus. reset la masa reseteaza modulul si ch-pd la masa dezactiveaza modulul.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate