Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

ARDUINO !

- - - - -
  • Please log in to reply
205 replies to this topic

#181
chomulake

chomulake

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 15.02.2007

View Postsorin74iv, on 05 aprilie 2017 - 12:06, said:

Codul l-am luat de pe un sait!
Din cate vad codul tau necesita o librarie externa. Aceea trebuie instalata in directorul libraries unde instalat Arduino IDE. link

#182
sorin74iv

sorin74iv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 607
  • Înscris: 09.07.2009
Multumesc.Incerc diseara cand ajung de la servici.Am un TFT LCD de 2,4 si de vreo trei zile ma chinui sa-l aprind!Ramane doar pe alb!

View Postchomulake, on 05 aprilie 2017 - 13:42, said:

Din cate vad codul tau necesita o librarie externa. Aceea trebuie instalata in directorul libraries unde instalat Arduino IDE. link
Am descarcat si atasat directorul acela la libraria IDE Arduino si tot nimic!

#183
sorin74iv

sorin74iv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 607
  • Înscris: 09.07.2009
Dupa multe ore am reusit!Attached File  20170406_115553.jpg   61.39K   66 downloads

#184
sorin74iv

sorin74iv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 607
  • Înscris: 09.07.2009
Imi da-ti si mie o idee de un proiect sa fie integrate aceste module din foto?MultumescAttached File  Screenshot_2017-04-06-15-18-18.png   303.53K   25 downloadsAttached File  Screenshot_2017-04-06-15-17-52.png   298.71K   28 downloadsAttached File  Screenshot_2017-04-06-15-17-31.png   223.41K   27 downloadsAttached File  Screenshot_2017-04-06-15-16-57.png   126.04K   25 downloadsAttached File  Screenshot_2017-04-06-15-16-42.png   228.83K   24 downloadsAttached File  Screenshot_2017-04-06-15-16-21.png   379.65K   25 downloads

Si asta!Attached File  Screenshot_2017-04-06-16-05-45.png   270.65K   29 downloads

#185
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,845
  • Înscris: 01.11.2005

View Postsorin74iv, on 26 noiembrie 2016 - 19:12, said:

Voi sunteți profesorii ....hai s-o facem!

Eu am cumpărat de pe Aliexpress toate modulele posibile si toți senzorii!

Până nu fac proiectul ăsta nu ma las!

La ce mă pricep foarte bine sunt camerele ip instalare!

Stiu ca n-are treaba cu Arduino!


Crezi tu...?


Sala cunoști si vrei sa ajuți bine dk nu comentariile tale nu-și au rostul!

Nu trebuie să ne dam mari...nu te-ai născut nvatat
Ai putea continua sa faci proiectul asta. Desi eu puteam sa pun pariu ca nu te tin "muschii".


#186
sorin74iv

sorin74iv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 607
  • Înscris: 09.07.2009
Asa este!Nu am timp si nici rabdare!Am fost dezamagit de faptul ca nu a fost nimeni disponibil sa ma ajute!Inteleg!

Cred ca o sa vand tot!

#187
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,845
  • Înscris: 01.11.2005

View Postsorin74iv, on 21 aprilie 2017 - 10:25, said:

Asa este!Nu am timp si nici rabdare!Am fost dezamagit de faptul ca nu a fost nimeni disponibil sa ma ajute!Inteleg!

Cred ca o sa vand tot!
Mda, deci pana la urma mi-ai dat dreptate, desi la inceput cand iti spuneam ceva credeai ca am ceva cu tine. Nu colegu, nu am nimic cu nimeni.
Legat de disponibilitatea de a te ajuta cineva, nu inteleg cu ce anume ai vrea sa te ajute cineva mai mult decat sa te indrume unde sa cauti ? Nimeni nu va sta sa iti faca tie coduri pentru Arduino ca tu doar sa le incarci si apoi sa spui ce merge si ce nu merge ca apoi aceiasi persoana sa stea sa caute solutii pentru aplicatia ta.
Exista pe internet forumuri dedicate pentru asa ceva, oameni care rumega Arduino ala zilnic. Exista o tona de documentatie. Trebuie sa stii sa cauti. Iar pe net nu vei gasit fix proiectul tau, ci va trebui sa il asamblezi bucatica cu bucatica, ca pe un puzzle iar unde nu se potriveste sa ajustezi.

Cheia succesului unui lucru facut de tine esti tu. Nimeni altcineva.

Din pacate problema este alta in cazul tau si anume lipsa de experienta in electronica si mai ales electronica digitala.

Eu in locul tau nu le-as vinde....le-as pastra. Iar cand ai proiecte marete in gand, uita-te la alea care le-ai cumparat si gandeste-te de doua ori inainte sa te apuci de altceva.
Si nu o spun cu ironie sau rautate...dar si eu am module cumparate, proiecte incepute si abandonate. Nu din lipsa de cunostinte ci din lipsta de timp. Deci nu e nimic nou pentru nimeni.

Edited by tehnics, 21 April 2017 - 13:15.


#188
sorin74iv

sorin74iv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 607
  • Înscris: 09.07.2009
Da frumos, ce sa mai zic!Apreciez sfatul!

#189
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011
Salut.
Cine are idee despre softul Flowcode pentru creat coduri arduino prin desenare a simplei organigrame? ma interesa mai mult cat costa licenta.
Multumesc!

#190
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,845
  • Înscris: 01.11.2005
L-am incercat odata si nu prea m-am impacat cu el. Nu spun ca nu e bun, dar eu nu am reusit sa ma impac cu el, asa ca am dat Uninstall.
Pretul: https://www.matrixts...m/flowcode/buy/

#191
cat79

cat79

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 23.07.2015
am folosit acum cativa ani o placa de dezvoltare de la ei, pentru automatizari simple si rapide a fost la fix. am dat vreo 170$ pentru soft si o placa de dezvoltare.
suporta c si assembler dar nu le-am folosit niciodata.
ca aplicatie il foloseam la controlul unor videoproiectoare pe rs232.
pentru incepatori e destul de folositor

#192
Razvan125

Razvan125

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,365
  • Înscris: 03.02.2016
Exista locuri de munca la care programarea se face pe Arduino / Raspberry ?

#193
byteworks

byteworks

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 865
  • Înscris: 04.04.2003
Pe unde ma invart eu prin Ro, un NU vag pentru Arduino, e vazut (chiar cu un usor dispret) ca o platforma hobby/de invatare, desi in realitate ofera o productivitate foarte mare cel putin in fazele initiale ale unui proiect, si s-au facut chestii serioase pe platforma, chiar si sisteme de pilot automat pentru vehicule aeriene. Am si eu multe aplicatii complicate rezolvate asa.
Despre Raspi nu stiu dar banui ca e o nisa ingusta deasemenea, Linux, opensource etc.
Afara (IT/DE) avem cateva proiecte care folosesc Raspberry ca test bench pentru diverse chestii.

Una peste alta, nu m-as baza in cariera pe aceste platforme decat ca "e bine de stiut".

#194
Razvan125

Razvan125

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,365
  • Înscris: 03.02.2016
Si atunci ce ai recomanda ?
Inafara de programare "mai clasica" sa zic asa ( C++, Pascal) ?

Stiu ce cineva care a terminat facultatea de electronica la Brasov si licenta a facuto cu Arduino.

Mi-ar place sa urmez si eu o facultae de electronica (undeva unde sa fac cate ceva din fiecare, nu cred ca mi-ar placea sa fac toata ziua numai programare). Mi-ar placea sa mai leg doua cabluri sa fac un program ( gen Arduino, daca ai inteles la ce ma refer :) ).

Edited by Razvan125, 01 March 2018 - 21:38.


#195
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,599
  • Înscris: 05.12.2005
Când termini facultatea de electronică ar trebui să ştii ceva mai mult decât să faci o jucărie cu Arduino.

#196
byteworks

byteworks

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 865
  • Înscris: 04.04.2003
Cu facultatea de electronica facuta corect si timpul disponibil utilizat pentru orice fel de activitati combinate electronica & programare, pe orice fel de platforma embedded, te poti angaja instant la terminarea facultatii, asa cum e piata acum si mersul ei prevazut pentru urmatorii ani. Ba chiar poti lucra chiar si din timpul facultatii, insa cu mare atentie sa nu neglijezi scoala, viata si pasiunile personale - ai timp sa lucrezi pana la pensie.
Ai putea sa ai in vedere colateral si programarea pentru desktop, poti face unelte de ajutor in multe situatii.

#197
Razvan125

Razvan125

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,365
  • Înscris: 03.02.2016

View Postmihaicozac, on 01 martie 2018 - 21:52, said:

Când termini facultatea de electronică ar trebui să ştii ceva mai mult decât să faci o jucărie cu Arduino.
Si normal. :) Cu doar de aceea faci o facultate. EParerea mea e ca una e sa inveti singur si alta e sa te invete cineva sau sa ai pe cineva care sa iti dea sfaturi si asa mai departe..

SI un scurt OFF Topic, poate stiti sa imi raspundeti:
Programarea pe care o inveti in liceu cat la sute o sa o folosesti in programarea viitoare ? ( ce o faci la unele companii, facultate etc ) ?  Aici nu ma refer la lucruriile esentiale pe care le inveti in liceu. Ma refer la programe.
Cineva mi-a spus ca programare din liceu e diferita fata de ce o sa fac daca continui cu ea.. E adevarat ?

#198
binox

binox

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,260
  • Înscris: 17.02.2008
Limbaje de programare sunt multe si se folosesc in functie de domeniu.
Important e ca in liceu sa intelegi foarte bine bazele programarii, indiferent de limbaj. Daca faci C, C++ cu atat mai bine pt ca sub diverse variatiuni e folosit pe scara larga.
Daca ai invatat bine bazele iti va fi usor sa te adaptezi cu mai toate limbajele.
Referitor la Arduino si Raspberry , cu Arduino cam slabe sanse sa te angajezi pe undeva, doar poate la vreun start-up ceva, in general n-am vazut produse comerciale bazate pe Arduino, in afara de exceptii in serie mica.
Raspberry , am intalnit surprinzator si in mediul profesional, exista aplicatii unde se preteaza.
Ideea e ca pentru a fi eficient cu Arduino sau Raspberry trebuie sa stii bine programare, iar daca stii programare nu trebuie sa te limitezi la Arduino sau Raspberry.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate