Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat reparatii

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...

Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...
 De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...

Parere garsoniera Tineretului

Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...
 Baterie externa solara vs baterie...

Sapa peste pardosea veche

recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu
 Seria 3 - E90 / 91

LakeSide 11 Straulesti

datasheet crawling

Sanse refinantare
 

Cum stie politia daca am cauciucuri de iarna?

- - - - -
  • Please log in to reply
147 replies to this topic

#37
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006

 dotniet, on 21st September 2011, 14:54, said:

Referitor la cum sa recunosti o roata de iarna doar dupa ochi: Tocmai am fost in garaj si m-am uitat la rotile de iarna. Singura diferenta intre ele si cele de vara e ca distanta intre riduri e cam dubla. Doar atat.
Dar vecinul meu are roti mixte (all seasons) si astea arata EXACT ca rotile mele de vara.

Deci cum recunoste un police man daca am roti mixte sau de vara?



In primul rand militianul asta face!
E antrenat sa recunoasca cu ochiul liber, diferenta dintre cele doua tipuri de anvelope.
In alta ordine de idei, diferenta este si in ceea ce priveste compozitia cauciucului



 dotniet, on 21st September 2011, 14:55, said:

Nu...... daca eu am doar roti de vara si nu vreau sa cheltuiesc bani si la stantez ca fiind roti de iarna?????


Acum, de ce nu stantezi niste roti de caruta ca fiind anvelope de iarna???

Nu intelegi ca asta este o LEGE?
E ca si cand ai conduce o masina fara permis de conducere.
Legea a fist promulgata tocmai pentru ca sa nu mai avem parte de moruni zgarciti care din aceasta cauza provoaca accidente pe drumurile publice!

#38
w3room

w3room

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,085
  • Înscris: 22.09.2010

 dotniet, on 21st September 2011, 14:54, said:

Deci cum recunoste un police man daca am roti mixte sau de vara?
Uite 2 exemple mari si late :

Attached File  vara.jpg   111.15K   86 downloads Attached File  iarna.jpg   96.44K   74 downloads

Mai sunt si anvelope care scrie all seasons pe ele, sau altele care scrie M&S (Mud & Snow - Noroi & Zăpadă), dupa caracterisiticele fulda.

#39
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Deci politaiu' trebuie sa fie cretin sa nu faca diferenta. Hapropo, pe langa certificat suspendat, cat coasta amenda? Am gume, da's oleaca curios...

Edited by Lucian_M, 21 September 2011 - 14:40.


#40
BlueHazard

BlueHazard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,347
  • Înscris: 18.06.2010

 dotniet, on 21st September 2011, 14:36, said:

Idee: Nu se poate stanta/incriptiona pe un cauciuc (de vara) un fulg de zapada?
Nu-i asa ca tii la siguranta ta si a celor cu care calatoresti? Ce zici?

#41
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006

 copjob2000, on 21st September 2011, 15:06, said:

Legea a fost promulgata tocmai pentru ca sa nu mai avem parte de moruni zgarciti care din aceasta cauza provoaca accidente pe drumurile publice!
Daca o fi sa ne intalnim, ai o bere de la mine! Expresia trebuie brevetata, fara niciun dubiu.
:first:

Edited by Lucian_M, 21 September 2011 - 14:21.


#42
Tiby_med

Tiby_med

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,231
  • Înscris: 29.06.2010

 dotniet, on 21st September 2011, 14:59, said:

:)
ideea era sa pacalesti politia......... cu roti trucate (sau oricum altcumva)
Dar oare pacalesti politia sau pe tine ? Crezi ca il doare pe politist undeva daca tu mori ?

#43
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,555
  • Înscris: 06.02.2006
Or fi garceii mai saraci cu duhul, insa daca e loc de facut norma de amenzi o sa viseze si noaptea cum fac deosebirea intre pneuri, si o sa fie bucurie maxima. Plus ca in caz de accident, asiguratorul o sa iti spuna in fata ca n-ai respectat legea, deci nu e loc de despagubiri. E plina tara asta de zgarie branza cu foamea in retina, dar care au masina pe care nu si-o pot intretine la limita decentei. O sa va falsificati pana la urma si lichidul de frana (sau o sa puneti antigel in loc de asa ceva), dupa care o sa va mire de ce dracu ati pupat copacul ala (care bineinteles venea direct inspre voi, si nu a vrut sa se fereasca la claxon).

#44
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

 Lucian_M, on 21st September 2011, 13:15, said:

pe langa certificat sus[endat, cat coasta amenda? Am gume, da's oleaca curios...
2500 - 4000 RON

#45
BlueHazard

BlueHazard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,347
  • Înscris: 18.06.2010
... plus ca marea majoritate a producatorilor au pus in denumirea modelului de anvelopa cuvantul "Winter" sau "Alpin" sau "Frigo". Macar astea 3 sa le stie si ei! :)

#46
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Ai sa-mi frec una. Se poate plati jumate in 48 de ore?  :roflmaofast:

#47
Alex-Softpedia

Alex-Softpedia

    Împărat Republican

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,383
  • Înscris: 10.03.2009

 Lucian_M, on 21st September 2011, 15:39, said:

Ai sa-mi frec una. Se poate plati jumate in 48 de ore?  :roflmaofast:

Sau,se poate plati si in rate ?  :lol:

#48
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

 Lucian_M, on 21st September 2011, 13:39, said:

Ai sa-mi frec una. Se poate plati jumate in 48 de ore?  :roflmaofast:
Nu...se pot plati 48 in jumate de ora  :P

#49
BlueHazard

BlueHazard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,347
  • Înscris: 18.06.2010

 Lucian_M, on 21st September 2011, 15:39, said:

Ai sa-mi frec una. Se poate plati jumate in 48 de ore?  :roflmaofast:


 alex-softpedia, on 21st September 2011, 15:42, said:

Sau,se poate plati si in rate ?  :lol:


 Octavian_SK, on 21st September 2011, 15:42, said:

Nu...se pot plati 48 in jumate de ora  :P

[ http://img840.imageshack.us/img840/1233/1298688581937.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#50
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Aha. Bre, cred ca va dati seama ca o fo la misto intrebarea, dar totusi mai am prin zona zgarie-branza (sau moruni zgarciti) care nu se lamuresc "cum si de ce sa ma oblige pe mine cineva sa imi pun cauciucuri de iarna, daca eu n-am chef"- ca vreau sa le spun cam ce-i asteapta, poate isi depun actele in avans pentru un credit de nevoi personale.
Pe mine ma doare la schimbator, ca in juma' de ora ajung la vulcanizare si-mi schimb cauciucurile, nu ma prinde pe mine 1 nov fara gume de sezon, trebuie doar sa merg in magazie si sa le arunc in masina. La masini, dupa aerul conditionat, gumele de iarna is cele mai misto inventii ever.

#51
tkd29

tkd29

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,231
  • Înscris: 01.09.2003
Oare a avut cineva curiozitatea sa se uite pe lateralul anvelopei  sa vada ce scrie pe acolo? orice anvelopa de iarna are un fulg sau scrie snow, winter pe ea..., nu scrie inseamna ca nu e de iarna..daca garcea are mai multe clase decat trenu inseamna ca stie sa citeasca si te arde rau. ce intrebari idioate cum isi da seama daca sunt sau nu de iarna...la fel de idioti sunt cei care se intreaba asta.

#52
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Corect, stie ea politia sa te depisteze daca esti in legalitate sau nu. Dar nu stiu de ce se zgarcesc unii cand e vorba de sanatate alor si de a celor din jur.
Sa dai aiurea 40 de bule la politie- pai cu banii aia in trag 4 gume smechere rau si imi ramane carburant pentru juma' de iarna, lejer.

#53
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,459
  • Înscris: 01.12.2001

 tkd29, on 21st September 2011, 15:55, said:

orice anvelopa de iarna are un fulg sau scrie snow, winter pe ea..., nu scrie inseamna ca nu e de iarna..
Acum 2 ani am luat de la Auchan 2 anvelope de iarna dar nu au niciun semn distinctiv pe ele. Nici M+S. Doar pe chitanta si garantie era scris si pe standul respectiv.
Care e data oficiala de cand trebuie montate? 1 noiembrie? Si daca pana pe 15 decembrie mai e vreme calduroasa (intre 10...20 grade)? In 2 luni fac praf pneurile pe asfalt.
Sau respectam negresit legea si mergem cu pneuri de iarna ca asa scie la lege?
Si daca prin martie mai e zapada, noi tot trebuie sa le punem pe cele de vara ca asa scrie la lege?

Edited by dorin_2k, 21 September 2011 - 15:15.


#54
jay333

jay333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,175
  • Înscris: 02.04.2007
dorin_2k, sa presupunem ca n-ar fi obligatorii. Sa presupunem ca esti responsabil si in octombrie, la prima zapasa, iti montezi gumele de iarna. Tot octombrie si noiembrie, plus jumatate de decembrie, zapada si frig. Apoi in decembrie si ianuarie ai cate 2 saptamani de caldura, sa presupunem 20 de grade. Te duci si schimbi gumele de iarna cu cele de vara? Dupa ce trece valul de caldura, presupunand ca ai pus gumele de vara, la revenirea frugului pui la loc gumele de iarna?
O alta presupunere: pleci in septembrie undeva la munte (delegatie, concediu, orice). La tine e cald in septembrie, vreo 30 de grade. Acolo unde mergi, la Ranca spre exemplu, e frig in perioada respectiva, sa presupunem ca-s maxim 7-10 grade ziua si cu minus noaptea. Cu sau fara a fi legea gumelor in vigoare, iti montezi anvelopele de iarna?

Oameni buni, nu va obliga nimeni sa va puneti cauciucuri de iarna, asa cum nu va obliga nimeni sa va cumparati masini ori sa detineti permis de conducere.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate