Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

Plita inductie

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
249 replies to this topic

#199
tandrei99

tandrei99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,258
  • Înscris: 20.09.2007
Eu am un tablou nou in care mi-am montat un voltampermetru pe sina DIN. Pot monitoriza permanent curentul consumat in apartament. Am o plita pe inductie legata pe un circuit cu conductori de 2.5mmp. sotia mea gateste uneori simultan pe cele 4 ochiuri. Este instruita sa se uite pe voltampermetru si sa aiba grija sa nu depaseasca 16A.
Cum niciodata nu vei folosi cele 4 ochiuri simultan pe booster sau pe treapta maxima, nu vei consuma niciodata puterea data in specificatii. Cu conductori de 4mmp montati intr-un tub separat poti sa-ti montezi o siguranta de 25A si nu vei avea probleme. Oricum siguranta generala a apartamentului este de maxim 25-32 de amperi.

#200
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,873
  • Înscris: 17.02.2016
Sunt 11,3 kW daca e sa o iei la valoare maxima, cu toate ochiurile duduind. Pe Cu 4mm ai 31A max, deci aprox. 7,13 kW. Dupa cum a spus @modoran sau @tandrei, 2 ochiuri la maxim sau toate pe la jumatate din putere.

#201
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,163
  • Înscris: 15.05.2008
nu lua de acolo,este mai ieftina in alte paRTI

#202
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Functioneaza la 220-240 v si consuma in total 32 A.

Vezi ce siguranta generala ai si asa iti poti da seama de puterea instalata.
Daca nu mai folosesti alti consumatori mari, ai sanse sa o poti folosi.

#203
sebalos

sebalos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 16.05.2007

View Postceanu1980, on 15 septembrie 2017 - 13:58, said:

nu lua de acolo,este mai ieftina in alte paRTI

Ce alternative as avea ? :)

#204
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Eu il am fix pe asta si da, am tras circuit separat pentru el.
Bine, am schimbat si siguranta din FDCP cu una de 32A.

#205
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,037
  • Înscris: 07.11.2006
Schimbatul sigurantei se face foarte usor:scot una de 20A pun alta de 32A in loc.Sau de 50A.Totul dureaza cateva minute.
Da' cum ramane cu circuitul de pe care fac alimentarea?
Sa mai amintesc si de coloana,de bransament?

#206
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Alimentarea o faci de pe circuitul nou, separat de restul prizelor.
Adica tragi un cablu 3x4mm din panoul de sigurante si ii dedici o siguranta separata.

#207
sebalos

sebalos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 16.05.2007
Ok.
Va multumesc mult. Trag concluzia ca se poate cu 3x4mm + siguranta de 25A.

Posted Image

#208
Niuu

Niuu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,169
  • Înscris: 22.06.2016
Peste 8KW , un deliciu ! ! !


Eu zic sa iei un model cu doua ochiuri ca sa nu fi tentat vreodata sa folosesti toate cele 4 zone de gatit  .


Parerea mea e ca acel model de plita e destinat alimentarii trifazice chiar daca are si posibilitate de alimentare monofazica .

#209
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,163
  • Înscris: 15.05.2008
GOOGLE

#210
sebalos

sebalos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 16.05.2007
Am gasit-o pe asta. Cred ca e mai ok..

#211
tandrei99

tandrei99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,258
  • Înscris: 20.09.2007
Eu o am pe asta : https://www.emag.ro/...a/pd/DF27QBBBM/ si o recomand pentru ca sunt foarte multumit. O folosesc pe o retea cu conductori de 2.5mmp si siguranta de 16A. Asa cum am scris, uneori merge simultan pe toate cele patru ochiurile, si nu am vazut sa traga mai mult de 16A. Puterile date in caracteristici sunt cele maxim absorbite(treapta cea mai mare sau boost). In interior sunt doua invertoare care deservesc simultan cate doua ochiuri. Nu poti selecta simultan puterea maxima pe ochiurile deservite de acelasi invertor. Puterea maxima absorbita de plita nu se calculeaza ca fiind suma puterilor maxime ale fiecarui ochi in parte deoarece nu le poti folosi simultan pe toate la putere maxima.

#212
Maverick27

Maverick27

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 475
  • Înscris: 29.09.2006
Eu as merge pe mixt ceva de genu asta
Ramai fara curent treci pe gaz si viceversa, are si gazul avantajele lui, dar nu intru in detalii.
Pana la urma nevestii tb. sa-i placa ! Posted Image

#213
sebalos

sebalos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 16.05.2007
Ee, nu prea mai vreau gaz.. Iar nevasta zice ca eu gatesc mai bine ca sa stau numai eu la blide :)) Norocul ei ca-mi place mie sa gatesc Posted Image

#214
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,037
  • Înscris: 07.11.2006

View Postsebalos, on 15 septembrie 2017 - 16:08, said:

Ee, nu prea mai vreau gaz.. Iar nevasta zice ca eu gatesc mai bine ca sa stau numai eu la blide Posted Image) Norocul ei ca-mi place mie sa gatesc Posted Image

Inlocuitul sigurantelor nu necesita multe cunostinte.
Se pot monta chiar si sigurante de 63A,bun,nu in cazul tensiunii monofazate,de 230V.
Dar nu asta este problema adevarata,adica schimbam si modificam circuitul interior al casei sau apartamentului,prin pozarea cablurilor/conductoarelor de sectiuni cat mai mari,gen 4 mmp sau 6 mmp sau 10 mmp.Ma opresc aici.
Teoretic poti sa conectezi si cablu/conductor de 1000 mmp (sunt ironic,dar doresc sa intelegi) daca coloana ta este dimensionata pentru puterea instalata de x kW.
Prin putere instalata inteleg suma puterilor tuturor consumatorilor din locuinta,Adica frigider + AC + televizore + calculatoare + absolut tot ce consuma curent.
De ce am amintiti de acest lucru?Pentru ca intrarea (coloana) este dimensionata la o anumita putere si degeaba schimbi instalatia interioara sau sigurantele interioare.ca nu rezolvi nimic.
Si inca ceva,Trebuie tinut cont de selectivitate.Adica,daca la tabloul general ai sigurante de 25A este indicat sa ai cu doua clase mai jos pe circuite,adica maximum 16A ca sa beneficiezi de eficienta.
Si aici ma refer la sigurante de calitate,cu clasa de selectivitate inalta.
Stiu ca poate parea greu de inteles,mai ales ca pe piata exista echipamente ieftine si extrem de proaste coroborate cu inconstienta meseriasilor autorizati care incurajeaza comercializarea lor,pe principiul ca ce-i scump nu merita cumparat.
Din experienta mea,iti pot recomanda doar atat:cumperi odata si bine,pentru o perioada mare de timp,20-30 de ani.Dar nu te zgarci,investitia poate parea mare pe moment,dar in timp vei fi multumit.Extra//supra multumit sa fiu in ton cu exprimarile de rahat actuale.

#215
plimbaretul

plimbaretul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,854
  • Înscris: 12.05.2006
@sebalos, daca vrei sa te bucuri de inductie la 220v si fara grija traseului iti recomand plitele aferente bosch dintr-un motiv simplu dar util pt tine: le poti seta o limitare electronica de consum chiar daca folosesti msiulte ochiuri. practic, daca stii cat tine traseul tau iti setezi plita la valoarea care te interesează. se face de user si e descris in manual.  punct. restul detalii: timer, power boost,  blocare copii, deconectare de siguranta automata, zone flex sau zone punte, etc - dupa preferințe si buget.  insa pt problema ta esential este fie sa dimesionezi corect circuitul la plita sau plita la circuit.  vezi care te costa mai mult im termeni de cash, timp, nervi si knowhow (cunoștințe)

#216
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View Postprimuministru, on 15 septembrie 2017 - 13:41, said:

Din moment ce traim in Romania, cred ca functioneaza NUMAI la 220V, nu la 110V si nici la 380V !
De retinut ca nu vei putea folosi orice vas pe acest tip de plita, ci numai vase din inox pentru gatit precum oale, tigai sau tavi cu baza magnetica, ceea ce inseamna costuri suplimentare in investitia acestora.
Nu sunt adecvate pentru gatitul pe plite cu inductie vasele confectionate din aluminiu, cupru, sticla/ceramica, lut si inox fara baza magnetica.
Ba functioneaza si la 230 de V si la 400 de V cat e standardul actual de tensiune in Romania. Mai citim si noi cate ceva si in afara calculatorului....

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate