Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 

Plita inductie

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
249 replies to this topic

#181
melcu

melcu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 04.10.2006
Eu am plita Whirlpool (ACM 847 BA pe numele ei) de vreo 2 ani si nu im-a dat niciodata "eroare". E adevarat, am folosit doar fonta si vase compatibile cu inductia (unele mai bune, altele mai proaste). Spre exemplu am luat o tigaie din Ikea si nu cred ca era capsulat bine fundul pentru ca se vedea ca se incinge mai mult intr-o parte decat in cealalta. Acelasi lucru am patit si cu o oala Tefal (dar am schimbat-o pe garantie).
Referitor la ce zicea colegul de mai sus cu putina apa sub vas.  Nu stiu altele, dar la tipul asta de plita daca "dai ceva in foc" se opreste automat. It's not a bug, it's a feature.

LE: si asa arata dupa 2 ani de utilizare zilnica.

Attached Files


Edited by melcu, 21 February 2017 - 10:46.


#182
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
Așa se întâmplă când postezi povesti din auzite dar nu ai produsul în cauză.

Altfel arată frumos jucăria. A fost printre opțiunile mele la achiziția plitei.

#183
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,708
  • Înscris: 25.01.2007
Interesant. Cu mentiunea ca e din fonta si nu prea se spala la masina, ci doar la mana.

#184
pisoiu2

pisoiu2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,958
  • Înscris: 08.03.2007

View Postgodaro, on 20 februarie 2017 - 20:26, said:

Deci chestia aia cu "vasele speciale" o spun cei care au auzit si ei ceva dar nu cunosc exact problema.

'Vas special' inseamna sa fie construit din material feromagnetic. Cel mai simplu test se face cu un magnet mic. Daca se lipeste de fundul oalei, atunci e buna. Daca nu, nu. Se testeaza fundul oalei, nu buza, multe oale sunt facute multistrat din mai multe metale. Exista in comert multe vase care nu sunt inscriptionate cu acel semn de 'compatibil cu plite pe inductie' dar de fapt functioneaza bine-mersi. Eu cand ma duc la cumparat oale, am magnetul la mine.

#185
relu11051

relu11051

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,243
  • Înscris: 02.05.2008
Se spala la masina ca e smaltuita / emailata, ei zic sa nu o speli ca sa reziste 25 de ani ...

#186
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,708
  • Înscris: 25.01.2007
Pai scrie in specificatiile din link ul tau ca se spala manual

#187
relu11051

relu11051

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,243
  • Înscris: 02.05.2008
Si aluminium, lemn nu se recomanda la MSV, in realitate eu am spalat si cum nici exceptii nu au fost probleme. Pana la urma eu nu am pretentia ca sa tina o viata, lucrurile se mai schimba. Si daca s-ar spala la mana si nu la masina nu-i o tragedie ca doar nu mananci mamaliga zilnic nu?

#188
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,708
  • Înscris: 25.01.2007
Ai dreptate, nu e un capat de lume.

#189
armag3d0n

armag3d0n

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,460
  • Înscris: 20.08.2007
Pana la urma am achizitionat urmatoarea plita: Whirlpool - ACM 828/LX

Este adevarat ca unele cratite/tigai nu merg. Am cateva care merg si sunt merge foarte bine.
De unde as mai putea sa iau niste cratite/tigai bune pentru plitele cu inductie ? Poate aveti vreun pont.

#190
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
Ikea, lidl, kaufland sau de firma la magazine de profil.
Dacă au marcare ca sunt pentru inducție sunt ok, cu cât e mai gros fundul cu atât mai bine. Nu contează că au mânere metalice, la inducție acestea nu se încălzesc

#191
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,708
  • Înscris: 25.01.2007
Fereste-te de aluminiu si ceramica. Sa scrie clar oe ele ca functioneaza pe inductie.

#192
gi0

gi0

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,969
  • Înscris: 04.12.2009
Buna seara .
Doresc sa cumpar o plita cu inductie cu un singur ochi . O voi folosi la exterior , mai precis in foisor . Are cineva o opinie despre plita Tillreda portabila de la Ikea ?
Sau poate aveti o alta recomndare ?
Multumesc .
Cu stima .

#193
ivanalex93

ivanalex93

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 30.07.2017
Buna ziua,
Pana la urma, recomandati o plita pe gaz sau inductie pe termen lung?
Imi puteti spune va rog care ar fi avantajele/dezavantajele?
In curand o sa mobilez bucataria si nu ma pot decide...
Va multumesc!

#194
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009
Stii ca o plita cu inductie consuma energie electrica si , functionand la maxim  cere o putere de cca. 7 kW , da ? OK, poti functiona cu o capacitate de max 60% dar trebuie sa verifici ca ai disponibila puterea asta si un circuit de alimentare dimensionat corespunzator.
Altfel  e mai comoda plita cu inductie .

#195
sebalos

sebalos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 16.05.2007
Salut,

Doresc sa achizitionez aceasta plita cu inductie. La aceasta ora imi renovez apartamentul, inclusiv instalatia electrica. Am vorbit cu electricianul sa-mi traga un circuit separat si pentru aceasta plita cu fir de 4mm. Oare pot folosi plita cu pricina fara probleme ? Se poate monta la 220V?

Va multumesc Posted Image .

#196
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,309
  • Înscris: 08.02.2011
Merge la 220V, dar nu mai mult de doua ochiuri aprinse simultan, data sunt corecte informatiile de acolo.

#197
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,835
  • Înscris: 05.10.2007
Din moment ce traim in Romania, cred ca functioneaza NUMAI la 220V, nu la 110V si nici la 380V !
De retinut ca nu vei putea folosi orice vas pe acest tip de plita, ci numai vase din inox pentru gatit precum oale, tigai sau tavi cu baza magnetica, ceea ce inseamna costuri suplimentare in investitia acestora.
Nu sunt adecvate pentru gatitul pe plite cu inductie vasele confectionate din aluminiu, cupru, sticla/ceramica, lut si inox fara baza magnetica.

Edited by primuministru, 15 September 2017 - 13:45.


#198
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,316
  • Înscris: 24.02.2017
Binenteles ca functioneaza al 220V.  Daca ai circuit separat si o siguranta dedicata in panoul de sigurante este perfect.  Eu nu am asa ceva, si tot functioneaza foarte bine de 5 ani ....

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate