Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Inlocuit/upgrade placa video Nvid...

Google tv si open vpn

Vot europarlamentare

Sfat reparatii
 Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...

Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...
 imprimanta laser capacitate medie...

Parere garsoniera Tineretului

Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...
 Sapa peste pardosea veche

recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu

Seria 3 - E90 / 91
 

(ooroles) Jurnal casa S+P+1 langa Bucuresti

- - - - -
  • Please log in to reply
776 replies to this topic

#667
radita1960

radita1960

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 31.07.2012

 ooroles, on 20 septembrie 2011 - 12:35, said:

terasa nu o vreau neaparat circulabila. ai dreptate cand spui ca e teren destul, dar am zis ca daca tot am spatiul ala deasupra livingului de ce sa nu il folosesc?

nu cred ca e diferenta mare intre o terasa necirculabila si una circulabila (ca pret). ma gandesc ca este vorba doar de niste pavele.
sa ai grija si la termoizolatie. e mare lucru sa ai o termoizoatie buna!

#668
moldoveanuID

moldoveanuID

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,535
  • Înscris: 06.01.2012

 ooroles, on 04 septembrie 2012 - 08:22, said:

am atasat planul de invelitoare ca sa vezi cum vor fi date pantele
am inteles. iti dati voi de capat cu pantele :)
ce ramane neclar ar fi burlanul de la B2 . adica cobori cu el si dai apa pe terasa de jos urmand a se duce spre margine prin panta sau te continui/mufezi cu un tub/teava ceva pana spre exterior ?

Uitasem : sa ne trimiti/postezi o poza cu iesirea burlanului catre exterior peste ..3-4 ani , dupa ce finalizezi casa (ca finisaje)  :)

#669
orcu_sef

orcu_sef

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 24.08.2012

 petre69, on 23 iunie 2012 - 15:17, said:

de unde bani pentru nebunii mai nene
cui nu i-ar place asa ceva ,ceva mai deosebit ,mai cu nebunii
tu stii f bine ca nebuniile sunt scumpe sa le pui in picioare apoi iar scumpe sa le utilezi/mobilezi
scumpe de incalzit/racit ,ce sa mai trebuie sa fii milionar sa-ti permiti asa ceva in cazul care ti-ar place
-----
o nebunie in ziua de azi sta in mici artificii
adica cum sa faci o cladire simpla sa iasa in evidenta ---asta e ,ne bandajam cum putem---



primul criteriu este frumusetea
eu de exemplu am 2 jurnale
unu la alea cu succes ca arat bine din fata
si unu la alea fara succes ca din spate sunt mai naspa
apropo -navasta-mea rade de mine si zice ca mi-a crescut curu de cand am renuntat la munca

-----------------------------
o poza cu stalpul ala unde e marea jontare se poate sa vad si io
ca eu nu stiu la care va referiti

Salut.
Cum pot gasi pe forumul asta jurnalele unui user? Citesc mereu referinte la un jurnal si ma maninca in fund sa citesc. Da' nu'l pot gasi. Mai ales jurnalele tale ma intereseaza
Multumesc

#670
budrom

budrom

    Expert Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,018
  • Înscris: 21.07.2010
In profilul lui.
:)

#671
orcu_sef

orcu_sef

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 24.08.2012

 budrom, on 18 septembrie 2012 - 13:12, said:

In profilul lui.
Posted Image

multzam

#672
ooroles

ooroles

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 24.05.2011
24.09.2012 - ziua 153

dupa o lunga perioada de sictir, scarba si alte alea revenim Posted Image


apus de soare, nu delavrancea ci de la terasa :). ajuta sa treaca sictirul Posted Image
Attached File  IMG_0656.JPG   1.26MB   105 downloads



caminul pentru put. deasupra voi face o magazie pentru scule, masina tuns iarba etc.
Attached File  IMG_0660.JPG   2.59MB   112 downloads   Attached File  IMG_0661.JPG   2.16MB   181 downloads



dupa cum spuneam la inceputul jurnalului, a venit vremea vinului. nu am putut sa il fac la mine la casa deoarece e inca santier. observati una bucata nevasta la aparate:

zdrobitor/desciorchinator
Attached File  IMG_0665.JPG   2.11MB   188 downloads

teasc
Attached File  IMG_0668.JPG   2.01MB   183 downloads   Attached File  IMG_0669.JPG   2.15MB   188 downloads


am inceput si lucrarile la izolatia terasei. momentan avem primul strat de membrane+polistirenul.
1) strat de difuzie (artec p4kg/mp), lipit doar la imbinari+fisiile ridicate pe atic (se vad in poze)
2) polistiren (EPS200/10 cm la terasa necirculabila, EPS200/15 cm la terasa circulabila)
3) sapa de panta
4) inca un strat de artec artec p4kg/mp, lipit insa pe toata suprafata
5) strat final elastech 1000 pa4,5kg/mp


Attached File  IMG_0674.JPG   2MB   177 downloads   Attached File  IMG_0675.JPG   1.75MB   161 downloads   Attached File  IMG_0676.JPG   1.79MB   140 downloads

Edited by ooroles, 24 September 2012 - 12:23.


#673
moldoveanuID

moldoveanuID

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,535
  • Înscris: 06.01.2012

 ooroles, on 24 septembrie 2012 - 12:22, said:

zdrobitor/desciorchinator
asa da Posted Image

 ooroles, on 24 septembrie 2012 - 12:22, said:

am inceput si lucrarile la izolatia terasei
iar te bat la cap Posted Image ..nu vad "colectoarele" /aruncatoarele/coturile de burlan ..sau alea vin dupa stratul final ?

aa stai ..esti deabia la primul strat de membrana ..aham

da nu uita sa faci niste poze (cu dedicatie Posted Image ) cu smecheriile astea ce arunca apa de pe terasa ..cand termini cu toata treaba asta..tnx

Edited by moldoveanuID, 24 September 2012 - 12:50.


#674
ooroles

ooroles

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 24.05.2011

 moldoveanuID, on 24 septembrie 2012 - 12:49, said:

asa da Posted Image

pai da :D

iar te bat la cap Posted Image ..nu vad "colectoarele" /aruncatoarele/coturile de burlan ..sau alea vin dupa stratul final ?

aa stai ..esti deabia la primul strat de membrana ..aham

aham

da nu uita sa faci niste poze (cu dedicatie Posted Image ) cu smecheriile astea ce arunca apa de pe terasa ..cand termini cu toata treaba asta..tnx
fac, fac, dar sa ma decid mai intai cate, unde si cum :)


#675
moldoveanuID

moldoveanuID

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,535
  • Înscris: 06.01.2012

 ooroles, on 24 septembrie 2012 - 12:22, said:

5) strat final elastech 1000 pa4,5kg/mp
la terasa circulabila ..asta va fi stratul final , inainte de a pune acea podea/gratar din lemn ?

#676
ooroles

ooroles

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 24.05.2011

 moldoveanuID, on 04 septembrie 2012 - 13:07, said:

am inteles. iti dati voi de capat cu pantele Posted Image
ce ramane neclar ar fi burlanul de la B2 . adica cobori cu el si dai apa pe terasa de jos urmand a se duce spre margine prin panta sau te continui/mufezi cu un tub/teava ceva pana spre exterior ?

pana la urma am decis ca burlanul de la b2 sa il dau in terasa de jos, iar cel de la c2 sa il duc direct in exterior.


 moldoveanuID, on 25 septembrie 2012 - 09:50, said:

la terasa circulabila ..asta va fi stratul final , inainte de a pune acea podea/gratar din lemn ?

da



03.10.2012 - ziua 162

- am terminat sapa de la terasa de la etaj
- datorita unor diferente de nivel de la terasa peste parter trebuie sa ma mai inalt cu un strat de polistiren (vor fi 20 cm [records :)]pana la urma). polistirenul e eps 200. e destul de dens si e la jumatate de pret fata de xps. polistirenul vine joi sau vineri deci probabil sambata va fi gata si sapa de acolo astfel incat pe la finalul saptamanii viitoare sa termin cu terasele.
- se lucreaza la glafuri pentru a le indrepta si izola cu polistiren. maine cred ca sunt gata, vineri cred ca putem lua masuri pentru termopane (conule, te sun maine cand am confirmarea :))
- avand in vedere ca geamul de la subsol e putin sub nivelul terenului si eu vreau sa ma mai inalt vreo 20 cm [tot records :)] mi-a traznit o idee azi dimineata in timp ce faceam dus: de ce sa nu pun centrala in magazie? magazia va fi construita (astrule, te astept :)) deasupra caminului pentru put, va fi izolata cu polistiren, deci nu vad sa fie pb de inghet. asa rezolv pb geamului, am mai mult spatiu in subsol si oricum centrala nu prea se potrivea cu ideea mea de crama. tevile le ingrop si le izolez deci iar nu cred sa fie probleme de inghet.

#677
moldoveanuID

moldoveanuID

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,535
  • Înscris: 06.01.2012

 ooroles, on 03 octombrie 2012 - 08:47, said:

- datorita unor diferente de nivel de la terasa peste parter trebuie sa ma mai inalt cu un strat de polistiren (vor fi 20 cm [records :)]pana la urma).
lol

#678
budrom

budrom

    Expert Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,018
  • Înscris: 21.07.2010

 moldoveanuID, on 03 octombrie 2012 - 14:07, said:

lol

yep, terasele au fost adaugate ulterior proiectului sau cum, de unde aceasta diferenta de 2 plafoane?

Edited by budrom, 03 October 2012 - 14:42.


#679
ooroles

ooroles

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 24.05.2011
s-a inteles gresit, diferenta nu e de 20 cm (hi hi hi). povestea e asa: am zis sa punem 10 cm de polistiren si am remarcat ca pe 2 laturi aveam grinzi intoarse si s-ar fi vazut urat. am zis sa punem de 15, dar tot eram sub grinda si as fi plecat de la o sapa de 8 cm (cel mai jos punct al terasei, ca sa fiu peste grinda) si ma duceam la 20+. drept urmare am decis sa mai punem 5 cm de polistiren sa ajungem peste grinda.

#680
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,570
  • Înscris: 10.05.2007
Pana la urma te-ai decis sa astupi grinda intoarsa? Nu mai faci bancuta?
Cred ca era mai bine sa pui un 15 si o sapa mai groasa peste polistiren. Nu ajungi acum aproape de pragul de intrare? Stii problema...
Sambata termin un acoperis la Corbeanca si de saptamana viitoare sunt la tine sa-ti fac si magazia.

#681
ooroles

ooroles

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 24.05.2011
una se leaga de alta:

- scurgerea lasata de baieti in grinda nu mai poate fi folosita deoarece nu mai fac izolatie inversata, drept urmare sapa ajunge cam la 5 cm sub nivelul maxim al grinzilor
- daca vroiam sa fac bancute trebuia sa ma ridic cu grinzile 15-20 cm peste sapa (sa ai pe ce sa stai)
- nu am vrut sa cioplesc din grinzi deci a fost nevoie sa ma ridic cel putin pana la nivelul lor
- asta presupunea ori o sapa de 20+ cm ori 5 cm polistiren si restul sapa (am preferat varianta a doua).
- in ambele cazuri de la punctul anterior ajung destul de sus si o sa fie problema cu intrarea in casa. cred ca o sa fac un mic prag acolo.

PS: iti dai seama ce misto era daca nu coboram terasa? hi hi hi

#682
moldoveanuID

moldoveanuID

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,535
  • Înscris: 06.01.2012
iti aduci aminte ce ziceam cu ceva pagini in urma ?! sper ca te-ai convins ca nu e asa simpla treaba asta cu ..saraciile astea de scurgeri
da bine ..pentru unii (care nu s-au lovit de asa ceva) ..pare simplu :)

#683
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,570
  • Înscris: 10.05.2007
Pai stai nitel, grinzile nu le izolezi?
Dezvolta treaba cu scurgerile.
Daca nu dadeam placa mai jos, ajungeai sa faci scara ca sa urci pe terasa. :)

#684
moldoveanuID

moldoveanuID

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,535
  • Înscris: 06.01.2012

 Astrul, on 04 octombrie 2012 - 10:54, said:

grinzile nu le izolezi?
buna intrebarea :D

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate