Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Avatar 2 (2022)

- - - - -
  • Please log in to reply
174 replies to this topic

#91
Mohombi

Mohombi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 11.09.2015

View PostBursul, on 16 decembrie 2022 - 12:17, said:

Povestea e veriga slaba a filmului. Si venind de la Cameron ai asteptari foarte mari de la film.
E un pic mai greu de inteles ca acest film nu este o drama cu o gramada rasturnari de situatii care sa te tina cu sufletul la gura. Nu asta a fost intentia. Povestea e clara, trimiterile sunt evidente, trebuie doar sa o intelegi, ceea ce nu toti sunt capabili, din pacate.
Avem o populatie indigena la nordul careia se afla un grup de insule exotice. Oare care sa fie ?

#92
Mohombi

Mohombi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 11.09.2015
O alta problema este ca fiind crescut intr-un mediu ortodox este mai greu(chiar imposibil) sa intelegi tipul de spiritualitate evocat in film. In ortodoxism, lumea e creata pentru tine, tu fiind deasupra lumii, te folosesti de ea pentru tine (pentru ca ti-a fost data de Creator). In film este invers, natura este deasupra ta.

Edited by Mohombi, 19 December 2022 - 09:07.


#93
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,068
  • Înscris: 30.07.2006

View Postiladi, on 18 decembrie 2022 - 00:37, said:


Te vei plictisi 3 ore?

Depinde ce fel de persoana esti. Sunt sigur ca exista persoane care se plictisesc si cand fac sex. Deci...

Cine face sex 3 ore ? :lol:

On.
La Baneasa mall nu apare deloc filmul pentru vineri-duminica, doar luni-joi, apoi de luni iara.
Mai astept, acum se bulucesc toti.

View PostBursul, on 16 decembrie 2022 - 12:17, said:

Povestea e veriga slaba a filmului. Si venind de la Cameron ai asteptari foarte mari de la film.

E SF, nu film de arta.
La Terminator ce poveste ai?

#94
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,534
  • Înscris: 30.10.2003

View Postmarius.bunu, on 19 decembrie 2022 - 11:55, said:

E SF, nu film de arta.
La Terminator ce poveste ai?
Nu a fost nimic care sa ma surprinda, care sa ma entuziasmeze in afara de imagini. (vb de Avatar 1). Cel putin pentru mine nu-i un film care sa-l revad din cand in cand. Termiantor 2 si acum m-as pune sa-l revad cap-coada si nu as regreta nici o secunda.

Nu aveam de gand sa vad Avatar 2, dar daca zice lumea ca merita, macar pentru imagini, o sa merg. Sunt sigur nu o sa ma dezamageasca. Pacat ca nu pot sa merg cu ala mic sa vada si el.

#95
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,068
  • Înscris: 30.07.2006

View PostBursul, on 19 decembrie 2022 - 12:22, said:

Nu a fost nimic care sa ma surprinda, care sa ma entuziasmeze in afara de imagini. (vb de Avatar 1). Cel putin pentru mine nu-i un film care sa-l revad din cand in cand. Termiantor 2 si acum m-as pune sa-l revad cap-coada si nu as regreta nici o secunda.

Nu aveam de gand sa vad Avatar 2, dar daca zice lumea ca merita, macar pentru imagini, o sa merg. Sunt sigur nu o sa ma dezamageasca. Pacat ca nu pot sa merg cu ala mic sa vada si el.


De seria Terminator parca ne leaga mai mult, e filmul generatiei noastre Posted Image
Plus ca tema e posibila- inteligenta artificiala care devine constienta de sine si ataca omul- pe cand din Avatar nu stiu cu ce poti ramane.
Dar cata vreme il lauda toti, vreau sa vad si partea a doua

Edited by marius.bunu, 19 December 2022 - 14:16.


#96
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,534
  • Înscris: 30.10.2003
Sa ne arate careva o secventa memorabila din Avatar 1.
Toata lumea stie ca James Cameron s-a axat pe imaginile 3D. Pentru aia ne-am si dus la cinematograf.

#97
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,068
  • Înscris: 30.07.2006

View PostBursul, on 19 decembrie 2022 - 14:18, said:

Sa ne arate careva o secventa memorabila din Avatar 1.
Toata lumea stie ca James Cameron s-a axat pe imaginile 3D. Pentru aia ne-am si dus la cinematograf.

Nu cred ca seria Avatar merita sa o vezi altfel decat 3D.
Orice home cinema ti-ai face acasa, la cinematograf e alta experienta.
Singurul avantaj acasa e ca poti sa-l pui pe hold, mai bei ceva,etc

Edited by marius.bunu, 19 December 2022 - 14:21.


#98
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,436
  • Înscris: 29.04.2008

View PostBursul, on 19 decembrie 2022 - 14:18, said:

Sa ne arate careva o secventa memorabila din Avatar 1.

Prima noapte a lui Sully in padure. Pomii, florile, insectele, animalele.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/GwXtuSlDeL8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#99
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,982
  • Înscris: 30.11.2021
Imi pare ciudat ca v-a placut Avatar 1, este un film simplu cu un GI Joe american care se infiltreaza intr-o comunitate de aborigieni, indigeni, intalneste o gagica si schimba taberele.

#100
andruxannd

andruxannd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 31.10.2018
Hello, observ ca unii ati fost sa il vedeti, cu toate ca ma duc rar la cinema din cauza calitatii slabe a imaginii(nu ma impresioneaza ecranul foarte mare) vreau sa ma duc la Avatar 2 insa am vazut ca sunt cateva variante...3D IMAX , 3D simplu si 3D HFR.As opta pt ulima varianta 3D HFR, sunt curios cum este imaginea.
Am 3D acasa, vizionez filme 4k pe tv si consider ca imaginea este mult mult mai clara pe tv la un bluray decat la cinema.
Dar Avatar merita vazut la cinema...intrebarea mea este...IMAX 3D ( s-a mai schimbat ceva sau tot acelasi IMAX 3D de acum 5ani) sau 3D HFR ?

#101
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,429
  • Înscris: 20.02.2008

View PostBursul, on 19 decembrie 2022 - 14:18, said:

Sa ne arate careva o secventa memorabila din Avatar 1.
Toata lumea stie ca James Cameron s-a axat pe imaginile 3D. Pentru aia ne-am si dus la cinematograf.

Cea mai memorabila faza din Avatar 1 e asta:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/NzaUZYiltss?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#102
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,534
  • Înscris: 30.10.2003

View Postiladi, on 19 decembrie 2022 - 14:44, said:

Prima noapte a lui Sully in padure. Pomii, florile, insectele, animalele.
Corect, imaginile sunt super in mai tot filmul. Insa restul e cam meeeh.

#103
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,068
  • Înscris: 30.07.2006

View Postioppo, on 19 decembrie 2022 - 15:10, said:

Cea mai memorabila faza din Avatar 1 e asta:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/NzaUZYiltss?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

:lol:
Avatar e un film pe care il vezi o data, ca sa-l bifezi ,dar vorba lui Bursul, nu tii musai sa-l revezi (intreg sau secvente)
Cum ar fi Pulp Fiction sau Reservoir Dogs

#104
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006
Eu n-am vazut inca Avatar 1, imi par prea stupide personajele astea disney. Din ce discutati voi aici cred ca nici nu o sa-l vad tare repede.

#105
Toymachine

Toymachine

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 170
  • Înscris: 17.12.2019
Pe aceasi tema, cea mai memorabila faza la Avatar 2 a fost un coleg cum a inceput sa sforaie dupa 2 ore :) ..Eu unul n-o s-o uit prea curand..
Din film ? N-a trecut nici o saptamana si-am uitat mai tot, asa de "impresionant" e.
efectele merita, n-am ce comenta, a facut treaba foarte buna pe partea asta.

Mi-e ciuda doar de faptul ca puteau face ceva fenomenal daca bagau si-o poveste mai buna acolo, ceva ce ramanea peste ani..Un Godfather al generatiei actuale. Buget aveau, tehnica necesara este, chef le-a lipsit.

Sa nu fiu prost inteles, fimul nu e rau, nici pe departe. E doar in gama superioara a mediocritatii cu efecte foarte faine.
Imi pare doar rau de potentialul ratat, ca avea destul.

#106
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,436
  • Înscris: 29.04.2008

View Postmarius.bunu, on 19 decembrie 2022 - 15:18, said:

Cum ar fi Pulp Fiction sau Reservoir Dogs

Nu crezi ca e total aiurea comparatia? Sunt segmente si targeturi diferite. In plus, te asigur ca daca s-ar face numai Pulp si Reservoir ai ajunge sa te sinucizi. Ce poate fi ata de complicat sa vrei sa mergi la film doar ca sa te deconectezi. Zici ca numai genii critic de film si ganditori de la Hamangia avem pe forum.

View PostMindArchitect, on 19 decembrie 2022 - 14:52, said:

un film simplu cu un GI Joe american care se infiltreaza intr-o comunitate de aborigieni, indigeni, intalneste o gagica si schimba taberele.

Iti mai dau eu unu' simplu: Vine un postalion la un han si mor toti.

View PostBursul, on 19 decembrie 2022 - 15:14, said:

Corect, imaginile sunt super in mai tot filmul. Insa restul e cam meeeh.

Ce vrei de la un film? Ca bag de sama ca pe aici toti vor numai sa le puna creierul pe bigudiuri.

#107
Toymachine

Toymachine

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 170
  • Înscris: 17.12.2019

View Postiladi, on 19 decembrie 2022 - 15:55, said:


Nu crezi ca e total aiurea comparatia? Sunt segmente si targeturi diferite. In plus, te asigur ca daca s-ar face numai Pulp si Reservoir ai ajunge sa te sinucizi. Ce poate fi ata de complicat sa vrei sa mergi la film doar ca sa te deconectezi. Zici ca numai genii critic de film si ganditori de la Hamangia avem pe forum.



Iti mai dau eu unu' simplu: Vine un postalion la un han si mor toti.

Uite, dpv-ul meu de vedere, sunt 100% de acord cu tine. Nu toate filmele trebuie sa fie "hard hiting" sau comentarii sociale, sau, sau, sau..
Dar ia exemplul Star Wars ( seria initiala ): e tot mindless fun, pentru deconetat de la realitate. Dar uite ca si azi are fani, spinoff-uri, continuari ( nu-s pentru mine, dar asta nu inseamna ca nu pot fi apreciate )

Stii tu pe cineva in cercul tau de prieteni sa-si fi amintit de Avatar ( primul ) pana de curand ? Ca printre ai mei, uitase toti de el.

#108
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,436
  • Înscris: 29.04.2008

View PostToymachine, on 19 decembrie 2022 - 15:50, said:

efectele merita, n-am ce comenta, a facut treaba foarte buna pe partea asta.

eva ce ramanea peste ani..Un Godfather al generatiei actuale

Deci domnul doreste un Godfather cu efecte speciale la superlativ Posted Image

View PostToymachine, on 19 decembrie 2022 - 15:57, said:

Stii tu pe cineva in cercul tau de prieteni sa-si fi amintit de Avatar ( primul ) pana de curand ?

Da. l-au vazut de 4 ori.

View PostToymachine, on 19 decembrie 2022 - 15:57, said:

Dar ia exemplul Star Wars

Il iau. Ti se pare ca povestea e cu 10 clase peste Avatar?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate