Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Avatar 2 (2022)

- - - - -
  • Please log in to reply
174 replies to this topic

#73
jakota

jakota

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,672
  • Înscris: 22.05.2011
Pentru o viata sanatoasa evitati excesul de unobtanium !

#74
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,534
  • Înscris: 30.10.2003

View Posthellmarvel, on 08 mai 2022 - 06:32, said:

Imi pare rau pentru James Cameron, dar mie nici primul Avatar nu mi-a placut: un shitfest facut de dragul efectelor vizuale si CGI, ca si Transformerşii. Decit sa faca cite o prostie dintr-asta la fiecare 10 ani, mai bine ar cumpara si repara franciza Terminator. Heck, Alita daca era regizata de el ar fi fost un cut/breakthrough.

View PostBursul, on 12 mai 2022 - 21:21, said:

Cei care critica Avatar, vor viziona Avatar 2 si il vor critica si pe acesta.
Cei care critica District 9, vor viziona District 10 si il vor critica si pe acesta.
Imi pare rau sa va spun dar asta e sado-maso!

Posted Image

#75
Mondeo

Mondeo

    Everything Woke Turns To Shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,425
  • Înscris: 15.11.2005
nu e genul meu de film si pobabil nu o sa ma uit nici la asta, sunt doar curios daca il gheifica si/sau il wokareste la greu.

#76
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,928
  • Înscris: 12.03.2010

View PostBursul, on 15 decembrie 2022 - 10:41, said:

Posted Image

Crezi tu? District 9 actually mi-a placut, asa ca l-as vedea si pe urmatorul. Dar la asta am rezistat 40 de minute (yes, it's out there), parca e partea a doua din prima parte in reluare. Daca o sa-l vad vreodata intreg, o sa fie de nervi, cu minim 1,5x viteza de rulare.

#77
Toymachine

Toymachine

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 170
  • Înscris: 17.12.2019

View PostMondeo, on 15 decembrie 2022 - 11:05, said:

nu e genul meu de film si pobabil nu o sa ma uit nici la asta, sunt doar curios daca il gheifica si/sau il wokareste la greu.
N-au facut nici una nici alta...cel putin, nu direct ( cam toate personajele sunt diferite nuante de albastru :P )
Exista ceva comparatii indirecte, oamenii sunt "colonizatorii", Forest people = ce-a rezultat din creaturile indigene+ avatarii, Water people = indigeni adevarati, care vad suspiciosi pe cei din padure.
Per total nu mie s-a parut ca au axat pe woke-ism. Pe de alta parte, 3 ore ....3 ORE de ..nimic. Puteau spune ce aveau de spus, de expus toata povestea in maxim o ora + una sa-si etalezele partea artistica ( marele atu al filmului a fost mereu partea de efecte 3D ). Au lungit-o pe 3 nenorocite de ore.
Povestea: 5/10
Efecte: 9/10
per total: 7/10 ( si ar trece lejer de 8 daca nu lungeau in halul ala ).

#78
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,534
  • Înscris: 30.10.2003
Povestea e veriga slaba a filmului. Si venind de la Cameron ai asteptari foarte mari de la film.

#79
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,928
  • Înscris: 12.03.2010
What's the consensus now?
Attached File  1671160607880683-tv.jpg   173.54K   85 downloads

#80
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009
Am luat si eu bilete pentru miercuri (abia atunci am mai gasit).

Am si uitat primul film, tre sa ma pun sa-l vad iar :lol:

#81
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,534
  • Înscris: 30.10.2003

View PostLex404, on 16 decembrie 2022 - 22:32, said:

Am si uitat primul film, tre sa ma pun sa-l vad iar Posted Image
Mai bine nu :D

#82
AlbastruIndigo

AlbastruIndigo

    Anima Sola

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,999
  • Înscris: 16.09.2014

View Postiladi, on 11 decembrie 2022 - 21:05, said:

pe 16 sunt la vizionare, am cumparat deja biletele.

Pe 18 si eu, abia astept.

#83
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009

View PostBursul, on 16 decembrie 2022 - 22:35, said:

Mai bine nu Posted Image

Meh. Problema e ca am gasit abia la 10 seara daca voiam IMAX HFR, asa o sa ies de acolo la ora 2 cu tot cu reclame si toate alea :lol:

#84
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,534
  • Înscris: 30.10.2003
ziceam sa nu te mai uiti la primul film :D

#85
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,982
  • Înscris: 30.11.2021
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/d0HHjJXmCIw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#86
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,436
  • Înscris: 29.04.2008
Acum am ajuns de la cinema.

Prima impresie?  Spectaculos. Intr-adevar, este foarte bine facut. Tehnic nu-i pot reprosa aproape nimic. Singurul lucru care, nu pot zice ca m-a deranjat sau nu mi-a placut, este claritatea prea mare a unor secvente. Nu pot zice mai clar, nu stiu termenii de specialitate, insa cateodata e ca la televizoarele care au toate filtrele activate. Si asta atunci cand sunt scene reale, nu CGI.

Per total scenele sunt spectaculare si creatorii s-au intrecut cu imaginatia, in sensul bun. Diversitatea bio este la superlativ.

Povestea....

Poveste nu e nici mai buna, nici mai rea ca la alte filme de gen. Adevarat, are clisee, dar asasunt toate filmele americane si nici nu cred ca Avatar are pretentii ca e un film de arta.  

E plicticos?

NU, nu este, desi tine 3 ore. Chiar are momente in care te tine in suspans.

Are scene luuungi?  

DA, are, dar isi au rolul in poveste si eu le-am luat ca pe demonstratie de capabilitate din parte lui Cameron.

Te vei plictisi 3 ore?

Depinde ce fel de persoana esti. Sunt sigur ca exista persoane care se plictisesc si cand fac sex. Deci...

Recomand?

DA. Experienta imersiunii in lumea Pandorei face mai mult decat pretul biletului.

As vrea sa spun mai multe, dar incerc sa nu fac spoiler, in nici o privinta.

#87
AlbastruIndigo

AlbastruIndigo

    Anima Sola

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,999
  • Înscris: 16.09.2014
Tocmai ce l-am terminat pe primul de revazut, acasa, pe latop. Chiar si asa, tot spectaculos mi-a parut. Abia astept sa merg maine la cinema, cu toate ca - nici macar blonda veritabila nu sunt - am rezervat biletele in acelasi timp in care e si finala CM. Asta e, vad finala in reluare, sa fie Avatar 2.

#88
osmiu

osmiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 28.09.2006
l-am vazut aseara . e o feerie vizuala . nu e atins de curentul woke absolut deloc , ba din contra . unele personaje sunt slab conturate sau slab interpretate . sunetele ce imita indienii americani si cele ce amintesc de animalele salbatice produse de oameni sunt penibile de-a dreptul , povestea e de trei lei . totusi din punct de vedere vizual e fantastic . iar diversitatea biologica e la superlativ . cu siguranta e un film care nu trebuie sa lipseasca din lista nici unui cinefil .

#89
AlbastruIndigo

AlbastruIndigo

    Anima Sola

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,999
  • Înscris: 16.09.2014
Povestea nu e chiar de trei lei. Desi e oarecum un cliseu, subliniaza inca o data ca OMUL este cel mai daunator animal din univers. Si pe buna dreptate.

Oricum, asteptarea a meritat, James Cameron nu a dezamagit. M-a tinut cu sufletul la gura, pe alocuri am picurat si ochii. Vizual e opera de arta, nici nu ma asteptam la mai putin.

#90
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,928
  • Înscris: 12.03.2010

View Postosmiu, on 18 decembrie 2022 - 22:54, said:

nu e atins de curentul woke absolut deloc , ba din contra

sunetele ce imita indienii americani si cele ce amintesc de animalele salbatice produse de oameni sunt penibile de-a dreptul
Dude, ai trecut pe linga adevar desi te-ai scufundat in el. Filmul e super, QUANTUM LEAP WOKE, Cameron a facut in asa fel incit sa nu se simta ANIMALELE jignite, a facut 2 filme deja cu maimute albastre, cu coada, mai inalte si mai puternice (deci superioare) decit oamenii si care se comporta ca oamenii, in loc sa se scarpine la subsuori cu picioarele.

Dar uneori, natura le iese la suprafata, asa cum s-a intimplat cu puiul de Tarzan dupa ce a fost capturat, si care se comporta de parca a crescut cu lupchii (cum zicea bunica-mea). Acolo m-am si oprit cu vizionatul.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate