Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 

Cum poti produce legume si iarna, fara curent, gaz sau alte cheltuieli de acest gen

- - - - -
  • Please log in to reply
104 replies to this topic

#55
dinpoplaca

dinpoplaca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 588
  • Înscris: 05.11.2011
Nenea ala din ardeal nu si-a facut tema de casa bine. Pacat ca a muncit atat.
acoperisul trebuia inclinat mai tare, iar zidul dinspre sud trebuia mai mic. De asemenea eu nu as fi facut groapa asa adanca pentru ca el are acolo mai multa umbra decat soare.

Uite la ce inaltime e soarele iarna la Cluj si Bucuresti
Attached File  Bucuresti.png   132.83K   119 downloads Attached File  Cluj.png   130.69K   105 downloads

La cluj de exemplu iarna, la 21 Decembrie soarele merge pana la doar 20 grade. Vara merge pana la 67 grade. Acoperisul trebuia construit pentru iarna.

Edited by dinpoplaca, 02 February 2012 - 19:09.


#56
cipri1981

cipri1981

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,777
  • Înscris: 08.11.2009

View Postdinpoplaca, on 2nd February 2012, 19:01, said:

Nenea ala din ardeal nu si-a facut tema de casa bine. Pacat ca a muncit atat.
acoperisul trebuia inclinat mai tare, iar zidul dinspre sud trebuia mai mic. De asemenea eu nu as fi facut groapa asa adanca pentru ca el are acolo mai multa umbra decat soare.

Uite la ce inaltime e soarele iarna la Cluj si Bucuresti
Attachment Bucuresti.png Attachment Cluj.png

La cluj de exemplu iarna, la 21 Decembrie soarele merge pana la doar 20 grade. Vara merge pana la 67 grade. Acoperisul trebuia construit pentru iarna.


Da si razele solare trebuie sa faca 90 de grade cu peretele din folie, adica sa intre perpendicular in perete. Merci pentru poze.

#57
dinpoplaca

dinpoplaca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 588
  • Înscris: 05.11.2011
Bazat pe harta asta, pentru 21 decembrie in Cluj Acoperisul terbuie construit la o inclinatie de 70 grade (90 -20). Pentru 20 martie si 21 Septembrie cand soarele urca pana la 44 grade inclinatia ar trebui sa fie 46 grade (90 - 44). Ca sa ai cat mai mult soare faci o medie intre iarna si primavara-toamna, care ar fi cam 70+46 / 2= 58 grade. Asta e cand soarele e cel mai sus pe cer, deci daca vrei chiar o medie intre iarna si vara, inclini acoperisul la latitudinea la care esti.( Asta in cazul panourilor solare.) Clujul e la paralela de 46.77 grade.  Cum noua, incazul asta ne trebuie soare iarna mai mult, facem o medie intre iarna si primavara.
Eu as marge chiar mai departe si as face o medie la ora 10 dimineata iarna si primavara, pentru ca soarele atinge inaltimea maxima doar cateva minute pe zi. Cel mai mult timp urca sau coboara pe cer.
Media mea iarna ar fi 90-15 = 75 grade iarna, iar primavara si toamna 90-36 =54. Deci as pune acoperisul meu la 75+54 /2 = 64.5 grade. ( asta la Cluj)
Daca vreti un calcul perfect atunci de exemplu iarna adaugi la inclinatia pamantui la 21 decembrie, care e 23.5 grade + paralela care e 46.77 grade si da 70.27 grade.
La echinoctiu, cand soarele e perpendicular pe ecuator (90 grade) la Cluj acoperisul trebuie inclinat la 46.77  grade (paralela) pentru ca la amiaza cand soarele e cel mai sus pe cer, sa bata perpendicular pe acoperis.

Edited by dinpoplaca, 03 February 2012 - 18:14.


#58
dinpoplaca

dinpoplaca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 588
  • Înscris: 05.11.2011
Ce cred eu, e ca solarul pe care l-au facut chinezii da randament mai bun decat un solar normal, care pierde foarte multa caldura noaptea, iar ziua, iarna, din cauza ca soarele e jos pe cer doar prin jumatate din folia de pe solar e expusa la soare soarele la orice ora din zi. La modelul asta chinezesc soarele  atinge toata suprafata de folie toata ziua, iar suprafata de pierdere a caldurii e foarte mica.
+ noaptea poate fi acoperit foarte usor.

Edited by dinpoplaca, 03 February 2012 - 18:50.


#59
cipri1981

cipri1981

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,777
  • Înscris: 08.11.2009

View Postdinpoplaca, on 3rd February 2012, 18:43, said:

Ce cred eu, e ca solarul pe care l-au facut chinezii da randament mai bun decat un solar normal, care pierde foarte multa caldura noaptea, iar ziua, iarna, din cauza ca soarele e jos pe cer doar prin jumatate din folia de pe solar e expusa la soare soarele la orice ora din zi. La modelul asta chinezesc soarele  atinge toata suprafata de folie toata ziua, iar suprafata de pierdere a caldurii e foarte mica.
+ noaptea poate fi acoperit foarte usor.



Da,si eu sunt de acord cu tine.  In plus consider ca nu este rentabil sa-l bagi la 1,5 m in pamant pentru ca vei obtine o umbra pe o distanta de 4 m (pe 21 decembrie e adevarat) ceea ce inseamna ca ai o suprafataprea marecare este lipsita de iluminare. Uite am facut si niste desene.

Attached Files


Edited by cipri1981, 04 February 2012 - 15:32.


#60
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,616
  • Înscris: 25.11.2007
cipri, eu as merge pe modelul canadian adaptat de un chinez dupa cel din tara lui natala. Poate ii faci un desen cu razele solare. As prefera sa captez cea mai multa energie iarna, adica razele solare sa fie perpendiculare pe folie undeva intre solstitiu de iarna si echinoctiu de primavara (in jur de 1 februarie, cred). Vara vreau ca razele sa cada mai piezis, pentru ca este cald oricum. Vara avem nevoie chiar de o plasa de umbrire.

Edited by jumborom, 04 February 2012 - 16:06.


#61
dinpoplaca

dinpoplaca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 588
  • Înscris: 05.11.2011
Da, Primul model, cel in care groapa nu e asa mare cred ca ar fi cel mai tare. Cum a spsus si Jumborom, Pentru romania daca ai reusi un model cu inclinatia sticlei si mai mare ar putea fi si mai bine. Eu imi incalzesc casa ziua cu un panou solar pe aer si am cazut ca, daca il ridic la un unghi incat soarele sa bata pe el vertical cat mai mult imi baga in casa aerul mai cald.

Daca tu ai facut  desenele alea, poti sa faci un desen si in forma de trapez? Cu parte dinspre sud (fata) mai lunga decat spatele? Ca sa nu fie umbre la rasarit si apus pe margini.

Oare daca peretele din fata nu s-ar face drept ci la ununghi, ar ajuta mult cu umbrele?

Edited by dinpoplaca, 04 February 2012 - 18:17.


#62
dinpoplaca

dinpoplaca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 588
  • Înscris: 05.11.2011
Scuze, primul model nu are groapa de loc.
Eu l-as face sub pamant putin ca sa ai masa termala, sa poti stoca caldura care o primesti ziua. In zona aia de umbra poti sa faci o carare, masa de lucru, sau sa depozitezi ceva butoaie de apa care sa stocheze caldura pe care o primesti ziua si sa o dea inapoi noaptea, sau sa faci zidul ala la unghi, cum ma spus mai sus, ca sa scapi de umbra.

Edited by dinpoplaca, 04 February 2012 - 19:24.


#63
beluci

beluci

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 22.10.2007
Subscriu si eu la varianta chinezeasca...mult mai eficient.Dupa cate stiu cei de la Ghergheasa Buzau au zidul de 6 m latime,  tot ce-au excavat au format peretele de nord pentre radierea caldurii .Deci doar pamant nici macar caramizi de lut cu perlita (vezi proiectul in word-english) sau bidoane cu apa cum au facut altii...
Sunt curios ce-au facut acum la -26 , parca acopereau noaptea cu un sul imens de pasla ...Cred ca au ales varianta 2 din poza, Haiceng.

Tot chinezii au implementat si sistemul ingropat de tuburi/ventilatie-un ventilator cu 2 termostate care merge pe principiul schimbului de caldura.Gasiti detalii aici Subterranean Heating and Cooling System, video Alpine SHCS

Attached Files



#64
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,616
  • Înscris: 25.11.2007
Duminica trecuta la Viata Satului, reporterii s-au dus la Ghergheasa. Chinezoii erau pe la casele lor si de vorbit au vorbit cu unul din angajatii de acolo. El spunea ca s-a sapat la pana la 1,5 metri, iar pamantul a fost pus pe zona nordica (nu parea sa aiba izolatie suplimentara). Aveau stalpi de lemn, grinzile erau din bambus, iar deasupra foliei era acea cortina din pasla (parca) pe care o trageau noaptea si in zilele foarte reci si fara soare. Daca iesea soarele 2 ore si dupa aceea intra in nori si venea ceata, trageau cortina peste solar ca sa pastreze caldura inauntru. Reportajul era filmat in decembrie, iar tomatele (seminte de prin China) erau mulcite cu folie transparenta (soarele trece prin ea si incalzeste pamantul la radacina plantelor; pentru extratimpurii este mai eficienta fata de folia neagra) si aveau cam 4-5 etaje de fructe ce asteptau sa se coaca (nici nu puteau sa aiba mai multe etaje, plantele s-ar fi umbrit reciproc si ar fi avut nevoie de mai multe resurse pentru a sustine toate fructele). Cortina era retrasa, dar nu de tot, astfel incat o parte din tomatele de pe nord erau cam in umbra (la fel si cele de pe sud, din zona in care din cauza sapaturii nu aveau soare direct niciodata). Spuneau ca solarul acesta este experimental urmand ca anul acesta sa extinda (sau nu) sistemul (mai aveau vreo trei solare clasice, supraterane, langa cel ingropat). Ziceau ca 1 luna si jumatate vor fi in pauza. Lucru care era de asteptat, pentru ca esenta sistemului chinezesc de solarii izolate si intr-o singura apa, este sa prelungeasca sezonul de primavara + toamna cu cate 20 - 30 de zile (40 - 60 de zile pe an in total) si sa economiseasca energie iarna (ei merg pe carbune in China), si nu sa obtina tomate in luna ianuarie fara niciun pic de caldura.

beluci, cred ca la Buzau, chinezii au mers tipul Wafangdian varianta semiingropata. Cam acelea sunt link-urile pe care le-am gasit si eu.

Eu zic ca am putea merge chiar pe doua variante de solar: un solar pasiv (cu folii, cortine, dar fara consum de curent) si un solar activ, care foloseste energie (electrica, termica, etc) pentru incalzire sau recirculare aer / apa in perioadele foarte reci. De fapt, in Canada (sudul Manitobei se afla pe la paralela 49; la 5 februarie au fost - 41 de grade) au studiat aceste variante.

Edited by jumborom, 04 February 2012 - 23:30.


#65
cipri1981

cipri1981

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,777
  • Înscris: 08.11.2009

View Postjumborom, on 4th February 2012, 16:05, said:

cipri, eu as merge pe modelul canadian adaptat de un chinez dupa cel din tara lui natala. Poate ii faci un desen cu razele solare. As prefera sa captez cea mai multa energie iarna, adica razele solare sa fie perpendiculare pe folie undeva intre solstitiu de iarna si echinoctiu de primavara (in jur de 1 februarie, cred). Vara vreau ca razele sa cada mai piezis, pentru ca este cald oricum. Vara avem nevoie chiar de o plasa de umbrire.



Pai nu prea am de ce sa desenez. Dingura diferenta (ca si forma a solarului) este ca peretele Sudic (cel curbat) este mai inclinat. Eu degeaba desenez din nou pentru ca razele soarelui vor face unghiuri diferite cu panoul de sud in functie de punctul in care il intersecteaza. Daca te uiti pe desene vei vedea ca tangenta la curba panoului sudic are inclinatii diferite in functie de punctul de tangenta. Nu stiu daca m-amexprimat corect, sper ca m-ai inteles. Avantajul panoului curbat este ca iti ofera un randament mediu in ceea ce priveste unghiul pe care razele soarelui il fac cu panoul. Am atasat un desen ca sa vezi mai bine. Din pacate nu mi se vad unghiurile. Nu stiu de ce dar se pierd in transformarea din Acad in PDF dar is 90 de grade, 69 de grade si 35 de grade. Razele soarelui fac 35 de grade cu pamantul pe 20 februarie. daca observi pe desenul asta, din cauza ca peretele este mai inclinat s-au pierdut 3 metri din latimea solarului fata de modelul chinezilor pe care l-am desenat ieri.

Vara,soarele rasare la Nord -Est, trece pe la Sud (pe la ora 12) si apune la Nord - Vest. De aceea daca vei planta legume intr-un astfel de solar  vei avea un randament mai scazut deoarece vei pierde orele de soare de dimineata si orele de soare de seara pentru ca peretii de vest si de est vor face umbra.

Attached Files


Edited by cipri1981, 05 February 2012 - 14:49.


#66
cipri1981

cipri1981

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,777
  • Înscris: 08.11.2009

View Postdinpoplaca, on 4th February 2012, 18:08, said:

Da, Primul model, cel in care groapa nu e asa mare cred ca ar fi cel mai tare. Cum a spsus si Jumborom, Pentru romania daca ai reusi un model cu inclinatia sticlei si mai mare ar putea fi si mai bine. Eu imi incalzesc casa ziua cu un panou solar pe aer si am cazut ca, daca il ridic la un unghi incat soarele sa bata pe el vertical cat mai mult imi baga in casa aerul mai cald.

Daca tu ai facut  desenele alea, poti sa faci un desen si in forma de trapez? Cu parte dinspre sud (fata) mai lunga decat spatele? Ca sa nu fie umbre la rasarit si apus pe margini.

Oare daca peretele din fata nu s-ar face drept ci la ununghi, ar ajuta mult cu umbrele?


Am incercat sa fac un desen dar m-am oprit pentru ca mi-am datseama ca este total neeconomic pentru ca, intre peretele de nord si peretele de sud sau de vest trebuie sa ai un unghi de 60 de grade ca sa scapi de umbre si iti va iesi un peretede sud imens,sau un peretede nord mult prea mic  ceea ce inseamna ca iti micsorezi prea mult spatiul din solar. Si asta pentru ziua de 21 decembrie. daca vrei sa n-ai umbre prin martie unghiul trebuiesa fie de 90 de grade deci este imposibil. Parerea mea este ca tot dreptunghiular trebuie sa fie solarul

View Postdinpoplaca, on 4th February 2012, 19:23, said:

Scuze, primul model nu are groapa de loc.
Eu l-as face sub pamant putin ca sa ai masa termala, sa poti stoca caldura care o primesti ziua. In zona aia de umbra poti sa faci o carare, masa de lucru, sau sa depozitezi ceva butoaie de apa care sa stocheze caldura pe care o primesti ziua si sa o dea inapoi noaptea, sau sa faci zidul ala la unghi, cum ma spus mai sus, ca sa scapi de umbra.


Da asa, ar fi cel mai bine

Edited by cipri1981, 05 February 2012 - 15:10.


#67
omnitera

omnitera

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 660
  • Înscris: 20.08.2009
Sa mor io'! Dac-ar stii tomatele ce stinta e la curu' lor! Si ce li se pregateste! Io vin c-o propunere mai tare ca solariile voastra ingropate! Tomate si balarii cultivate pe Das Boot! Purcedeti va rog la referate. Ori daca e prea avangardist pt doritori, propun cultivarea in sera tip metrou! All is dark and hot and moisture! But somewhere dim a light! A gorgeous tomato will rise!....You can't say this isn't a nice trailer!

#68
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009

View Postomnitera, on 5th February 2012, 21:54, said:

Sa mor io'! Dac-ar stii tomatele ce stinta e la curu' lor! Si ce li se pregateste! Io vin c-o propunere mai tare ca solariile voastra ingropate! Tomate si balarii cultivate pe Das Boot! Purcedeti va rog la referate. Ori daca e prea avangardist pt doritori, propun cultivarea in sera tip metrou! All is dark and hot and moisture! But somewhere dim a light! A gorgeous tomato will rise!....You can't say this isn't a nice trailer!


Eu cred ca tomatele stiu ce "stinta" este la curu` lor!

#69
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,616
  • Înscris: 25.11.2007

View Postomnitera, on 5th February 2012, 21:54, said:

Sa mor io'! Dac-ar stii tomatele ce stinta e la curu' lor! Si ce li se pregateste! Io vin c-o propunere mai tare ca solariile voastra ingropate! Tomate si balarii cultivate pe Das Boot!

Avem domnu' si d'alea, da' am zis sa nu speriem lumea.
Daca poftiti la o salata din dulapul din bucatarie, imediat langa masina de spalat vase:

Attached File  KitchenSaladMachine300.jpg   31.47K   183 downloads

Daca aveti o familie mai numeroasa:

Attached File  Modern_Kitchen_Nano_Garden___Cooking_and_Growing_Vegetables_Easily_1_470x544.jpg   70.1K   197 downloads


Puteti sa va serviti si cu o salata proaspata pana vine metroul:

Attached File  lechuga1.jpeg   48.36K   177 downloads

#70
omnitera

omnitera

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 660
  • Înscris: 20.08.2009
Mai baieti ramasesi far' de cuvinte. Clar, aveti furnizor de buruieni mai  de calitate ca al meu!

Edited by omnitera, 05 February 2012 - 23:27.


#71
dinpoplaca

dinpoplaca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 588
  • Înscris: 05.11.2011

View Postomnitera, on 5th February 2012, 21:54, said:

Sa mor io'! Dac-ar stii tomatele ce stinta e la curu' lor! Si ce li se pregateste! Io vin c-o propunere mai tare ca solariile voastra ingropate! Tomate si balarii cultivate pe Das Boot! Purcedeti va rog la referate. Ori daca e prea avangardist pt doritori, propun cultivarea in sera tip metrou! All is dark and hot and moisture! But somewhere dim a light! A gorgeous tomato will rise!....You can't say this isn't a nice trailer!
Da, orice discutie inteligenta trebuie boicotata si oprita cu orice pret.

#72
dinpoplaca

dinpoplaca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 588
  • Înscris: 05.11.2011
Am gasit pe net niste simulatoare care arata traiectoria soarelui pe cer in functie de luna din an. Se pot face download pe computer. Sunt o gramada.

Asta e un exemplu, iar aici sunt restul.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate