Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Cum poti produce legume si iarna, fara curent, gaz sau alte cheltuieli de acest gen

- - - - -
  • Please log in to reply
104 replies to this topic

#19
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
"Oul" ala nu se poate categorisi ca "inventie"
Cat despre groapa cu rosii, tu crezi sincer ca la -10 grade afara, in groapa vei avea temperatura pozitiva?
Nu vezi ca saracii chinezi cred ca iarna e soare si nu e zapada, iar soarele o sa incalzeasca groapa ziua si noaptea caldura va ramane pana rasare iar soarele dimineata?

#20
mviorel

mviorel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 824
  • Înscris: 29.06.2009
Iarna face iglu din solar si astfel rezolva problema, totul ii calculat  :ph34r: iar problema cu lumnia i-a gasit rezolvare un coleg de forum cu oglinzille chinezesti care le tine la soare si apoi le baga in solar si astfel au rosii ALL NIGHT LONG scuze ALL YEAR LONG  :madanimated: .

#21
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

 valyb, on 17th September 2011, 14:09, said:

Eu tot ma voi apuca sa sap o gropa in curte sa cresc rosii in ea, asa ca ne auzim pe topicul asta. Nici eu nu sunt convins de eficienta ideii, dar asta nu inseamna ca nu pot experimenta. Aviz amatorilor.

Vali, noi stim de la stramosii nostri daci, urmatoarele: daca sapi o groapa adanca (2,5-3 m) si ii faci un plafon din pamant batut, cat mai gros (1-1,5 m), vei avea pe timp de iarna cam 12-14 grade in interior. Asta daca e bine izolata, pentru ca aerul rece (ca tot ce este rece) are tendinta naturala (fiind mai dens decat cel cald...) sa coboare. Si daca nu izolezi bine acea groapa, aerul rece va intra in ea.

Apropo, dacii ii ziceau "pivnita" la acea groapa... Deci nu re-inventam noi apa calda.

Singura problema - in caz ca vei vrea sa plantezi ceva acolo - e necesarul de lumina. Crezi ca-l poti realiza cu baterii chinezesti...?

#22
scuterone

scuterone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 12.09.2005
ce bine ar fi daca televiziunile ar avea si un consilier pe probleme de agricultura pentru consultatii inainte sa debiteze asemenea prostii.

#23
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007
Voua nu vi se pare ca dl. legumicultor chinez (cu ochelari fumurii  B) ) nu prea arata a legumicultor?
Eu cred ca respectivul a avut ceva bani de investit si in rromanica nu a fost prea greu sa se gaseasca unii sa-l prosteasca promitand productii record/ha.

#24
vasiuca

vasiuca

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 25.01.2011

 danutz_2009, on 16th September 2011, 20:41, said:

Lumina vine prin acoperisul, cat mai transparent: folie, policarbonat, etc!
Dar credeti ca ingropand o sera la 1,5 m obtineti, in interiorul ei, o temperatura
de peste 15-16 grade cand afara sunt -20 grade?
nimik nu e de mirare... am un vecin care are solar .. si l/a facut anul acesta are folia garantata .. 10 ani are scris pe solar ca recaul il face peste 10 ani data si semnanatura mai are folia asta si proprietatzi stiintzifico fantastice atrage lumina si o pastreaza in interior dupe spusele dumnealui ..si io prostul ma asteptam ca sa pot merge noaptea la dumnealui in solar ca sa citesc ..dar stupore .. cand am ajuns acolo fireste cu lanterna era bezna...asa o fi si cu chinezii acestia.. poate daca mergeau la intorsura buzaului acolo cresteau rosiile.. sau pote ca vin la radauti ca aici la un minus douazeci si cinci mi/a inghetzat varza in depozit izolat cu 5 cm polistiren dar fireste lipsea malul de pamant..

#25
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,616
  • Înscris: 25.11.2007
Se poate construi asa ceva si in curtea proprie, daca nu sunt pericole de infiltrare a apei. Vezi Walipini Construction.

Ca experiment mi se pare interesant, desi e cam mult de sapat. Insa, dupa spuneau si colegii mai sus, sa cultivi rosii in crucea iernii nu mi se pare o idee prea stralucita. Oricum e nevoie de caldura iarna chiar si pe fundul gropii pentru a putea creste o planta iubitoare de caldura, caci pentru o salata ori un spanac e suficient un tunel jos dublu - acoperit la nivelul solului (asta pentru pasionatii de verdeturi de iarna).

#26
valyb

valyb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 08.11.2006
Si daca imi ofera conditii de cultivat 1 luna in plus primavara si 1 luna toamna, si tot este o realizare. O sa vedem. Momentan am renuntat la idea cu cel experimental in curte, din lipsa timpului necesar, dar am sa dau o fuga pe la buzau in noiembrie sa vad cum arata cel al chinezului. Daca stie cineva unde este exact, as aprecia informatia.

#27
luvio

luvio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 921
  • Înscris: 19.02.2009
Fratilor nu fiti chiar asa de...reticenti.
Cred ca un pic(chiar destul) s-a exagerat cu acea prezentare, asa cum avem noi bunul obicei de a fi doar in extreme. Sunt convins ca acolo exista un sambure de adevar, si acele solarii nu sunt pregatite sa faca productie in timpul iernii. Dar o sa fiti si voi de acord ca se poate suplimenta putin sezonul prielnic atit in toamna cit si in primavara prin acea metoda. Uite la mine in gradina acum sunt ardeii in plina floare. Sunt sigur ca daca as avea un solar ingropat as putea continua productia de ardei, in functie de vreme poate pina la inceputul lui decembrie.
De fapt noi avem aici in localitate o sera importata cu tot fluxul de fabricatie din Olanda si care se incalzeste cu apa geotermala. Credeti ca produce rosii in luna ianuarie? Nici vorba, in ianuarie incepe insamintarea si iese cu rosiile pe piata la inceputul primaverii cind rosiile au preturi foarte bune si asa au productii rentabile.
In concluzie... hai sa cautam simburele de adevar din orice poveste si sa vedem cu ce ne poate ajuta asta, pentru ca cel mai usor e sa fii ..."Gica Contra" si sa spui asa ceva nu se poate. Dimpotriva sunt multe lucruri care se pot, numai noi nu putem. Vin strainii la noi si ne arata cum se pot face productii record la hectar  cind noi spunem ca asa ceva e imposibil. Sigur ca e imposibil sa faci ceva cind ai conducatori mediocrii pusi pe capatuiala, care au un singur tel: acela de a-si face plinul cit mai repede pina sunt ei la putere si dupa ei...potopul. Si culmea, noi cei destepti ii ...realegem. Asa ne trebuie.

#28
nickers

nickers

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 08.04.2008

 valyb, on 6th October 2011, 21:18, said:

Si daca imi ofera conditii de cultivat 1 luna in plus primavara si 1 luna toamna, si tot este o realizare. O sa vedem. Momentan am renuntat la idea cu cel experimental in curte, din lipsa timpului necesar, dar am sa dau o fuga pe la buzau in noiembrie sa vad cum arata cel al chinezului. Daca stie cineva unde este exact, as aprecia informatia.


ai reusit sa ajungi sa vezi serele alea? ai aflat daca au reusit sa produca iarna asta?

#29
hot

hot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 28.07.2007
La cat a fost de cald iarna aceasta cred ca produc.Astept gerul ala de /20 grade de care vorbeau colegii prin luna septembrie si zapezile alea mari de juma de metru.......

#30
cipri1981

cipri1981

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,759
  • Înscris: 08.11.2009

 jumborom, on 1st October 2011, 11:27, said:

Se poate construi asa ceva si in curtea proprie, daca nu sunt pericole de infiltrare a apei. Vezi Walipini Construction.

Ca experiment mi se pare interesant, desi e cam mult de sapat. Insa, dupa spuneau si colegii mai sus, sa cultivi rosii in crucea iernii nu mi se pare o idee prea stralucita. Oricum e nevoie de caldura iarna chiar si pe fundul gropii pentru a putea creste o planta iubitoare de caldura, caci pentru o salata ori un spanac e suficient un tunel jos dublu - acoperit la nivelul solului (asta pentru pasionatii de verdeturi de iarna).


OK,m-am apucat sa citesc Walipini si m-am blocat la unghiul pe care trebuie sa-l faca soarele cu acoperisul din folie pentru a avea o penetrare maxima a razelor solare si anume 90 de grade. Noi suntem situati la aproximativ 45 de grade  latitudine nord ceea ce inseamna ca, la solstitiu de iarna, razele solare  fac un unghi de aproximativ 22 de grade cu pamantul. Ca sa poti realiza unghiul asta pentru o latime a solarului de 6 metri (pe directia Nord- Sud) si o sapatura in pamant de 1,5 metri,trebuie, ca pe peretele de Nord sa te ridici in sus cu inca 15 metri. Imposibil de realizat. Mai mult, daca vrei sa maximizezi eficienta la solstitiu de primavara (21 martie) trebuie sa te ridici in sus cu inca 6 metri, ceea ce mie iar mi se pare imposibil.
  Mai mult pentru solstitiul de iarna iluminare directa nu vei avea decat pe o suprafata cu latimea de doi metri fata de zidul din nord. Ceea ce inseamna ca plantele din ceilalti 4 metri pana la zidul de sud nu vor beneficia de lumina directa.  
  
  Sistemul este bun pentru ca ne ofera caldura pamantului  dar nu ne ofera o iluminare buna ceea cepentru planteiar nu este buna. Inca o intrebarecine polenizeaza plantele? Pentru ca, daca trebuie sa mai bag si un stup in interior mai bine nu ma mai apuc.

#31
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,616
  • Înscris: 25.11.2007
cipri, cu unghiurile e o intreaga discutie. La Paz (Bolivia), locul pentru care a fost realizat proiectul, este situat la o latitudine (sudica) de 16 grade, asa ca ei au, in mod natural, mai multa lumina iarna. Pentru noi e mai greu, pentru ca si la un unghi rezonabil (un 45 de grade pentru usurinta calculului) obtinem o incapere subterana nici prea lata (2 - 2.5 m), nici prea luminoasa. Personal imi place mai mult un proiect suprateran realizat de Universitatea din Missouri - Building a Passive Solar Greenhouse. Ramane de calculat cate zeci de butoaie cu apa trebuie achizitionate pentru a asigura o caldura acceptabila cresterii unor legume iarna.

Polenizarea se face "de mana", adica dai bobarnace tulpinii cand vezi ca s-au deschis florile si provoci caderea polenului pe pistil. Daca temperatura este potrivita, polenul viabil si pistilul pregatit, o sa se produca si fecundarea.

#32
cipri1981

cipri1981

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,759
  • Înscris: 08.11.2009

 jumborom, on 15th January 2012, 16:45, said:

cipri, cu unghiurile e o intreaga discutie. La Paz (Bolivia), locul pentru care a fost realizat proiectul, este situat la o latitudine (sudica) de 16 grade, asa ca ei au, in mod natural, mai multa lumina iarna. Pentru noi e mai greu, pentru ca si la un unghi rezonabil (un 45 de grade pentru usurinta calculului) obtinem o incapere subterana nici prea lata (2 - 2.5 m), nici prea luminoasa. Personal imi place mai mult un proiect suprateran realizat de Universitatea din Missouri - Building a Passive Solar Greenhouse. Ramane de calculat cate zeci de butoaie cu apa trebuie achizitionate pentru a asigura o caldura acceptabila cresterii unor legume iarna.

Polenizarea se face "de mana", adica dai bobarnace tulpinii cand vezi ca s-au deschis florile si provoci caderea polenului pe pistil. Daca temperatura este potrivita, polenul viabil si pistilul pregatit, o sa se produca si fecundarea.


Eu am ajuns la concluzia ca pentru noi este imposibil. Costurile sunt prea mari ca sa castigi destul de putina energie.
Al doilea proiect pe care mi l-ai aratat mi se pare mult mai bun pentru clima noastra. Eu as face totusi putin diferit: peretii de Nord, Est si Vest ( iarna soarele face un arc de cerc de la SE - S - SV) i-as face din cauciucuri umplute cu pamant .
Multumesc pentru ca mi-ai explicat cu polnizarea

#33
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,616
  • Înscris: 25.11.2007
Merge si cu cauciucuri, depinde de cate ai disponibile.
Conteaza mult si ce anume vrei sa cresti iarna si la ce nivel: hobby, pentru vanzare, etc.

In loc de productie de iarna fara cheltuieli, as studia directia productie de iarna cu cheltuieli minime sau solutii economice pentru productia extratimpurie. Banii buni se fac daca reusesti sa iesi cu 7 - 14 zile inainte de ceilalti. Iar aici este intotdeauna loc de progres, pentru ca oamenii incearca diferite metode, apar materiale noi sau imbunatatite, samd.

#34
vasiuca

vasiuca

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 25.01.2011

 hot, on 12th January 2012, 20:23, said:

La cat a fost de cald iarna aceasta cred ca produc.Astept gerul ala de /20 grade de care vorbeau colegii prin luna septembrie si zapezile alea mari de juma de metru.......
la mine a inceput sa/si arate coltii vino o fuga ca sa vezi.

#35
adriano1978

adriano1978

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 696
  • Înscris: 25.07.2010
Azi la Viata Satului am putut sa vedem si noi ce au realizat chinezi...in sfarsit

#36
marian36

marian36

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 04.01.2009

 adriano1978, on 29th January 2012, 12:33, said:

Azi la Viata Satului am putut sa vedem si noi ce au realizat chinezi...in sfarsit
da si tu un link sa vedem si noi

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate