Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Cum poti produce legume si iarna, fara curent, gaz sau alte cheltuieli de acest gen

- - - - -
  • Please log in to reply
104 replies to this topic

#37
vasiuca

vasiuca

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 25.01.2011
pai la mine azi au fosrt -26 de grade imaginati/va ce erain solar..daca au inghetat geamurile in casa.productie de rosii beton.

#38
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007

View Posthot, on 12th January 2012, 20:23, said:

La cat a fost de cald iarna aceasta cred ca produc.Astept gerul ala de /20 grade de care vorbeau colegii prin luna septembrie si zapezile alea mari de juma de metru.......


Ete ca veni si gerul cu zapada multa.
Cat e la voi acum, ca la Bukale cica vor fi -20 in noaptea asta, iar noaptea trecuta s-a ajuns pana la -22?
In Romania costa prea mult sa produci legume iarna, cu cateva exceptii.

#39
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

View Posttrestie-de-balta, on 29th January 2012, 20:04, said:

...
In Romania costa prea mult sa produci legume iarna, cu cateva exceptii.

Mda, ca daca eram japonezi, sau coreeni sau ... israelieni, era plin de sere pe la herculane si pe la felix (oradea). Asa, las' sa se rascoaca hotelurile alea paraginite, ca nici Dumnezeu nu cere, nici noi nu ne saltam couru' de pe camasa... Doamne, cu ce Ti-or fi gresit alte popoare de ne-ai dat noua coltul asta de Rai...?

#40
mircea11s

mircea11s

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 25.12.2009
Anul trecut era prezentat la tv cazul unui oras care se incalzea cu apele geotermale.Acum nu mai tin minte daca tot orasul sau doar un cartier.Deci unde este initiativa si se mai gasesc si ceva bani se poate.

#41
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,615
  • Înscris: 25.11.2007
Legumicultorii cautã surse alternative de înclãzire a serelor pentru a reduce costurile mari de producþie cauzate de scumpirea gazelor

Sursa - anul 2008

Pentru încãlzirea cu apã geotermalã a unei sere este nevoie de o investiþie iniþialã de douã milioane de euro. Suma poate fi recuperatã în aproximativ 15 ani.


"Lucrez cu o echipã de cercetãtori din Irlanda care au început sã foloseascã drept sursã de cãldurã apa geotermalã", susþine Horia Culcescu, patronul firmei Leader Internaþional. Acum, echipa de irlandezi face prospecþiuni în zona Oradea, costul proiectului fiind de 800.000 de euro.

Sere cu apã geotermalã la Oradea

"Dacã am folosi energia geotermalã, preþurile s-ar reduce la jumãtate. Am putea sã devenim cel mai mare producãtor de legume din Europa", spune Culcescu. Numai cã încãlzirea cu apã geotremalã necesitã investiþii considerabile. Numai un puþ costã un milion de euro, iar pentru a încãlzi o serã este nevoie de douã puþuri, unul pentru a furniza apa geotermalã, iar altul pentru a deversa apa deja folositã.

Încãlzirea cu apã geotermalã a serelor este folositã în þãri precum Islanda. Din anii "30 fermierii islandezi cultivã în sere roºii, flori, viþã de vie ºi chiar banane, cu toate cã acolo temperaturile sunt scãzute mai tot timpul anului. De doi ani, ºi în România se foloseºte metoda încãlzirii serelor cu apã geotermalã de cãtre firma Transgex din Oradea.

Directorul general al Transgex, Alin Iacobescu, spune cã firma a decis sã înfiinþeze douã hectare de serã pe care le încãlzeºte cu apã geotermalã. Având în vedere cã Transgex nu este însã o firmã specializatã în cultivarea legumelor, compania a decis sã recruteze câþiva specialiºti în domeniu.

Chiar ºi aºa, producþia de pe cele douã hectare de serã se ridicã la 700 de tone de roºii, faþã de 600 de tone de roºii cât se recolteazã de pe un singur hectar într-un sistem performant.

Profitabil, de la cinci hectare în sus

Alin Iacobescu susþine cã în primul an unitatea a ieºit pe pierdere, iar anul acesta încasãrile vor fi la limita cheltuielilor. Oricum, pentru a fi profitabilã, uitatea ar trebui sã cultive cinci hectare de serã ºi nu douã, cât are acum. Din acest motiv Transgex vrea sã închirieze serele unei companii cu experienþã în domeniul cultivãrii legumelor. "Am avut discuþii cu un investitor din România, dar ºi cu o firma din Elveþia care vrea sã cultive salatã pentru þãrile arabe", precizeazã Iacobescu.

Investiþie recuperabilã în 15 ani

Transgex a concesionat sondele de apã geotermalã din zonã, iar acum are în administrare 48 de sonde din care sunt puse în producþie 24 de sonde în 17 perimetre. Cele care sunt date în folosinþã se împart în douã categorii, cu potenþial energetic scãzut sau ridicat, unele fiind folosite doar pentru agrement, iar altele pentru obþinerea energiei termice.

Alin Iacobescu susþine cã statul nu a intenþionat la început sã exploateze energia geotermalã. În anii "60-'70 s-au fãcut prospecþiuni pentru descoperirea de hidrocarburi, dar specialiºtii au dat peste apa geotermalã. Forarea de puþuri pentru apa geotermalã este costisitoare, iar investiþia se recupereazã în 15 ani de exploatare.

"O soluþie ar fi încurajarea din partea statului a agenþilor economici care trec la energie geotermalã prin subvenþionarea forãrii de puþuri. Organizaþia Interprofesionalã din domeniul legumelor ºi fructelor intenþioneazã sã elaboreze din toamnã un proiect de lege prin care sãparea puþurilor de mare adâncime sã fie subvenþionatã în proporþie de 70-80%", spune Horia Culcescu.

Serele României

În România din cele peste 1.000 de hectare de sere încãlzite, care existau înainte de 1990, au mai rãmas 480 de hectare. Piaþa de legume-fructe este estimatã la un miliard de euro, din care 60% reprezintã importuri.

Valoarea producþiei interne de legume-fructe este prognozatã sã ajungã anul acesta la 400 milioane de euro.

#42
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

View Postjumborom, on 30th January 2012, 21:51, said:

............
Pentru încãlzirea cu apã geotermalã a unei sere este nevoie de o investiþie iniþialã de douã milioane de euro. Suma poate fi recuperatã în aproximativ 15 ani.
.................................
Numai un puþ costã un milion de euro, iar pentru a încãlzi o serã este nevoie de douã puþuri, unul pentru a furniza apa geotermalã, iar altul pentru a deversa apa deja folositã.

Asta numai daca trebe neaparat sa faci put ! Ca e posibil sa ti-o dea Al de Sus sub forma de izvoare fierbinti...

In alta ordine de idei, pe la 1911 fratii Schmidt infiintau la Toplet (intre Orsova si baile Herculane) o fabrica de mori cu valturi (de mare renume in secolul trecut), iar locatia (Toplet) a fost aleasa pentru ca avea o mica cascada care a permis construirea unei mici hidrocentrale proprii, care furniza curent ... gratis.

Quote

Încãlzirea cu apã geotermalã a serelor este folositã în þãri precum Islanda.

Citeam ca si incalzirea locuintei costa in Islanda cam ... 7-10 euro pe luna. Costul pomparii apei calde de la gheizere pana in calorifere ...

#43
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
sincer, trebuie sa fii dilimac rau ca sa-ti doresti sa mananci rosii, castraveti si ardei la data asta.  dupa aia ne plangem ca nu au gust!
exista legume de sezon: varza, ridichi, ceapa, praz, sfecla rosie...

#44
vasiuca

vasiuca

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 25.01.2011

View Postrich1974, on 31st January 2012, 18:00, said:

sincer, trebuie sa fii dilimac rau ca sa-ti doresti sa mananci rosii, castraveti si ardei la data asta.  dupa aia ne plangem ca nu au gust!
exista legume de sezon: varza, ridichi, ceapa, praz, sfecla rosie...
daca/mi datzi 1 milion euro .. nu/mi mai trebue nici put nici solarii.. m/am asigurat pentru restul vietii io si copii mei

#45
mateimateimatei

mateimateimatei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,491
  • Înscris: 07.03.2011

View Postvasiuca, on 1st February 2012, 08:17, said:

daca/mi datzi 1 milion euro .. nu/mi mai trebue nici put nici solarii.. m/am asigurat pentru restul vietii io si copii mei

Multora nici atata nu le ajunge  :w00t:

Quote

sincer, trebuie sa fii dilimac rau ca sa-ti doresti sa mananci rosii, castraveti si ardei la data asta. dupa aia ne plangem ca nu au gust!
exista legume de sezon: varza, ridichi, ceapa, praz, sfecla rosie...

Asa e romanu , dupa ce ca sunt n metode de conservare a legumelor .. Defapt lui ii place sa se vaite , asta e BOALA romanului

Edited by mateimateimatei, 01 February 2012 - 08:21.


#46
cipri1981

cipri1981

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,689
  • Înscris: 08.11.2009
[quote name='rich1974' date='31st January 2012, 18:00' post='11041503']
sincer, trebuie sa fii dilim

  Hai sa nu ne lenevim, de ce sa nu iti doresti?! Din punctul meu de vedere trebuie sa fi dilimache sa cumperi din magzin produse fara gust la preturi exagerate dar nu despre asta se vorbea aici. Nu inteleg de ce sa nu fim deschisi la idei noi. Din pacate discutia se muta intr-o alta directie si nu vine nimeni cu idei. Problema pe care ai pus-o tu este gresita total. Nu se pune problema daca ti-ai dori sa mananci rosii iarna, se pune problema cum si daca poti sa produci acele rosii la costuri rezonbile.

#47
mateimateimatei

mateimateimatei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,491
  • Înscris: 07.03.2011

Quote

Hai sa nu ne lenevim, de ce sa nu iti doresti?! Din punctul meu de vedere trebuie sa fi dilimache sa cumperi din magzin produse fara gust la preturi exagerate dar nu despre asta se vorbea aici. Nu inteleg de ce sa nu fim deschisi la idei noi. Din pacate discutia se muta intr-o alta directie si nu vine nimeni cu idei. Problema pe care ai pus-o tu este gresita total. Nu se pune problema daca ti-ai dori sa mananci rosii iarna, se pune problema cum si daca poti sa produci acele rosii la costuri rezonbile.
Cum prezinta CHINEZII este o idee , insa nu fara incalzire .Costurile cu incalzirea scad(Asta e parerea mea) si cresc cele cu constructia.Solarul chinezilor e bataie de joc.Ar trebuii sa reziste cat mai mult in timp , asa ceva nu se realizeaze din folie din punctu meu de vedere ci  din policarbonat

Studiaza asta Attached File  Walipini.pdf   3.49MB   136 downloads

Daca , cunosti limba engleza sunt informatii destule

Edited by mateimateimatei, 01 February 2012 - 12:09.


#48
cipri1981

cipri1981

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,689
  • Înscris: 08.11.2009

View Postmateimateimatei, on 1st February 2012, 11:51, said:

Cum prezinta CHINEZII este o idee , insa nu fara incalzire .Costurile cu incalzirea scad(Asta e parerea mea) si cresc cele cu constructia.Solarul chinezilor e bataie de joc.Ar trebuii sa reziste cat mai mult in timp , asa ceva nu se realizeaze din folie din punctu meu de vedere ci  din policarbonat

Studiaza asta Attachment Walipini.pdf

Daca , cunosti limba engleza sunt informatii destule



Am studiat asta si am scris mai sus parerea mea despre ea. Din pacate  pentru noi nu cred ca este rentabila, pentru ca ne aflam pe paralela de 45 de grade. Cazul de acolo este din Bolivia (parca) care se afla pe paralela de 13 grade ceea ce inseamna ca soarele este mult mai sus pe cer la solstitiu de iarna decat la noi. Dar se pot folosii cateva elemente de acolo: de exemplu unghiul pe care peretele de folie trebuie sa-l faca cu razele soarelui la solstitiu de iarna pentru a avea o eficienta maxima.

#49
dinpoplaca

dinpoplaca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 588
  • Înscris: 05.11.2011

View Postrich1974, on 31st January 2012, 19:00, said:

sincer, trebuie sa fii dilimac rau ca sa-ti doresti sa mananci rosii, castraveti si ardei la data asta.  dupa aia ne plangem ca nu au gust!
exista legume de sezon: varza, ridichi, ceapa, praz, sfecla rosie...
Chestia e ca oamenii mananca rosii si iarna, cred ca de aceea si le gasesti prin magazine. Mie-mi plac foarte mult de aceea, am cateva in casa si au deja flori care o sa infloreasca in cateva zile. Daca totul merge bine o sa postez niste poze cu ele in vreo luna si o sa va spun si ce gust au. Si daca experimentul iese, anul viitor o sa plantez rosiile pentru iarna inca in august.

#50
cipri1981

cipri1981

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,689
  • Înscris: 08.11.2009

View Postdinpoplaca, on 2nd February 2012, 05:45, said:

Chestia e ca oamenii mananca rosii si iarna, cred ca de aceea si le gasesti prin magazine. Mie-mi plac foarte mult de aceea, am cateva in casa si au deja flori care o sa infloreasca in cateva zile. Daca totul merge bine o sa postez niste poze cu ele in vreo luna si o sa va spun si ce gust au. Si daca experimentul iese, anul viitor o sa plantez rosiile pentru iarna inca in august.


Bravo, le ti langa geam, pe partea de sud a casei sau nu este necesar? Cam ce temperatura ai in camera in care le ti?
Apropo intr-o sera ce temperatura trebuie sa ti constant ca sa poti produce rosii?

#51
dinpoplaca

dinpoplaca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 588
  • Înscris: 05.11.2011
Da, le tin in fata unui geam care e spre sud, si noaptea am un bec fluorescent care arde cateva ore chiar deasupra lor, ca sa fiu sigur ca au destula lumina. Temperatura e noaptea vreo 16 grade cel mai putin, iar ziua, pentru ca bate soarele ajunge si pe la 28-29 grade celsius.
Rosiile au nevoie de caldura.
Cam asa arata rosiile.

Attached File  IMG_20120202_020112.jpg   418.03K   129 downloads Attached File  IMG_20120202_020244.jpg   251.83K   157 downloads

Attached File  IMG_20120128_234624.jpg   174.54K   163 downloads

Din ce am citit, daca nu as avea geam spre sud, ca sa bata putin soare pe ele, ar trebuii sa folosesc niste becuri foarte puternice. Asa, au soare cateva ore pe zii iar becul le mai da si el ceva lumina in plus.

Edited by dinpoplaca, 02 February 2012 - 09:24.


#52
beluci

beluci

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 22.10.2007
Cateva link-uri de folos, schite,masuratori etc in varianta chinezeasca:

http://energyfarms.w...-chinese-style/
http://www.hydro.mb....ses_results.pdf
http://www.fao.org/d.....ar greenhouse
http://www.gov.mb.ca...cts/04-534.html

Exista in Ardeal si sistemul walipini, se pare ca functioneaza.Nu am contactat persoana, daca sunt catva interesati poate-i facem o vizita in primavara...
Detalii cu poze in forumul de permacultura:

http://www.permies.c...pini-greenhouse

#53
banat

banat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 974
  • Înscris: 02.08.2011
hm, 1.5 m sub pamant, beciul meu e la 4 m si fara caldura temp scade sub 0 cand sunt -20 afara, pe de alta parte de lumina tot au nevoie legumele deci consum de curent pentru lumina;  ca idee tot solarul mi se pare mai practic, ziua daca e soare temp creste peste 0 (chiar si cand sunt -20 afara), e lumina, iar noaptea trebuie incalzit cu consumul corespunzator ! asa de hobby poti tine ghivece prin casa la fereastra dar e greu sa ai o productie mare

#54
cipri1981

cipri1981

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,689
  • Înscris: 08.11.2009

View Postdinpoplaca, on 2nd February 2012, 09:23, said:

Da, le tin in fata unui geam care e spre sud, si noaptea am un bec fluorescent care arde cateva ore chiar deasupra lor, ca sa fiu sigur ca au destula lumina. Temperatura e noaptea vreo 16 grade cel mai putin, iar ziua, pentru ca bate soarele ajunge si pe la 28-29 grade celsius.
Rosiile au nevoie de caldura.
Cam asa arata rosiile.

Attachment IMG_2012...2_020112.jpg Attachment IMG_2012...2_020244.jpg

Attachment IMG_2012...8_234624.jpg

Din ce am citit, daca nu as avea geam spre sud, ca sa bata putin soare pe ele, ar trebuii sa folosesc niste becuri foarte puternice. Asa, au soare cateva ore pe zii iar becul le mai da si el ceva lumina in plus.
multumesc

View Postbeluci, on 2nd February 2012, 11:13, said:

Cateva link-uri de folos, schite,masuratori etc in varianta chinezeasca:

http://energyfarms.w...-chinese-style/
http://www.hydro.mb....ses_results.pdf
http://www.fao.org/d.....ar greenhouse
http://www.gov.mb.ca...cts/04-534.html

Exista in Ardeal si sistemul walipini, se pare ca functioneaza.Nu am contactat persoana, daca sunt catva interesati poate-i facem o vizita in primavara...
Detalii cu poze in forumul de permacultura:

http://www.permies.c...pini-greenhouse


Interesant, domnul din ardeal a facut totusi cateva lucruri pe care nu le-am inteles din cauza carora nu o sa aiba un randament maxim. De exemplu a gresit inclinarea peretelui din folie ceea ce inseamna ca in decembrie nu va avea deloc sau mult prea putina lumina in solar. Apoi, a pus geamuri pe peretele de nord, nu stiu ce utilitate au, poate ventilatie, dar nu is cam multe?! In orice caz, as fi tare curios ce temperaturi are zilele astea in solar. Daca ar avea 10 grade ar fi super.
Ideea si munca domnului trebuie laudate totusi.

Edited by cipri1981, 02 February 2012 - 13:18.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate