Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Father's Day

Clipboard files copy/paste, filen...

Boardgame-uri despre cuvinte

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...
 Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024

De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...
 Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...

Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...
 Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS

Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...
 

Sfat achizitionare Bicicleta

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
Alfacraft

Alfacraft

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 01.01.2010
Buna. M-am hotarat sa ma apuc serios de ciclism in special Off-Road(ca la noi in Romania nu poti On-Road ca nu ai pe unde... :nonobad: ). Pana acuma nu am avut nici o bicicleta serioasa (actuala mea bicicleta este una de prin 2000 cu 8 viteza, fara suspensii, bla bla bla) As dori cateva pareri despre bicicleta DHS Impulse 2688 aici.

#2
mariusleu

mariusleu

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 369
  • Înscris: 07.06.2011
Daca ai de gand sa mergi pe terenuri accidentate ai neaparat nevoie de full suspension, te ajuta foarte mult suspensia de pe spate, te simti foarte comfortabil. Asta din cate vad are doar pe furca.
Cauta una care sa aibe in primul rand suspensie fata + spate apoi alte avantaje : frane, schimbatoare etc.

#3
SirCosmin

SirCosmin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 01.01.2010
Ce zici de asta? E full, fara piele  :naughty:
[ http://img198.imageshack.us/img198/9319/bicicletafull.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Si lasand gluma, e buna bicicleta pe care ai ales-o doar ca fiabilitatea e cam slaba ..

Edited by SirCosmin, 12 September 2011 - 20:46.


#4
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,868
  • Înscris: 06.01.2008
@mariusleu: La 1700RON (banuiesc ca asta ar fi bugetul) nu exista full suspension bun si nou. Doar second hand poti prinde ceva de marca, dar cu vechime si evident unele probleme mai ales la cadru.
@initiator: daca prin ciclism off-road serios te referi la competitii, atunci o suma minima de investit in bicicleta ar fi 2000-2500RON pentru una cu suspensie doar fata, sau 3500-4000Ron pentru una full-suspension.

Edited by Hider141, 12 September 2011 - 20:48.


#5
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,731
  • Înscris: 02.07.2011

Quote

Buna. M-am hotarat sa ma apuc serios de ciclism in special Off-Road

1) Ce intelegi prin ciclism off-road?
2) Care e bugetul?

#6
Alfacraft

Alfacraft

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 01.01.2010
asa deci: offroad ma refer ca merg pe drumuri de tara (neasfaltate, pline de gropi si de praf ca sunt singurele pe unde poti merge fara sa te freseti de camioane si alti soferi tampiti) si uneori(cam in fiecare weekend) merg la munte pe trasee iar de competitii poate asa 1-2 concursuri organizate prin oras
bugetul este de 1500Ron...bicicleta aceasta am gasit-o pe un alt site la 1300Ron. aici iar siteul este unu de incredere de unde am mai cumparate si alte chestii iar "baietii" s-au miscat ireprosabil

Edited by Alfacraft, 13 September 2011 - 15:13.


#7
pg-soare

pg-soare

    Ciclist de mahala

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,533
  • Înscris: 14.09.2008
Intamplare cu Dhs Adventure. Un baiat si-a cumparat unu, s-a plimbat foarte mult vara asta cu ea pe sosea ( 80%) , drum neasfaltat (20% nicidecum drum rau) si i s-au dereglat multe chestii la ea, in special franele + deraiorul, ultimata nazbatie cunoscuta de catre mine => picat teava de la sa in cadru si scos foarte greu cu un cleste mai subtire.  E adevarat, acest adventure daca nu ma insel costa cam 600lei, dar totusi.

Ma uit la rasnita mea de semicursiera luata cu 300 lei sh. A inceput sa faca fite la deraior dupa 3 ani de mers doar eu cu ea foarte mult, nici nu vreau sa ma gandesc la istoricul acesteia. Dai o suma de bani, maricica, pe o bicicleta, cu speranta ca mana ta, cheia si suruburile de la ea, se vor intalni foarte rar la inceput.

Daca ar fi sa fac alegerea ta, as renunta din prima la varianta DHS, mi-as lua ceva foarte foarte bun la banii acestia Second Hand. Pentru asta ai nevoie de timp pentru cautat, noroc la vanzator, cunostinte in materie de .

Edited by pg-soare, 13 September 2011 - 17:11.


#8
Alfacraft

Alfacraft

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 01.01.2010
ideea de a cumpara o bicicleta SH nici nu imi trece prin minte. Mai bine cumpar o bicicleta mai slaba dar NOUA decat una mai buna dar SH. <_< iar despre DHS eu am chiar o parere foarte buna.. 2 biciclete am de acolo si nu am avut aproape nici o problema cu ele (o singura data am avut o problema si aceea a fost mai mult din vina mea cauzata...am "nimerit"o creanga si am reusit sa blocheza pedala...) in rest merg perfect si au deja o varsta venerabila.

Edited by Alfacraft, 13 September 2011 - 17:57.


#9
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,749
  • Înscris: 21.08.2008
Cind omul te indreapta pe drumul cel bun (spre binele tau) si tu o tii una si buna ca vrei DHS nou ma intreb de ce ai mai deschis topicul... asteptam cu nerabdare sa postezi intrebari despre problemele intilnite cu DHSul mult dorit.

#10
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,868
  • Înscris: 06.01.2008
La banii astia si cu alte biciclete poti avea probleme, nu numai cu DHS. Cei de la f r e e r i d e r.ro au testat modelul mai vechi, Impulse 2687, si concluzia lor a fost ca e o bicicleta destul de buna pentru incepatori, dar care sufera la capitolul finisaje (suduri, in unele locuri poate si vopseaua).
In rest, sa nu va ganditi ca Impulse 2687 si 2688 sunt exact ca alea din hypermarket ce se desfac la prima groapa.
L.e.: ca sa mearga linkul inlocuiti cuvantul spaaaaaaam cu  f r e e r i d e r . r o (evident fara spatii).

Edited by Hider141, 13 September 2011 - 19:20.


#11
Alfacraft

Alfacraft

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 01.01.2010
@danghetau eu nu am zis ca vreu neaparat DHS dar vreau neaparat bicicleta noua. Daca tu sti un alt model de bicicleta care sa se incadreze in buget si sa fie pt ce vreu eu o voi lua in calcul si pe ea. Pana atunci daca stai decat sa dai "sfaturi si sa urezi numai de bine" nu mai posta.

Cum am mai zis: nu vreau eu acuma sa particip la cine stie ce super concursuri sau sa fac trasee criminale pe la munte. Atat tot vreau sa reziste la gropiile din drum. Cat despre partea cu finisaje atata timp cat sudurile rezista si nu se dezintegreaza la primul "crater" sau vopseaua nu o pot coji de pe bicicleta imediat dupa ce am scoso din ambalaj eu voi fi multumit.

Edited by Alfacraft, 13 September 2011 - 19:45.


#12
muteki

muteki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 14.12.2010
DHS-ul ala nu mai are nicio treaba cu DHS-urile de acum 10 ani.

Can mi-am luat eu acum 10 ani prima bicicleta adevarata, o Merida Kalahari, in afara de cadru echiparea era cam aceeasi.

Deci hai sa nu ne aruncam in afirmatii cacacioase fara sa stim despre ce vorbim.

Bicicleta aia costa 15 milioane pentru ca se apropie de suma asta daca faci suma componentelor.

Deci prietene, ia-ti cu incredere bicicleta aia ca e buna pentru un incepator. In vreo 2 ani orice ai lua, tot o sa vrei ceva mai bun si ai s-o schimbi.

Edited by muteki, 13 September 2011 - 19:48.


#13
wirespot

wirespot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,654
  • Înscris: 23.09.2002
Păi atunci ia tot un DHS, important e să fii tu mulțumit. Dar nu știu de ce ne-ai mai întrebat dacă deja ești hotărît să o iei?

#14
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,749
  • Înscris: 21.08.2008

 Alfacraft, on 13th September 2011, 20:31, said:

Daca tu sti un alt model ... Pana atunci daca stai decat sa dai "sfaturi si sa urezi numai de bine" nu mai posta.
...vreau sa reziste la gropiile din drum...  imediat dupa ce am scoso din ambalaj ...
Mai bine iti cumperi niste carti de gramatica si lasi bicicletele. O sa mai postez stai linistit si tu vei avea ignore.

#15
Alfacraft

Alfacraft

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 01.01.2010
1. scuzati gramatica proasta
2. @danghetau promit ca imi cumpar carti de gramatica daca tu faci ce am zis mai sus :console: Uite aici:sti decat nu mai cat despre celelalte 2 erori... nu am ce comenta

Edited by Alfacraft, 13 September 2011 - 20:24.


#16
pg-soare

pg-soare

    Ciclist de mahala

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,533
  • Înscris: 14.09.2008

 muteki, on 13th September 2011, 20:47, said:

DHS-ul ala nu mai are nicio treaba cu DHS-urile de acum 10 ani.

Can mi-am luat eu acum 10 ani prima bicicleta adevarata, o Merida Kalahari, in afara de cadru echiparea era cam aceeasi.

Deci hai sa nu ne aruncam in afirmatii cacacioase fara sa stim despre ce vorbim.

Bicicleta aia costa 15 milioane pentru ca se apropie de suma asta daca faci suma componentelor.

Deci prietene, ia-ti cu incredere bicicleta aia ca e buna pentru un incepator. In vreo 2 ani orice ai lua, tot o sa vrei ceva mai bun si ai s-o schimbi.
Hai da-o-n pastele ma-sii de bicicleta, daca schimbi bicla la 2 ani,  ori iti permiti asa ceva, ori ai probleme cu bibilica.

Doar eu spunandu-mi parerea, tind sa cred ca am facut niste afirmatii cacacioase din perspectiva ta. => Fdhs(afirmatii cacacioase , intamplare corecta) => dhs suge? :) Eu zic ca nu, dar nici n-as da atatia bani pe un DHS. Probabil ca am fost mai incisiv doar pentru ca nu am citit echiparea acestei biciclete si-mi asum greseala.


wirespot, unii vor o confirmare, nimeni n-are nimic cu asta

Edited by pg-soare, 13 September 2011 - 20:14.


#17
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,868
  • Înscris: 06.01.2008
Pentru pretul ei e exact ca oricare bicicleta. Atat ca la o Kona/Merida/Focus/Univega ai in banii astia janta cu gauri dispuse normal, nu ai manerele alea din capetele ghidonului si ai vbrake-uri bunicele. In rest la fel de des vei regla schimbatoarele si franele atat la DHS, cat si la celelalte biciclete ce le gasesti in pretul asta.
L.E.: la bugetul tau ti-as recomanda sa te uiti si dupa Univega Alpina HT300 2011, despre care lumea nu va mai avea multe de obiectat.

Edited by Hider141, 13 September 2011 - 20:34.


#18
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,749
  • Înscris: 21.08.2008
Ca sa duc lectia pina la capat iti spun explicatiile la bolduire:
-sti in contextul spus de tine trebuie cu doi de i adica stii nu e vorba de infinitiv. Eu stiu, tu stii, el stie, samd. Ai inteles unde gresesti?
-decit se foloseste intotdeauna in asociere cu nu si are intelesul de doar. Daca stai decit suna ca un rahat... se spune daca nu stai decit... chestie de gimnaziu.
-nu mai postez - m-am referit la mine ca sa-ti spun ca voi mai posta atita timp cit sint la subiect, vorbesc corect si conform regulamentului amendez greselile de vorbire, nu vreau sa gaseasca si altii modele in acest mod de exprimare.
-restul greselilor fac parte din aceeasi categorie.
Ideea e sa pricepi ca nimeni nu-ti vrea raul si incearca sa te ajute sa nu faci vreo prostie, in rest faci exact cum vrei. Citi din cei care au raspuns ti-au recomandat DHS?
In urma unui incident m-am dus la un nene care intimplator e reprezentant DHS si nu vrei sa stii parerea LUI despre aceste "biciclete". Si cu asta succes din partea mea.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate