Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

DIY - accesorii pentru HV20&40

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#19
pif_foto

pif_foto

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,852
  • Înscris: 05.06.2007
Cred ca manerul si talpa ar fi trebuit sa fie dintr-o singura bucata, daca se putea, chiar cu "armatura" metalica (ca un fel de "U" culcat). Nu zic ca nu face fata manerul la greutatea camerei... dar niciodata nu poti pune baza doar pe lipitura intre doua bucati de plastic (ABS), mai ales cand sunt lipite in "unghi". Manerul cred ca trebuia un pic mai gros, pentru ergonomie, cam de 1,5 cm sau chiar 2 cm. Oricum, din acest plastic se pot realiza adevarate "opere de arta" cu putina indemanare si rabdare :)
Felicitari!

Edited by pif_foto, 21 October 2011 - 12:43.


#20
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
modul imbinare cred ca e suficient, eventual unde am insemnat pe poza reala incarc la cald cu plastic, manerul de prindere are 9 mm grosime.

Attached Files


Edited by c_anicai, 21 October 2011 - 13:13.


#21
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
x3mytiz, am facut niste modificari pentru o rezistenta sporita a manerului.

problema ca in urma incarcarii la cald cu plastic la punctele de imbinare, am cam stalcit finisarea, poate o sa aplic un spray de vopsea.

am sa revin cu poze cand reusesc sa adaptez microfonul in bot la maner, am inceput o mica constructie pe baza a doua capsule microfon philips (sortate din vre-o 15 buc) si dupa primele teste sunetul pare mult mai cald si fara plesnituri cu o separatie stanga dreapta ceva mai buna fata de microfonul incorporat. La alimentarea acestuia e posibil sa folosesc o baterie de 3 volti cr2025 sau un acumulator de 3,7 volti lh16340.

Attached Files


Edited by c_anicai, 25 October 2011 - 19:44.


#22
x3mytiz

x3mytiz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,139
  • Înscris: 29.11.2003
La o prima vedere pare ok. O vopsea mata, aplicata dupa o buna degresare va ascunde orice mic defect.
Oricum, important este sa obtii un maner ergonomic si nu un aspect deosebit de elegant.
Spor la lucru in continuare.

#23
pif_foto

pif_foto

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,852
  • Înscris: 05.06.2007

View Postx3mytiz, on 25th October 2011, 21:04, said:

...important este sa obtii un maner ergonomic si nu un aspect deosebit de elegant...
Exact de asta am recomandat grosimea de 1,5-2 cm a manerului, pentru ergonomie, nu pentru aspect sau rezistenta "fizica". Cat despre aspect, asa cum spuneam, se pot face "minuni" cu un asemenea material. Acum 15 ani si eu "manufacturam" obiecte care nu se gaseau in Romania, iar de afara se aduceau destul de greu atunci... nemaivorbind de preturi. Din lipsa de baterii 2CR5 sau CR123, care se gaseau destul de rar, si de obicei doar la magazinele Panasonic sau Varta, am "confectionat" doua grip-uri pentru aparate foto EOS, pentru 8 sau 4 acumulatori AA (R6). Uneltele au fost traforajul, un cutitas pentru finisari prin "razuire", smirghel si o solutie numita "triclor". Nu stiu exact ce anume era acea solutie, dar era special folosita pentru a lipi sau a dizolva acest plastic (ABS). Poate vreodata am sa postez si eu ceva poze ;).
S-auzim numai de bine! SPOR!

#24
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
inteleg ca era ok manerul cam de 12 mm fata de 9,5 mm cat are acum dar nu mai pot face nimic doar daca incep altul. Aspectul conteaza pentru mine, renunt la constructie daca nu-mi place.

e camera mica si e suficient zic, la o camera veche mare m9000 de 3 kg are 13,5 mm partea din fata.

#25
pif_foto

pif_foto

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,852
  • Înscris: 05.06.2007
Nu trebuie decat sa-i desfaci talpa pentru lampa si sa ii mai adaugi un "strat" de plastic. Nu e vorba de rezistenta, pentru ca asa cum ai spus, camera este mica si usoara, este vorba de felul cum simti manerul in mana, cum face "priza". Dar daca consideri ca este suficient asa, nu are rost sa-l mai modifici. Defapt asta o poti face si dupa ce iesi "pe teren", si vei vedea efectiv cat de ergonomic este manerul in varianta actuala.
SPOR!

#26
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
alte modificari la maner

Attached Files



#27
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
interiorul microfonului l-am umplut cu burete moale.

atasez schema la microfonul home made cu mentiunea ca am adaptat totul cum m-a taiat capul atat partea electrica cat si mecanica. Nu am gasit inca o poza cum arata un microfon similar la interior.

sunetul ar fi ok daca montajul nu este in carcasa metalica, altfel am o rezonanta care ma deranjeaza pe frecventele medii inalte, mai precis trompeta nu imi place cum se aude.

de altfel basul inregistrat este mai plin chiar mult mai plin decat folosind microfonul intern.

eliminarea zgomotelor interne de la motorasele hv30-ului nu este satisfacatoare.
---------------------------

Poate ceva experiente similare cu rezultate mai ok ?

Attached Files


Edited by c_anicai, 02 November 2011 - 12:04.


#28
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
daca cineva are chef de construit un microfon video pentru hv30 sau alta camera revin cu cateva detalii in urma unor modificari cred finale.

am folosit doua microfoane condensator panasonic 55A A6, microfoane cardioid.

mufa jack am modificat pentru un contact sigur.

efectul stereofonic este destul de pronuntat.

acumulatorii mici de 300 mAh au autonomie de peste o saptamana.

zgomotele de manipulare a camerei inca se simt, este necesar un sistem de amortizare (trebuie urgent sa adaptez un suport amortizant de prindere)

Attached Files


Edited by c_anicai, 09 November 2011 - 19:12.


#29
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
mari probleme cu zgomotele interne ale camerei care se propaga prin maner la microfon.

Am sa revin cu alte detalii cand pot rezolva acesta problema.

Deoarece subiectul nu a prezentat interes am adunat toate informatiile pe acest link in caz ca mai intereseaza pe cineva si poate obtin ceva raspunsuri de la userii din afara la problema intampinata.

Edited by c_anicai, 13 November 2011 - 17:50.


#30
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
ultimile modificari pentru a reduce propagarea zgomotelor mecanice ale camerei spre microfon.

rezultatele sunt satisfacatoare, am redus zgomotul pe frecvente joase de la motorasele camerei, si am obtinut efect stereofonic mai clar.

totusi nu sunt deplin multumit, de aceea rog posesorii de hv care folosesc microfon suplimentar daca se poate sa ma serveasca cu o monstra de sunet la nivel mic.

Attached Files


Edited by c_anicai, 17 November 2011 - 17:38.


#31
x3mytiz

x3mytiz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,139
  • Înscris: 29.11.2003
Din pacate, nu am mostra de care ai nevoie. Ai incercat sa gasesti pe net un sample inregistrat cu un anumit tip de camera?
Imi place abnegatia ta de a-ti construi singur microfonul! Spor la treaba in continuare.

#32
ionel.sat

ionel.sat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 815
  • Înscris: 26.11.2005
eu am HV30 cu Stereo VideoMic


zi-mi exact cum doresti proba

#33
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
Stereo VideoMic este un microfon bun cu capsule condensator de 1/2 inch.
Ce am facut eu nu se poate compara la calitate deoarece folosesc capsule electret mai mici, si referitor la test am sa vad ce pot face zilele astea deoarece vreau conditiile sa fie apropiate. Ma gandesc la test mic extern vs mic intern de la un sursa de sunet nivel mic cum ar fi o melodie cu dinamica extrema. (nu din astea ce par a fi compresate)

Edited by c_anicai, 18 November 2011 - 05:49.


#34
ionel.sat

ionel.sat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 815
  • Înscris: 26.11.2005
am folosit televizorul ca si sursa audio,
iti las aici doua probe, una cu Stereo VideoMic si una cu microfonul intern al camerei.
mult succes si felicitari pentru indelednicirea si maiestria ta.

#35
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
mersi mult, zilele astea am sa aduc si eu probe cu microfonul construit, dar mai am de rezolvat mici neajunsuri

#36
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
cateva modificari facute la prima versiune de microfon (Mesaj #28) mai mult legat de amortizarea la socuri a capsulelor, de ultima nu ma mai ating, am si proba dar are cca 500 mb si imi merge netul momentan prost.

mici modificari si la partea electrica, adica iesirea prin condensatori de 0,47 micro, eliminarea condensatorilor de taiere inalte de pe capsule, si adaugarea unui electrolitic de 100uF pe alimentare asta numai pentru prima varianta, a doua a ramas neatinsa, deci alimentarea microfoanelor prin rezistente 5k1 si rezistentele de la iesire 10k pe fiecare canal la masa.

buretele provine de la trafalet si e vopsit cu tuș.

acumulatorii de 300 mAh vad ca au autonomie de cca 30 zile.

Attached Files


Edited by c_anicai, 29 November 2011 - 13:07.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate