Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

DIY - accesorii pentru HV20&40

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#1
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
Daca stie cineva cum se poate scoate capacelul de la papucul pentru blitz la camera hv30. El se desprinde pentru atasare lampa ... etc dar nu se poate indeparta de tot, sau nu stiu eu cum, nu vreau sa fortez ceva.

#2
ionel.sat

ionel.sat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 815
  • Înscris: 26.11.2005
nu stiu daca se poate indeparta, eu il las mereu intr-o parte si nu ma deranjeaza.

#3
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
tot asa intr-o parte sta si la mine dar ma incomodeaza putin din cauza ca voiam sa fac un maner, mi-a fost frica a trage mai tare sa vad daca iese.

#4
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
Am taiat racordul ala elastic care tine capacul numai un fir, am tras si a iesit,

problema e ca se putea scoate fara a fi taiat cu putina indemanare, racordul elastic e sub forma de U si are acolo o prindere inteligenta intre 3 puncte.
Acel capac mai mult ma incurca la un maner construit (inca nefinalizat), de care vreau sa prind un microfon si lampa.

Revin cu poze mai icolo, as fi interesat de mai multe cum ar fi: rotita de focus manual ergonomica, maneta de zoom mare ...... (plus buton rec/stop, accesibile si de pe maneta trepiedului) dar vad pana la urma ce o sa iasa.

Parasolar vad ca cauta multi, se poate confectiona usor din capac de spray vopsea auto negru.

manerul cred ca e suficient prins in doua puncte pe camera (papucul de lampa si o brida pe rama de filtru 43mm care v-a ramane acolo definitiv)

Attached Files


Edited by c_anicai, 14 October 2011 - 10:29.


#5
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
detaliu cum e prins capacelul respectiv

Attached Files



#6
rares2006

rares2006

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 13.11.2006
Papucul de la lampa era din fier sau l-ai schimbat tu,este marimea standard sau mini.Bravo esti foarte priceput.Si eu vreau sa pun un maner pe un sony sr 11 dar papucul pentru lampa este mini si din plastic,ai vreo idee cum pot sa fac?Manerul cum l-ai prins de brida?Merci!

#7
rares2006

rares2006

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 13.11.2006
Cred ca este cea mai buna solutie pe care am gasito.Rezolva toate problemele.http://opteka.com/xgrip.aspx

#8
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
papucul este standard din metal la hv30, solutia data de tine cu manerul Opteka X-GRIP la mine nu se potriveste deoarece imi optureaza vizorul care il folosesc uneori

brida din fata este un cerc din platic care vine pe rama la un filtru de 43 caruia i-am indepartat sticla

nu sunt multumit cum mi-a iesit si incerc alt maner asemanator cu cel de la camera jvc hm100, acum nu sunt sigur ca o sa iasa cum vreau

#9
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
Am inceput alt maner, cel vechi nu era ce voiam.

Se pare ca papucul de lampa la hv30 ar fi destul de solid pentru a fi prins manerul in siguranta.

Atasez pozele cu detalii constructive poate mai vine cineva cu o ideie. Inspiratia la acest maner e dupa JVC-GY-HM100, acum nu stiu daca am sa adaptez si control manual pe sunet sau nu, ramane de vazut. Partea de sus a manerului inca nu e fixata deoarece nu sunt hotarat asupra inaltimii.

Attached Files


Edited by c_anicai, 18 October 2011 - 17:45.


#10
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
revin cu manerul (gripul) aproape de final (au ramas doar putine finisaje de executat)

O intrebare, unde plasez papucul de lampa ? aa si de microfon, ma gandeam la modelul Panasonic VW-VMS2E

Attached Files


Edited by c_anicai, 20 October 2011 - 10:05.


#11
ionel.sat

ionel.sat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 815
  • Înscris: 26.11.2005
eu am cumparat acest suport lateral pentru lampa

#12
rares2006

rares2006

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 13.11.2006
Se gaseste si in Romania acest suport?

#13
ionel.sat

ionel.sat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 815
  • Înscris: 26.11.2005
incearca la http://www.f64.ro/
eventual il poti comanda, ei sunt reprezentanti in Romania

#14
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
am un grip asemanator de la un flash pentru SLR olympus, nu este deloc util la camera video deoarece ai nevoie de 3 maini pentru utilizare

Terminat de finisat gripul pt camera, microfonul am sa gasesc eu o solutie de prindere asemanatoare ca la camera HMC40, dar sunt receptiv si la alte metode poate mi-a scapat ceva.

Attached Files


Edited by c_anicai, 20 October 2011 - 11:23.


#15
rares2006

rares2006

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 13.11.2006
A iesit foarte bine!Este suficient un singur punct de prindere a manerului?Apropo din ce este confectionat manerul,de unde ai cumparat cele necesare?

#16
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
prinderea intr-un punct, ce sa zic depinde de papucul cameri hv30 cat e el de rezistent, metoda adoptata de mine este foarte strong nici cel mai mic joc, oricum folosesc cu finete camera, pe hv20.com unde am mai cerut pareri se zice ca papucul de lampa este prins mai ferm de carcasa decat partea cu filet pentru trepied, acum nu stiu ce sa zic.

am folosit rebuturi, plastic de la o carcasa de televizor dezmembrat, doua suruburi si cateva bucatele de tabla. totul este taiat straifuri straturi suprapuse, indoit la cald unde este curbat, imbinate in cep si lipite cu superglue sau benzina (plastic e bun numai ala care se lipeste cu benzina), la urma totul polizat cu un flex cu disc subtire si finisat cu smirghel, Practic intr-un televizor de plastic negru luat de la buncar gasesti cam tot ce trebe pentru maner si mai raman bucati de platic pentru alte constructii similare.

adaog ultimile 3 poze pentru detalii, pacat ca nu am facut pe parcursul asamblarii.

Attached Files


Edited by c_anicai, 21 October 2011 - 12:23.


#17
rares2006

rares2006

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 13.11.2006
Merci frumos pentru detalii .

#18
x3mytiz

x3mytiz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,139
  • Înscris: 29.11.2003
Pentru siguranta n-ar fi rau sa folosesti suruburi (sau holsuruburi) in cele trei puncte lipite. Ar fi pacat sa te trezesti dupa o anumita perioada de timp, chiar la o filmare, cu camera printre picioarele nuntasilor.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate