Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

DIY - accesorii pentru HV20&40

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#37
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
aici un simplu test la microfonul construit, prima versiune modificata, la sfarsit 3 secunde e cu al doilea microfon. Camera pe auto.

Capsulele electret 55A sunt cam obosite, luate de pe o camera VHS m9000 care am tras de ea de prin 97 pana in 2007, poate intre timp gasesc altele noi.

M-am simtit dator cu proba de microfon, am facut alt cont de aiurea pe youtube unde am pus materialul, deoarece era totul imprastiat la mine prin camera. Cand o sa am timp fac alt test in conditii mai decente si nu la repezeala.

Edited by c_anicai, 30 November 2011 - 11:44.


#38
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
daca tot e finalizata cat de cat treaba cu microfonul, ma gandeam la un dof adapter. Si ca sa nu folosesc hackuri pentru camera de inversare a imaginii pe lcd ce ziceti de folosirea unei oglinzi intre obiectivul camerei si geamul mat ? (si oglinda ma gandeam sa o tai din platan de hardisk)

Attached Files

  • Attached File  dof.JPG   33.05K   40 downloads


#39
pif_foto

pif_foto

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,852
  • Înscris: 05.06.2007

View Postc_anicai, on 2nd December 2011, 07:44, said:

...ce ziceti de folosirea unei oglinzi intre obiectivul camerei si geamul mat ? ...
Cam complicat sa filmezi "dupa colt".  :nonobad:
Nu merge, trebuie sa te gandesti cum "intorci" imaginea in asa fel incat sa fie vazuta din aceeasi directie in care este indreptata si camera.
SPOR!

#40
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
da am gandit eronat, poate o alta solutie .... am sa vad ce curaj am pt asta. Dar pentru un timp am sa ma ocup de niste lavaliere, am cumparat 2 seturi chinezarii eftine la 26 lei si sa vad ce modificari aduc pentru a le adapta pentru camera.

Edited by c_anicai, 02 December 2011 - 11:03.


#41
pif_foto

pif_foto

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,852
  • Înscris: 05.06.2007
Ar trebui sa studiezi "schema" unui SLR. Principiul ar fi acelasi... sau, si mai bine, poate gasesti chiar vreo schema a unui astfel de adaptor.

Edited by pif_foto, 03 December 2011 - 02:27.


#42
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
fie ca construim o lampa un microfon un maner avem nevoie de ceva cu care putem lipi plasticul sau cositori ceva, deci va prezint un simplu pistol de lipit care se poate construi acasa.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/bcMkwzlsewg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by c_anicai, 07 December 2011 - 10:27.


#43
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
pana acum cam asa arata hv30 cu maner si microfon home made.

si un test de sunet.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/l7JPVutyVYg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Attached Files

  • Attached File  hv30.jpg   95.19K   29 downloads

Edited by c_anicai, 25 December 2011 - 18:28.


#44
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
inca un test de sunet la un spectacol in aer liber cu microfonul construit

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/OxZO_EdDlto?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

distanta până la sursă a fost de cca 30 metri, si alaturi de mine un cameraman cu pd, pentru comparatie la acelasi material


aaa ... am uitat, Sarbatori Fericite!

Edited by c_anicai, 29 December 2011 - 15:02.


#45
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
Dupa aprox 2 ani de la primele experimente cu microfonul construit, folosesc preponderent varianta prezentata in postarea nr 36, la care nu am mai introdus intrerupator si sunt nevoit sa incarc o data la o luna acumulatorii. Cealalta varianta cu intrerupator pe baterie are ceva probleme tocmai din cauza contactelor care probabil au oxidat, la comutarea deschis inchis nu e ferma trebuind remediata. Ca alte aspecte mai mentionez: propagare zgomot de la mecanismele camerei prin maner pana la microfon in caz ca nu folosesc suportul de amortizare, se simte la nivel mic biserica etc. Sensibilitatea capsuleleor panasonic pare un pic cam mare sau nivelul de iesire mare, ceea ce guce frecvent la efect agc. Altfel de probleme nu au fost in folosire.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate