Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ajutor inlocuire LCD masuna de ca...

Ce impozite , taxe platesc daca c...

Range Rover Evoque, 2020, Hibrid,...

Pompa erbicidat p100
 [CUM] Pot sa ajung la Impact Hub ...

Apartament in bloc nou.

Tantari uriasi

lenovo ideapad 1 15alc7
 caut cablu lvds(video-invertor) p...

Adobe premiere pro, problema seta...

Ochelari distanta intermediara

Cum pot sa montez un SSD Sata in ...
 Digi + patronul Prima TV cumpara...

Husa si folie pt. Samsung Galaxy ...

Plita electrica moderna

problema incalzitor de apa Ferroli
 

Somerii nu vor sa munceasca

- - - - -
  • Acest subiect este blocat Acest subiect este blocat
311 răspunsuri în acest subiect

#19
SylexMM

SylexMM

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.986
  • Înscris: 15.04.2010

View Posttakillya, on 11th September 2011, 10:57, said:

export?
Î-l vezi pe țăranul român exportator? Pentru așa ceva ar trebui să se asocieze mai mulți, să sorteze respectiv ambaleze produsele, să
nu mai vorbim de obținerea unei licențe de export care implică un nivel de pregătire mult peste ce poate omul de rând. Dacă apelezi la
intermediari, te-a luat dracu. Mai ales că știm ce fel de intermediari se înșurubează la agroalimentare.

#20
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.800
  • Înscris: 15.04.2006

View Posttakillya, on 11th September 2011, 10:57, said:

ia zi, tu cat ai oferi unui necalificat?
Lasand latura umana la o parte , raspunsul mei este :
Atat de mult cat sa vina si sa ramana la munca numarul de muncitori seriosi cu care sa imi fac treaba .
Nu au venit , inseamna ca nu s-a oferit destul .
Stii tu ...Chestia aia invatata la ora de economie in clasa a 6-a  cu cererea si oferta.

Editat de mihai!, 11 septembrie 2011 - 10:13.


#21
Ombilic

Ombilic

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 641
  • Înscris: 01.04.2011
eu nu sunt somer inca si am vreo acum o saptamana sa muncesc la o podgorie de prin zona la adunat strugurii.
cand am auzit cu cat plateste ...mi s'a taiat toata pofta de munca.

50 bani pt o galeata de 20 kg de struguri adunata in conditiile in care si via era plina de boscheti si buruieni.

#22
SylexMM

SylexMM

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.986
  • Înscris: 15.04.2010
Așa e mihai! cum zici

Editat de SylexMM, 11 septembrie 2011 - 10:16.


#23
gigel de hohențolărn

gigel de hohențolărn

    am merțan

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 17.692
  • Înscris: 07.07.2006

View PostCharger, on 11th September 2011, 09:57, said:

Si eu am fost recent la cules de struguri (nu ca angajat pe bani ci ca sa-mi ajut unchiul). Nu e mare munca si nu ii inteleg pe aia care prefera sa faca foamea decat sa munceasca 8 ore pe 35 de lei.
bine, mai du-te d-aci încolea 5 zile la rând de dimineața pân seara, să vedem cum îți mai arde atunci de zis.

#24
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.028
  • Înscris: 25.09.2006
1. 35 lei/zi cat ofera aia la cules via e mult prea putin.
2. Cei care sunt buni de munca si care vor sa munceasca au plecat de mult in strainatate.
3. Betivi au fost dintotdeauna.

Nu vad unde e senzationalul. -_-

#25
takillya

takillya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.139
  • Înscris: 03.12.2005

View Postmihai!, on 11th September 2011, 11:12, said:

Lasand latura umana la o parte , raspunsul mei este :
Atat de mult cat sa vina si sa ramana la munca numarul de muncitori seriosi cu care sa imi fac treaba .
Nu au venit , inseamna ca nu s-a oferit destul .
Stii tu ...Chestia aia invatata la ora de economie in clasa a 6-a  cu cererea si oferta.

tot nu mi-ai raspuns la intrebare :D

Quote

ia zi, tu cat ai oferi unui necalificat?

stii de ce intreb? fiindca sunt sigur ca habar nu aveti. n-ati lucrat macar o zin in agricultura, dar va dati cu presupusul.

eu am lucrat si stiu ce greu e sa aduni o echipa sa-ti culeaga recolta, iar referitor la castig, o echipa buna castiga mult mai mult de 750 de ron. intrebarea mea era cu shusta fiindca voiam sa vad daca stiti ce vorbiti sau doar va revoltati aiurea.

daca aveati habar ati fi stiut ca o echipa buna poate castiga pana la 2000 de ron pe luna/ persoana (daca fac treaba buna)

Editat de takillya, 11 septembrie 2011 - 10:20.


#26
ParapantaFlavia

ParapantaFlavia

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.251
  • Înscris: 20.10.2008

View Posttakillya, on 11th September 2011, 11:19, said:

stii de ce intreb? fiindca sunt sigur ca habar nu aveti. n-ati lucrat macar o zin in agricultura, dar va dati cu presupusul.

Agricultura se face mecanizat băi Tabără. Doar prin horticultură mai utilizezi omul masiv. Că cu pedeleii poți ara numai câmpul magnetic, de unde să știe ei de combină. La guvern se merge cu bembeu'. Boc n-ar trebui să mai meargă în vizită la chinezi că îi bese mintea să se înhamne la plugul de lemn cu un Boc putere.
P.S. Faceți recoltă în beciurile pedele? De canabis? Producție proprie pentru Eba și Plăcintă junior? Că nu degeaba militează pentru legalizarea etnobotanicelor și nu numai.

Editat de ParapantaFlavia, 11 septembrie 2011 - 10:30.


#27
Charger

Charger

    Viitor baștan

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 6.874
  • Înscris: 12.01.2011

View Postmihai!, on 11th September 2011, 11:12, said:

Stii tu ...Chestia aia invatata la ora de economie in clasa a 6-a  cu cererea si oferta.

Ma, asa o fi. Problema e ca astia care refuza sunt tot aia care se plang ca statul nu ii ajuta si ca sunt saraci.

View Postgigel de hohențolărn, on 11th September 2011, 11:16, said:

bine, mai du-te d-aci încolea 5 zile la rând de dimineața pân seara, să vedem cum îți mai arde atunci de zis.

O sa fie aceeasi chestie, crede-ma!
Faceam efort mult mai mare cand mergeam la sala 6 zile pe saptamana. De acolo chiar veneam obosit.
Faceam efort mult mai mare cand am muncit in constructii.
La cules de struguri si alte chestii asemanatoare, efortul fizic este minim. Asta pentru orice om care se poate ridica de la calculator si poate merge cativa kilometri fara sa se planga de oboseala.
35 de lei pe zi plus transport nu inseamna bani putini pentru un somer sau pentru unul care depinde de ajutor financiar sau de alocatia lu' fi'su. Daca ar munci 6 zile pe saptamana, i-ar iesi 840 de lei. Si astia sunt putini, nu?
Astia vroiau si mancare, bautura si pachetul de tigari incluse, probabil.

Editat de Charger, 11 septembrie 2011 - 10:28.


#28
ParapantaFlavia

ParapantaFlavia

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.251
  • Înscris: 20.10.2008

View PostCharger, on 11th September 2011, 11:27, said:

Ma, asa o fi. Problema e ca astia care refuza sunt tot aia care se plang ca statul nu ii ajuta si ca sunt saraci.

Sau ăia cărora le trimit bani rudele din diasporă să îi spargă pe TVA portocaliu 24%. Da' bine că suntem o nație de pshikitchi și mafaldale ca să le știm pe toate și pe toți... Care facem puțin din toate și din fiecare mai nimic Și agricultură și construcții... și fizică nucleară probabil. Și mai avem timp să mergem și la sală. A și de facultate la ff. Particulară evident. De ce nu merge beizadele portocalii la muncă 6 zile pe săptămână cu 800 lei? Să le ajungă de niște cartofi... ca lu' Prigoană...

Editat de ParapantaFlavia, 11 septembrie 2011 - 10:36.


#29
takillya

takillya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.139
  • Înscris: 03.12.2005

View PostParapantaFlavia, on 11th September 2011, 11:26, said:

Agricultura se face mecanizat băi Tabără. Doar prin horticultură mai utilizezi omul masiv. Că cu pedeleii poți ara numai câmpul magnetic, de unde să știe ei de combină. La guvern se merge cu bembeu'. Boc n-ar trebui să mai meargă în vizită la chinezi că îi bese mintea să se înhamne la plugul de lemn cu un Boc putere.

esti amuzanta :)
asa-i ca n-ai lucrat in viata ta in agricultura?

daca ai fi lucrat ai fi stiut ca nu se poate face chiar TOTUL folosint utilaje.

#30
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.125
  • Înscris: 02.12.2007
Motto:
1.Mai bine lenes decat prost!
2.Mai bine stai degeaba decat sa muncesti degeaba!

#31
ParapantaFlavia

ParapantaFlavia

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.251
  • Înscris: 20.10.2008

View Posttakillya, on 11th September 2011, 11:33, said:

esti amuzanta :)
asa-i ca n-ai lucrat in viata ta in agricultura?

daca ai fi lucrat ai fi stiut ca nu se poate face chiar TOTUL folosint utilaje.

Adevărat, n-am cultivat nimic interzis în beciurile partidului pentru șefa organizației de tineret & compania. Nici nu i-am procurat.
P.S. Ia zi bre, la pedele v-au învățat care este diferența între un șomer de rănd și un șomer din pedele? Nu? Îți spun io, să nu mori necunoscător, șomerul de rând este puturos leneș și nu vrea să muncească iar șomerii din pedele sunt casnici sau casnice. Ptiu să nu te deochi!

Editat de ParapantaFlavia, 11 septembrie 2011 - 10:44.


#32
contraBas

contraBas

    Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 274
  • Înscris: 11.08.2011

View PostParapantaFlavia, on 11th September 2011, 11:32, said:

Sau ăia cărora le trimit bani rudele din diasporă să îi spargă pe TVA portocaliu 24%. Da' bine că suntem o nație de pshikitchi și mafaldale ca să le știm pe toate și pe toți... Care facem puțin din toate și din fiecare mai nimic Și agricultură și construcții... și fizică nucleară probabil. Și mai avem timp să mergem și la sală. A și de facultate la ff. Particulară evident. De ce nu merge beizadele portocalii la muncă 6 zile pe săptămână cu 800 lei? Să le ajungă de niște cartofi... ca lu' Prigoană...

cu 800 de lei sunt deja bogati ca asa zicea lazarus =)))))

#33
OriOn20

OriOn20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.683
  • Înscris: 07.04.2010
multi vad ca nu inteleg ce inseamna munca cu adevarat grea la camp. Culesul de struguri este parfum(depind si conditiile de lucru)
taranii romani nu isi permit sa faca agricultura mecanizata si trea sa dea cu mainile asta e.
stiu cat dau acesti agricultori taranilor. Aia de la protv exagereaza daca primesti mai mult decat minimul pe economie ori tre sa muncesti ca nebunul, ori te fraieresc aia si nu iti dau atat pana la urma. Majoritatea oamenilor in putere care pot sa lucreze cand aud cu cat sunt platiti la astfel de munci se albesc la fata numai de munca nu le arde.

Someri exista, si daca nu iti gasesti zilieri nu este din cauza ca nu vor sa munceasca ca sunt lenesi ci din cauza ca le dai prea putin pe munca lor. Oricum vorbin de maxim cateva sute de oameni deci aceasta generalizare ca nu vor sa munceasca este tampita.

Editat de OriOn20, 11 septembrie 2011 - 10:53.


#34
verera

verera

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 55
  • Înscris: 11.09.2011

View PostTipiric, on 11th September 2011, 11:35, said:

Motto:
1.Mai bine lenes decat prost!

Mda, decat sa muncesti degeaba, mai bine lenevesti degeaba.

#35
bog4u

bog4u

    @Român

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.035
  • Înscris: 20.12.2007
Acest topic imi aminteste de vorba unor tigani asistati social . Intrebati de ce nu merg la munca au raspuns astfel : " Decat  3 lei in soare , mai bun 1 leu la umbra " ! !
Un reportaj oricum aiurea : nu se moare de foame in Romania, banii sunt suficienti , nu exista somaj si economia duduie mai tare decat pe vremea lui Tariceanu !
Daca nu ar fi asa , am mai vedea macar o greva , un protest ..etc !

#36
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 57.714
  • Înscris: 11.04.2005
Sunt mulți puturoși prin România.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate