Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...
 O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...
 Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...

Detartraj partial slatina
 Cu ce pot izola fonic peretii pen...

Telefon cu senzor compass BUN

Blocare google chrome cu master p...

Instalare Siemens NX pe macbook
 

Pareri grapa cu discuri

- - - - -
  • Please log in to reply
140 replies to this topic

#109
raul_16nic

raul_16nic

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,136
  • Înscris: 19.03.2009
nu poti sa pui te rog ceva poze cu lagarele.sunt facute de tine sau cumparate?

#110
c_dragos54

c_dragos54

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 16.01.2012
cele din fag fiert sunt facute de mine,dar bineinteles ca le-am gaurit la o freza.cand o sa ajung la punctul de lucru iti trimit o poza(in weekend)

#111
FlorinCFR

FlorinCFR

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 30.05.2010
Care este diferenta dintre talerul crestat si cel rotund simplu ?

#112
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
Cel crestat are o suprafata de taiere mai mare, recomandat pentru dezmiristit si lucrul in terenuri imburuienate sau cu multe resturi vegetale.

Edited by medelin992, 09 July 2013 - 19:08.


#113
alexvoc

alexvoc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 05.05.2013

 katlin, on 07 aprilie 2012 - 06:01, said:

Pai vezi, aceiasi lucrare eu o fac cu grapa cu discuri cu 5-6l motorina si tractor de 100cp. Am atasat o lama nivelatoare la spate si bateriile la discuri abia ating pamantul. In felul asta se niveleaza bine terenul si nu pierd nici apa din sol.

Salut Katlin, am si eu un disc GD3.2 si imi face carare pe mijloc. Este buna acea lama si acum la pregatirea terenului pentru grau?

#114
katlin

katlin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,970
  • Înscris: 09.11.2008
Da, daca n-ai bolovani tari; aceasta nu face decat sa-i ascunda insa lasa terenul nivelat.

#115
alexvoc

alexvoc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 05.05.2013
Si in cazul in care mai am si bolobani sa fie mai buna o bara de fier?

#116
FeDani

FeDani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,956
  • Înscris: 26.03.2012
Bara de fier nu stiu cat te va ajuta sa farami bolovani, mai degraba la nivelare. Ori mai faci o trecere cu discu, ori iti adaptezi un tavalug la spate ori agati tavalugi croskil de fonta sau cu o cheltuiala in plus un combinator tapan.

#117
xtrix

xtrix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 11.01.2005
Salut
Am citit forumul dar nu m-am lamurit referitor la nestiinta mea: care este mai recomandat/bun un disc tractat sau un disc in lonjeroane? Care ar fi avantajele/dezavantajele unuia raportat la celelalt? Mentionez ca nu am niciun fel de experienta iar tractorul din dotare este un U550. De asemenea suprafata lucrata este mica (cateva hectare). As vrea insa sa ma lamuresc referitor la discuri intrucat se pare ca cele purtate au o reclama destul de buna in zona.
In ceea ce priveste combinatorul nu cred ca s-ar preta in zona noastra (terenul este argilos/greu si plin de bolovani = pietre, nu brazde mari de pamant) Daca ma insel va rog sa ma contraziceti.
Multumesc.

#118
raul_16nic

raul_16nic

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,136
  • Înscris: 19.03.2009
este diferenta intre bateriile intercalate pe spate fata de celelalte care nu-s intercalate?

#119
dorindanpopescu

dorindanpopescu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 04.02.2015
Vreau sa imi cumpar un disc pentru un tractor de 130 cp. Daca poate cineva sa ma ajute cu un sfat as fi recunoscator.
Din cate am vazut sunt modele cu mai multe si mai putine talere ma refer la o latime de lucru de 3.2 m .care sunt mai indicate cu
Talere mai dese sau mai rare. Merg pe varianta sa fie in v.si ce marca sunt mai bune. Multumesc.

#120
cip_gmn

cip_gmn

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 04.04.2012
Buna seara , as avea si eu o intrebare , ce rulmenti ar fi mai buni pt o grapa cu discuri  romaneasca de 3.2m : uc 511 , 6310 sau 32011 .  Acum grapa este pe uc 511 si nu prea sunt multumit de ei pentru ca  nu au rezistat mai mult de 50 ha pe miriste . Daca cineva a "trecut" de la uc 511 la 6310 sau alt tip de rulment si a fost mai multumit sa mi de a si mie un sfat . Multumesc anticipat.

#121
raul_16nic

raul_16nic

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,136
  • Înscris: 19.03.2009
eu am de astia pe fata pe disc cu cadru gdu 3.4 si tractor de 105 cai si nu am reusit sa sparg nici unul,plus ca am parcele mici si intorc mult.am observat ca si acestia au diferiti producatori.

Attached Files



#122
Eqinto

Eqinto

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 26.09.2015

 dorindanpopescu, on 18 martie 2015 - 11:39, said:

Vreau sa imi cumpar un disc pentru un tractor de 130 cp. Daca poate cineva sa ma ajute cu un sfat as fi recunoscator.
Din cate am vazut sunt modele cu mai multe si mai putine talere ma refer la o latime de lucru de 3.2 m .care sunt mai indicate cu
Talere mai dese sau mai rare. Merg pe varianta sa fie in v.si ce marca sunt mai bune. Multumesc.

Talerele mai rare permit o adancime de lucru mai mare. Modelele noi in X sunt construite astfel incat sa evite problemele de lucru neregulat din trecut. Puteti incerca si grapele cu discuri independente, care permit o viteza de lucru mai mare si o lucratura uniforma

#123
Garcione1984

Garcione1984

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,655
  • Înscris: 20.02.2012

 raul_16nic, on 25 septembrie 2015 - 23:40, said:

eu am de astia pe fata pe disc cu cadru gdu 3.4 si tractor de 105 cai si nu am reusit sa sparg nici unul,plus ca am parcele mici si intorc mult.am observat ca si acestia au diferiti producatori.

Si eu am modificat rulmenti la un disc gd3.2 sunt foarte buni daca ii gresezi 1 data pe zi inainte de discuit nai treaba se skimba usor fata de sistemu vechi ,si merge si pe discurile grele acesti rulmenti .

#124
raul_16nic

raul_16nic

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,136
  • Înscris: 19.03.2009
eu ii gresez odata pe sezon si ii suficient

#125
Garcione1984

Garcione1984

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,655
  • Înscris: 20.02.2012
Acuma depinde si cat lucrezi cu discul si cu ce viteza mergi cu el .
Eu prefer sa ii gresez pierd 10 min dimineata .

#126
raul_16nic

raul_16nic

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,136
  • Înscris: 19.03.2009
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/QV-NrATiQ3A?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] i-am dat o proba cand l-am facut ,dar in general cu 10 km

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate