Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
instalatie incalzire apartament 2...

HEV D Segment - intrebari/pareri ...

Hyperos consum excesiv baterie?

Contractul pentru Salubrizare est...
 Elicopterul care-l transporta pe ...

Sfaturi achizitionare apartament ...

Permis de conducere nou

Packet Loss la Digi
 Masurare parametri CATV prin Conn...

Youtube a inceput sa aiba lag!?

Internet Archive - adauga item la...

Electrica Furnizare + Poșta ...
 Probleme cu scurgerea de ulei pe ...

Blocuri cu apartamente de 5+ camere

Casa noua finisata, teava incalzi...

Ce marca si model de DVD-RW sa cu...
 

intrebare: cum scapam de cuscuta ?

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#1
bunica-aurica

bunica-aurica

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 03.08.2011
Revin cu o noua intrebare.
Nu este depre cresterea caprelor dar are legatura cu hrana lor.
Am semanat asta primavara lucerna,am cosit pina acum de 3 ori dar a aparut in aceasta lucerna"tortalul"care pina in aceasta perioada a anului s-a inmultit f.tare
Am cautat articole de specialitate pe internet sa scap de el dar nu am gasit nimic sa ma lamureasca.
Daca cineva a avut asa ceva sa-mi spuna si mie ce sa fac in aceasta perioada a anului.
Mentionez ca deja sunt pilcuri de lucerna distrusa.
Multumesc si astept ca cineva sa ma ajute

#2
toXXik

toXXik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 528
  • Înscris: 22.02.2005
Nu poti pune caprele sa-l manance? :)

#3
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Ce este "tortalul" ? Nu gasesc nicaieri termenul ... Are si vreo alta denumire ?

#4
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,601
  • Înscris: 01.12.2007
Cuscuta = torțelul, tortetele prin Oltenia

#5
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,094
  • Înscris: 17.03.2005
Teortel se numeste pe aici prin sud, e o planta parazitara galbena care creste foarte des, ca o tesatura haotica , in jurul firelor de lucerna, si le sufoca... Arata ca si cum ai desfasura dezordonat un ghem de ata si l-ai arunca pe sol si prin el ar creste lucerna...numai ca e invers, in cazul asta creste ata nu lucerna  B)

#6
cactus4monck

cactus4monck

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 11.01.2010

 parintele, on 5th September 2011, 16:19, said:

Teortel se numeste pe aici prin sud, e o planta parazitara galbena care creste foarte des, ca o tesatura haotica , in jurul firelor de lucerna, si le sufoca... Arata ca si cum ai desfasura dezordonat un ghem de ata si l-ai arunca pe sol si prin el ar creste lucerna...numai ca e invers, in cazul asta creste ata nu lucerna  B)
Buna ziua,
nu prea aveti ce face , in sensul ca degeaba o smulgeti, cea mai buna metoda este sa erbicidati cu un erbicid selectiv, care sa cuprinda si tortelul si sa nu atace leguminoasele.

#7
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011
http://www.revista-f...in-romania.html

#8
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,696
  • Înscris: 31.01.2010
Cosit zona cu cuscuta apoi dat cu Rundup.

Grig

#9
hunab

hunab

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,802
  • Înscris: 23.12.2011
Eu scapam prin ardere....puneam paie de cereal si dadeam foc....dae distruge si din lucerna, din jur. Oricum, paguba este mai mica. Cu Rundap am oarecare dubii....

#10
curcangrasut

curcangrasut

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 26.01.2012
ROUNDUP MERGE SIGUR AM TESTAT PE TEREN DAR ATENTIE CONCENTRATIA E DE 1L LA 100 L APA

#11
katlin

katlin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,970
  • Înscris: 09.11.2008
Ma confrunt si eu cu asa ceva, am folosit Pivot, Pulsar dar dupa fiecare coasa trebuie erbicidat, nu poti scapa de ea decat ardere.

#12
cactus4monck

cactus4monck

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 11.01.2010
Buna ziua,
eu stiu ca se poate scapa de tortel si fara erbicidare astfel:
- se coseste tot parazitul impreuna cu plantele parazitate si se arde tot;
- zona unde a crescut se sapa la o adancime de cel putin 20 cm, adancime sub care samanta de tortel nu mai poate rasari;
- in anii urmatori daca mai apare, aveti grija sa nu infloreasca( curatati tot pana la inflorire).
In orice caz, esential este sapatul adanc.
Succes!

#13
AGROTRON

AGROTRON

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 11.03.2012
COSIT CAND INCA-I VERDE TURTELUL SAU CUSCUTA,SI INAINTE DE-A LASTARII LUCERNA,ERBICIDAT LOCAL CU RONDUP (SAU ORICE ERBICID TOTAL PE BAZA DE GLIFOSAT 360 g/l) IN CONCENTRATIE DE 2 l/100 l DE APA.

Edited by AGROTRON, 12 December 2012 - 23:12.


#14
GeorgeJD

GeorgeJD

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 19.05.2012
Buna seara!...am vorbit asta vara cu un inginer batran despre tortel. Ce mi a spus el: ca sa ai o cutura frumoasa de lucerna fara tortel, samanta de lucerna dupa ce e treierata este bagata printr un ....un fel de mecanism ca un fel de selector ( nu stiu exact sa explic) insa acel selector curata samanta de lucerna de semintele paratize de tortel. Deci este indicat sa cumparam samanta selectata, testata si certificata. In cazul in care in cultura apar zone mari de tortel trebuie folosit un ierbicid insa daca in cultura observam din timp doar ''pete'' de tortel trebuie neaparat cum a spus si colegul de mai sus ....cosit,sapat cu harletul la o adancime buna, greblat apoi semanat din nou cu mana lucerna. O seara buna! :)

#15
lucy56

lucy56

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 723
  • Înscris: 30.01.2012
dupa 3 zile de la coasa  cu ceva erbicid pe baza de glyphosat dat pe vaatra  cu cuscuta.

#16
Nemesis-

Nemesis-

    Zeitsă

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,253
  • Înscris: 23.05.2011
Buna.

Am si eu asa ceva intr-o cultura de lucerna.

Erbicid selectiv am gasit doar "kerb". A folosit cineva asa ceva? E bun?
As vrea sa evit roundup sau glyphogan daca se poate.

#17
bogdanhbc

bogdanhbc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 23.05.2013
Va salut,

Ma confrunt si eu cu o astfel de problema, am aproape 1500 de metri patrati semanati cu lucerna de anul asta din primavara, si la coasa a doua am observat circa 3 locuri in care e prezenta cuscuta. si acu la coasa a 3-a parca se inmulteste din ce in ce mai tare. Nu sufoca planta sa se urce pe ea, dar la baza se intinde destul de mult.

Grija principala e sa nu dau animalelor sa manance , ca sa nu le otravesc,  Ce metoda, in afara de ierbicidare totala si ardere mai este?

Nu e vre-un ierbicid selectiv care sa dea roade? un nume ceva?

P.S. Mentionez ca eu am luat samanta certificata de la ALCEDO, si am dat 26 de lei/kg in primavara si de semanat a fost semanata cu semanatoarea, insa posibil sa fi fost ramasite de alta lucerna cu semnite de cuscuta in semanatoare... cine stie..

L.E.

Combaterea cu erbicide
Ca şi în cazul altor specii de buruieni de carantină şi pentru combaterea cuscutei, folosirea de erbicide, constituie măsura cu gradul cel mai ridicat de eficacitate.
Dintre erbicidele ce se pot aplica vă prezentăm următoarele: Reglone 1%, Gramoxone 1%, Pivot 0,5%, Rompiv 0,5%, Basta 20 CE 1%. Aceste tratamente se efectuează imediat ce apar filamentele de cuscută, indiferent de anul de vegetaţie al leguminoaselor. Din soluţia de erbicid preparată (de ex., dacă se doreşte să se obţină o soluţie în concentraţie de 1%, în cantitate de 100 l, se amestecă 1 l erbicid cu 100 l apă), se aplică 0,7-1,0 l soluţie pentru 1 m2 de suprafaţă infestată cu cuscută.
Această soluţie se aplică direct pe plantele de leguminoase invadate de filamentele de cuscută, prin pulverizare uniformă cu ajutorul aparatelor de stropit. Dacă tratamentul a fost bine efectuat, filamentele de cuscută sunt distruse în totatlitate, iar plantele de leguminoase, după 10-12 zile, lăstăresc din nou.

Edited by bogdanhbc, 25 August 2014 - 07:20.


#18
Nemesis-

Nemesis-

    Zeitsă

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,253
  • Înscris: 23.05.2011
eu am scapat de ea fara sa fac nimik.
cel care a cosit le-a scos din radacini, cred k de aia

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate