Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Certificate de nastere digitale

Fitbit sau huawei band ?

Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?
 Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...

Impamantare

Apple maps pe Windows 10
 Sfarsitul woke-ismului si al core...

Probleme fibra (internet ) rooter...

Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile
 Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20
 

se zgarie pragul usii cand incerc sa inchid usa

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
dana789

dana789

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 07.01.2010
Mi-am facut acum 4 luni niste usi din lemn la un mester. Totul a fost in regula pana acum vreo 2 saptamani cand o parte din usi cand incerc sa le inchid se trag foarte greu si zgarie pragul foarte nasol. Cum pot sa fac sa micsorez putin usa in partea de jos ca sa nu mai atinga pragul cand o inchid? Ce ustentile sa folosesc in sensul asta?

Multumesc

#2
toXXik

toXXik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 528
  • Înscris: 22.02.2005
O rindea. Scoate foaia de usa, pozitioneaz-o astfel incat sa poti lucra la partea de jos, si slefuieste (rindeluieste) pana crezi ca ai indepartat destul material ca usa sa nu mai faca contact cu podeaua.

Sau, verifica balamalele, sa nu se fi lasat usa din ele, si remediaza asa, daca poti, situatia.

[ http://www.pge.ro/sites/default/files/imagini/HHW-P23-67050-rindea.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#3
hemTT

hemTT

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,443
  • Înscris: 18.07.2011
Ia o bucata de smirghel mai dur ( de parchet) pune-o pe podea si plimba usa stinga/dreapta pe smirghel - asta daca freaca putin , daca freaca tare numai la rindea scoti .

#4
dana789

dana789

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 07.01.2010

 hemTT, on 1st September 2011, 21:38, said:

Ia o bucata de smirghel mai dur ( de parchet) pune-o pe podea si plimba usa stinga/dreapta pe smirghel - asta daca freaca putin , daca freaca tare numai la rindea scoti .


Freaca tare, de abia reusesc sa inchid usile ,multumesc frumos de sfaturi

Si inca ceva: credeti ca eu si sotul meu reusim sa ne descurcam cu rindeaua sau ar trebuie sa chemam pe cineva in acest sens?

Edited by dana789, 01 September 2011 - 20:42.


#5
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,826
  • Înscris: 03.02.2007
Verifică dacă nu cumva s-au slăbit holzșuruburile de la balamale. Dacă da, scoate-l, bagă o scobitoare în gaură și strânge-l la loc. Fă asta pe rând, unul câte unul, cu fiecare șurub slăbit. Poate așa, vei scăpa de rindea, dacă la început nu frecau deloc.

Edited by Digix, 01 September 2011 - 20:53.


#6
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,373
  • Înscris: 05.04.2006
Uite de aceea nu imi fac eu usi de lemn la...mesteri: daca lemnul nu a fost uscat si/sau detensionat, va lucra in timp. Solutiile oferite de colegi sunt ok, vei scurta putin usa, dar tare mi-e teama sa nu se lase iarasi. Cum sunt si eu in cautare de usi cred ca ma voi decide sa le fac din PVC.

#7
Alex-Softpedia

Alex-Softpedia

    Împărat Republican

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,383
  • Înscris: 10.03.2009
Normal o usa chiar si semi-decenta,se regleaza din balamale,lol cum sa tai din ea ? :lol:

#8
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,649
  • Înscris: 28.11.2001
verifica balamealele daca sunt sau nu slabite, daca da aplica metoda indicata mai sus cu batul de chibrit
daca nu e de acolo, verifica daca mai ai loc la pragul de sus .... daca da introduci la balamale niste inele inaltatoare (1-2 mm cat e loc), nu trebuie la toate, e de ajuns la cea din mijloc. Poti folosi saibe la dimensiune, faci tu inelele din sarma, etc

#9
PUERTAS

PUERTAS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 312
  • Înscris: 03.11.2008

 Tarzy, on 1st September 2011, 21:03, said:

verifica balamealele  nu trebuie la toate, e de ajuns la cea din mijloc. Poti folosi saibe la dimensiune, faci tu inelele din sarma, etc
gresit se pun la toate balamalele, altfel greutatea usii o sa apese doar pe balamaua cu inel si o sa se strice

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate