Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Sony-Ericsson Xperia Arc S

- - - - -
  • Please log in to reply
376 replies to this topic

#19
palmetous

palmetous

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 13.12.2011

View Post5lei, on 31st August 2011, 20:22, said:

Sony Ericsson a lansat astăzi smartphone-ul Xperia arc S, succesorul lui Xperia Arc. Noul terminal aduce un plus de viteză în același corp subțire și ușor curbat pentru un confort sporit în utilizare.

Procesorul de pe Xperia Arc S are o frecvență de 1.4 GHz și este single core. Îl acompaniază un GPU Adreno 205 și 512 MB memorie RAM. Smartphone-ul vine cu sistemul de operare Android 2.3.4 Gingerbread - cea mai nouă versiune pentru telefoane inteligente în momentul de față.
Restul specificațiilor includ: ecran de 4.2 inch și 480 x 854 pixeli rezoluție, tehnologie BRAVIA Engine, cameră de 8 MP cu senzor Exmor R, video HD 720p, HSDPA, Wi-Fi, GPS și Bluetooth.

Sony Ericsson Xperia arc S va ajunge în magazine în ultima parte a acestui an.
Sursa: Go4IT
Mie imi place cum arata.Pacat ca nu are procesorul dual-core.


Salut,

Eu am o mare problema cu Arc S-ul meu. Il am de doua saptamani si am constatat ca nu prea pot sa vad pozele. Abia daca imi deschide folderele cu poze. Daca reuseste sa le deschida nu reuseste sa afiseze mai mult de trei poze dupa care intra in "procesare" si nu prea isi mai revine.
Daca se mai intampla cate o data se deschida mai multe, dupa ce inchid apicatia nu mai pot s-o deschid (ma refer la galerie).
Poze am destul de putine.
Am fost la Media Galaxy, de unde l-am cumparat, si au spus ca e cardul slab (clasa 2), asa ca am luat card mai mic, clasa 6...tot draku ala. Apoi au zis ca ala nu e aparat foto sa merga sa vizualizezi poze...
Deci, pana sa-l dau de pamant, va rog, poate stie cineva cum pot sa rezolv aceasta problema... Multumesc anticipat!

#20
haskell444

haskell444

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 19.12.2010
Incerca un hard-reset: tine apasate butoanele Menu si Back si pe urma apasa si lasa butonul Power On. In continuare ar trebui sa-ti apara pe ecran instructiunile catre hard-reset. Vezi ca ti s eva sterge totul din memorie, salveaza-ti undeva pozele, contactele etc.

#21
t-balt

t-balt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,136
  • Înscris: 05.08.2005

View PostMUR_I0NUT, on 13th December 2011, 18:49, said:

Incerca un hard-reset: tine apasate butoanele Menu si Back si pe urma apasa si lasa butonul Power On. In continuare ar trebui sa-ti apara pe ecran instructiunile catre hard-reset. Vezi ca ti s eva sterge totul din memorie, salveaza-ti undeva pozele, contactele etc.


Sau poti incerca o resoftare prin seus, conectezi telefonul la calculator, iti va cauta de sunt update-uri pentru telefonul tau, de e la zi te va intreba de vrei sa mai instalezi odata ultimul update, dai ok, urmezi instructiunile si resoftezi. De asemenea va sterge tot din memorie. Bafta, sper ca una din variante sa iti rezolve problema. De nu il duci in garantie.

#22
Nvidia2010

Nvidia2010

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 10.04.2010
As mai fi vrut sa stiu ceva:Xperia Arc S suna tare?Si dincolo de volum in sine sunetul are si claritate,finete?Mai precis,daca iti pui ca sonerie refrenul melodiei preferate si dai volumul soneriei la maxim,se va auzi ca lumea cand suna?La Xperia X10 de exemplu (sunt tentat mereu sa fac comparatia cu X10) suna atat incet cat si spart,de iti si jigneai melodiile preferate daca ti le puneai ca ton de apel.Si in general,SonyEricsson a cam gafat la capitolul asta:tot incet suna si Vivaz etc,in timp ce Galaxy S de exemplu suna si tare si clar (nici macar nu e nevoie sa dau volumul la maxim ca sa fiu multumit).E vreo imbunatatire la acest capitol la Arc S?...

#23
t-balt

t-balt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,136
  • Înscris: 05.08.2005

View PostNvidia2010, on 17th December 2011, 15:52, said:

As mai fi vrut sa stiu ceva:Xperia Arc S suna tare?Si dincolo de volum in sine sunetul are si claritate,finete?Mai precis,daca iti pui ca sonerie refrenul melodiei preferate si dai volumul soneriei la maxim,se va auzi ca lumea cand suna?La Xperia X10 de exemplu (sunt tentat mereu sa fac comparatia cu X10) suna atat incet cat si spart,de iti si jigneai melodiile preferate daca ti le puneai ca ton de apel.Si in general,SonyEricsson a cam gafat la capitolul asta:tot incet suna si Vivaz etc,in timp ce Galaxy S de exemplu suna si tare si clar (nici macar nu e nevoie sa dau volumul la maxim ca sa fiu multumit).E vreo imbunatatire la acest capitol la Arc S?...

Eu nu am ratat nici un apel din cauza asta si nu tin telefonul cu soneria la maxim mai am 1-2 liniute pana la vol maxim. Mie mi s-a parut clar sunetul si fara probleme, dar asta e doar impresia mea. Nu m-a deranjat cu nimica. Si in teste a iesit cu sunetul ca fiind bun.

Mi s-a parut in schimb al doilea microfon pt noise canceling foarte bun si am fost impresionat de sunet la filmarea hd. Am filmat ieri cateva colinde la un concert si se auzea impecabil. Am dat mai tare pe un sistem 5.1 performant si era foarte clar sunetul inregistrat, sincer nu ma asteptam la asa ceva. Am sa fac un upload pe un site la un sample. In rest toate bune.

Bateria ma tine in continuare 2-3 zile.

#24
t-balt

t-balt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,136
  • Înscris: 05.08.2005
Am revenit si cu linkul la filmuletul de care vorbeam. [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/AyAcpnTV8tE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] .  Ascultati sunetul, mie mi se pare foarte bun pentru un telefon.  In ceea ce priveste imaginea, se observa mici diferente de culori dar asta de datoreaza faptului ca soarele mai intra intre nori si se mai intuneca, si eu cam miscam mana (cu ocazia asta se poate vedea continuos autofocusul in actiune). Oricum stabilizatorul si-a facut treaba.

PS. 5 minute de filmat = 260 de MB. Compromisul acesta mi se pare ok fata de full hd, 5 min = intre 600 si 800 de MB :)

#25
simonisq

simonisq

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 03.12.2011
Eu vreau sa-mi iau Sony Ericsson Xperia Arc S Sakura Pink  :wub: doar ca mi se pare pretul cam mare pentru ce imi trebuie mie - adica doar vorbit, sms, calculator, alarma ceas, ceva poze si muzica si cam atata, doar ca imi place foarte mult cum arata. Acum e 1600 -1700 ron dar cand credeti ca o sa ajunga la un pret ceva gen in jur de 1000 ron?  ^_^

#26
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
eu cred ca ramane la 1600-1700 vreo 5-10 ani

#27
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,007
  • Înscris: 15.04.2011

View Postgumball3000, on 27th December 2011, 18:11, said:

eu cred ca ramane la 1600-1700 vreo 5-10 ani
Buna asta. :lol:

View Postsimonisq, on 27th December 2011, 18:07, said:

Eu vreau sa-mi iau Sony Ericsson Xperia Arc S Sakura Pink  :wub: doar ca mi se pare pretul cam mare pentru ce imi trebuie mie - adica doar vorbit, sms, calculator, alarma ceas, ceva poze si muzica si cam atata, doar ca imi place foarte mult cum arata. Acum e 1600 -1700 ron dar cand credeti ca o sa ajunga la un pret ceva gen in jur de 1000 ron?  ^_^

Mai bine iti cumperi un LG OB e foarte bun pentru tine.

Edited by Papillon_, 27 December 2011 - 18:43.


#28
simonisq

simonisq

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 03.12.2011
Am lg kp 501 cookie pink dar vreau un tel cu ecranul mai mare si sa fie tot pink dar mai intens gen ciclam nu asa light pink  ^_^

#29
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,007
  • Înscris: 15.04.2011
Samsung S8530 Wave II Elegant Pink link, altceva mai bun nu o sa gasesti care sa fie si roz.

Mai e GALAXY S Fuchsia Pink link. Totusi iti recomand mai degraba Wave-ul pentru ca are o carcasa mai buna si o autonomie crescuta a bateriei.



PS.Oricum nu o sa folosesti niciunul din modele la adevaratul lor potential.

#30
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
ce legatura au posturile de mai sus cu xperia arc?

#31
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,007
  • Înscris: 15.04.2011
Nu are, am fost offtopic. :notangel:

Arc S are bootloaderul blocat? Din cate stiu Motorola si Sony-Ericsson blocheza bootloaderul.

#32
BlackS0ull

BlackS0ull

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 266
  • Înscris: 18.07.2005
Salutare,
De curand am intrat in posesia unui XPERIA ARC S de la vodafone. A venit cu soft-ul 2.3.4 fw .42. As dori sa stiu daca este cineva pe aici care s-a jucat cu telefonul:

adica a facut ROOT, i-a pus un custom ROM, flash, teme etc deoarece doresc sa il intreb cateceva.

Multumesc anticipat.
Andrei

#33
t-balt

t-balt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,136
  • Înscris: 05.08.2005
Am facut cateva poze de comparatie intre k850i si xperia arc s .... din pacate la capitolul poze k850i este net peste.
Prima poza este cu k850i, adevarat cu drivere modate dar chiar si asa. Nu stiu daca e doar la mine sau e si la voi dar pe auto este execrabil telefonul cel putin in incaperi. Scoate poze galbene si nu stie sa schimbe pe iluminare indoor. Iar de noise nu mai zic. Dezamagit tare din pct asta de vedere.
A 3-a poza e setata manual pe lumina de interior.

Acuma trebuie sa aveti in vedere urmatorul lucru. La k850i pe automat noaptea, scoate numai ce se afla in apropiere aka 2-3 metri. in spate face negru in mod normal. Ca sa se vada si ce este in spatele persoanele trebuie pus pe o setare unde stai vreo 3 secunde cu telefonul nemiscat, dar totusi.

pe timp de zi e acceptabil, se poate vedea si in poze. Nu am facut si cu k850i ca abia l-am decodat si nu il aveam cu mine atunci.

Attached Files


Edited by t-balt, 28 January 2012 - 11:07.


#34
Nvidia2010

Nvidia2010

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 10.04.2010

View Postt-balt, on 28th January 2012, 11:06, said:

Am facut cateva poze de comparatie intre k850i si xperia arc s .... din pacate la capitolul poze k850i este net peste.
Prima poza este cu k850i, adevarat cu drivere modate dar chiar si asa. Nu stiu daca e doar la mine sau e si la voi dar pe auto este execrabil telefonul cel putin in incaperi. Scoate poze galbene si nu stie sa schimbe pe iluminare indoor. Iar de noise nu mai zic. Dezamagit tare din pct asta de vedere.
A 3-a poza e setata manual pe lumina de interior.

Acuma trebuie sa aveti in vedere urmatorul lucru. La k850i pe automat noaptea, scoate numai ce se afla in apropiere aka 2-3 metri. in spate face negru in mod normal. Ca sa se vada si ce este in spatele persoanele trebuie pus pe o setare unde stai vreo 3 secunde cu telefonul nemiscat, dar totusi.

pe timp de zi e acceptabil, se poate vedea si in poze. Nu am facut si cu k850i ca abia l-am decodat si nu il aveam cu mine atunci.

   Nu pot sa te contrazic cu argumente pentru ca am avut doar K850i-ul insa mi-e greu de crezut sa fie peste Arc S.La capitolul camera,la K850i nu am sesizat diferente nici macar fata de predecesorul K800i,care avea camera de numai 3MP.K850i-ul o fi fost el un Cybershot dar am fost TOTAL nemultumit de camera lui.Cand foloseam blitz-ul de multe ori nu lumina fetzele.Da,chiar asa este,ieseau ca si cum blitz-ul s-ar declansa cu o fractiune de secunda prea repede sau prea tarziu si nu lumina cand trebuie.Problema se putea rezolva intr-un mod penibil,trebuia sa fii atent cum apesi pe buton-daca apasam cu degetul aratator nu iesea.Daca apasam cu inelarul iesea.Era ceva legat de presiunea cu care apasai pe buton.Repet,ceva PENIBIL!!! Plus ca in conditii ideale,de zi cu lumina,portiunile luminate de soare ieseau voalate,telefonul habar n-avea sa detecteze ca acolo soarele era mai puternic si sa reduca luminozitatea/sensibilitatea.E adevarat aceasta din urma se intampla pe modul auto dar...chiar si asa,ma asteptam la mult mai mult de la un Cybershot.Singurul aspect la care a excelat K850i-ul era semnalul,ireprosabil.
   Revenind la Xperia Arc S,cu cei 8 Megapixeli si mai ales cu senzorul Exmor si Bravia Engine m-as mira sa fie chiar si la acelasi nivel cu K850.Nu am facut poze cu el dar l-am butonat in conditii de interior si am fost aproape socat de cat de clara era imaginea cand activai senzorul Exmor-ai fi zis ca ai in mana o camera foto sau ca esti undeva afara,in conditii ideale de luminozitate.Mi s-a parut fenomenal in camera.Dar repet,doar l-am butonat cateva minute,nu e al meu ca sa-l testez in timp sau sa vad ce iese din cateva sute de poze facute intr-un week end la munte,deci tot ce am scris despre Arc S e doar o parere subiectiva.Scuze si pt scurtul offtopic (K850i) dar cand un device te dezamageste rau chiar nu poti sa te abtii sa nu-l critici daca ti se iveste ocazia...:(

#35
Twenty-four

Twenty-four

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 29.01.2012
Am o intrebare in legatura cu telefonul..

Cat e 'normal' sa tina bateria acestui telefon?adica..azi am stat 3 ore pe net cred,si am intrat in jocuri,aplicati,am downloadat aplicatii..si m-a tinut 6 ore cred


E normal,sau e putin?..in rest,telefonul asta e superb,se misca repede,fara probleme,nu-mi pare rau pentru cei 1550 RON

astept un raspuns

#36
BlackS0ull

BlackS0ull

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 266
  • Înscris: 18.07.2005

View PostTwenty-four, on 29th January 2012, 22:36, said:

Am o intrebare in legatura cu telefonul..

Cat e 'normal' sa tina bateria acestui telefon?adica..azi am stat 3 ore pe net cred,si am intrat in jocuri,aplicati,am downloadat aplicatii..si m-a tinut 6 ore cred


E normal,sau e putin?..in rest,telefonul asta e superb,se misca repede,fara probleme,nu-mi pare rau pentru cei 1550 RON

astept un raspuns

i-am luat prietenei un Xperia ARC S si bateria se duce foarte repede, gen incarcat o noapte intreaga, folosit f putin in timpul zilei ...seara cand ajunge de la birou acasa mai are 50% :( deci in concluzie e foarte praf :) nu stiu ce sa fac acuma cum sa ii optimizez bateria, wi-fi oprit / brightness 50% :( chiar e aiurea aaa si GPS e OFF mai tot timpul

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate