Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 

Sony-Ericsson Xperia Arc S

- - - - -
  • Please log in to reply
376 replies to this topic

#361
anz

anz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 590
  • Înscris: 16.02.2013
Salut.
Am si eu o intrebare pentru toti iubitorii telefoanelor Sony-Ericsson.
Imi doresc foarte mult un Xperia Arc S, dar incepand de la jumatatea anului am intrebat pe la toti furnizorii si nu il mai are nimeni.
Am incercat si pe site-uri de telefoane gen TelefonulTau.ro, Cel.ro etc... dar nici acolo nu mai este in stoc.
Daca  stie cineva un magazin unde mai are acest telefon il rog frumos sa-mi spuna si mie.
Multumesc mult binevoitorului.

#362
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,882
  • Înscris: 03.02.2005
Tu vrei sa-l iei de nou? Adica de la magazin cu garantie?
Nu prea ai sanse sa gasesti asa ceva.
Poti gasi noi sau refurbished (refacute in stare buna), pe eBay sau Amazon. Dar nu cred ca se merita.
In primul rand modelul este depasit si din punct de vedere hardware si software.
Are putina memorie si ultima versiune oficiala de Android, parca e 4.0.4, nu stiu exact.
Singurul avantaj ar fi camera, care pentru cei 8 MP este o camera bunicica.

#363
anz

anz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 590
  • Înscris: 16.02.2013
Pe mine nu ma intereseaza sa am ultima versiune Android sa ruleze pe el, mi-ar ajunge si vers. 2 sau 3.
Mie imi place enorm de mult cum arata telefonul si interfata Timescape de la SE cred ca este unica la felul in care arata, nici IPhone-ul nu are o asemenea interfata (de la IOS6 in jos ca astea noi nici atat ...)
De asta vreau sa mi-l iau, din cauza modului cum arata, nu ma intereseaza nimic altceva pt ca oricum nici nu am trebinta de ele.

#364
anz

anz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 590
  • Înscris: 16.02.2013
Eu am mai gasit ceva pe site-uri ca ebay:
http://www.ebay.com/...=item3382ae9310
sau si pe site-uri de la noi cum e acesta:
http://gabigsm.ro/so...e-display-cadou
Imi poate spune cineva daca telefoanele acestea sunt noi?
Repet ca nu as vrea sa dau banii pe un second.

#365
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,882
  • Înscris: 03.02.2005
1. Varianta e eBay gasita de tine e din Hong Kong, poti sa primesti telefonul in cel mai fericit caz intr-o luna. De obicei ceea ce comand eu din China, imi ajunge intr-o luna si doua. Odata a ajuns coletul dupa 3 luni.
Uita-te pe feedbak-urile negative ale respectivului:

Quote

I was been told new product but it is was used and refurbished.
New HTC HD7 T9292 16GB Black Unlocked Windows Smartphone Wifi 5MP (#221267886498)
Asadar, vezi ca vanzatorul a declarat ca-i nou, dar de fapt vinde telefoane reconditionate. Caz in care mai bine cauti direct refurbished.
Oricum, e foarte riscant, nu te pot sfatui cu mai mult de atat.

2. Poti afla pareri despre al doilea link aici, pe forum: Pareri www.gabigsm.ro

#366
anz

anz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 590
  • Înscris: 16.02.2013
Salut.
As avea si eu o intrebare pentru oamenii inscrisi pe acest topic, care sunt fani ai telefoanelor Sony.
Eu personal am fost si inca sunt fan al Sony Ericsson.
Mi-as dori foarte mult un Arc dar de la jumatatea anului s-a scos din circulatie, am cautat pe la toti furnizorii.
Singura sansa este sa cumpar de pe site-uri gen Okazii, Olx, etc si am gasit acolo ceva.
Eu as vrea insa sa cumpar unul nou iar pe site-urile astea nu stiu daca pot sa am incredere de asa ceva, ei zic ca-i nou dar am intalnit si situatii cand telefoanele erau refabricate.
Spre exemplu am gasit ceva aici: http://olx.ro/oferta...html#1bfa371154
Eu nu-l contrazic pe individul dar as vrea totusi sa si verific daca este asa.
Spre exemplu pretul, 300 ron, m-i se pare foarte mic, nu inteleg de ce nu a pus un pret dublu daca acele telefoane tot sunt noi...cam atata cer oamenii pentru un Arc nou pe Okazii.
As vrea sa stiu parerea altora, sa am incredere, sa nu am? Pot sa verific cumva faptul acesta ca telefoanele sunt noi si nu sunt refabricate?
La fel, am mai intrebat pe un vanzator daca nu cumva sunt recarosate si mi-a zis ca procesul de recarosare se face doar la unele modele de Nokia, ceea ce cred ca nu este adevarat.
Am vazut si IPhone refabricate si multe altele.

#367
lik_lights

lik_lights

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,153
  • Înscris: 31.08.2009

View PostPlasticBoy18, on 27 noiembrie 2013 - 10:50, said:

Pentru cei care s-au saturat de probat diferite ROM-uri ca apoi sa ajunga la concluzia ca tot cel original este cel mai bun, am o solutie pentru voi.
Si eu sunt de aceeasi parere! Telefonul meu vomita de cate rom-uri a inghitit,cel mai bun e ics stock.

#368
anz

anz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 590
  • Înscris: 16.02.2013
Salut.
Imi doresc sa-mi iau un SE Arc S dar dupa cum toata lumea stie nu se mai gaseste nou in magazine asa ca am cautat pe site-uri gen okazii, olx si am gasit cativa acolo care zic ca telefoanele sunt noi.
As avea o intrebare, am vazut la un individ este scris pe cutia telefonului Made in Malaysia, stie cineva daca telefonul este original sau este vreo copie facuta pe cine-stie unde?
Eu as vrea sa cumpar telefonul nou si original, asa cum si zice acel individ in descrierea telefonului, nu refurbished sau second etc...
Stie cineva adevarul?

#369
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,882
  • Înscris: 03.02.2005
Iti dai seama ca nu stim noi la ce anunt te referi si nu avem cum sa stim ca-i teapa sau nu, din descrierea ta.
Foarte probabil ca pe vreamea cand Sony si Ericsson erau impreuna sa fi existat in Malaezia fabrica de asamblat telefoane.
Pe wikipedia apar amandoua companiile ca avand susidiare in aceasta tara.
Pentru a verifica daca telefonul este original si nu o copie, ai putea incerca sa-i faci niste teste, dar asta presupune sa-l ai in mana, deci achitat/cumparat.
Unul dintre cele mai "cunoscute" teste e cel de Service Tests: *#*#7378423#*#* (adica: *#*#SERVICE#*#*)
Totusi nici acest test nu-ti garanteaza ca varianta de software din telefon nu a fost copiata la perfectie pe o replica. Totusi putin probabil sa se chinuie chinezii sa faca replici dupa acest model, cele mai copiate modele sunt de la Apple si Samsung.
Acum, daca-i original sau refurbished, chiar nu ai de unde sa-ti dai seama la prima vedere din anunturi. Teoretic, un telefon "refurbished" nu ar trebui sa fie o problema, asta daca, intr-adevar e "refurbished" ceea ce presupune ca a fost la un service autorizat Sony-Ericsson si i s-au facut ceva teste, schimbat parti deterioarate, adica ce intelegem noi din "reconditionat". Insa daca el este trecut ca "refurbished" dar de fapt este doar "used" atunci chiar nu ne putem da seama dintr-un anunt. Asta se poate observa doar cu el in mana, daca are urme de zgarieturi, loviri si alte aspecte fizice vizibile.

#370
anz

anz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 590
  • Înscris: 16.02.2013

View PostCiubex, on 25 decembrie 2014 - 01:21, said:

Iti dai seama ca nu stim noi la ce anunt te referi si nu avem cum sa stim ca-i teapa sau nu, din descrierea ta.
Foarte probabil ca pe vreamea cand Sony si Ericsson erau impreuna sa fi existat in Malaezia fabrica de asamblat telefoane.
Pe wikipedia apar amandoua companiile ca avand susidiare in aceasta tara.
Pentru a verifica daca telefonul este original si nu o copie, ai putea incerca sa-i faci niste teste, dar asta presupune sa-l ai in mana, deci achitat/cumparat.
Unul dintre cele mai "cunoscute" teste e cel de Service Tests: *#*#7378423#*#* (adica: *#*#SERVICE#*#*)
Totusi nici acest test nu-ti garanteaza ca varianta de software din telefon nu a fost copiata la perfectie pe o replica. Totusi putin probabil sa se chinuie chinezii sa faca replici dupa acest model, cele mai copiate modele sunt de la Apple si Samsung.
Acum, daca-i original sau refurbished, chiar nu ai de unde sa-ti dai seama la prima vedere din anunturi. Teoretic, un telefon "refurbished" nu ar trebui sa fie o problema, asta daca, intr-adevar e "refurbished" ceea ce presupune ca a fost la un service autorizat Sony-Ericsson si i s-au facut ceva teste, schimbat parti deterioarate, adica ce intelegem noi din "reconditionat". Insa daca el este trecut ca "refurbished" dar de fapt este doar "used" atunci chiar nu ne putem da seama dintr-un anunt. Asta se poate observa doar cu el in mana, daca are urme de zgarieturi, loviri si alte aspecte fizice vizibile.
Eu m-am uitat si pe toate cutiile de Arc S scrie Made in China, si, dupa cum v-am zis, pe cel pe care doresc sa-l iau eu scrie Made in Malaysia.
In legatura cu testele, bineinteles o sa merg cu el la un service dupa ce-l cumpar sa-l verific ca intr-adevar este nou si original, asa cum zice individul in anunt.
Nu am cum sa-mi dau seama doar din descrierea din anunt.
Mie mi-e teama sa nu fie second si sa fie resigilat, cu carcasa noua, dar inauntru sa fie vechi.
Eu doar asta vreau sa stiu, daca se poate vedea la vreun service ceva daca intr-adevar este nou sau a fost folosit.
Din cate stiu eu telefoanele au un life-timer care arata data au fost folosite, la un service cred ca se poate vedea acest lucru.

#371
nscvali

nscvali

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 30.01.2008
Salutare,

Am o problema cu telefonul (cumparat SH), nu se poate conecta prin reteaua mobila (Digi 3G) la "google play" si "facebook"; imi cauta doar retelele wireless, dar nu am gasit nimic de retele mobile, in conditiile in care internetul este activat; pe internet browser am putut accesa contul de "gmail" dar ma sacaie tare un mesaj cu "Security warning - There are problems with the security certificate for this site". Cum pot rezolva cele doua probleme. Sunt dispus sa fac si downgrade, numai sa mearga normal.
Android version 4.0.4
Kernel 2.6.32.9-perf BuildUser@BuildHost#1
Multumesc.

#372
nscvali

nscvali

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 30.01.2008
Am rezolvat. I-am dat resetare generala si se poate conecta prin reteaua mobila la cele 2 conturi fara sa ma mai intrebe de "wireless" si sa nu mai apara eroarea cu "security certificate" (ce ciudatenie). A ramas tot la versiunea 4.0.4.

Edited by nscvali, 30 December 2014 - 11:01.


#373
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,882
  • Înscris: 03.02.2005
Fi atent sa ai sincronizate: data si ora pe telefon. Neaparat data verific-o sa corespunda cu realitatea: ziua, luna si anul.
Uneori nu merge sa accesezi serviciile Google pentru ca data si ora telefonului este desincronizata fata de serverele Google.

#374
anz

anz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 590
  • Înscris: 16.02.2013
Salut.
Am si eu o intrebare pentru cei care si-au cumparat de nou un Arc S.
Eu as vrea sa-mi cumpar unul de pe un site online (pt ca pe la furnizori nu se mai gaseste) dar nu stiu sigur daca este nou.
Are pe el niste folii pe care scrie ceva in chineza cel mai probabil, am atasat o poza.
As dori sa stiu, cei care si-au luat de nou un Arc S tot asa avea pe el folii cu inscrisuri in chineza?
Voi ce parere aveti, este nou telefonul asta din imagine?
Aici aveti imagini cu telefonul: http://www.tocmai.ro...l#current_image

#375
lik_lights

lik_lights

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,153
  • Înscris: 31.08.2009
Nu ai ce face cu banii?eu detin unul si sunt tare nemultumit.Te sfatuiesc sa-ti cumperi Motorola http://www.price.ro/...ite_1045640.htm,sau daca te intereseaza, cineva de pe topicul Motorola voia sa-si vanda telefonul(aproape nou) cu un singur sim ptr ca vrea sa-si cumpere alt motorola cu doua.In plus, Motorola acum primeste update la lollipop.Rasfoieste topicul asta http://forum.softped.../page__st__4896 si uita de xperia arc.

#376
anz

anz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 590
  • Înscris: 16.02.2013

View Postlik_lights, on 25 ianuarie 2015 - 22:23, said:

Nu ai ce face cu banii?eu detin unul si sunt tare nemultumit.Te sfatuiesc sa-ti cumperi Motorola http://www.price.ro/...ite_1045640.htm,sau daca te intereseaza, cineva de pe topicul Motorola voia sa-si vanda telefonul(aproape nou) cu un singur sim ptr ca vrea sa-si cumpere alt motorola cu doua.In plus, Motorola acum primeste update la lollipop.Rasfoieste topicul asta http://forum.softped.../page__st__4896 si uita de xperia arc.
Dar de ce esti nemultumit de el? Ce probleme are?

Din cate stiu eu este printre cele mai bune telefoane din 2011...

#377
lik_lights

lik_lights

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,153
  • Înscris: 31.08.2009
Bateria! bateria tine exact o zi,Ruleaza ICS,nu prea mai gasesti aplicatii care sa fie compatibile cu ICS,Suntem in 2015,sau schimbat multe din 2011.Nu vreau sa lungesc discutia,ti-am dat un sfat prietenesc,investesti banii degeaba,cu aceeasi bani iti iei un telefon cu performante mult mai mari
."Orice cal de cursa ajunge gloaba!", asa e o zicatoare romaneasca!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate