Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Clipboard files copy/paste, filen...

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024
 De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...
 Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS
 Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet

Apometru defect?
 

BTWIN Rockrider 5.1

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
v3lsatis

v3lsatis

    【HD】

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,173
  • Înscris: 19.12.2004
Vreau sa pastrez deocamdata din aceasta bicicleta cadrul, franele, furca, ghidonul,foile,lantul, deraioarele si saua-Dar astea pentru moment.

Vreau sa ii schimb rotile-complete ma intereseaza.
M-am gandit la asa ceva:
Roti:
http://www.playbike....?id_produs=2860

Sunt pe caseta.Janta fata acelasi model.
Cauciucuri:
http://www.playbike....?id_produs=1981
Manete schimbatoare:
http://www.playbike....?id_produs=2231
Pinioane:
http://www.playbike....?id_produs=1534
Ce parere aveti ?

Attached Files


Edited by v3lsatis, 29 August 2011 - 13:56.


#2
wirespot

wirespot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,654
  • Înscris: 23.09.2002
N-ai precizat la ce-o vei folosi. O să presupun că la XC, avînd în vedere ce cauciucuri ai ales. Și oricum, dacă vrei ceva mai "dur" decît XC nu e suficient, iar dacă vrei ceva pentru oraș n-are rost să schimbi nimic.

Strict pentru ce ai întrebat tu:

* Roțile sînt ok. Presupun că ai observat că sînt V-Brake. Dacă poți, alege cu 36 de spițe, dacă nu, e ok cu 36 pe spate și 32 pe față. La o mică diferența de preț am văzut echipate Deore (dar nu pe stoc).

* Asigură-te (întreabă la magazin) că pinioanele Sram sînt compatibile cu schimbătorul Shimano și deraiorul spate pe care-l ai pe Rockrider, respectiv că schimbătorul Shimano e compatibil cu foile și deraiorul față. La mecanismele astea treaba stă în felul următor: deraioarele se mișcă cu o anumită distanță la fiecare comandă a schimbătorului. Dacă nu se potrivesc (schimbătorul crede că deraiorul se va mișca o distanță și el se mișcă mai mult) te vei trezi că lanțul sare cîte două roți dințate în loc de una...

* Asigură-te și că jantele pe care le iei pot folosi anvelope de 2.10. În principiu, dacă-s jante tipice de MTB, ar trebui să aibă niște toleranțe destul de relaxate (1.50-2.35, poate chiar 1.25-2.40) dar nu strică să te asiguri.

* Anvelopele Schwalbe Jimmy sînt ok pentru zona asta de preț pentru XC. Vezi doar că nu se mai fabrică și s-ar putea să nu mai găsești. Ca alternative în aceeași zonă de preț vezi Schwalbe Black Jack sau de la Maxxis: Ignitor, Crossmark sau Ranchero (depinde ce vrei să faci cu ele). Vezi că nu-i obligatoriu să ai aceeași anvelopă pe ambele roți. Ba chiar se practică să pui mai îngustă pe spate (1.90 sau 2.00), sau cea de pe față să fie orientată mai mult spre grip și cea de pe spate spre rezistență redusă la înaintare.

Acum, ca sfaturi generale de upgrade: dacă vrei să începi să practici XC, schimbarea roților și a anvelopelor este o idee excelentă. Dar restul de 125 de lei eu personal i-aș investi în frîne. Cu 100 de lei poți lua o pereche de Avid SD5, cu 120 iei Shimano Deore LX, sau dacă împingi nițel de buget iei Avid SD7 (140 de lei).

La Rockrider 5.1 chestiile gen lanț, pinioane, schimbătoare, deraioare vin destul de ok (low-end Shimano) și n-are rost să le schimbi cu unele la fel de low-end decît dacă sînt defecte, uzate sau te deranjează ceva concret la ele. Altfel, mai bine aștepți și le faci un upgrade la ceva realmente superior cînd ai bani. Personal n-aș face upgrade la ceva mai jos de Deore (sau echivalentul lor la Sram, SR Suntour etc).

#3
v3lsatis

v3lsatis

    【HD】

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,173
  • Înscris: 19.12.2004
Multumesc pentru raspunsul foarte amplu.Apreciez atentia ta.
M-ai cam ingrijorat la faza cu deraioarele sa nu se potriveasca cu manetele care vreau sa le iau, desi inainte am avut SHIMANO REVOSHIFT pe ghidon.(la fel si cu pinioanele)
Cu bicicleta vreau sa fac "cross country", da.
Personal imi place sa umflu rotile foarte tare si atunci inaintezi usor cu roti mai late.Nu stiu daca e foarte recomandat.
Stiu ca rotile sunt v-brake, acum am niste no-nameuri dar cand vin banii imi iau altceva mai bun, nu pot sa investesc deodata tot.

merci inca odata !

#4
wirespot

wirespot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,654
  • Înscris: 23.09.2002
Cu plăcere.

Roțile foarte umflate reduc rezistența la înaintare și scad șansele ca janta să muște din camere ("snakebite"); dar totodată scad aderența și confortul ciclistului, plus că ai șanse să sară anvelopa de pe jantă dacă le supui la un șoc prea mare. De obicei se merge cu camere foarte umflate pe asfalt de bună calitate (fără gropi, denivelări) și fac asta cei care doresc să reducă rezistența la minim (în general cei pe cursiere). Pentru XC (și în general prin oraș) încearcă să le lași un pic mai moi, să se umfle puțin sub greutatea ta.

#5
v3lsatis

v3lsatis

    【HD】

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,173
  • Înscris: 19.12.2004
Bine, cred ca trebuie sa fie foarte tare umflata roata sa sara de pe janta la o groapa.
Sau nu ?

#6
wirespot

wirespot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,654
  • Înscris: 23.09.2002
Depinde de calitatea și starea roții, a jenții, ce fel de șoc, cît de apropiată este anvelopa de dimensiunile acceptate de jantă etc.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate