Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

Resort Turcia 2012

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
184 replies to this topic

#145
vladutchiorescu

vladutchiorescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 29.03.2011

View Postrottweiler2007, on 5th October 2011, 09:53, said:

@cozmin t

anul asta tu ai fost participant la caritas 2011, ca asta a fost pina la urma, un caritas, unii au cistigat si altii au pierdut

sa stii ca nu toate agentiile din romania au participat la acest caritas, au fost multe, dar nu toate

sfat pt toata lumea, dar sfatul asta l-am mai dat pe aici si in 2009: pt 2012 aveti mare grija de la ce agentie cumparati, foarte multe agentii au datorii acumulate la partenerii lor din turcia, datorii care-s mai mari decit toate incasarile lor, nu mai puneti botul la ofertele sok, anul asta citeva agentii, astea care au avut probleme au vindut sub pretul real de cost.

Foarte interesant subiectul si de actualitate. Parerea mea este ca pentru cei care nu au informatii din interiorul "fenomenului" turism pare destul de dificil sa afle ce agentii din Romania au acumulat datorii catre partenerii lor din Turcia. Mai mult, daca achizitionezi biletul pana pe 28 februarie pentru a beneficia la maxim de discount-ul prin early booking si pleci in concediu in august, cine iti garanteaza ca pe parcursul celor 5 luni agentia de turism cu care ai batut palma nu da coltul? Sau in loc sa achite voucher-ul meu ruleaza banii si uita sa ii vireze mai departe? Eu ca si potential client al unei agentii de turism, inainte de a semna contractul am 2 variante, sa verific site-ul ANAT si sa dau o cautare pe google a agentiei in speranta ca voi gasi informatii pozitive sau negative. Anul acesta am mers cu bilet early booking solicitand in prealabil 10 oferte de pret. Culmea este ca nu am primit 2 oferte identice ca pret desi conditiile erau aceleasi, pretul ofertat minim era 575 eur iar cel maxim era de 625 eur. Am ales pretul cel mai mic, am verificat agentia pe net dupa care am semnat contractul. Cu o luna inainte de plecare am trimis pe mail vaucher-ul la hotel cu rugamintea sa-mi confirme ca totul este ok. As mai fi putut face ceva care sa ma protejeze de o eventuala neseriozitate a agentiei de turism?
Multumesc.

#146
adighh

adighh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 12.04.2011

View Postrottweiler2007, on 6th October 2011, 20:35, said:

pretul corect pt Belcekiz, 7 nopti in iunie este 810 euro pt 2 persoane, eu ma voi caza la Belcekiz pe 20 iunie si voi sta 4 nopti

Buna ziua,
am intrat pe link-ul de sub mesajele lui Rottweiler si am gasit la Ephesia HV1 (unde pt noi cu doi copii mici a fost ok) mentiunea "copil pana la 12,99 gratuit", asta inseamna amandoi copiii? Ai mei au 4 si 5 ani.

Anul trecut cand am fost, cu carucior si alea alea am platit apartament (cu vreo 400 euro mai mult decat camera) si am refuzat sa ne cazam la et 3 (ultimul etaj, langa piscina, din cauza de carucior si caldura la ult etaj) si am primit un micro-apt de 22 mp - de fapt o camera (dormitor) cu un sas in care erau 2 paturi pt copii, langa usa de la intrare. Am acceptat pt ca era chiar pe malul marii si a fost f placut sa iesi din camera si sa dai in mare, dar spatiul a fost infernal de mic si in plus camera aia facea cu 400 euro mai putin :(

Oare acolo apt sunt numai la ultimul etaj? Noua ne-a placut pe malul marii, acolo or fi si apt mai mari? Ca daca mergem acolo, mergem numai ca sa ne cazam iar pe malul marii.

Multumesc, o zi buna!

#147
rottweiler2007

rottweiler2007

    iubirea-i mare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,881
  • Înscris: 13.12.2007
@ADIGHH

scrie copil, deci la singular

#148
adi_ab

adi_ab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,076
  • Înscris: 19.11.2008

View Postvladutchiorescu, on 6th October 2011, 23:43, said:

Foarte interesant subiectul si de actualitate. Parerea mea este ca pentru cei care nu au informatii din interiorul "fenomenului" turism pare destul de dificil sa afle ce agentii din Romania au acumulat datorii catre partenerii lor din Turcia. Mai mult, daca achizitionezi biletul pana pe 28 februarie pentru a beneficia la maxim de discount-ul prin early booking si pleci in concediu in august, cine iti garanteaza ca pe parcursul celor 5 luni agentia de turism cu care ai batut palma nu da coltul? Sau in loc sa achite voucher-ul meu ruleaza banii si uita sa ii vireze mai departe? Eu ca si potential client al unei agentii de turism, inainte de a semna contractul am 2 variante, sa verific site-ul ANAT si sa dau o cautare pe google a agentiei in speranta ca voi gasi informatii pozitive sau negative. Anul acesta am mers cu bilet early booking solicitand in prealabil 10 oferte de pret. Culmea este ca nu am primit 2 oferte identice ca pret desi conditiile erau aceleasi, pretul ofertat minim era 575 eur iar cel maxim era de 625 eur. Am ales pretul cel mai mic, am verificat agentia pe net dupa care am semnat contractul. Cu o luna inainte de plecare am trimis pe mail vaucher-ul la hotel cu rugamintea sa-mi confirme ca totul este ok. As mai fi putut face ceva care sa ma protejeze de o eventuala neseriozitate a agentiei de turism?
Multumesc.

Faptul ca agentia este inscrisa pe siteul ANAT este apa de ploaie . Faptul ca agentia de la care tu cumperi si apoi o cauti pe net si vezi ca este o agentie serioasa, este apa de ploaie , pentru ca touroperatorul nu plateste , nu cea de la care ai cumparat tu . Faptul ca ai cerut cu o luna inainte ca hotelul sa iti confirme ca ai rezervare , este apa de ploaie , ei pot sa iti confirme si cu 2 zile inainte de plecare ca ai rezervare acolo , dar cand ajungi sa nu te primeasca pentru ca nu s-a facut plata . Chiar aici pe forum a pus cineva un raspuns de la un hotel din turcia care spunea ca asteapta plata pentru turisti pana cu o zi inainte de intrarea acestora

#149
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006

View Postcozmin_t, on 5th October 2011, 09:35, said:

................................
Oricum cu tot cu sejur 2 nopti la Istanbul, fast ferry, benzina am ajuns la ~1500 Euro
.......................................


Pe ce ai putut sa cheltuiesti inca atatia bani, peste cei  600 euro, avand regim de all inclusiv????  :confuzzled:

View Postrottweiler2007, on 5th October 2011, 12:32, said:

1. saiturile precum booking.com sau hotels.com au preturi mai mari decit iti ofera agentiile romanesti iar daca ai o problema, agentia romaneasca te ajuta, io i-am avut pe unii in vara asta care au facut accident grav chiar cind intrau intr-un hotel si au stat in spital, masina le-a ramas in turcia ca nu mai avea rost sa aduca in tzara resturile, ia zi ce le-a facea booking? asa partenerul din turcia a stat cu ei tot timpul si le-a oferit mult sprijin ca nu le-a fost usor
.........................
4. asa cum am mai scris sint multe agentii vechi si serioase care nu au avut probleme in turcia niciodata dar la aceste agentii nu vei gasi niciodata preturi soc si dumping, nu stau sa dau nume aici, dar sint, crede-ma



Este cea mai mare minciuna pe care am citit-o astazi!
De cate ori am fost in TR (de vreo 5 ori) si nu numai acolo, am facut rezervare pe booking si NU am avut NICIODATA vreo problema cu rezervarea!
Plata am facut.o de fiecare data pe net cu cardul sau la fata locului, cand am solicitat acest lucru.
Despre agentiile de turism din RO pot spune ca am avut 3 experiente NEPLACUTE, sa nu le spun altfel, cand am cumparat mere si am primit pere, asta ca sa nu spun altceva si de aceea NU recomand in nici imprejurare ca cineva sa apeleze la agentii...
Totusi acestea au noroc pentru ca romanii in special sunt niste turisti foarte comozi, care prefera sa plateasca un ban si sa aiba (din timp) garantia ca si-a reyervat locul in nu stiu ce hotel de nu stiu cate stele....
Dar, bine acum fiecare gradinar vrea sa isi vanda castravetii!
Chiar daca arata a.... ardei iute!
Succes in continuare!

#150
cozmin_t

cozmin_t

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 14.06.2006
[quote name='copjob2000' date='7th October 2011, 09:51' post='10527289']
Pe ce ai putut sa cheltuiesti inca atatia bani, peste cei  600 euro, avand regim de all inclusiv????  :confuzzled:



La prima plecare am avut de luat suveniruri pentru cei de acasa, dar in mare:
- cazare Istanbul 130 Euro
- fast-ferry 220 Lire
- 150 lire benzina
- 130 leva benzina
- 30 lire card KGS (si pentru la anul)
- Excursie Pamukkale, Aqua-Fantasy 3 persoane
- Vizitat pe cont propriu 3 persoane: Efes, Topkapi, Harem Topkapi, Sfanta Sofia, Cisterna Basilica
- Masa in Istambul 2 seri 3 persoane
- Adidasi si ghiozdan pentru copil;
-100 lire ramase pentru anul viitor.

#151
rottweiler2007

rottweiler2007

    iubirea-i mare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,881
  • Înscris: 13.12.2007

View Postcopjob2000, on 7th October 2011, 09:51, said:

Pe ce ai putut sa cheltuiesti inca atatia bani, peste cei  600 euro, avand regim de all inclusiv????  :confuzzled:





Este cea mai mare minciuna pe care am citit-o astazi!
De cate ori am fost in TR (de vreo 5 ori) si nu numai acolo, am facut rezervare pe booking si NU am avut NICIODATA vreo problema cu rezervarea!
Plata am facut.o de fiecare data pe net cu cardul sau la fata locului, cand am solicitat acest lucru.
Despre agentiile de turism din RO pot spune ca am avut 3 experiente NEPLACUTE, sa nu le spun altfel, cand am cumparat mere si am primit pere, asta ca sa nu spun altceva si de aceea NU recomand in nici imprejurare ca cineva sa apeleze la agentii...
Totusi acestea au noroc pentru ca romanii in special sunt niste turisti foarte comozi, care prefera sa plateasca un ban si sa aiba (din timp) garantia ca si-a reyervat locul in nu stiu ce hotel de nu stiu cate stele....
Dar, bine acum fiecare gradinar vrea sa isi vanda castravetii!
Chiar daca arata a.... ardei iute!
Succes in continuare!
1. serios??? ia verifica saiturile booking.com si hotels.com ce preturi au pt resorturile din antalya, marmaris, oludeniz si compara-le cu preturile oferite de orice agentie din Romania
2. nici macar pt istanbul aceste 2 saituri nu au preturi mai mici daca compari preturile pt aceleasi hoteluri nu mere cu pere
3. si cum poti sa-l intrebi pe omul ala si sa fii asa mirat pe ce a putut cheltui 600 euro daca a avut olinclusiv???????? pai eu stiu pe cineva care a dat fo 3000 euro numai pe curve si uischi as' vara in antalya!
4. sa stii ca nu toti merg la turci numai ca sa se imbuibe cu mincare dupa ce au facut foamea acasa un an cu cartofi prajiti si oua

View Postvladutchiorescu, on 6th October 2011, 23:43, said:

Foarte interesant subiectul si de actualitate. Parerea mea este ca pentru cei care nu au informatii din interiorul "fenomenului" turism pare destul de dificil sa afle ce agentii din Romania au acumulat datorii catre partenerii lor din Turcia. Mai mult, daca achizitionezi biletul pana pe 28 februarie pentru a beneficia la maxim de discount-ul prin early booking si pleci in concediu in august, cine iti garanteaza ca pe parcursul celor 5 luni agentia de turism cu care ai batut palma nu da coltul? Sau in loc sa achite voucher-ul meu ruleaza banii si uita sa ii vireze mai departe? Eu ca si potential client al unei agentii de turism, inainte de a semna contractul am 2 variante, sa verific site-ul ANAT si sa dau o cautare pe google a agentiei in speranta ca voi gasi informatii pozitive sau negative. Anul acesta am mers cu bilet early booking solicitand in prealabil 10 oferte de pret. Culmea este ca nu am primit 2 oferte identice ca pret desi conditiile erau aceleasi, pretul ofertat minim era 575 eur iar cel maxim era de 625 eur. Am ales pretul cel mai mic, am verificat agentia pe net dupa care am semnat contractul. Cu o luna inainte de plecare am trimis pe mail vaucher-ul la hotel cu rugamintea sa-mi confirme ca totul este ok. As mai fi putut face ceva care sa ma protejeze de o eventuala neseriozitate a agentiei de turism?
Multumesc.
pt a-ti putea raspunde am nevoie de niste detalii:

1. pt ce perioada ti-ai facut rezervare?
2. pretul platit de tine, 575 euro a fost pt ce hotel?
3. pretul platit de tine include si transport?
4. te-ai cazat in hotel sau nu?

Edited by rottweiler2007, 07 October 2011 - 09:40.


#152
cozmin_t

cozmin_t

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 14.06.2006
Iar ma bag.
Din pacate Rott cam are dreptate.
Si acum din experienta.
Pentru vacanta (resort Kusadasi, Antalia, etc) cel mai bun pret la agentie.
In schimb pentru Istanbul am gasit pe booking, 130 euro 2 nopti camera tripla la 3-5 minute de Moschea Albastra.
Pentru Istanbul, cred ca este cam greu pentru o agentie sa ofere preturi competitive. In zona unde am fost noi (cu masina) erau 5 hoteluri pe distanta de 3 strazi. Banuiesc ca daca maream aria mai gaseam inca 10. Probabil o agentie isi cauta hoteluri cu care face contracte pe diferite plaje de buget si comfort, situate in zone cat mai accesibile.

Pentru hotel in Kusadasi Pe booking pretul pentru perioada mea era de 780 Euro iar la agentie cu early am platit 578 euro.

Dar cum zicea tot Rott prin agentie mai ai un reprezentant (cunoscator al limbii romane de obicei) care se intereseaza de tine, binenteles ca va incerca sa-ti vanda excursii cu preturi mai mari, dar una peste alta poti sa il contactezi in caz de probleme.

#153
vladutchiorescu

vladutchiorescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 29.03.2011
[pt a-ti putea raspunde am nevoie de niste detalii:

1. pt ce perioada ti-ai facut rezervare?
2. pretul platit de tine, 575 euro a fost pt ce hotel?
3. pretul platit de tine include si transport?
4. te-ai cazat in hotel sau nu?
[/quote]

1. din 23 august 7 nopti, 2 adulti + 1 copil gratuit
2. venosa all inclusive, pe voucher-ul emis de agentia de turism din Romania era trecut ACCOMMODATION BOOKED AND PAYABLE BY
PENINSULA TOURS
3. transport individual neinclus
4. m-am cazat fara probleme
Multumesc

#154
rottweiler2007

rottweiler2007

    iubirea-i mare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,881
  • Înscris: 13.12.2007

View Postvladutchiorescu, on 7th October 2011, 11:43, said:

[pt a-ti putea raspunde am nevoie de niste detalii:

1. pt ce perioada ti-ai facut rezervare?
2. pretul platit de tine, 575 euro a fost pt ce hotel?
3. pretul platit de tine include si transport?
4. te-ai cazat in hotel sau nu?


1. din 23 august 7 nopti, 2 adulti + 1 copil gratuit
2. venosa all inclusive, pe voucher-ul emis de agentia de turism din Romania era trecut ACCOMMODATION BOOKED AND PAYABLE BY
PENINSULA TOURS
3. transport individual neinclus
4. m-am cazat fara probleme
Multumesc
ai scris peninsula, e de-ajuns, nici nu mai trebuia sa verifici :coolspeak: , peninsula nu a participat la caritas 2011

Edited by rottweiler2007, 07 October 2011 - 11:02.


#155
vladutchiorescu

vladutchiorescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 29.03.2011

View Postrottweiler2007, on 7th October 2011, 11:51, said:

ai scris peninsula, e de-ajuns, nici nu mai trebuia sa verifici :coolspeak:
Vaucher-ul cu mentiunea Peninsula l-am primit dupa ce am achitat integral sejurul. Problema este cum sa verificam agentia inainte de semnarea contractului si achitarea avansului.
Multumesc

#156
rottweiler2007

rottweiler2007

    iubirea-i mare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,881
  • Înscris: 13.12.2007

View Postvladutchiorescu, on 7th October 2011, 12:05, said:

Vaucher-ul cu mentiunea Peninsula l-am primit dupa ce am achitat integral sejurul. Problema este cum sa verificam agentia inainte de semnarea contractului si achitarea avansului.
Multumesc
sint mai multe metode pt asta:

1. cititi toate materialele aparute in vara asta si vedeti ce agentii au fost implicate in scandal si feriti-va de ele anul viitor
2. cumparati de la agentii care au partener direct in turcia si nu de la agentii din romania care vind pt alte agentii din romania
3. nu mai puneti botul la ofertele SOK!
4. contractul pe care il semnati cu orice agentie intra in vigoare in 3 zile de la data semnarii lui, dupa ce il semnati aveti 3 zile la dispozitie in care puteti sa sunati la partenerul din turcia al agentiei romanesti si sa-i intrebati daca agentia X travel are datorii la ei si puteti sa sunati la hotel si sa ii intrebati daca agentia turceasca partenera a agentiei romanesti are datorii la acel hotel iar daca raspunsurile primite in aceste 3 zile de gratie nu va convin duceti-va in agentie si anulati tot si luati-va banii inapoi
5. din ce s-a intimplat in vara asta ar trebuie sa invete si turistii si agentiile alea care revind pt alte agentii romanesti si pe care nu le inteleg de ce nu isi gasesc partener direct in turcia

alte idei nu imi vin

Edited by rottweiler2007, 07 October 2011 - 11:46.


#157
Jidanu

Jidanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 671
  • Înscris: 08.02.2009
Pe Booking.com am facut rezervare doar pt nopti intermediare pt pensiuni sau moteluri de 2,3* cu preturi de 35-50E ,dar pt hoteluri de 5* preturile erau mult mai mari decat agentia de unde imi iau mereu biletul de vacanta.Intr adevar nici odata nu am avut probleme la cazare dar ma repet,doar pt noptile intermediare.

#158
softyty

softyty

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 23.02.2008

View Postrottweiler2007, on 13th October 2011, 11:07, said:

eu am fost in toamna asta, si nu numai, in ambele iar parerile despre orice de pe lumea asta vei gasi pareri pro si contra, mie de exemplu nu imi plac femeile grase, masinile mercedes, bmw si audi si nici tzarcurile din antalya

tu poti sa faci o combinata intre marmaris si icmeler, sa nu te duci in inspectie si vei fi multumit

Rott da-mi te rog o informatie. In general, din ce informatii ai ptr 2012, se mai pot rezerva hoteluri pentru mai putin de 5 nopti? Mi-ai facut pofta anul asta si vreau sa vad daca pot face la anul ceva asemanator, dar in anumite locatii sa stau 2-3 zile in altele 5-6-7. Informatia o vreau ca idee, inca nu ne-am hotarat, dar e mai bine sa am mai multe alternative. :)
Traseul estimat: Kusadasi, Bodrum, Marmaris, Oludeniz, Kalkan, Antalya (zona), poate Cappadocia, Istanbul.

Multumesc.

#159
rottweiler2007

rottweiler2007

    iubirea-i mare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,881
  • Înscris: 13.12.2007

View Postsoftyty, on 14th October 2011, 11:06, said:

Rott da-mi te rog o informatie. In general, din ce informatii ai ptr 2012, se mai pot rezerva hoteluri pentru mai putin de 5 nopti? Mi-ai facut pofta anul asta si vreau sa vad daca pot face la anul ceva asemanator, dar in anumite locatii sa stau 2-3 zile in altele 5-6-7. Informatia o vreau ca idee, inca nu ne-am hotarat, dar e mai bine sa am mai multe alternative. :)
Traseul estimat: Kusadasi, Bodrum, Marmaris, Oludeniz, Kalkan, Antalya (zona), poate Cappadocia, Istanbul.

Multumesc.
incercam-vedem-rezolvam

#160
RamboX

RamboX

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,094
  • Înscris: 02.04.2006
De abia astept sa apara  preturile la Turan Prince World din Manavgat,sa vad ce reduceri au ca imi combin la dus 2 nopti la Marmaris apoi una la Kalkan si una la Patara,vara asta eram la 6 km de Patara dar nu o mai ratez la anul.

#161
ultrasul

ultrasul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 07.04.2008
salut Rott:



ce parere ai despre Baia Lara si ce pret estimezi pentru 2012?

o comparatie cu Miracle si Barut?

m-ar interesa un inceput de iunie (pana in 20 ale lunii) plecarea. 7 nopti. 2 adulti si un kid de 3.5 ani.

thx

ps. poate ai alte recomadari pentru formatia mea. 2+1.

Edited by ultrasul, 20 October 2011 - 14:05.


#162
rottweiler2007

rottweiler2007

    iubirea-i mare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,881
  • Înscris: 13.12.2007

View Postultrasul, on 20th October 2011, 15:04, said:

salut Rott:



ce parere ai despre Baia Lara si ce pret estimezi pentru 2012?

o comparatie cu Miracle si Barut?

m-ar interesa un inceput de iunie (pana in 20 ale lunii) plecarea. 7 nopti. 2 adulti si un kid de 3.5 ani.

thx

ps. poate ai alte recomadari pentru formatia mea. 2+1.
mie nu imi place Baia Lara, camerele standard nu s la fel, unele au balcon si altele nu au, nu poti sa promiti nimic musteriului si pe deasupra nici nu e ieftin

Miracle are un pret mult mai mare ca anul trecut iar barut nu e pt oricine, depinde ce vrei si ce cauti si ce asteptari ai, eu am deja preturile pt baia lara dar nici nu ma obosesc sa le afisez, pur si simplu nu am chef de telefoane de acolo ca de ce gigel nu are camera cu balcon si tovarasul lui fanel care a platit la fel are camera cu balcon

un pret bun pt 2012 are Rixos Lares darrrrrrrrrrrrr cel mai bun pret pt 2012 il are Didim Beach Resort & Elegance

Edited by rottweiler2007, 20 October 2011 - 15:05.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate