Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...
 Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl
 Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...

Detartraj partial slatina

Cu ce pot izola fonic peretii pen...
 Telefon cu senzor compass BUN

Blocare google chrome cu master p...

Instalare Siemens NX pe macbook

sfat achizitie telefon pana in 20...
 

Numai aici totul despre LG (TV și AV).

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
18525 replies to this topic

#19
tudorp

tudorp

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 20.11.2008
Am un LG 32 LD465
Folosesc TV-ul pe NextGen (cu tunerul digital setat pe Germania am prins toate canalele inclusiv alea HD).
Am o problema. Sunt curios daca se poate salva limba audio si aspect ratio per canal. Pot sa setez, dar TV-ul nu tine minte setarile.
La Euronews de exemplu am 7-8 stream-uri audio, dar ala default e Parsi
E o problema de soft? E de trimis la service? sau e TV-ul relativ "idiot"

#20
gamer8martie

gamer8martie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,503
  • Înscris: 26.11.2010
Am cumparat acest TV http://www.emag.ro/t...lk430--p32LK430
Si vreau sa stiu daca are DVB-C/T.Ca pe emag nu scria.

#21
cristi0304

cristi0304

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,059
  • Înscris: 31.05.2010
Are. Toata gama de tv-uri lcd lg - generatii 2009 (seria LH), 2010 (LD) si 2011 (LK) - are tuner dvb-c mpeg 4.

Edited by cristi0304, 30 August 2011 - 07:16.


#22
gamer8martie

gamer8martie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,503
  • Înscris: 26.11.2010

View Postcristi0304, on 30th August 2011, 08:15, said:

Are. Toata gama de tv-uri lcd lg - generatii 2009 (seria LH), 2010 (LD) si 2011 (LK) - are tuner dvb-c mpeg 4.
OK mersi :thumbup:

#23
ARSY

ARSY

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 579
  • Înscris: 01.10.2004
Stie cineva cum se pot verifica orele de functionare la o plasma 50PV350?

#24
dsasorin

dsasorin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 27.01.2006
salut. am un 32le5500. cum fac sa intru in meniu service ?
am incercat o groaza de variante. nu merge.

#25
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,458
  • Înscris: 24.05.2010
Vad ca initiatorul acestui topic.......nu mai raspunde intrebarilor...
Sa fie in concediu?

#26
DIVX2006

DIVX2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,598
  • Înscris: 15.07.2007

View Postferibalint, on 5th September 2011, 09:04, said:

Vad ca initiatorul acestui topic.......nu mai raspunde intrebarilor...
Sa fi fost concediat ?
:notangel:

#27
cristi0304

cristi0304

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,059
  • Înscris: 31.05.2010

View Postferibalint, on 5th September 2011, 09:04, said:

Vad ca initiatorul acestui topic.......nu mai raspunde intrebarilor...
Sa fie in concediu?

Mai curand si-a bagat picioarele, dupa ce a fost apostrofat de niste amici "dezinteresati"... :naughty:

Edited by cristi0304, 06 September 2011 - 07:43.


#28
florianro

florianro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,405
  • Înscris: 03.07.2007
Pacat... era o initiativa buna.

#29
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,072
  • Înscris: 20.06.2009

View Postflorianro, on 6th September 2011, 08:39, said:

Pacat... era o initiativa buna.
De acord! :thumbup: Și totuși,cu puțină răbdare și disponibilitate de a "face săpături",pe net vei găsi tot ce îți dorește inimioara! :D

View Postdsasorin, on 4th September 2011, 23:50, said:

salut. am un 32le5500. cum fac sa intru in meniu service ?
am incercat o groaza de variante. nu merge.
Luate din două locuri,după o căutare de 15-20 minute... :rolleyes:
"If anybody wants to know, here are the steps I did to go into service menu with One for all 4, remote:

1.- press TV and magic 10178 code to sinc the new remote to the TV.
2.- press TV and magic 00018 to gain access to the service menu password intro
3.- press 0413 as password to go in service menu, this can be made either from the original LG remote or from the One for all 4 remote.

Be careful and do not change anything without knowing what is used to."

"Attention: Not all models have this function, confirmed to work: URC-3920, URC-3940, URC-7720, URC-7940, URC-8820. Codes: For older remotes which uses 3 digit Extended Functional Codes (EFCs)

  • EZ-Adjust = 018
  • IN-Start = 019
  • POWER-ONLY = 014
  • IN-Stop = 015 (factory reset)
For Newer remotes which uses 5 digit EFCs

  • EZ-Adjust = 00018
  • IN-Start = 00019
  • POWER-ONLY = 00014
  • IN-Stop = 00015
Some remotes uses 2 digit EFC codes, so the numbers might exclude zero at the beginning: 18, 19, 14 or 15. Take a look at comparision chart to check which remote supports which codes."
Atenție!
Intrarea în service menu înseamnă posibilitatea de a schimba parametri de lucru ai televizorului. Dacă nu ști ce trebuie să faci,mai bine stai cuminte!
Cele de mai sus sunt doar copiate,nu îmi asum responsabilitatea pentru corectitudinea lor! Deși am și eu LG,nu am intrat și sper să nu fie nevoie să intru în acest meniu... :naughty:
Toate cele bune! :peacefingers:

Edited by crislacor, 06 September 2011 - 08:48.


#30
Baronu666

Baronu666

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 727
  • Înscris: 21.11.2005

View Postdyjay2004, on 17th August 2011, 18:29, said:

Salut , am un 32lh5000 de 1 an si jumate si inca de la inceput,am niste dungi transparente  la jumatatea ecranului.Aceste dungi se vad in special pe fond verde la meciuri de fotbal si pe fond alb.Cand imaginea este statica numai sunt observabile .Nu este chiar deranjant, dar sunt curios de la ce ar putea fi.

Daca il aveti de un an si jumatate, asta inseamna ca inca este valabila garantia. Cel mai bine, mergeti cu el intr-un service autorizat si va vor lamuri baietii de acolo. Personal nu stiu care ar putea fi cauza, dar daca sunt niste pixeli morti se pot descoperi din testele care se afla in meniul de service.




View PostEDGE, on 17th August 2011, 21:18, said:

Eu am un LG 42LH3000 si nu-mi merge niciuna dintre combinatii :(


Incercati cu o telecomanda universala de service. Nu mai stiu exact cum se numea modelul dar daca mergeti intr-un magazin Metro si intrebati vanzatorul, sigur va sti.

View Postimdb, on 17th August 2011, 21:29, said:

Mai au probleme cu sunetul dolby digital care era  decalat la tv-urile LG din seria LH? Eu detin un model de acest fel fabricat in 2009 si imaginea nu este sincronizata cu sunetul pe canalele HD cu Dolby Digital. L-am dus in service au schimbat placa de baza dar problema a ramas. Nu mai spun ce panel prost are deoarece unghiurile de vizualizare pe verticala sunt foarte mici.

Cei de la serviceul LG au promis ca o sa rezolve problema si au trecut 3 luni si nimic. Oricum am renuntat sa rezolv aceasta problema.

http://forum.softped...t...8752&st=504

Ceea ce aveti dvs. nu este o problema a televizorului ci a receiverului HD furnizat de providerul de cablu. Banuiesc ca sunteti abonat RCS&RDS. O solutie ar fi sa umblati la setarile receiverului, in meniul de sunet si sa sincronizati sunetul cu imaginea. Panelurile de pe seria LH au fost unele dintre cele mai reusite, acest lucru fiind confirmat de numarul mare de bucati vandute si numarul mic de bucati intoarse in service. Fiind un panel LCD clasic (nu LED sau IPS) este oarecum de asteptat sa aiba unghiul de vizualizare redus pe verticala. Acum, solutia ar fi ca dvs. sa va instalati un suport care se inclina sus/jos, astfel se va rezolva si problema unghiului de vizualizare pe verticala. Daca il tineti pe o masuta sau un stand, nu cred ca aveti vreo problema in acest sens.


View Postdaniel282006, on 17th August 2011, 21:48, said:

am si eu un lg 42 lf 75 si are momente cand dau sa-l aprind si nu vrea decat sonoru imaginea nu,il sting si-l aprind pana vrea si imaginea.As vrea sa stiu de la ce poate fi .

Cel mai bine, mergeti cu el intr-un service autorizat LG. Nu am idee de la ce ar putea fi, probabil este vre-un conector slabit, iar asta se poate repara pe loc intr-un service.

#31
cristi0304

cristi0304

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,059
  • Înscris: 31.05.2010
Bine ai revenit ! :thumbup:

#32
Baronu666

Baronu666

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 727
  • Înscris: 21.11.2005

View PostFlorinbv, on 17th August 2011, 21:57, said:

Ai uitat sa specifici ca nu citeste mkv-uri codate DTS. (adica majoritatea)
42LE4500 are un prieten si nu m-a impresionat cu nimic. Sufera de backlight bleding destul de rau.
Deasemenea din cate stiu abonatii UPC nu receptioneaza nimic pe dvb-c pt. ca toate posturile sunt codate.

MKV-urile cu sunet encodat in DTS sunt citite, doar sunetul nu este decodat. Acest lucru este din cauza ca sunetul DTS (Dolby True Surround) este un sunet 5.1, iar televizorul are doar 2 boxe. Deci fizic este imposibil de redat un sunet 5.1 pe 2 boxe. Cei de la LG nu au vrut sa introduca un decodor care sa scada calitate sunetului din DTS in Stereo, cum au facut alte branduri, pentru ca sunetul sa nu aiba de suferit d.p.d.v calitativ. Solutia lor este in continuare achizitionare unui sistem Home Cinema, sunetul DTS fiind redat prin aceasta sursa si pastrand calitatea inalta.

Modelul 42LE4500 este cel mai ieftin model Full HD cu leduri. Nu poti sa introduci o tehnologie foarte buna la un pret foarte mic, chiar daca toata lumea asta incearca sa obtina. In afara de filme cu margine neagra sus si jos, sau un ecran negru, aceasta problema nu cred ca este sesizabila de majoritatea utilizatorilor. Astfel, consider o exagerare comentariul dvs.

#33
florianro

florianro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,405
  • Înscris: 03.07.2007
Eu am un 32LE4500 si sunt multumit de el. OK, a fost mai ieftin decit un Samsung la 32 inch, dar atit aveam buget alocat.
Doar conectez camera video pe portul USB si merge fara probleme.
Intrebare: cum vad la modelul LE4500 ce versiune de firmware are?

#34
Baronu666

Baronu666

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 727
  • Înscris: 21.11.2005

View Postaurelmanu, on 17th August 2011, 23:26, said:

zau.. :thumbdown:
cand ai pus un tv la scan pe reteaua UPC?
OK, nu sunt asa multe ca la rcs..dar nu poti zice ca NIMIC..

o intrebare ptr dl bogdan...
cine se ocupa de site ul LG.RO? de ce nu apar pe el informatii utile gen versiuni software( firmware) ptr modelele vandute ...asa cum vedem pe site urile LG din celelalte tari?
Am cautat un astfel de soft ptr un 32LE3300 ...desigur l-am gasit pe site ul LG Russia

Fiecare televizor este destinat unei anumite pieti (gen Romania). Ulterior update-urile de soft sunt facute special pentru produsele din tara respectiva. De aceea nu se gasesc update-uri pentru anumite modele (cele mai ieftine de regula) pe site-ul local. In momentul cand apare un update pentru un produs din Romania, el este afisat pe site cu siguranta. Acum problema e ca daca instalati un soft destinat unui produs dintr-o alta tara, exista riscul ca televizorul dvs. sa nu mai functioneze in primul rand si sa fie scos din garantie in al doilerand. Asadar fiecare utilizator isi modifica softul pe propria raspundere. :)

View Postcristi0304, on 6th September 2011, 12:29, said:

Bine ai revenit ! :thumbup:

Bine v-am gasit. :bigwhitegrin:
Am fost in concediu, de aceea am disparut o perioada de pe forum.
O sa incerc sa raspund la toate intrebarile cat mai prompt.

Bogdan


View PostFlorinbv, on 18th August 2011, 21:52, said:

Zau... :thumbup:
Deasemenea nu poti spune nici ca prinde toate programele nu? Asa cum spune domnul reprezentant:


N-am UPC si de aceea n-am afirmat cu certitudine lucrul asta:

De prins, te asigur ca le prinde. In ceea ce priveste decodatul lor, asta e o alta chestiune. ;)

#35
ditto74

ditto74

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 23.11.2009
Salut ,

Sunt abonat RCS&RDS si am asa : un 32LG6000 conectat la un STB Humax HD .

Ma poti ajuta cu setarea telecomenzii LG-ului si pt STB ?

#36
cristi0304

cristi0304

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,059
  • Înscris: 31.05.2010

View PostBaronu666, on 6th September 2011, 12:36, said:

MKV-urile cu sunet encodat in DTS sunt citite, doar sunetul nu este decodat. Acest lucru este din cauza ca sunetul DTS (Dolby True Surround) este un sunet 5.1, iar televizorul are doar 2 boxe. Deci fizic este imposibil de redat un sunet 5.1 pe 2 boxe. Cei de la LG nu au vrut sa introduca un decodor care sa scada calitate sunetului din DTS in Stereo, cum au facut alte branduri, pentru ca sunetul sa nu aiba de suferit d.p.d.v calitativ. Solutia lor este in continuare achizitionare unui sistem Home Cinema, sunetul DTS fiind redat prin aceasta sursa si pastrand calitatea inalta.

As fi de acord cu tine, dar... MKV-urile cu sunet Dolby Digital (AC-3) 6 canale (5.1) merg fara probleme (inclusiv sonorul) desi tv-ul are tot (aceleasi) 2 difuzoare. :rolleyes:
Si ar mai fi ceva... Se pare ca la tv-urile LG produse pentru piata din Coreea (de sud) este implementata si solutia decodarii DTS... http://www.dts.com/C...s_and_DMPs.aspx

Edited by cristi0304, 06 September 2011 - 12:31.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate