Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Numai aici totul despre LG (TV și AV).

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
18524 replies to this topic

#37
Baronu666

Baronu666

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 727
  • Înscris: 21.11.2005

View PostBogdanDorin, on 19th August 2011, 18:28, said:

Cum fac sa imi vada si filmele pe usb cand dau la usb imi arata doar muzica sio poze fara video ,filme? Mentionez ca a fost decodat ca nu citea usbul am un 45pj150

Daca modelul respectiv nu are in specificatii trecut ca reda filme de pe USB inseamna ca nu se poate. Daca il resoftezi, risti sa pierzi garantia la el. Eu nu incurajez o astfel de practica. Daca deja l-ai resoftat si iti citeste doar foto si poze si nu iti apare undeva in meniul de service DIVX - HD, inseamna ca nu se poate. Daca iti arata DIVX HD, trebuie sa ii dai in loc de 0, valoarea 1 si atunci probabil o sa mearga.


View Postcristi0304, on 6th September 2011, 13:31, said:

As fi de acord cu tine, dar... MKV-urile cu sunet Dolby Digital (AC-3) 6 canale (5.1) merg fara probleme (inclusiv sonorul) desi tv-ul are tot (aceleasi) 2 difuzoare. :rolleyes:
Si ar mai fi ceva... Se pare ca la tv-urile LG produse pentru piata din Coreea (de sud) este implementata si solutia decodarii DTS... http://www.dts.com/C...s_and_DMPs.aspx

Da intradevar, sunetul AC-3 este decodat si redat prin cele 2 difuzoare din cauza ca se face downgrade la sunet astfel incat sunetul real redat in difuzoare este de fapt un sunet stereo. Ti-l pastreaza Dolby Digital doar daca e legat la un Home Cinema ca atunci decodarea nu mai este facuta de televizor ci de HC.

Daca este chiar real articolul si se incepe acest lucru cu televizoarele din Korea, atunci cu siguranta se va implementa si pentru produsele din Europa, implicit Romania.


View Posttudorp, on 19th August 2011, 20:04, said:

Am un LG 32 LD465
Folosesc TV-ul pe NextGen (cu tunerul digital setat pe Germania am prins toate canalele inclusiv alea HD).
Am o problema. Sunt curios daca se poate salva limba audio si aspect ratio per canal. Pot sa setez, dar TV-ul nu tine minte setarile.
La Euronews de exemplu am 7-8 stream-uri audio, dar ala default e Parsi
E o problema de soft? E de trimis la service? sau e TV-ul relativ "idiot"

E greu de crezut ca exista vre-un televizor care sa retina aceste setari. Din cate stiu eu, astfel de setari le poti face doar dintr-un receiver (set top box). Nu consider ca e o problema de soft. Incearca sa setezi tara pe Romania si da-i sa caute posturile pe digital. S-ar putea sa le ia direct. Din cate stiu eu la toate televizorele de anul asta au bagat DVB-C direct pe Romania.


View Postgamer8martie, on 29th August 2011, 21:08, said:

Am cumparat acest TV http://www.emag.ro/t...lk430--p32LK430
Si vreau sa stiu daca are DVB-C/T.Ca pe emag nu scria.


Sigur are DVB-C/DVB-T direct pe Romania. Mentionez ca din 2009, LG-ul a introdus decodoare DVB-T/C, si pe anumite modele S (satellite), pe toate modelele. Daca la inceput trebuia sa schimbi tara ca sa prinzi posturile in format digital pe cablu de la RCS, din 2011, televizorul stie sa decodeze aceste canale si daca este setat pe Romania.

#38
cristi0304

cristi0304

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,058
  • Înscris: 31.05.2010

View PostBaronu666, on 6th September 2011, 14:01, said:

Da intradevar, sunetul AC-3 este decodat si redat prin cele 2 difuzoare din cauza ca se face downgrade la sunet astfel incat sunetul real redat in difuzoare este de fapt un sunet stereo. Ti-l pastreaza Dolby Digital doar daca e legat la un Home Cinema ca atunci decodarea nu mai este facuta de televizor ci de HC.

Ceva de genul asta fac (deja) alti producatori cu dts-ul... :peacefingers:

Edited by cristi0304, 06 September 2011 - 13:06.


#39
notimportant

notimportant

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 31.03.2010
Salut,

Am modelul 42PQ1100, care functioneaza super ok, insa am observat ca are intrare USB si PCMCIA in spate.Prin USB se poate conecta un stick ca sa redea filme de pe el? si daca da cum se activeaza?

Multumesc

#40
Baronu666

Baronu666

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 727
  • Înscris: 21.11.2005

View PostARSY, on 30th August 2011, 14:14, said:

Stie cineva cum se pot verifica orele de functionare la o plasma 50PV350?

Aceasta informatie o poti gasi in meniul de service. Orele de functionare se pot reseta, atentie cand cumparati un TV second hand.


View Postdsasorin, on 4th September 2011, 23:50, said:

salut. am un 32le5500. cum fac sa intru in meniu service ?
am incercat o groaza de variante. nu merge.

De la TV si telecomanda concomitent - Meniu - Meniu sau OK - OK. Plus parola 4 de 0. Daca nu merge asa, atunci doar cu telecomanda de service se poate intra.


View Postferibalint, on 5th September 2011, 09:04, said:

Vad ca initiatorul acestui topic.......nu mai raspunde intrebarilor...
Sa fie in concediu?

M-ai prins.  :peacefingers:

View PostDIVX2006, on 5th September 2011, 15:06, said:

:notangel:


E, nici chiar asa.  :nonobad:

#41
cristi0304

cristi0304

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,058
  • Înscris: 31.05.2010

View PostBaronu666, on 6th September 2011, 14:04, said:

E greu de crezut ca exista vre-un televizor care sa retina aceste setari.

Pe partea de audio exista posibilitatea (cand o sa merg acasa o sa verific si la ledu' LG, ca fratele Samsung sigur stie) de a seta limbile preferate pentru stream-uri audio. La Samsung (in setarile generale) exista prima limba audio preferata (am pus romana), a doua limba audio preferata (am pus engleza) si isi alege el. De ex. la Euronews  chiar daca implicit ca prima limba este franceza, tv-ul isi alege frumusel engleza. Similar cu titrarile. Sincer nu mai retin setarile de la Lg, dar parca si la el merge cam pe aceeasi cale. Partea cu Aspect Ratio per canal nu merge nici pe LG, nici pe Samsung si nici pe STB-ul HD de la RDS (de asta posed eu). Poate o merge pe STB-uri mai "destepte". :rolleyes:

Edited by cristi0304, 06 September 2011 - 13:20.


#42
Baronu666

Baronu666

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 727
  • Înscris: 21.11.2005

View Postflorianro, on 6th September 2011, 12:41, said:

Eu am un 32LE4500 si sunt multumit de el. OK, a fost mai ieftin decit un Samsung la 32 inch, dar atit aveam buget alocat.
Doar conectez camera video pe portul USB si merge fara probleme.
Intrebare: cum vad la modelul LE4500 ce versiune de firmware are?

Apesi tasta meniu si in moemntul in care apare afisat meniul, apesi tasta rosie. Iti vor aparea mai multe informatii printre care si informatii despre produs (versiune soft etc).

View Postcristi0304, on 6th September 2011, 14:04, said:

Ceva de genul asta fac (deja) alti producatori cu dts-ul... :peacefingers:

Da, dar au licenta. LG-ul inca nu are licenta sa faca asta ;)


View Postnotimportant, on 6th September 2011, 14:06, said:

Salut,

Am modelul 42PQ1100, care functioneaza super ok, insa am observat ca are intrare USB si PCMCIA in spate.Prin USB se poate conecta un stick ca sa redea filme de pe el? si daca da cum se activeaza?

Multumesc

Salut,

Pe modelul PQ1100 USB-ul este doar pentru service. Probabil se poate activa sa citeasca si filme dar asta poate duce la pierderea garantiei sau stricarea TV-ului. Deci nu incurajez o astfel de modificare.  :peacefingers:


View Postnotimportant, on 6th September 2011, 14:06, said:

Salut,

Am modelul 42PQ1100, care functioneaza super ok, insa am observat ca are intrare USB si PCMCIA in spate.Prin USB se poate conecta un stick ca sa redea filme de pe el? si daca da cum se activeaza?

Multumesc

Salut,

Pe modelul PQ1100 USB-ul este doar pentru service. Probabil se poate activa sa citeasca si filme dar asta poate duce la pierderea garantiei sau stricarea TV-ului. Deci nu incurajez o astfel de modificare.  :peacefingers:

#43
cristi0304

cristi0304

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,058
  • Înscris: 31.05.2010

View PostBaronu666, on 6th September 2011, 14:27, said:

Da, dar au licenta. LG-ul inca nu are licenta sa faca asta ;)

Ei vezi, ai ajuns unde trebuia, $$$$$$$ ! ;)
Asta se poate traduce printr-un pret (ceva) mai mare al tv-urilor LG pe viitor.

Edited by cristi0304, 06 September 2011 - 13:31.


#44
florianro

florianro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,405
  • Înscris: 03.07.2007
multumesc de raspuns. este recomadat sa-i fac upgrade de firmware?

#45
Baronu666

Baronu666

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 727
  • Înscris: 21.11.2005

View Postflorianro, on 6th September 2011, 14:29, said:

multumesc de raspuns. este recomadat sa-i fac upgrade de firmware?

Daca exista o versiune mai noua de soft, recomand.

#46
Radioproductie

Radioproductie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 11.11.2010
De ce nu-mi memoreaza pe un LCD LG..pistele audio selectate..si cateodata subtitrarile scoase dp canalele Rai?

Setez pe Boomerang pista audio in engleza.Ok.Zapez pe mai departe...si cand ma intorc..OHA!Tot ratonii din limba romana. thumbdown.gif Asa mi se intampla si la euronews.Setez orice limba,plec de acolo si cand ma intorc e tot sunetul original.Plus ca daca dezactivez subtitrarea de la italieni..dezactivez aproape toate subtitrarile de pe viasat si reality.???

#47
ARSY

ARSY

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 579
  • Înscris: 01.10.2004

View PostBaronu666, on 6th September 2011, 14:10, said:

Aceasta informatie o poti gasi in meniul de service. Orele de functionare se pot reseta, atentie cand cumparati un TV second hand.

Multumesc de raspuns, dar asta banuiam si eu deja. Intrebarea e cum accesez meniul de service. Am gasit urmatoarea varianta dar imi da acces la alt meniu, nu la cel de service:

Press and hold MENU button on the remote control until TV's menu disappears and channel info appears.
Quickly release MENU button, enter 1105 and press OK.

In felul asta imi intra in "Installation Menu". Trebuie schimbat codul pentru meniul de service sau exista alta combinatie de taste? Metoda cu Menu pe telecomanda + Menu pe TV nu pare sa functioneze fiindca nu exista tastele fizice pe TV, e ceva sistem cu senzori.

#48
cristi0304

cristi0304

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,058
  • Înscris: 31.05.2010

View Postcristi0304, on 6th September 2011, 14:14, said:

Pe partea de audio exista posibilitatea (cand o sa merg acasa o sa verific si la ledu' LG...

View PostRadioproductie, on 6th September 2011, 16:48, said:

Setez pe Boomerang pista audio in engleza.Ok.Zapez pe mai departe...si cand ma intorc..OHA!...


Confirm: In menu - options exista posibilitatea setarii a 2 limbi preferate pentru audio si pentru titrari (pentru toate canalele). Daca setezi, de ex., romana ca prima limba si engleza ca cea de-a 2-a, un canal cu una din piste in romana va fi setat pe romana, unul fara romana dar cu una din piste in engleza va fi setat pe engleza iar un canal fara cele 2 piste va fi setat pe prima limba din lista. Atentie - nu poti seta (de ex.) romana si engleza (in aceasta ordine) si sa poti avea implicit engleza pe un canal care are si pista audio in romana. Similar se comporta si la titrari.
Setarile nu se pot salva pe fiecare canal in parte ca la stb-uri.   :rolleyes:

P.S. Cu aceste setari: romana + engleza (la audio si titrari) nu exista pb. pe cablul digital de la rcs (cel putin la mine) - parca doar la unul din rai-uri incearca sa incarce o titrare in engleza (care nu am remarcat sa functioneze vreodata).
P.S.2 Aceleasi setari le am si pe Samsung - se manifesta identic. ;)

Edited by cristi0304, 07 September 2011 - 07:12.


#49
Baronu666

Baronu666

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 727
  • Înscris: 21.11.2005

View PostARSY, on 6th September 2011, 22:48, said:

Multumesc de raspuns, dar asta banuiam si eu deja. Intrebarea e cum accesez meniul de service. Am gasit urmatoarea varianta dar imi da acces la alt meniu, nu la cel de service:

Press and hold MENU button on the remote control until TV's menu disappears and channel info appears.
Quickly release MENU button, enter 1105 and press OK.

In felul asta imi intra in "Installation Menu". Trebuie schimbat codul pentru meniul de service sau exista alta combinatie de taste? Metoda cu Menu pe telecomanda + Menu pe TV nu pare sa functioneze fiindca nu exista tastele fizice pe TV, e ceva sistem cu senzori.


La modelele mai noi, se pare ca meniul de service se acceseaza doar cu telecomanda de service. Din cate stiu se gasea in Metro la 50 de ron.

View Postcristi0304, on 7th September 2011, 08:05, said:

Confirm: In menu - options exista posibilitatea setarii a 2 limbi preferate pentru audio si pentru titrari (pentru toate canalele). Daca setezi, de ex., romana ca prima limba si engleza ca cea de-a 2-a, un canal cu una din piste in romana va fi setat pe romana, unul fara romana dar cu una din piste in engleza va fi setat pe engleza iar un canal fara cele 2 piste va fi setat pe prima limba din lista. Atentie - nu poti seta (de ex.) romana si engleza (in aceasta ordine) si sa poti avea implicit engleza pe un canal care are si pista audio in romana. Similar se comporta si la titrari.
Setarile nu se pot salva pe fiecare canal in parte ca la stb-uri.   :rolleyes:

P.S. Cu aceste setari: romana + engleza (la audio si titrari) nu exista pb. pe cablul digital de la rcs (cel putin la mine) - parca doar la unul din rai-uri incearca sa incarce o titrare in engleza (care nu am remarcat sa functioneze vreodata).
P.S.2 Aceleasi setari le am si pe Samsung - se manifesta identic. ;)

Ar fi interesant sa aflam cum se comporta si la alte branduri (sony, philips etc.).

#50
HelllBoy

HelllBoy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,175
  • Înscris: 03.01.2007

View PostBaronu666, on 6th September 2011, 14:27, said:

Da, dar au licenta. LG-ul inca nu are licenta sa faca asta ;):peacefingers:


home cinema de la LG au si licenta DTS ..... in schimb am fost foarte dezamagit de o mare dezinformate de pe site-ul oficial LG


din cauza asta am cumparat un sistem home cinema acum 4 zile HX-806PE , unde scrie clarrrrrrrr

ca acest home cinema are 1 HDMI out  si 2 HDMI in  ....... am cautat 3 zile acele 2 HDMI-uri  .... si nici acum nu le-am gasit :) ... dar mai le caut aahahaha

sunt multumit de el si nu il voi returna .... dar este penibil ca sa se puna informatii incorecte ++++ ca am verificat apoi si la alte sisteme home cinema .... la toate este trecut cate 1 sau 2 HDMI in ... dar nici unul nu are

daca al meu avea macar ARC pe el ma mai linisteam draq  

apropo DTS si DD nu are legatura cu numarul de difuzoare ale televizorului :)  .... ele doar trebuie sa il decodeze si sa il dea mai departe prin HDMI sau optica ,  ( ca TV LG nu stie DTS, este probabil din motive financiare .... preferand ca pretul la TV sa fie mai mic)  ... dar restul producatorilor au la tv-urile lor si DTS si DD


si inca ceva am sunat la LG Romania .. le-am explicat ca sunt varza cei care au pus acele informatii .... au zis ca o sa remedieze ... dar si acum apare la fel

Edited by HelllBoy, 07 September 2011 - 11:07.


#51
Baronu666

Baronu666

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 727
  • Înscris: 21.11.2005
Tin sa va anunt ca pe 19 Septembrie va fi lansata o noua versiune de soft pentru posesorii de televizoare care au functia de Smart TV (**LV37/47/55/57/77 **LW47/55/56/57/65/77).
Prin acest update se va introduce functia de Skype (va functiona doar cu o camera speciala LG - achizitionata separat, pretul ei va fi in jur de 40 de euro) precum si functia de SNS ( Social Network Service) prin care poti utiliza functia de Facebook si Twiter in timp ce vizionezi un program la TV. Totodata vor fi introduse mai multe aplicatii Premium.

#52
ploiesteanu

ploiesteanu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,591
  • Înscris: 02.10.2006
E ilogic sa nu folosesti playerul televizoarelor lg si sa recurgi la un alt media player numai pentru decodarea dts, din cauza ca firma s-a zgarcit sa cumpere licenta. Nu sti sa-l decodezi, nu sti, bine. Dar da-mi drumul semnalului audio sa pot sa scot sunetul din televizor si sa-l decriptez cu un Cat, de exmplu. Nici asa nu se poate, nu trece nimic. Stai o jumatate de ora sa-l faci AC3.

Edited by ploiesteanu, 07 September 2011 - 11:42.


#53
ARSY

ARSY

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 579
  • Înscris: 01.10.2004
Ilogic sau nu, asta e doar una din limitarile player-ului integrat. Mie personal mi se pare oricum aiurea sa te bazezi pe el si sa-ti iei TV in functie de asta cand player-ul e clar facut numai ca sa dea bine in specificatiile TV-ului, ca altfel daca te uiti la ce stie sa faca, si nu doar la LG, e mult sub cel mai naspa mediaplayer separat de pe piata.

Edited by ARSY, 07 September 2011 - 11:41.


#54
Baronu666

Baronu666

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 727
  • Înscris: 21.11.2005

View PostHelllBoy, on 7th September 2011, 12:03, said:

home cinema de la LG au si licenta DTS ..... in schimb am fost foarte dezamagit de o mare dezinformate de pe site-ul oficial LG


din cauza asta am cumparat un sistem home cinema acum 4 zile HX-806PE , unde scrie clarrrrrrrr

ca acest home cinema are 1 HDMI out  si 2 HDMI in  ....... am cautat 3 zile acele 2 HDMI-uri  .... si nici acum nu le-am gasit :) ... dar mai le caut aahahaha

sunt multumit de el si nu il voi returna .... dar este penibil ca sa se puna informatii incorecte ++++ ca am verificat apoi si la alte sisteme home cinema .... la toate este trecut cate 1 sau 2 HDMI in ... dar nici unul nu are

daca al meu avea macar ARC pe el ma mai linisteam draq  

apropo DTS si DD nu are legatura cu numarul de difuzoare ale televizorului :)  .... ele doar trebuie sa il decodeze si sa il dea mai departe prin HDMI sau optica ,  ( ca TV LG nu stie DTS, este probabil din motive financiare .... preferand ca pretul la TV sa fie mai mic)  ... dar restul producatorilor au la tv-urile lor si DTS si DD


si inca ceva am sunat la LG Romania .. le-am explicat ca sunt varza cei care au pus acele informatii .... au zis ca o sa remedieze ... dar si acum apare la fel

Aceste erori se pot strecura oricand atata timp cat datele sunt operate de o persoana. De aceea sfatul meu este sa verificati pe 2-3 site-uri, ca sa va asigurati ca specificatiile sunt cele corect. Sau si mai bine sa mergeti intr-un magazin si sa verificati fizic toate elementele. Astfel se poate scapa de niste neplaceri. Si aici nu ma refer doar la produsele LG ci la toate brandurile / echipamentele.
Acum ca sa va linistesc, o sa va spun ca sistemul achizitionat foloseste HDMI 1.4 asta traducandu-se prin posibilitatea de a primi video/audio sau de a transmite video/audio pe acelasi cablu. Deci, practic nu mai aveti nevoie de alte conexiuni HDMI.

Puteti spre exemplu reda sunetul din televizor pe Home Cinema direct prin acest cablu, nemaifiind nevoie de conectarea suplimentara a unui cablu optic. Binenteles si televizorul trebuie sa aiba tot HDMI 1.4 pt. a fi posibil acest lucru.

In ceea ce priveste DTS-ul am explicat anterior. LG-ul nu are licenta sa faca downgrade (adica sa strice sunetul) din DTS in Stereo, iar fizic nu este suportat de boxe pentru a fi redat direct ca DTS.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate