Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Fotbalul

- - - - -
  • Please log in to reply
60 replies to this topic

Poll: Este fotbalul un joc idiot ? (67 member(s) have cast votes)

Este fotbalul un joc idiot ?

  1. Da, categoric...bleah... (13 votes [19.40%])

    Percentage of vote: 19.40%

  2. Nu, este un sport interesant, (38 votes [56.72%])

    Percentage of vote: 56.72%

  3. Este doar o competitie sportiva. (15 votes [22.39%])

    Percentage of vote: 22.39%

  4. Nu stiu, nu ma intereseaza cum este. (1 votes [1.49%])

    Percentage of vote: 1.49%

Vote Guests cannot vote

#55
radumiki

radumiki

    funny content creator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 23,695
  • Înscris: 13.10.2003
Haideti sa va dau exemple de oameni destepti care au fost microbisti :

Gabriel Liiceanu povestea in "Jurnalul de la Paltinis" ca in timpul recluziunii autoimpuse in localitatea sibiana, Noica ii intreba pe el si pe Andrei Plesu despre rezultatele echipei UTA. Si era la fel de interesat de subiect ca atunci cand vorbea despre Heidegger...

Camil Petrescu la 1930: "Romania este o tara cuprinsa intre 18 si 20 de grade longitudine estica si produce indeosebi grane, lemn, eseuri, spanac, oi, petrol si ascultatori de conferinte; orice roman este capabil sa tie conferinte despre orice subiect. De altfel, intre Dunare si Carpati totul este eseu. Scoala, administratia, parlamentul, guvernul, aviatia, cultura si fotbalul".

Papa Ioan Paul al II-lea, in tinerete, a fost portar de fotbal .

Albert Camus a fost tot portar . El  spunea ca ,, terenul de fotbal este unul dintre putinele locuri din lume unde se poate atinge, uneori, momentul de adevar absolut ''.

Scriitorul peruan Mario Vargas Llosa a vorbit, intr-o intalnire cu presa, despre Dumnezeu, literatura, politica, aplicarea utopiilor si... fotbal, joc pe care l-a practicat in tinerete si despre care are o parere buna, in pofida cliseelor „intelectuale“ care dezavueaza sportul : ,, „Exista o prejudecata ca trebuie sa te tii departe de sport, daca esti intelectual, si ca sportivul este un animal, caruia viata spiritului i se refuza. Eu cred, dimpotriva, intr-o teorie a sociologului brazilian Roberto D’Amata, care spune ca entuziasmul pentru fotbal reprezinta, in tari unde domina nu legea, ci arbitrariul, visul unei societati perfecte. Exista reguli simple, respectate de toti, care asigura un comportament echitabil si democratic, iar cei care nu le respecta sint sanctionati sau chiar eliminati. E o teorie foarte frumoasa“.

Alte cateva nume contemporane de scriitori romani pasionati de fotbal pe care ii citim in ziare astazi :Radu Cosasu, Tudor Octavian, Radu Paraschivescu, Adrian Cioroianu...

Edited by radumiki, 08 June 2006 - 20:49.


#56
ReKo

ReKo

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,917
  • Înscris: 24.10.2004
Mosotti oricat as incerca sa inteleg altceva...am inteles doar ca ma faci idiot :). Normal, in mod indirect. Poate asta am inteles si pentru ca ma aflu' prin aia 90% de care spui tu...dar in mare parte in necunostinta de cauza, doar vazand la TV, cred eu fara sa cunosti vre-un jucator personal.
Multi sunt altfel decat ii vezi tu la TV. Nu conteaza ca sunt atitudini de mahala in teren, nu conteaza ca mai spui cate o balba in fara camerelor...
Uite cum sta treaba. Sunt bani multi in joc, pentru ca asta e fotbalul: o industrie. Cand esti in teren si vezi ca un arbitru te fura in ultimul hal, tu pierzi toti banii, parca nu-ti vine sa stai cu mainile in san. Cand un jucator te loveste, odata, de doua ori...si a treia oara arbitrul, iar nu vede...iti spun eu ca nu mai suporti. E ca si cum ar veni la tine pe strada cineva si ti-ar da una...

Oricum, e greu sa intelegi fenomenul, daca nu ai urmarit sau nu iti place. Totusi incercati sa priviti, MACAR din latura financiara, si apoi o sa intelegeti de ce alearga 22 de jucatori "ca besmeticii" pe un teren de fotbal...

#57
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004
@radumiki: nu e important ca exista SI ceva oameni importanti care apreciaza fotbalul... important e caracterul majoritatii celor care au tangenta cu fotbalul!

@ReKo: la un sport mai "pasnic" si mai curat te-ai gandit? apropo, ca tot veni vorba de bani, cel mai bogat sportiv e un jucator de golf, nu fotbalist sau altceva...
eu cred ca-ti scapa esentialul: e important faptul ca sunt "atitudini de mahala" pe teren... e foarte negativ... in mod normal fotbalul ar trebui sa fie o COMPETITIE SPORTIVA, nu o tiganie ordinara in care principalul interes e banul....

#58
DmF16

DmF16

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 06.05.2006
fotbalul e cel mai frumos sport  :inlove:  :inlove:  :kisstogether:

#59
kill_them_all1000

kill_them_all1000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,061
  • Înscris: 14.07.2005
Daca fotbalul este idiot atunci inseamna ca orice sport de echipa este la fel de idiot ca si fotbalul. Toate sporturile de echipa au acelasi scop (infrangerea adversarului) dar au reguli si medii de desfasurare diferite. Multa lume vede fotbalul ca fiind ceva urat din cauza jucatorilor, conducatorilor (asta se aplica numai in Romania), suporterilor din ziua de azi si chiar a banilor bagati in fotbal. Adevarul e ca banii au cam distrus fotbalul si daca o mai tin mult timp asa FIFA si UEFA in 20-30 fotbalul o sa devina o relicva a sportului.

#60
ImDrunk

ImDrunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,281
  • Înscris: 04.08.2006
Categoric NU

#61
iulian.dronca

iulian.dronca

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,681
  • Înscris: 15.05.2006

View Postradumiki, on Sep 25 2005, 22:16, said:

Apropo , ai fost pe stadion la TM la meciul Romania-Brazilia sau Poli-Juventus ?
Aveai ocazia sa-ti schimbi parerea despre fotbal .
Sau Poli Timisoara - UTA din 2002 (scor 3-4) sau Poli Timisoara - Steaua - prin 2004, cred (scor 1-8) cand suporterii timisoreni isi incurajau echipa in ploaie cand era condusa cu 8-0.
Iar clipele ce le-am trait in toamna lui 2002 cand UTA (ultimul loc in campionat) a batut pe eterna rivala Poli (pe primele locuri din campionat) la Timisoara, nu se pot compara nici cu orgasmul.

Erau ceva documentare pe NGC despre Planeta Fotbal. Cei care sustin ca fotbalul e un joc de idioti poate nu ar fi fost rau sa le fi vazut.

Edited by iulian.dronca, 12 August 2006 - 14:09.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate