Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...
 Parere garsoniera Tineretului

Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...

Sapa peste pardosea veche
 recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu

Seria 3 - E90 / 91

LakeSide 11 Straulesti
 datasheet crawling

Sanse refinantare

arii

Sapa peste pardoseala
 

Religia si credinta

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
51 replies to this topic

#19
marepreot

marepreot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 12.04.2007
Originea cuvantului religie este in limba latina.
Inseamna RE-LEGARE!
Nu inteleg de ce raspun la subiect niste "forumisti" care au ca scop scrisul si aiurelile. Ca de obicei!

Ganditi-va ca religia este distructiva deoarece practicarea ei  duce la crime si la respinegrea stiintei.

Cine nu este ateu sa aduca doar argumente si nu povesti.



meanman a scris:
Eu nu vad nicio legatura intre Dumnezeu si religii. Religiile au fost facute ptr. aia naivi si lenesi, sa le ia banii si sa-i manipuleze

Raspuns:
Presupunerea existentei lui dumnezeu in forma de azi este cunoscuta numai datorita religiei!
Se spune ca biblia a fost scrisa de "un popor" care nu cred in ea doar pentru ai prosti si conduce pe altii!!?



VA ROG NU MAI DIVAGATI

#20
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

 marepreot, on 13th August 2011, 16:04, said:

Ganditi-va ca religia este distructiva deoarece practicarea ei  duce la crime si la respinegrea stiintei.

În general, este adevărat ce ai afirmat.  

Totuși, nu se aplică "adevăratei religii" sau "adevăraților creștini", continuatorii lui Isus care au ascultat întotdeauna porunca lui Isus de a se iubi unii pe alții.

(Ioan 13:34–35) . . .Vă dau o poruncă nouă: să vă iubiți unii pe alții; așa cum v-am iubit eu, așa să vă iubiți și voi unii pe alții. 35 Prin aceasta vor ști toți că sunteți discipolii mei: dacă aveți iubire între voi“.

Falșii creștini au susținut cu tărie războaiele dintre națiuni, însă închinătorii adevărați au refuzat întotdeauna să facă lucrul acesta.

#21
marepreot

marepreot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 12.04.2007
Continuatorii lui issus-ului din biblie "se spune" ca sunt gnosticii care spun ca issus a fost insurat cu maria magdalena etc...!

Discutam totsi despre religi si provenienta termenului


RE-LEGÁT





In concluzie cei care nu cred in dumnezeu "hindusi etc..." nu au relegare cu dumnezeu si nu trebuie sa fie cuprinsi in istoria religiilor



Stiu ca oamenii pe care ii cunosc nu sunt adevarati adepti ai bibliei deoarece nu cunosc biblia si nici nu respecta nimic din dogma iar atunci cand merg la biserica sau se roaga o fac presupunand ca vor fi absolviti de pacatele pe care oricum le vor face in continuare.

cuvantul "Credincios" nu inseamna initiat si nici guru deoarece nu au la baza si dovezi ca ar exista un dumnezeu sau mai multi.

#22
chaosss

chaosss

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,730
  • Înscris: 24.10.2005

 archaeus5, on 12th August 2011, 10:17, said:

Hai, mai bine recunoaste ca iti e greu sa spui ce anume iti da pentru ca se poate intoarce impotriva ta oricand.

Ne-am nascut intr-o tara bogata dar cu oameni... saraci . Poate macar acum intelegi. Ne-a dat prea multe la cat meritam.

#23
dapix

dapix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,422
  • Înscris: 12.09.2006

 marepreot, on 13th August 2011, 16:04, said:

Ganditi-va ca religia este distructiva deoarece practicarea ei  duce la crime si la respinegrea stiintei.
asta e la fel de bine argumentata si obiectiva ca afirmatia urmatoare:
Ganditi-va ca un cutit este distructiv deoarece folosirea lui duce la crime si la respingerea stiintei.
jalnic.

#24
archaeus5

archaeus5

    The voice of reason

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,730
  • Înscris: 03.12.2006

 chaosss, on 13th August 2011, 15:59, said:

Ne-am nascut intr-o tara bogata dar cu oameni... saraci . Poate macar acum intelegi. Ne-a dat prea multe la cat meritam.
Si pe oamenii aia cine i-a facut asa de prosti incat sa fie ... saraci intr-o tara bogata? Intelegi unde bat? Puterea absoluta implica raspundere absoluta.

#25
Serpone

Serpone

    malus dacus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,892
  • Înscris: 21.06.2006

 marepreot, on 13th August 2011, 16:55, said:


In concluzie cei care nu cred in dumnezeu "hindusi etc..." nu au relegare cu dumnezeu si nu trebuie sa fie cuprinsi in istoria religiilor

Si cine a tras concluzia asta , ma rog ?!

#26
mossel

mossel

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,573
  • Înscris: 26.04.2009
Religia este o târfă plină de spurcăciuni și de necurățiile curviei ei, mama curvelor și spurcăciunilor pământului.

Credința este încrederea neclintită în lucrurile care nu se văd.

Binecuvântat să fie Cel care trebuie să revină în Numele lui Dumnezeu!

Edited by mossel, 17 August 2011 - 22:50.


#27
archaeus5

archaeus5

    The voice of reason

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,730
  • Înscris: 03.12.2006

 mossel, on 17th August 2011, 22:44, said:

Religia este o târfă plină de spurcăciuni și de necurățiile curviei ei, mama curvelor și spurcăciunilor pământului.

Credința este încrederea neclintită în lucrurile care nu se văd.

E una si aceeasi pentru ca au aceleasi principii. Numai ca prima profita material, iar cealalta e pe gratis.

#28
mossel

mossel

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,573
  • Înscris: 26.04.2009

 archaeus5, on 17th August 2011, 22:49, said:

E una si aceeasi

Ești fier beton armat. Mergi în pace!

#29
archaeus5

archaeus5

    The voice of reason

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,730
  • Înscris: 03.12.2006

 mossel, on 17th August 2011, 22:57, said:

Ești fier beton armat. Mergi în pace!

Stiu ...Logica si realitatea sunt asa. Imi pare rau ca va strica ele iluziile  ...

Edited by archaeus5, 17 August 2011 - 23:03.


#30
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,515
  • Înscris: 26.09.2006

 marepreot, on 13th August 2011, 16:04, said:

Ganditi-va ca religia este distructiva deoarece practicarea ei  duce la crime si la respinegrea stiintei.
Dar de Stalin ce zici ca eu din cate stiu era ATEU?  :naughty:

 Eugen3, on 13th August 2011, 16:09, said:

În general, este adevărat ce ai afirmat.
Si repede a gasit sectarul "crestin" motiv sa mai arunce putin venin "crestinesc" in cultele traditionale.

 chaosss, on 13th August 2011, 16:59, said:

Ne-am nascut intr-o tara bogata dar cu oameni... saraci . Poate macar acum intelegi. Ne-a dat prea multe la cat meritam.
Era bancul ala...
Dumnezeu si Petru se plimbau prin lume si pe unde treceau lasau cateva daruri. La unii mari, la altii munti si dealuri, lanuri bogate, etc.
Cand ajunge prin partile noastre, se impiedica Dumnezeu si varsa tot cosul cu toate bunatatile.
Petru se uita la cosul ramas gol si zice: "Ce facem Doamne acum ca astia au primit de toate?"
Dumnezeu priveste si el apoi se intoarce catre Petru si spune: "Nu-i nimic, le dam o minte invers proportionala cu bogatiile pe care le au"

#31
archaeus5

archaeus5

    The voice of reason

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,730
  • Înscris: 03.12.2006

 Megara, on 18th August 2011, 00:43, said:

Dar de Stalin ce zici ca eu din cate stiu era ATEU?  :naughty:

Si era cam tacanit. Iar majoritatea cateii lui erau crestini cu spinarea flexibila si comunisti devotati ... Asa sunt majoritatea crestinilor si teistilor, doar la modul declarativ ... Caci religia nu ii impiedica sa faca ce ii indeamna instinctele. Dogmele sunt doar niste teorii care in realitate nu sunt aplicabile pentru sunt prea stupide ca cineva sa le inteleg si doar sa se prefaca pentru ca sunt atragatoare si mai mult aduc recompense atat pe pamant, cat si in ceruri. Dar si ele sunt virtuale, dar ... doh! Tuturor le place sa visam, nu? Unii se cam pierd in vise, insa ...

Sa zicem si de alt nebun, numit Hitler, care nu stia nici el in ce crede, dar cei de sub el, crestini devotati, il asculta orbeste si ucideau evrei in lagare. Apoi se duceau la biserica ... La ce mai e buna religia? Aminteste-mi te rog ...

Edited by archaeus5, 18 August 2011 - 15:37.


#32
archaeus5

archaeus5

    The voice of reason

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,730
  • Înscris: 03.12.2006
Ca tot adusei vorba de conducatori ... Eu cred ca ai uitat ca religia a fost cea care a dat structurilor statale inca de la inceputuri o autoritate ce deriva din divinitate. A facut mereu jocul conducatorilor, indiferent ca era au regi sadici, ca acesti conducatori sustineau iobagia, ca se casatoreau cu rude apropiate, ca jupuia populatia, adica ii sustinea pe toti ... atat timp cat nu se lega de proprietatile, privilegiile si averile clerului.  Din cate stiu eu clerul are rolul de a reprezenta si face cunoscuta vointa divinitatii. Sa inteleg ca asta e vointa divinitatii din moment ce nu au dus-o asa bine timp de milenii? Sau e dovada inexistentei ei si a confirmarii faptului ca prostii spalati pe creier cand se vad la putere devin niste lipitori si pupatori in dos?

#33
madalina26

madalina26

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,569
  • Înscris: 31.01.2011

 Megara, on 18th August 2011, 01:43, said:

Dar de Stalin ce zici ca eu din cate stiu era ATEU?  :naughty:

A omorat milioane de oameni in numele ateismului cumva?

#34
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,515
  • Înscris: 26.09.2006

 madalina26, on 18th August 2011, 20:18, said:

A omorat milioane de oameni in numele ateismului cumva?
Si cine a omorat milioane de oameni? Daca spui ca religia, atunci te rog sa pui si recensamantul, sa  vedem pe numarate. Auzitele si viasele printre scremetele de la toaleta nu se iau in considerare.

 archaeus5, on 18th August 2011, 16:34, said:

Si era cam tacanit. Iar majoritatea cateii lui erau crestini cu spinarea flexibila si comunisti devotati ...
Serios? Erau crestini? Tu te auzi ce zici sau inca esti pe toaleta?


 archaeus5, on 18th August 2011, 16:34, said:

Dogmele sunt doar niste teorii care in realitate nu sunt aplicabile pentru sunt prea stupide ca cineva sa le inteleg si doar sa se prefaca pentru ca sunt atragatoare si mai mult aduc recompense atat pe pamant, cat si in ceruri. Dar si ele sunt virtuale, dar ... doh! Tuturor le place sa visam, nu? Unii se cam pierd in vise, insa ...
Mataluta, ia zi-mi si mie o dogma si explica-ne-o... sa te vedem ce stii ca mimarea inteligentei nu se pune.

 archaeus5, on 18th August 2011, 16:34, said:

Sa zicem si de alt nebun, numit Hitler, care nu stia nici el in ce crede, dar cei de sub el, crestini devotati, il asculta orbeste si ucideau evrei in lagare. Apoi se duceau la biserica ... La ce mai e buna religia? Aminteste-mi te rog ...
Asa... ia aminteste-ne cate trenuri cu evrei a trimis Stalin in lagarele nemtesti? :D
Numai unul saracut la minte poate sa puna politica din perioada interbelica, cand extremismul exacerbat era un curent la moda in intreaga Europa si in toate statele indiferent de religie, in carca religiei. Dar nu trebuia sa mai zis ca se vede de la o posta cata prostie si incultura crasa afiseaza unii pe aici. Norcul lor e ca prostia nu doare.

Edited by Megara, 18 August 2011 - 19:36.


#35
madalina26

madalina26

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,569
  • Înscris: 31.01.2011
Nu am spus ca religia a omorat milioane de oameni. Am intrebat daca milioanele de oameni pe care Stalin i-a omorat, au fost ucisi in numele ateismului.
Si e posibil ca de-a lungul timpului  religia sa fi omorat milioane de oameni, daca ne gandim la Evul Mediu.

 Megara, on 18th August 2011, 20:41, said:

Norcul lor e ca prostia nu doare.

Da, esti foarte norocoasa.

#36
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,515
  • Înscris: 26.09.2006

 madalina26, on 18th August 2011, 20:46, said:

Nu am spus ca religia a omorat milioane de oameni. Am intrebat daca milioanele de oameni pe care Stalin i-a omorat, au fost ucisi in numele ateismului.
Si e posibil ca de-a lungul timpului  religia sa fi omorat milioane de oameni, daca ne gandim la Evul Mediu.
Termina mai repede de mancat, iesi din toaleta si afiseaza lista cu milioanele omorate de religie.

 madalina26, on 18th August 2011, 20:46, said:

Da, esti foarte norocoasa.
Ti-am mai zis de atatea ori sa nu te mai uiti in oglinda cand mi te adresezi.
Da stiu, tocmai ai dovedit ca prostia nu te doare.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate