Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil
 Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 

Permis auto vs miopie forte

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#19
kmailand

kmailand

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 21.08.2010

 dan78rom, on 10th August 2011, 21:16, said:

http://www.dejure.md...y_upld/d272.txt

Capitolul III, punctul 8, aliniatul g)

Legea e din Republica Moldova, nu din Romania :)
Si oricum, scrie clar in ea "miopie cu -6 dptr. sferice sau cu leziuni evolutive de FO, cu exceptia celor corectate"

Edited by kmailand, 12 August 2011 - 10:35.


#20
choppermaster

choppermaster

    The Mechanic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,498
  • Înscris: 08.07.2008

 drsim, on 9th August 2011, 19:13, said:

in general medicii oftamologi trec cu vederea chiar daca nu vezi ultimele 2 randuri la optotip.

in ziua de azi miopia se corecteaza si chirurgical.
Te inseli! eu fix ultimele 2 randuri nu am vazut si mi-a zis sa imi fac ochelari... i-am purtat la examen in rest niciodata.

Edited by adadoi, 16 August 2011 - 09:39.
limbaj


#21
e2k

e2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,325
  • Înscris: 15.10.2004
@choppermaster

Depinde peste ce doctor dai. Eu inainte sa fac operatia de reducere a dioptriilor mi-am schimbat permisul pe vreme cand era necesara vizita medicala pentru a face lucrul asta si aveam la ochiul stang dioptrie de -4,25 sau -4,50 corectata cu o lentila de -2. Evident ca nu vedeam randul de acuitate 1 cu lentila asta. Doctorul insa mi-a zis ca vad suficient de bine pentru permis si ca nu e nevoie sa vad si randul de acuitate 1 cu fiecare ochi in parte.

In legislatie din cate am vazut (si era un act normativ din 2010) e suficient sa vezi cel putin 50% din acuitatea normala cu ambii ochi deschisi. Adica daca ai vedea cu un ochi 50% si cu celelat nimic in mod legal ar trebuie sa poti obtine permisul. Din pacate insa la noi oftalmologii nu respecta legea si dau apt bazand-se pe propriile lor parerei despre cum ar trebui sa vada un om pentru a fi declar apt sa conduca pe drumurile publice.

Am citit si directiva europeana care zicea cam acelasi lucru doar ca acuitatea minima nu era de 50% ca le noi ci de 60%. Oricum doar cu 100% inseamna ca vezi "ultimul rand". Exista insa si niste randuri mai mici sub randul "cel mai mic" iar cel mai mic posibil corespunde unei acuitatii de 200%. :) Dupa operatia Lasik si cu o lentila de -0,5 cilindrica la ochiul stang eu am reusit sa vad cu ochiul respectiv 120% adica am citit toate literele aflate pe randul imediat mai mic decat "ultimul rand". :)

Edited by e2k, 13 August 2011 - 22:32.


#22
drsim

drsim

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 191
  • Înscris: 05.07.2011

 choppermaster, on 13th August 2011, 22:49, said:

Te inseli! eu fix ultimele 2 randuri nu am vazut si mi-a zis sa imi fac ochelari... i-am purtat la examen in rest niciodata.

1. am scris in general,nu toti
2. un control de limbaj nu strica
3. ai primit avizul necesar

Edited by adadoi, 16 August 2011 - 09:39.
citare mesaj editat


#23
kmailand

kmailand

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 21.08.2010
Ma rog, in final cei care au deficiente de vedere trebuie sa si le corecteze pentru a putea conduce masina in siguranta. E mai sanatos pentru toti :))
Ce-i asa de greu sa-ti pui ochelari sau lentile de contact?

#24
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
Poate intra initiatorul, care este oricum un caz rar, si ne spune ce s-a intimplat, poate vreodata foloseste si altora.

#25
Marius92Marius

Marius92Marius

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 09.08.2011
Pai mai mult de atat n-am facut inca...
Nu stiu cu cine sa mai vorbesc sa ma interesez despre acest subiect.
Am fost la oftalmologie sa imi iau masuratorile... iar acea doamna mi-a spus ca e cam greu sa conduc avand in privinta dioptriile mele..
Dar tot stau si ma intristez pe zi ce trece.. mai toti colegii mei au permis , chiar si fetele , iar eu nu pot sa am decat pe la 21-24 de ani cand voi face operatie.
Dar mereu imi trece prin cap ideea: "Daca imi corectez vederea cu niste lentile de contact cu care sa vad perfect , nu pot sa incep scoala , apoi sa iau permisul?"

Ps: mereu vad ce imi raspundeti , nu voi face precum altii care incep un subiect si nu mai sunt prezenti la acesta .
Multumiri celor care au postat pana acum !

Edited by adadoi, 16 August 2011 - 09:40.


#26
e2k

e2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,325
  • Înscris: 15.10.2004

 Marius92Marius, on 16th August 2011, 02:27, said:

Am fost la oftalmologie sa imi iau masuratorile... iar acea doamna mi-a spus ca e cam greu sa conduc avand in privinta dioptriile mele..

Unde scrie in lege ca nu poti avea dioptrii mai mari de o anumita valoare ca sa poti conduce, ca eu nu am vazut asa ceva? Multi oftalmologi, din pacate, nu respecta legea si au ei alta criterii de a da apt, criterii ce evident nu sunt prevazute de lege. Poate ma insel, dar din ce am citit eu pana acum in acte normative daca ai acuitate vizuala de cel putin 0,5 (adica cel putin 50% din normal) cu sau fara corectie si ai camp vizual normal atunci esti apt sa conduci. Nu am vazut nici o prevedere care sa spuna ca nu se poate o corectie mai mare de x dioptrii.

Tu cu ochelarii poti citi literele de pe randul de acuitate 0,5 (50%)? Daca da atunci esti apt sa conduci pe drumurile publice. In mod legal nu e necesar sa vezi randul de acuitate 1, "ultimul rand" cum mai este el numit.

Nu inteleg ce a avrut sa spuna cu "e greu sa conduci cu dioptriile tale", pai daca lentilele iti corecteaza vederea la parametrii ceruti de lege de ce ar fi greu? In fine eu cred ca e vorba de oftalmologi de care aminteam mai sus adica medici ce nu respecta legea si dau apt dupa cum considera ei ca ar fi bine fara a tine cont de legislatie.

Edited by e2k, 16 August 2011 - 12:38.


#27
Marius92Marius

Marius92Marius

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 09.08.2011

 e2k, on 16th August 2011, 13:37, said:

Unde scrie in lege ca nu poti avea dioptrii mai mari de o anumita valoare ca sa poti conduce, ca eu nu am vazut asa ceva?


"Solicitantii de permis de conducere auto sau de reînnoire a acestuia trebuie sa aiba o acuitate vizuala, cu lentile de corectie, daca este necesar, de cel putin 0,8 în ochiul cel mai bun si de cel putin 0,5 în ochiul mai putin bun. Daca sunt folosite lentile de corectie pentru obtinerea unor valori de 0,8 si 0,5, acuitatea necorectata din fiecare ochi trebuie sa fie de 0,05 sau altfel acuitatea minima (0,8 si 0,5) trebuie obtinuta fie prin corectarea cu ajutorul unor ochelari cu o putere care sa nu depaseasca plus sau minus 4 dioptrii, fie cu ajutorul unor lentile de contact (vedere necorectata = 0,05). Corectarea trebuie sa fie bine tolerata. Nu se vor elibera si nu se vor reînnoi permisele de conducere auto pentru solicitantii sau soferii fara un câmp vizual binocular normal sau care sufera de diplopie."

ORDINUL NR. 350 DIN 12.04.2003 AL MINISTERULUI SANATATII SI FAMILIEI


Am o nelamurire: pentru ochelari nu trebuie sa depaseasca -4 iar pentru lentile nu mai este aceeasi dioptrie de -4 ? aici nu mai conteaza in cazul lentilelor ? deoarece vreau sa-mi iau lentile in cazul in care am voie cu lentile de orice marime.

#28
e2k

e2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,325
  • Înscris: 15.10.2004

 Marius92Marius, on 3rd September 2011, 22:07, said:

ORDINUL NR. 350 DIN 12.04.2003 AL MINISTERULUI SANATATII SI FAMILIEI

Cred ca ordinul la care faci tu referire precum si legea pe care este bazat nu mai sunt de mult in vigoare, cel mai probabil incalca si legislatia UE. Uite un ordin al ministerului sanatatii mult mai nou:

http://www.moficial.ro/2010/0631.pdf

In ordinul de mai sus nu se specifica absolut nimic de dioptria maxima admisa pentru obtinerea permisului de conducere. In plus in ordinul citat de tine se spune ca acuitatea vizuala trebuie sa fie de minim 0,8 in ochiul mai bun si de minim 0,5 in ochiul mai slab, in noul ordin insa acuitatea minima trebuie sa fie de cel putin 0,5 cand se uitilizeaza ambii ochi. Mai mult acum legea permite acordarea permisului de conducere si persoanelor care au pierdut total acuitate vizuala la un ochi dar au o acuitate de cel putin 0,5 in ochiul bun. Deci nu e nevoie ca ochiul mai slab sa vada si el cel putin 50%. Prevederile din legislatia romana implementeaza o diretiva a Uniunii Europene (91/439/EEC).

Deci repet daca ai o acuitate vizuala de cel putin 50% cu ambii ochi deschisi si cu ochelari sau lentile de contact de orice dioptrie ai dreptul legal sa obtii permisul de conducere. Din pacate insa poti da peste medici care nu tin cont de legislatiea Uniunii Europene, pe care Romania ca stat membru are obligatia sa o implementeze, si aplica alte criterii atunci cand dau apt pentru obtinerea permisului de conducere. Mai gasesti aici un topic in care se plang unii romani ca unii medicii nu dau apt pentru persoanele care vad doar cu un singur ochi, desi legea permite acestor oameni sa conduca.

#29
Marius92Marius

Marius92Marius

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 09.08.2011
Cred ca o sa-l trag la imprimanta si o sa iau foaia cu mine daca zice ceva i-o pun in fata cu ordinul.
Multumesc mult de sfat...

Edit: totusi ce e la 1.5.1

Edited by Marius92Marius, 04 September 2011 - 11:56.


#30
e2k

e2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,325
  • Înscris: 15.10.2004

 Marius92Marius, on 4th September 2011, 12:49, said:

Multumesc mult de sfat...

Cu placere.

Nu stiu daca la consultul medical se uita medicul in ochii tai sa vada daca porti sau nu lentile de contact dar nu cred. Asa ca ai putea sa iti pui niste lentile de contact cu dioptriile tale si faci controlul fara sa spui medicului ca folosesti corectie optica. Daca vezi pe panou literele de pe randul de acuitate 1 cu fiecare ochi in parte si cu amandoi simultan cel mai probabil o sa iti dea apt fara probleme. Asa te sfatuiesc sa faci.

Daca insa folosind corectia optima cu unul dintre ochi sau cu amandoi nu vezi literele de pe randul de acuitate 1 atunci in functie de medicul peste care dai poti sa fii respins. Legea spune ca pentru a fi declarat apt trebuie sa vezi cel putin caracterele de pe randul de acuitate 0,5 cu ambii ochi sau daca un ochi este orb trebuie sa vezi randul de 0,5 cu ochiul bun. Cum am zis insa multi medici nu tin cont de lege si nu dau apt decat celor ce vad cu ambii ochi randul de acuitate 1.

Tu vezi randul de acuitate 1 (ultimul rand cum i se mai zice) cu ochelarii tai?


 Marius92Marius, on 4th September 2011, 12:49, said:

Edit: totusi ce e la 1.5.1

Prevederile alea sunt pentru cei care vor sa obtina permise de conducere pentru categoriile C si D (si toate subcategoriile derivate). Daca porti insa lentile de contact si vezi cel putin 0,8 cu ochiul bun si cel putin 0,1 cu cel slab poti sa obtii permis si pentru categoriile alea adica pentru soferi profesionisti. Prevederile pentru amatori (cat. A si B ) sunt insa prevazute la capitolul 1.4 si nu scrie nimic de corectie maxima cu ochelari. Mai sus in document sunt definitie grupele de conducatori auto la care se face referire la capitolele 1.4 si 1.5.

Edited by e2k, 04 September 2011 - 16:49.


#31
Marius92Marius

Marius92Marius

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 09.08.2011

 e2k, on 4th September 2011, 17:46, said:

Tu vezi randul de acuitate 1 (ultimul rand cum i se mai zice) cu ochelarii tai?

Momentan am ceva probleme , nu vad bine cu ochelarii pentru ca merdicul mereu mi-a dat dioptriile mai mici decat cele reale , pentru ca in opinia lui nu trebuie sa fortez ochii cu lentile de marimea exacta.

O sa proceez in felul urmator . O sa merg la 2 policlinici care imi pot da avizul. Incerc pentru fiecare sa vad ce raspuns voi primii. O sa merg cu ordinul tras la imprimanta sa le dovedesc cum sta treaba. Apoi o sa-i intreb , daca vad perfect cu un ochi pana si ultimul rand (cu lentile de contact) daca imi da avizul. Daca raspunsul este pozitiv atunci dau comanda de 2 cutii a cate 6 lentile proclear 6 pt fiecare ochi , pentru 6 luni (lentilele fiind lunare) si merg din nou la consult , dar de data aceasta voi vorbii cu medicul meu sa-mi dea marimea exacta pentru lentilele in cauza.

Iar ideea dvs sa merg cu lentilele de contact la control si sa iau permisul nu o pot lua in considerare deoarece tatal meu mi-a spus ca vrea sa iau permisul in conditii legale , deoarece nu vrea sa am vre-un accident din cauza vederii si in sinea lui sa-si asume raspunderea.

Ce parere aveti de lentilele proclear ?
http://www.drlentila...ompatibles.html

Edited by Marius92Marius, 04 September 2011 - 20:58.


#32
e2k

e2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,325
  • Înscris: 15.10.2004

 Marius92Marius, on 4th September 2011, 21:57, said:

Iar ideea dvs sa merg cu lentilele de contact la control si sa iau permisul nu o pot lua in considerare deoarece tatal meu mi-a spus ca vrea sa iau permisul in conditii legale , deoarece nu vrea sa am vre-un accident din cauza vederii si in sinea lui sa-si asume raspunderea.

Te rog nu mai imi scrie cu dumneavoastra, pe net ne tutuim. :P

In ceea ce priveste varianta cu lentilele de contract nu cred ca este ilegala deoarece, daca ordinul ala din 2010 este inca in vigoare, atunci nu e nici o problema sa porti lentilele cand conduci sau la consultul ofalmologic. Repet legea spune clar acuitatea vizuala trebuie sa fie de minim 0,5 (adica jumatate din normal), daca este necesar cu lentile de corectie. Nu se specifica de care lentile de corectie (de contact sau de ochelari) si nici nu se impune o dioptrie maxima pe care o pot avea lentilele.

Apoi in final cred ca nu conteaza decat acuitate vizuala a ochiului. Daca nu ma insel, nu sunt medic ci doar un suferind de probleme oculare, acuitatea vizuala e aceiasi indiferent daca ea este obtinuta fara sau cu corectie optica. Adica daca tu sa zicem ai o anumita acuitate vizuala cu dioptrii mari nu vad de ce ai vedea mai prost decat o persoana are aceiasi acuitate vizuala ca si tine dar obtina fara corectie sau cu niste lentilele cu dioptrii mult mai mici decat ale tale.

Deci eu sunt de parere ca daca ai avea acuitate 1 cu ambii ochi cu lentile de contact este perfect legal si sigur sa iei permis. Cum am zis acuitatea de 50% este suficienta conform legii insa multi medici vor 100%.

Pe de alta parte daca ai indeplini conditiile legii pentru obtinerea permisului insa tu nu ai incredere in propria vedere mai bine renunta la ideea de a avea permis, e mai sigur asa si pentru tine si pentru ceilalti participanti la trafic.    

 Marius92Marius, on 4th September 2011, 21:57, said:

Ce parere aveti de lentilele proclear ?
http://www.drlentila...ompatibles.html

Ca sa fiu sincer prefer ochelarii insa am dioptrii mici si lentile subtiri. :D Daca as fi avut dioptrii foarte mari care sa necesite lentile groase cred ca cel mai probabil as fi facut o operatie refractiva cu implant de lentile intraoculare. As fi facut-o si acum dar la un ochi am facut deja cu laser si acum am dioptrii mici la ambii ochi si medicii nu prea mai vor sa mai opereze asa ceva. Desi vad destul de bine si fara ochelari imi simt ochii mult mai odihiniti cu ei la nas.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate