Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 

Permis auto vs miopie forte

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#1
Marius92Marius

Marius92Marius

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 09.08.2011
Buna ziua !

Am implinit 18 ani si doresc sa dau de permis. Primul pas este sa completez fisa medicala , dar banuiesc ca este o problema. Am miopie -16 la ochiul drept si -14 la cel stang , corectata cu ochelari de vedere.
In lege scrie clar ca miopia nu trebuie sa depaseasca -8.

Ce sanse credeti ca am sa primesc avizul din partea departamentului oftalmologic ? eventual daca mai exista cazuri concrete , va astept aici sa discutam.

Cu stima , Marius .

#2
cosmin_r8

cosmin_r8

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 23.03.2010

 Marius92Marius, on 9th August 2011, 18:50, said:

Buna ziua !

Am implinit 18 ani si doresc sa dau de permis. Primul pas este sa completez fisa medicala , dar banuiesc ca este o problema. Am miopie -16 la ochiul drept si -14 la cel stang , corectata cu ochelari de vedere.
In lege scrie clar ca miopia nu trebuie sa depaseasca -8.

Ce sanse credeti ca am sa primesc avizul din partea departamentului oftalmologic ? eventual daca mai exista cazuri concrete , va astept aici sa discutam.

Cu stima , Marius .

Sfânta Spagă  :angel:, ca nu degeaba traim in Romania. Aici poti face orice daca ai bani...
Din cate stiu fisa medicala este completata de catre medicul care te consulta, nu tu esti cel care o completeaza...

Edited by cosmin_r8, 09 August 2011 - 18:08.


#3
drsim

drsim

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 191
  • Înscris: 05.07.2011
in general medicii oftamologi trec cu vederea chiar daca nu vezi ultimele 2 randuri la optotip.

in ziua de azi miopia se corecteaza si chirurgical.

#4
horatziu

horatziu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,012
  • Înscris: 03.11.2006

 cosmin_r8, on 9th August 2011, 19:03, said:

Sfânta Spagă  :angel:, ca nu degeaba traim in Romania. Aici poti face orice daca ai bani...
Din cate stiu fisa medicala este completata de catre medicul care te consulta, nu tu esti cel care o completeaza...


Bravo! Si uite asa se intampla accidentele.
Tu nu vezi ca are dioptrii DUBLE decat prevede legea?

#5
Ana_Karr

Ana_Karr

    Ana

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,500
  • Înscris: 06.04.2005
Costa vreun milion o fisa din asta. Vorbeste la scoala unde inveti sa conduci si pune-i pe ei sa ti-o "produca".
In alta ordine de idei daca tu te simti pericol public la volan, si ochii nu te ajuta, nu conduce.
Gandeste-te ca poate noaptea nu vezi bine si se pot intampla nenorociri.
BTW : mai bine te operezi inainte si atunci totul va  fi legal.

#6
Al3csutzul

Al3csutzul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,833
  • Înscris: 19.07.2006
seara spre amurg..daca e plouat afara si noaptea la fel cand ploua sau e plouat. nu stiu ce-o sa mai poti vedea cu dioptriile alea.

Se poate totusi cu spaga..asta e

#7
Marius92Marius

Marius92Marius

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 09.08.2011
Fisa medicala nu mi-o poate face cel cu care fac scoala , mi-a spus clar , ca poate sa ma ajute cu celelalte rubrici , dar la oftalmologie nu se poate... Vad foarte bine cu ochelarii (ziua) , recent ma gandeam sa imi pun lentile ... si da .. pe timp de noapte imi este putin mai greu sa conduc , dar nu sunt genu' sa conduc cu viteza , mai ales noaptea.
Cu spaga nu stiu daca merge....
Am fost azi la o doctorita sa imi dea avizul , sau cel putin sa incerc , aceasta m-a trimis la optimed de unde imi pot masura ei ce dioptrii am .. ma gandesc acolo doar sa fac ceva joi....

Multumesc tuturor care mi-au raspuns , mai astept si alte opinii.


Edit: Cat despre operatie ... m-am gandit si la asta ... dar nu este posibila momentan...
Am intrat in monitorizare .. trebuie sa stagneze de la varsta asta ... cum eu am inaltimea 1.85 ar trebuii sa stagneze apoi sa fac operatie...

Edited by Marius92Marius, 09 August 2011 - 18:33.


#8
kmailand

kmailand

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 21.08.2010

 horatziu, on 9th August 2011, 19:13, said:

Bravo! Si uite asa se intampla accidentele.
Tu nu vezi ca are dioptrii DUBLE decat prevede legea?

Fii serios.... in ce lege scrie care-i miopia minima admisa?! Totusi, nu-i recomand condusul cu "sifoane" fiindca va obosi repede (mai ales la circulatia pe timp de noapte si la drum lung).

Ar merge si niste lentile de contact, insa nu stiu daca exista pentru dioptria de -16. Eventual pe comanda ?

Oricum, persoana respectiva isi poate corecta defectul de vedere foarte usor printr-o operatie de 10 minute (Lasek, Lasik etc-etc). Cu ofertele din ziua de astazi, operatia costa 1000 euro pentru ambii ochi si rezultatele sunt garantate.

#9
Marius92Marius

Marius92Marius

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 09.08.2011
Da , se gasesc si lentile de contact cu marimi intre -20 si +20 destul de confortabile... la un pret accesibil.

Pentru alineatul cu acea lege cauta pe google " g) hipermetropie sau miopie cu corectia optica mai mult de 8,0 dptr. sferice "
Doctorita care trebuia sa imi dea avizul stia de -3 maxim ... of Romania ! :|


Edit: Acum m-am luminat. Nu cumva se pune probleme pentru ochelari (lentile sferice) . Mai bine spus sa existe o interdictie doar pentru ochelari in cazul in care ai un accident nu stiu cum iti sar ochelarii prin masina sa fie dificila treaba ? Iar in cazul lentilelor de contact sa nu fie specificat ? :-?

Edited by Marius92Marius, 09 August 2011 - 18:39.


#10
Cetatean_Roman1

Cetatean_Roman1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 302
  • Înscris: 05.05.2011

 cosmin_r8, on 9th August 2011, 19:03, said:

Sfânta Spagă  :angel: , ca nu degeaba traim in Romania. Aici poti face orice daca ai bani...

Mita este infractiune - prevazuta in codul penal
Tu ii recomanzi sa dea mita , adica instigi !
Instigarea este infractiune - prevazuta in codul penal

#11
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
Nu te amagi singur, legea se refera la dioptrie in sensul de cit de afectat este ochiul, nu cit de groase sint lentilele, desi una rezulta din cealalta.
Nu stiu sigur, nu vreau sa vorbesc prostii, poate e vreun medic pe aici, dar daca imi aduc bine aminte, la dioptriile foarte mari exista riscul desprinderii de cornee in caz de accident. Poate de aceea este si legea facuta asa, cazurile ca al tau sint destul de rare.

#12
Marius92Marius

Marius92Marius

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 09.08.2011

 dan78rom, on 9th August 2011, 20:00, said:

Nu te amagi singur, legea se refera la dioptrie in sensul de cit de afectat este ochiul, nu cit de groase sint lentilele, desi una rezulta din cealalta.
Nu stiu sigur, nu vreau sa vorbesc prostii, poate e vreun medic pe aici, dar daca imi aduc bine aminte, la dioptriile foarte mari exista riscul desprinderii de cornee in caz de accident. Poate de aceea este si legea facuta asa, cazurile ca al tau sint destul de rare.

Sper sa ai dreptate cu partea de mai sus si anume acele - 8 dioptrii sferice sa nu fie aceleasi cu dioptriile ochelarilor (lentilelor) ....
Cat despre accident ... nu prea vad rostul in ceea ce spui .. stiu ca este posibil , dar din moment ce stau in dreapta cand conduce tatal meu ... si daca doamne fereste are un accident tot acolo as ajunge...

#13
kmailand

kmailand

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 21.08.2010

 dan78rom, on 9th August 2011, 20:00, said:

Nu te amagi singur, legea se refera la dioptrie in sensul de cit de afectat este ochiul, nu cit de groase sint lentilele, desi una rezulta din cealalta.


Salut, esti pe dinafara total. Tu spui ce crezi, nicidecum nu ce e scris in legi.
Deci unde e scrisa dioptria maxima admisa pentru condus auto?  Hai sa vedem.... unde ?

Totul depinde de rezultatul controlului medical. Daca vezi atat cat e necesar - bine, altfel nu !
De asta exista ochelari de corectie, lentile de contact de corectie, operatii de corectie....

Cu minus 16 necorectat nu vezi bine nici macar la 1 metru.

Edited by kmailand, 10 August 2011 - 20:02.


#14
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
http://www.dejure.md...y_upld/d272.txt

Capitolul III, punctul 8, aliniatul g)

Edited by dan78rom, 10 August 2011 - 20:17.


#15
Alex-Softpedia

Alex-Softpedia

    Împărat Republican

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,383
  • Înscris: 10.03.2009
La miopie in general stiam ca nu se prea aranjeaza,la reflexe la testul ala sa vada daca esti daltonist,la psihologic parca merge lol.

Sunt foarte multi care conduc si nu ar trebui legal sa faca asta,ori ca sunt analfabeti ,ori nu stiu sa interpreteze semnele corect sau au probleme medicale etc,asta nu inseamna ca trebuie sa faci si tu asa ! Ideea ca nu conduc noaptea cu viteza,nu depasesc eu de obicei nu nu nu si iara nu e exclusa,ca sofer tre' sa fii pregatit PENTRU TOATE OCAZIILE de genul asta,in care e posibil sa conduci si cu viteza e posibil sa si depasesti si atunci clar nu o sa tii cont bai eu cand am luat permisul am zis ca x si y nu fac...CLAR nu o sa poti,daca e vreo urgenta si e noapte te urci in masina si ii dai pedala calumea,nu mai spui tu bai stai ca eu am facut un pact cu mine cand am luat permisul si n-am voie,asa si cu depasirile si altele,sunt situatii imprevizibile,nu poti sa conduci restrictionat.

Si eu sunt miop dar cu dioptrii mici,foarte foarte mici in comparatie cu ale tale,de ceva luni bune tot zic sa-mi fac un control si sa schimb lentilele la ochelari ca nu se mai poate,tre' sa mai adaug asa estimativ un 0,50 la ambii ochi,noaptea conduc foarte foarte incordat,e un chin,iar la depasiri sunt paranoic deja chiar pe timp de zi,ma frec 1 minut pana depasesc ceva tocmai pentru ca nu vad foarte bine la distanta si imi e frica ca nu estimez cum trebuie,e foarte aiurea...Sa nu mai zic cand conduci in exteriorul orasului,pe un drum european ceva unde mergi 100-120-140,semnele de circulatie de pe marginea drumului la viteza aia apar foarte repede,tu pentru ca nu le vezi de la o foarte mare distanta ai timp mult mai scurt sa le vezi,sa le interpretezi ca apoi sa te pregatesti pentru ce urmeaza sa faci,sunt multe alte lucruri pe care nu le poti anticipa,trebuie sa fii pregatit pentru ele,sau spre exemplu mergi pe un drum european si cum la noi e foarte posibil prinzi o caruta in fatza,tu ai 120 caruta 15 la ora,daca nu ai zoom bun fiind si incepator nu estimezi bine la ce distanta esti de ea,cand te apropii de ea si o vezi foarte bine deja esti foarte aproape,tre' sa franezi violent,daca e asta pe timp de noapte esti pa-pa,chiar si unul care vede foarte foarte bine are probleme,plus multe altele.

Nu e de joaca cu asa ceva,chiar nu e,in primul rand pentru siguranta ta si a pasagerilor,si sa conduci cu povara asta tot timpul mai bine nu,depinde doar de tine cat de bine poti vedea ,daca consideri ca nu e prea ok incearca o operatie apoi permis,multa bafta !

Edited by alex-softpedia, 10 August 2011 - 20:28.


#16
Marius92Marius

Marius92Marius

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 09.08.2011
Azi este ziua cea mare. Sa vad ce o sa iasa.
O sa revin cu concluziile.

Numai bine !


#17
e2k

e2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,325
  • Înscris: 15.10.2004

 Marius92Marius, on 9th August 2011, 18:50, said:

Buna ziua !

Am implinit 18 ani si doresc sa dau de permis. Primul pas este sa completez fisa medicala , dar banuiesc ca este o problema. Am miopie -16 la ochiul drept si -14 la cel stang , corectata cu ochelari de vedere.
In lege scrie clar ca miopia nu trebuie sa depaseasca -8.

Unde scrie ca nu poti obtine permisul de conducere daca ai nevoie de dioptrii mai mari de -8 pentru a vedea bine?  :huh: Eu am citit intr-un ordin al ministerului sanatatii postat aici pe forum si nu se specifica nimic de dioptria maxima a lentileleor de corectie. Acuitatea vizuala trebuie sa fie de cel putin 0,5 (1 e considerata normala) cu sau fara corectie insa nu am vazut nimic de o limita a corectiei. Vorbim de Romania? :)

 kmailand, on 9th August 2011, 19:24, said:

Oricum, persoana respectiva isi poate corecta defectul de vedere foarte usor printr-o operatie de 10 minute (Lasek, Lasik etc-etc). Cu ofertele din ziua de astazi, operatia costa 1000 euro pentru ambii ochi si rezultatele sunt garantate.

La -16 nu merge laserul (Lasik, Lasek) pentru ca asta presupune subtierea corneei proportional cu dioptriile iar peste -7 -8 deja se subtiaza prea mult si oricum nu este eficienta operatia peste aceste valori. Exista insa alternativa lentilelor intraoculare ce sunt implantate chirurgical permanent in ochi si pot corecta dioptrii enorm de mari. Lentilele intra oculare se folosesc de regula pentru vindecarea cataractei pentru a inlocui cristalinul natural insa pot fi folosite si in chirugia refractiva si se poate pastra si cristalinul natural pentru a nu pierde acomodatia.

#18
Marius92Marius

Marius92Marius

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 09.08.2011
Nici n-am mai fost sa iau aprobarea pentru permis ... mai astept pana dupa operatie cu toate ca va dura mai mult de 3 ani ...
Azi am fost doar la un consult si cam atat.. Acum fiind la alt doctor si alt aparat , am observat ca am pentru fiecare ochi cu 2 dioptrii mai mica miopia.. ciudat .. ( stiu depinde de aparat..)

Multumesc tuturor pentru sfaturi si incurajari... dar mai bine las permisul pe alta data...

Multa sanatate va urez !

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate