Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...
 Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?
 Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...
 Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i
 

Slabitul rapid

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
Nicolla

Nicolla

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,124
  • Înscris: 24.05.2007
E a doua oara in vreo 10 ani cand ma parasesc kilogramele cam repede in situatii de stres. Prima oara am slabit 8 kg in 5 zile, acum 5 kg in o saptamana (posibil mai repede dar la o saptamana m-am cantarit). Am ramas cu 49 de kg, deci am slabit cam 10%..
Ce e recomandat sa fac? Sa iau vitamine/suplimente, sa mananc mai mult etc.? Stiu ca nu e bine sa slabesti brusc dar nu prea stiu de ce si ce anume afecteaza in organism. In principiu sursa de stres a trecut.

Edited by Nicolla, 26 July 2011 - 09:54.


#2
Sutelosbo

Sutelosbo

    Banned by moderators

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,285
  • Înscris: 20.06.2011

 Nicolla, on 26th July 2011, 10:52, said:

Ce e recomandat sa fac?
Să mănânci. :eek:

#3
Chedburn

Chedburn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 737
  • Înscris: 21.01.2009
Ai mâncat ceva în săptămâna aia? Sunt şi eu curios. :D

#4
Nicolla

Nicolla

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,124
  • Înscris: 24.05.2007
De mancat am mancat normal, nu de la foame slabesc.

#5
romulusvb

romulusvb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 26.05.2011
Depinde de multe, poate daca detaliezi se mai clarifica lucrurile.
Poate ca trebuie sa mergi la control medical, caci se poate sa fie ceva organic, nu? Poate ca ai nevoie de stimularea apetitului si atat, caz in care o cura de vitamine (in special gama B-urilor) ar fi indicata.
Totul tine de "peisajul" tau, adica de ceea ce nu este inclus in mesajul tau :).

#6
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009
@Sutelosbo, stai bre ca nu-i asa! Eu am slabit de cateva ori in viata de... suparare. Oamenii reactioneaza diferit la stres. Am cunoscuti care se ingrasa. Bineinteles ca mesele regulate sunt lege dar Nicolla a slabit brusc (si eu am slabit cate 20 de kilograme dar in doua - trei saptamani) si se pot intampla accidente.

Edited by e_bulu, 26 July 2011 - 10:17.


#7
Sutelosbo

Sutelosbo

    Banned by moderators

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,285
  • Înscris: 20.06.2011

 Nicolla, on 26th July 2011, 11:15, said:

De mancat am mancat normal, nu de la foame slabesc.
Du-te la doctor.  -_-

#8
Nicolla

Nicolla

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,124
  • Înscris: 24.05.2007
Pai sa zicem ca singura diferenta fata de perioada anterioara a fost stresul. De mancat mananc normal, cum am zis, doar ca am avut un oarece soc psihic plus perioada de dupa in care mi-am amestecat creierii cu polonicul incercand sa gasesc rezolvari.

#9
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009
A scris la sectiunea potrivita.

#10
romulusvb

romulusvb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 26.05.2011
Pai fiind vorba despre 10% din masa corporala, poate ar fi bine sa te verifici si la medic. Apoi vezi cu vitamine+minerale si poate si cu alte solutii de iesire din situatii dificile. Pare ca atunci cand ai "un soc psihic" framantarea in cautare de solutii te "consuma", ceea ce, cu repetitie, se poate adanci.

Cu somnul si cu ideatia/activitatile fiziologice+rutiniere cum stai?

Edited by romulusvb, 26 July 2011 - 10:25.


#11
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,288
  • Înscris: 05.06.2002
daca e numai de natura psihica ar fi bine sa vezi un psiholog eventual un psihiatru. fara gluma. te poate ajuta mult. slabitul asta si problemele care zici ca le ai ar putea fi un semn de depresie. cum scria si romulusvb, cu somnul cum stai?

Edited by Fane, 26 July 2011 - 11:29.


#12
Nicolla

Nicolla

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,124
  • Înscris: 24.05.2007
Cu somnul stau ca tot romanul :) : 5-6-7 ore in timpul saptamanii, in weekend mai dorm pana la 12-1-2. Uneori si dupa-amiaza. Cand reusesc sa adorm, dorm bine, poti sa imi pui acordeonul la ureche si nu ma trezesc.
O sa merg sa iau niste multivitamine si ceva calmante usoare (stresclin sau asemanator) pana trec hopul de tot. Ma preocupa nu atat reactia mea fizica, mi se  pare normal sa pierzi ceva kg in situatii presante, dar imi pare cam rapida slabirea si banuiesc ca experiente de genul asta afecteaza si ceva organe.

#13
romulusvb

romulusvb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 26.05.2011
E o chestiune de viteza, cum ai spus, dar este si o chestiune de repetitivitate. Cu repetitivitate si cu tocirea pragului senzorial lucrurile se pot duce "down the hill". De aceea am recomandat atentie, autoanaliza, de ce nu, alte solutii, caci exista o cauza necunoscuta, in afara de sursa de stres, pentru care reactionezi organic la tensiune.

#14
dorinacirstea

dorinacirstea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 522
  • Înscris: 20.06.2010

 Nicolla, on 26th July 2011, 10:52, said:

E a doua oara in vreo 10 ani cand ma parasesc kilogramele cam repede in situatii de stres. Prima oara am slabit 8 kg in 5 zile, acum 5 kg in o saptamana (posibil mai repede dar la o saptamana m-am cantarit). Am ramas cu 49 de kg, deci am slabit cam 10%..
Ce e recomandat sa fac? Sa iau vitamine/suplimente, sa mananc mai mult etc.? Stiu ca nu e bine sa slabesti brusc dar nu prea stiu de ce si ce anume afecteaza in organism. In principiu sursa de stres a trecut.
Daca ai fi avut cateva kilograme in plus, nici nu ai fi observat. Banuiesc ca nu se poate spune despre tine ca esti grasa, nu-i asa?
Exista persoane care slabesc mult in cateva zile, atata timp cat sunt suparate sau stresate sau au o problema grava in familie. Nu orice organism reactioneaza asa. Tu il ai pe al tau si trebuie sa-l tratezi ca atare. Indiferent ce sfat ti se va da, pana nu te vei linisti sufleteste, orice vei manca, tot vei pierde in greutate. De fapt, daca esti atenta, vei observa ca nu mananci chiar la capacitatea zilnica, o faci doar constienta ca nu este normal sa stai nemancata, nu prea iti arde de mancare.
Cei care te trimit la psiholog, nu stiu despre ce vorbesc. Isi inchipuie ca daca o persoana rade si mananca cu zece maini dupa moartea mamei ori dupa ce au pierdut locul de munca, toti pot face la fel. Fals. Te poti duce la ce psihiatru vrei tu, acesta nu-ti poate linisti sufletul. Iti va prescrie antidepresive dupa care dormi o zi intreaga si cand te vei trezi vei constata ca problema nu a disparut, tot acolo este.
Dupa ce va trece perioada "neagra" si te vei linisti, vei vedea ca vei pune kilogramele la loc tot asa de repede cum le-ai pierdut. Adica, nu iti va lua o luna, ci pur si simplu cateva zile. Poti sa iei vitamine si minerale, nu-ti fac rau (ex. Supradyn) si incearca sa mananci cat mai diversificat, cat mai echilibrat din punct de vedere nutritional.

P.S. Zilele trecute am avut un examen de sustinut. Nu la facultate sau scoala, cum v-ati gandi. Mai grav, pentru pastrarea locului de munca. Cu doua probe: scris si oral. In ziua cand am sustinut ultima proba am mancat mic dejun la ora 8 si am intrat in sala la ora 16. Pana atunci am mancat 3 banane si 2 covrigei. Apa, cat cuprinde. Dupa examen am mancat o piza Hut, mica. Cand am ajuns acasa (17.30), aveam un kilogram lipsa.
Sunt normoponderala, am aceeasi greutate de multi ani si normal ca se simte si 1 kg lipsa. Daca as avea 5 kg in plus, sunt convinsa ca nici nu mi-as da seama.

#15
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,288
  • Înscris: 05.06.2002
cum zici tu...

#16
Matrixu_

Matrixu_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 418
  • Înscris: 07.05.2011

 Nicolla, on 26th July 2011, 11:15, said:

De mancat am mancat normal, nu de la foame slabesc.
Sex?  :bigwhitegrin:



Asa va distrugeti. Luati prea in serios viata. :)

#17
Nicolla

Nicolla

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,124
  • Înscris: 24.05.2007

 Matrixu_, on 26th July 2011, 18:32, said:

Asa va distrugeti. Luati prea in serios viata. :)

Intr-un fel ai dreptate. Noah, ca am ajuns acasa, de ieri si pana azi am mai dat juma' de kil jos.
Din ce am observat pana acum, ma consum si ma agit in stilul asta numai cand am parte de evenimente noi pentru mine. Daca am probleme cu care m-am mai confruntat in trecut le rezolv fara sa-mi mai bat capul. Daca am parte de evenimente de importanta mare si de "tip" nou, se intampla un soi de cutremur in constiinta mea si trebuie sa imi incadrez si situatia noua in sistemul de coordonate personale. Nu stiu cat de comuna e reactia asta, dar ma enerveaza ca se manifesta si fizic desi eu ma comport normal dpdv fizic: dorm, mananc, muncesc si ma relaxez in acelasi stil, ritm si cantitati.
@dorina: de felul meu sunt slabanoaga. Eram slabanoaga si cu greutatea aia, acum e si mai vizibil. Din pacate utlima oara cand am trecut prin asta am recuperat kilogramele alea intr-o perioada mult mai lunga decat spui tu, de cativa ani. Se pare ca suntem noi prea "sensibiloase", ar trebui sa luam lectii de miserupism.  :rolleyes:

#18
romulusvb

romulusvb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 26.05.2011
@Nicolla: Ce frumos ti-ai raspuns singura cu privire la cauze si chiar cu privire la solutii: "lectii de miserupism". Spor!

@dorinacirstea: misto dintele matale contra celor care cauta rezolvarea acolo unde matale te temi sa te uiti. Misto rezolvarea dictatoriala, cu multe directive si cu "trebuie", si cu tehnica generalizarii (vai, aia vor sa iti faca rau de fapt, te baga pe patul lui procust, valeu!). Realitatea in terapie poate fi putin diferita de chestiile precizate-n prejudecatile matale; cel putin din cate am observat eu.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate