Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...
 Impamantare

Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...
 Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa
 Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...
 

Dupa pauza publicitara...

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
106 replies to this topic

#91
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002

BugHunter, on Sep 21 2005, 16:30, said:


la ultima ta afirmatie

#92
BugHunter

BugHunter

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 377
  • Înscris: 03.11.2003

DeathRipple, on Sep 21 2005, 16:49, said:

la ultima ta afirmatie

<{POST_SNAPBACK}>

si de ce as face asta ?

#93
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002
nu este obligatoriu :) era un indemn

#94
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002

Radu Herjeu, on Sep 21 2005, 16:28, said:

Sa stii ca e important ce este in spatele "denaturarii". Daca stau interese oculte, telespectatorul sau cititorul de presa e neputincios. Daca sta slaba calitate a celui care face selectia, aici ar mai fi o sansa. Dar ajungem iar la familie si scoala. care ar trebui sa ofere viitorului jurnalist o baza reala de cultura generala, valori umane, viziune asupra vietii care sa-i permita sa faca cat mai putine greseli in "judecarea" importantei unei informatii sau in evitarea subiectivismului in prezentarea ei.
Oricum, un om echilibrat, rational, inteligent si care mai stie cu ce se "mananca" lumea, va reusi sa proceseze bine informatiile si sa traga concluzii viabile, indiferent de neprofesionalismul sau reaua intentie a celor care transmit sau intermediaza informatiile. Asa cum un jurnalist bun va stii sa nu se lase pacalit de furnizorii de informatii... politicienii, serviciile secrete, pe diferite cai, societatea civila, prin "reprezentanti"... etc.

<{POST_SNAPBACK}>


ne invartim intr-un cerc vicios. fiecare putem aduce argumente perfect valabile si o sa iasa in final un lung sir de cuvinte frumoase, fara prea multa valoare. vorbim concret, si poate esti de acord cu faptu' ca lumea in general inghite fara sa mestece ceea ce i se da. adica este f usor manipulabila prin intermediul mijloacelor audiovizualului. exemple, unele chiar grave, sunt la tot pasul. trebuie sa fim de acord cu faptul ca marea majoritate a oamenilor are o cultura submediocra, care nu-i permite sa aiba un unghi prea deschis al vederii. dupa cum se stie, majoritatea decide. si poate decide prost. cineva (doctor in filozofie) imi spunea odata ca nu toata lumea ar trebui sa aiba drept de vot, dar nu am ajuns la un consemn in ceea ce priveste criteriile de selectie. era numai o discutie.

si mai este un fenomen grav, colateral. aparitia indiferentei. pasive, asa cum o practicam noi, si active, asa cum vedem in occident. dramele generate de aceasta....se vad. multi le simt.

si revenim astfel la educatie...scoala si familia. cine are interesul sa te educe pe tine, omu' de rand? cat, de ce si pentru ce?

#95
bogdanan

bogdanan

    devoted SoftNews member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,269
  • Înscris: 02.04.2004

BugHunter, on Sep 21 2005, 14:11, said:

cine ? radu sau ingrid9 ?
:confuzzled:

<{POST_SNAPBACK}>

both...oricum...privind intorsatura...propun mutarea la fun :)

#96
godLESS

godLESS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 09.08.2004

DeathRipple, on Sep 21 2005, 17:03, said:

nu este obligatoriu :) era un indemn

<{POST_SNAPBACK}>

indemn la ce?

#97
shobi

shobi

    dabăl iu ti ef?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,945
  • Înscris: 18.01.2005
nu am citit toate posturile, mult prea stufos topicul, poate in alta zi ... oricum doar o catastrofa mai mare decat katrina si tsunamiul din SE Asiei la un loc ar putea aduce oamenii din nou impreuna... si poate nu pentru mult timp

#98
ingrid9

ingrid9

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 20.09.2005
Imi pare rau ca tot ce s-a scris ieri 22.09.2005 s-a dus pe apa Sambetei. Dar, putem continua! Ideile nu ni le poate lua nimeni, nici macar tehnica! :angry:

#99
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002
mai stai putin si poate iti schimba apa punctul de vedere :)

#100
ingrid9

ingrid9

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 20.09.2005

DeathRipple, on Sep 23 2005, 11:42, said:

mai stai putin si poate iti schimba apa punctul de vedere :)

<{POST_SNAPBACK}>

She vrei sa spui? Si care ar fii problema? Poti avea mai multe puncte de vedere asupra unui singur subiect! Doar nu purtam ochelari de cal! Important este sa-ti poti sustine acel "." Si daca nu, stai putin si asculti ce spun oameni mai destepti decat tine! Nimeni nu se naste invatat

#101
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002
man....reeeelax....era o gluma

#102
ingrid9

ingrid9

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 20.09.2005

DeathRipple, on Sep 23 2005, 12:08, said:

man....reeeelax....era o gluma

<{POST_SNAPBACK}>

Lasa-ma, ca-l omorrr! :boxing: Ce? Cum? A, despre mine era vorba!? Gata, am mancat un mar si m-am calmat   :cheers:

#103
Radu Herjeu

Radu Herjeu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 29.08.2005
Da, pacat ca s-au pierdut posturile de ieri. Sper ca cei carora le raspunsesem sa fi citit...

#104
ingrid9

ingrid9

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 20.09.2005
Toata lumea in banci! Fara avione de hartie, si fara batai! A venit domnu' profesor :D !

#105
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002
ieri nu prea am avut timp sa scriu nimica...decat pe fuga...nici azi nu prea am. dar concluzia mea ramasese aceeasi...ca orice ai face, ajungi inevitabil la educatie - scoala si familie - si la interes. sunt lucruri simple, daca stai sa le analizezi un pic. si foarte logice.

#106
ingrid9

ingrid9

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 20.09.2005

DeathRipple, on Sep 23 2005, 12:43, said:

ieri nu prea am avut timp sa scriu nimica...decat pe fuga...nici azi nu prea am. dar concluzia mea ramasese aceeasi...ca orice ai face, ajungi inevitabil la educatie - scoala si familie - si la interes. sunt lucruri simple, daca stai sa le analizezi un pic. si foarte logice.

<{POST_SNAPBACK}>

Fara ele nu esti nimic. Oricat ai spoi fatza casei, tot o sa vina cineva sa-i dea ocol si sa vada ce mai ai pe-acolo! Oricat as fi eu de autodidacta, tot la concluzia asta am ajuns.

Edited by ingrid9, 23 September 2005 - 12:49.


#107
godLESS

godLESS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 09.08.2004

Radu Herjeu, on Sep 23 2005, 12:18, said:

Da, pacat ca s-au pierdut posturile de ieri. Sper ca cei carora le raspunsesem sa fi citit...

<{POST_SNAPBACK}>

raduleH, n-ai mai putea sa raspunzi o data?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate