Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
LakeSide 11 Straulesti

arii

Sapa peste pardoseala

Smart phone pentru auz deficitar
 Manager transport marfa. Pareri. ...

BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...

Meta Quest 3 512 gb

Father's Day
 Clipboard files copy/paste, filen...

Boardgame-uri despre cuvinte

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale
 Finala Eurovision 2024

De ce nu mai sunt proteste?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?
 

Vipera de 50 cm, mor !

- - - - -
  • Please log in to reply
99 replies to this topic

#73
TGB

TGB

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,337
  • Înscris: 03.04.2010

View PostThomas-, on 14th July 2011, 10:38, said:

Si ce-ai avut cu biata vipera?



Daca ai fost macar odata pe cheile Nerei atunci ai intelege ce am avut cu Doamna Vipera. Nu eram singur, erau si copii cu mine si multi altii. Soarta a facut sa stea la soare chiar pe poteca care era traseul, traseul fiind unul marcat pentru excursionisti. Bine ca am fost primul in capul grupului si am vazut-o, daca era altcineva si nu o observa poate o patea. Daca nu ai stiut cheile Nerei este renumita pentru numarul viperelor care se afla acolo. Si Capisce? :kisstogether:

#74
Thomas-

Thomas-

    Nunc plaudite omnes!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,436
  • Înscris: 31.10.2008

View PostTGB, on 14th July 2011, 12:56, said:

Daca ai fost macar odata pe cheile Nerei atunci ai intelege ce am avut cu Doamna Vipera. Nu eram singur, erau si copii cu mine si multi altii. Soarta a facut sa stea la soare chiar pe poteca care era traseul, traseul fiind unul marcat pentru excursionisti. Bine ca am fost primul in capul grupului si am vazut-o, daca era altcineva si nu o observa poate o patea. Daca nu ai stiut cheile Nerei este renumita pentru numarul viperelor care se afla acolo. Si Capisce? :kisstogether:

Asa si de ce ti-a casunat s-o omori daca-s atat de multe pe acolo si daca si fugea de tine?

#75
doctorwho

doctorwho

    Softpedist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,069
  • Înscris: 11.05.2009

Quote

Asa si de ce ti-a casunat s-o omori daca-s atat de multe pe acolo si daca si fugea de tine?
pentru ca....e roman?

#76
incepator20

incepator20

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,422
  • Înscris: 24.05.2009
Haideti , ma... Acum aparati si serpii pe langa maidanezi?  :lol:

#77
TGB

TGB

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,337
  • Înscris: 03.04.2010

View PostThomas-, on 14th July 2011, 12:59, said:

Asa si de ce ti-a casunat s-o omori daca-s atat de multe pe acolo si daca si fugea de tine?
  

Pretene, intri în polemică pentru că, ori nu ai înțeles ce am spus, ori nu citești atent postările.  :console: Bag de seamă ca trebe să ma pazesc și de tine.

#78
user033

user033

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,533
  • Înscris: 07.07.2009
aduceti vipere sa muste maidanezii!

atat am avut de spus si pe acest topic :D

#79
SonyAD

SonyAD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,444
  • Înscris: 24.10.2010
Nu toți e herpetologi iar unii dintre cei care nu e herpetologi e mai sperioși un pic de moarte, așa.

Deci a căuta binar un șarpe de stomac și splină cu satârul chiar nu prezintă probleme morale acestor indivizi.

Cei care apărați șarpele dar cereți eutanasierea câinilor maidanezi sunteți chintesența ipocriziei.

#80
Al_Bundy

Al_Bundy

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,103
  • Înscris: 29.06.2011

View Postc72_c72, on 13th July 2011, 21:43, said:

In loc sa-i faci poza de ce nu l-ai trosnit cu ceva? :D
Faima, youtube, alea-alea...

View Postreventon, on 13th July 2011, 21:50, said:

daca era cu spatele, ia un topor / sapă si taie-l mai dinspre cap, dupa care fugi 20 de metrii
Poate darama casa  -_-

View PostTGB, on 14th July 2011, 12:56, said:

Daca nu ai stiut cheile Nerei este renumita pentru numarul viperelor care se afla acolo. Si Capisce? :kisstogether:
Si ce naiba cautati acolo ?!

#81
10nut

10nut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,482
  • Înscris: 11.10.2006

View Posttarantula21, on 13th July 2011, 22:18, said:

Totusi, pacat sa moara.
Si cat timp traieste un sarpe? Pana se face anaconda?

#82
Sutelosbo

Sutelosbo

    Banned by moderators

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,285
  • Înscris: 20.06.2011

View Post10nut, on 15th July 2011, 00:49, said:

Si cat timp traieste un sarpe? Pana se face anaconda?
Sarpele ăsta de casă trăiește 15 ani. :eek:

Cât un câine. :surprise:

#83
10nut

10nut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,482
  • Înscris: 11.10.2006
Inseamna ca timp de 15 ani isi poate cosnstrui un castel sub casa omului. :w00t:

#84
Patrick007

Patrick007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 30.04.2009
Hmm.. interesant topic.. aproape toata lumea face misto .. mama mie sa ai asa un sarpe in curte.. mai are si oua ..

#85
jay333

jay333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,175
  • Înscris: 02.04.2007

View Postincepator20, on 14th July 2011, 23:09, said:

Haideti , ma... Acum aparati si serpii pe langa maidanezi?  :lol:
Spre deosebire de maidanezi, serpii sunt utili.

Am vazut la mare in repetate randuri ceva serpi, nu stiu de erau vipere ori altceva. Au fugit imediat ce au simtit pasi. Fireste, m-am speriat nitel, mai ales ca vreo 2 aveau binisor peste 1 metru.
Si la tara am gasit un sarpe destul de maricel. Socrul meu zicea sa-l omor pentru ca mananca puii de gaina insa nu m-a lasat inima si l-am lasat sa plece.
Attached File  DSC_4722.JPG   2.64MB   119 downloads
Attached File  DSC_4713.JPG   2.43MB   89 downloads

Edited by jay333, 18 July 2011 - 15:48.


#86
liviu619

liviu619

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 01.03.2011

View PostAl_Bundy, on 15th July 2011, 00:29, said:

Faima, youtube, alea-alea...
I'am facut poze pentru ca sa am dovezi, desteptule. Daca nu faceam, nu avea nimeni de unde sa stie sa imi spuna ca nu e vipera. Tot nu inteleg care-i treaba cu faima, daca urc pe net 2 poze in care e jumate dintr-un sarpe, devin faimos sau cum ?
Si pe youtube se urca video-uri, asa ca nu mai incerca sa pari tu inteligent. Si altceva decat poze nu aveam ce sa fac, pana ma duceam sa iau o unealta din magazie sa prind sarpele si sa-l scot, sau in cel mai rau caz sa-i dau in cap, intra de tot si cand ma intorceam nu-l mai gaseam. Inteleg ca topicul meu va amuza pe multi dintre voi, dar tu esti chiar nesimtit.

ON : Am pus duminica acea farfurie cu lapte de la frigider, dar nimic... Am uitat sa mentionez, de cand l-am vazut, pana sa pun farfuria cu lapte (vineri - duminica), astea 2 zile gaura a fost astupata cu 3 caramizi :D . Cred ca n-a murit de foame in astea 2 zile, citisem undeva ca acest sarpe poate trai cu 6 broaste pe an.
Acum nu stiu, nu mai da niciun semn de viata sarpele, ori s-a speriat asa tare cand m-a vazut incat ii frica si acum sa iasa, ori a plecat de tot, pe la vecini :D
Acum sper din tot sufletul ca in burta aia mare a lui era vreo prada, nu oua... Sau sa-si fi pierdut o parte din coada, si sa-i fi crescut inapoi una mai subtire fata de restul corpului , nu stiu....

#87
alin g

alin g

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 548
  • Înscris: 08.10.2006
Eu nu stiu cum de mai ai curaj sa iesi din casa ,zic sa-ti iei un badigard.
Serpi din astia se gasesc pe langa majoritatea caselor ,doar ca nu ii vedeti.

#88
hemTT

hemTT

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,443
  • Înscris: 18.07.2011
Sarpele prezentat este inofensiv , asta sti deja .
Sarpele din scorbura lui sau de unde s-o fi bagat se scoate cu lapte , pui intr-o oala lapte la fiert si vine el cu siguranta .
Daca ti-e frica de sarpe imbraca-te cu un halat alb , un halat banal medical , albul calmeaza animalele .
Pe munte sau prin locuri unde se stie ca sunt vipere se poarta peste bocanc soseta alba intoarsa peste tureacul incaltamintei - la alb vipera sta calma cu exceptia de a nu calca pe ea .
Nu omori sarpele pe care l-ai fotografiat , e mai pasnic decit un ciine dar te inteleg ca ti-e frica .
Dupa ce iese la lapte ia un sac sau o patura si acopere-l dupa care il duci unde vrei si cum spuneai cauti pe cineva care s-a mai jucat cu serpi in copilarie .
Ca fapt divers - daca era vipera si se simtea atacata sarea catre tine pina la 4 metri la ce dimensiuni are acel sarpe , vipera se rasuceste in coada sub forma de arc si sare prin aer cu o viteza incredibila dar numai daca se simte atacata , asta a se intelege hartuita nu ca treci pe linga ea si gata sare sa muste sau daca este canicula , pe canicula serpii sunt de doua ori mai agresivi .

#89
sudest_om

sudest_om

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,132
  • Înscris: 22.02.2011

Quote

Ca fapt divers - daca era vipera si se simtea atacata sarea catre tine pina la 4 metri la ce dimensiuni are acel sarpe , vipera se rasuceste in coada sub forma de arc si sare prin aer cu o viteza incredibila dar numai daca se simte atacata , asta a se intelege hartuita nu ca treci pe linga ea si gata sare sa muste sau daca este canicula , pe canicula serpii sunt de doua ori mai agresivi .
Apreciez intentiile bune,dar exagerezi putin.Vipera nu sare 4m ci doar 2/3 din lungimea sa.Pe canicula serpii se ascund sub pietre in tufisuri...si nu ataca.
In padurea Dumbraveni din sudul Dobrogei este una din cele doua rezervatii de vipere din tara.Acum e lasata de izbeliste.
Langa aceasta padure locuiesc eu.Vipere mai sunt, dar putine si cu greu mai intalnesti vreuna pt. ca le omoara ciobanii,care nici macar n-au voie sa pasuneze in rezervatie.In curtea mea (7000 mp),se mai strecoara cateodata, cite o vipera,dar si serpi de casa.Eu ma bucur pt. ca mai elimina din rozatoare.
Din anii '60 nu s-a mai inregistrat nici un deces cauzat de vipere (o spun statisticile...nu eu).Din anii 60 oamenii au omorat MII de vipere,pe motiv ca exista.
Serpii sunt animale nocturne,iar gainile diurne (active ziua),deci pica si folclorul cu ..."mananca puii".
Australienii coexista din totdeauna cu serpi mult mai periculosi (taipani ,mocasini,crotali,vipere...),si cand au inceput sa-i extermine s-au umplut de soareci care le-au distrus recoltele si rezervele (GRAV).Atunci au inteles prostia pe care au facuto si cat de norocosi erau cand aveau la indemana cel mai eficient si curat raticid (care elimina rozatoarele).
Din pacate, la noi se perpetueaza obiceiul de a omori serpi fara nici un motiv intemeiat.Parintii omoara sarpele si apoi cheama copiii sa vada fapta de vitejie...sarpele cu capul strivit de ghioaga,sangele imprastiat si bietul animal in agonie vinovat doar ca exista..
Oameni buni...sarpele e BENEFIC pentru agricultura gospodarie si mediu.Nu-l mai omorati cu sadism,pt. ca nu va facut,nu va face si nici n-o sa va faca rau...ci mult bine:Prinde sobolani mai bine ca pisica,iar orbetii (cartitele),doar de sarpe pot fi prinsi, si tinuti sub control.

#90
hemTT

hemTT

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,443
  • Înscris: 18.07.2011

View Postsudest_om, on 6th August 2011, 09:56, said:

Apreciez intentiile bune,dar exagerezi putin.Vipera nu sare 4m ci doar 2/3 din lungimea sa.Pe canicula serpii se ascund sub pietre in tufisuri...si nu ataca.
vipera pe canicula
http://www.jurnalul....lei-584764.html
http://www.antena3.r...lei-129092.html
In legatura cu saltul : intradevar vipera cu corn nu sare , eventual pina la nivelul genunchiului unui om , dar cea comuna , fara corn , sare , este mai agresiva in miscari - poate din cauza ca "stie" ca veninul ei nu este atit de periculos ca al surorii mai mari . Acest detaliu l-am aflat de la crescatoria de vipere de la Vistea jud. Cluj inainte de o excursie in zona Stina de Vale jud. Bihor unde versantul sudic este plin de vipere fara corn . Nu am avut curiozitatea sa verific acest detaliu ...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate