Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Vipera de 50 cm, mor !

- - - - -
  • Please log in to reply
99 replies to this topic

#91
costables

costables

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,406
  • Înscris: 01.01.2011

 alex2010, on 13th July 2011, 22:23, said:

Cheama politia animalelor sa-l ia sau baga-l intr-un sac si du-l in padure.
Nu exista asa ceva in mod legal!
Trebuie sa scapi de sarpele ala poate speria pe cineva de sa moara de inima la propriu. Sau se poate duce la vecini si dsa provoace acelasi lucru.

Edited by costables, 06 August 2011 - 12:46.


#92
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Ce se mai aude de serpălău? L-ai belit?

#93
Viorro

Viorro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 15.01.2008
Or fi benefice pt. ecosistem, insa n-as vrea sa dau peste vreo vipera la mine prin curte, beci sau garaj. Ce te faci daca se strecoara in casa printr-o usa uitata intredeschisa vara?

Attached Files



#94
sudest_om

sudest_om

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,132
  • Înscris: 22.02.2011

 hemTT, on 6th August 2011, 13:26, said:

vipera pe canicula
http://www.jurnalul....lei-584764.html
http://www.antena3.r...lei-129092.html
In legatura cu saltul : intradevar vipera cu corn nu sare , eventual pina la nivelul genunchiului unui om , dar cea comuna , fara corn , sare , este mai agresiva in miscari - poate din cauza ca "stie" ca veninul ei nu este atit de periculos ca al surorii mai mari . Acest detaliu l-am aflat de la crescatoria de vipere de la Vistea jud. Cluj inainte de o excursie in zona Stina de Vale jud. Bihor unde versantul sudic este plin de vipere fara corn . Nu am avut curiozitatea sa verific acest detaliu ...
Veninul viperei fara corn (Amodites),este mai puternic decat al celei cu corn (Berus).Cantitatea mai mare de venin inoculata la o muscatura,face intradevar, ca vipera cu corn sa fie mai periculoasa.
Cata vreme, ca surse de citare si informare, ti-ai ales presa, da-mi voie sa am puternice indoieli (nu la dresa ta, ci la a presei romanesti).Incearca pe un site dedicat naturii.

Quote

Or fi benefice pt. ecosistem, insa n-as vrea sa dau peste vreo vipera la mine prin curte, beci sau garaj. Ce te faci daca se strecoara in casa printr-o usa uitata intredeschisa vara?
Viperele evita cat de mult pot contactul cu oamenii.Cele putine pe care le-am vazut au "tuflit-o" rapid.N-ar intra in casa nici invitate.
Mai mari sanse am sa ma accidentez mortal, ducandu-ma sa caut o arma cu care s-o omor,decat sa ma muste si sa mor.
Daca alerg speriat si calc pe grebla,imi dau una in nas,ametesc si cad cu capul pe scari? :wacko:  :angel:  :punk:

#95
mateimateimatei

mateimateimatei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,491
  • Înscris: 07.03.2011
Daca alerg speriat si calc pe grebla,imi dau una in nas,ametesc si cad cu capul pe scari? :wacko:  :angel:  :punk:

iti plac desenele animate ? :naughty:  , nu de alta da doar acolo mai vezi asa ceva

#96
liviu619

liviu619

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 01.03.2011

 ripper, on 6th August 2011, 13:56, said:

Ce se mai aude de serpălău? L-ai belit?
De atunci de cand am facut pozele nici ca l-am mai vazut. Cu toate ca am pus o farfurie cu lapte de la frigider ce-i drept, dar tot nu a iesit.
Ori sta acolo ascuns pana o sa se faca atat de mare incat nu o sa mai poata iesi din gaurica, ori a plecat.
Acum am un caine mare in curte, nu stiu cu cat ajuta asta, dar e bine sa ai un caine, mai ales daca stai la casa.

#97
bilibistrocizel

bilibistrocizel

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,326
  • Înscris: 29.08.2009
astia de zic ca e cine sti ce monstru as vrea sa am un piton dinala baban de vreo 7-8 metrii al drec de agresiv si sa il bag la ei in casa...sa vada atunci monstru

#98
vasiuca

vasiuca

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 25.01.2011

 Patrick007, on 18th July 2011, 16:29, said:

Hmm.. interesant topic.. aproape toata lumea face misto .. mama mie sa ai asa un sarpe in curte.. mai are si oua ..
or fi bune de omleta? sau niscaiva prajituri?


 jay333, on 18th July 2011, 16:47, said:

Spre deosebire de maidanezi, serpii sunt utili.

.
DSC_4722.JPG
DSC_4713.JPG
bai frate asta e sarpe cu clopotei...

 medelin992, on 13th July 2011, 23:23, said:

Eu asta vara lucram la un sopron,scoteam cofragii de la stalpii,cum bateam eu sa scot cuiele vine mama langa mine,striga speriata la mine "sarpele la capul tau!",statuse incolacit pe beton pe la sageac,cand am intors capul eram la vreo 30 cm de el ne uitam unul la altul,l-am dat jos cu un bat si s-a dus in gradina.
Dupa vreo 2 saptamani a iesit iar intalnindu-ma cu el pe o poteca,l-am omorat nu stiam cat de inofensiv este,dupa care am facut si o festanie...asta e!M-au speriat babele de prin sat ca cica "ar fi trimis".

Tin sa mentionez ca desi am 2 pisici, am avut o invazie de soareci in stupii de albine(iarna),lucru care nu mi s-a intamplat pana acum,mi-au stricat o gramada de faguri.

Bafta!
trebuia postata cate o pisica in fiecare stup si infometate vo 3 saptamani... cum intra soarecu in stup hat pisica pa el.

#99
boty142000

boty142000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 26.11.2009
si eu am vazut o faza asemanatoare...doar ca sarpele s-a bagat in soba din bucataria de vara :lol:

#100
hunab

hunab

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,802
  • Înscris: 23.12.2011
Numai solutii aiurea dati. Cum sa-l tai sau sa-l zidesti. Nu este mai sigur sa dinamitezi casa? Asa poti scapa si de eventualele oua/pui/sot(sotie)/poate si de soacra etc. Dupa ce dinamitezi casa, treci cu buldozerul, nivelezi si apoi torni beton armat cu o grosime de 2 metri si te muti in alta zona.


Confirm spusele altora: sarpe de casa, neagresiv pentru oameni, mortal pentru soareci/sobolani. Lasa-l sa traiasca!

Edited by hunab, 23 December 2011 - 19:22.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate