Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...

Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...
 imprimanta laser capacitate medie...

Parere garsoniera Tineretului

Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...
 Sapa peste pardosea veche

recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu

Seria 3 - E90 / 91
 LakeSide 11 Straulesti

datasheet crawling

Sanse refinantare

arii
 

Dureri sold, genunchi, cateodata schiopatare

  • Please log in to reply
No replies to this topic

#1
Atena2011

Atena2011

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 02.07.2011
Buna ziua!

Va rog mult sa-mi spuneti daca tehnologia de oxigenare hiperbara ma poate ajuta in urmatoarea problema. Nu am gasit un medic care sa ma lamureasca cat de grav e, daca exista vreo sansa cat de mica sa evit pe viitor protezarea, daca oxigenarea hiperbara poate ameliora sau nu problema mea.

Rezultat RMN foarte recent:

Modificari difuze de demineralizare osoara pelvina, de intensitate mica.
La nivelul articulatiei coxo-femurale drepte, se evidentiaza modificari degenerative, cu zona de osteoliza de 11/7 mm ce intrerupe conturul superior al capului femural drept si zone de osteoliza la nivelul acetabulului corespunzator. Structura heterogena a acetabulului drept, cu hipersemnal T2 fat-sat intraosos, de tip fluid (chist). Fara acumulari fluide intraarticulare.
La soldul celalalt nu exista nici o problema.  

Mentionez ca am dureri cam de un an si jumatate, suportabile, si doar cand merg (nu daca stau jos, in pat, la volan etc. ) iar la efort prelungit mers un pic schiopatat. De aproape un an am luat stopartroz ultra (cu pauzele recomandate). De 5 saptamani urmez un tratament de kinetoterapie, reflexoterapie, presopunctura, apicatii cu argila pe locurile dureroase plus intern aloe vera cu controitina, glucozamina, msm, pastile de acid hialuronic si crema msm (toate trei de la forever). Mobilitatea articulatiei a crescut mult in urma acestui tratament, durerile s-au atenuat mult si pot merge mai mult pana cand simt nevoia sa schiopatez.  Am fost mereu foarte activa si schimbarea aceasta este frustranta. Deja ma gandesc cu mare teama catre viitor si am numai 42 ani. RMN-ul l-am facut acum cateva zile... nu il inteleg foarte bine dar parca nici nu suna prea bine...

Ce parere aveti, este vreo sansa sa evit protezarea? Poate este aici si un medic care ma poate lamuri?
Multumesc mult de tot!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate