Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil
 Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 

Racheta Mea

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#19
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,642
  • Înscris: 02.10.2009

View PostMad_Me, on 13th January 2012, 16:05, said:

Principalul motiv pentru care am creat pagina de Facebook a fost aceea de a oferi posibilitatea promovarii activitatii de rachetomodelism tuturor celor care se ocupa de aceasta activitate, afirmatie care se poate verifica si in descrierea paginii. Pacat insa ca nimeni dintre cei contactati, (si trebuie sa spun ca n-am gasit prea multi), n-au raspuns, sau n-au fost interesati decolaborare. Denumirea paginii a venit din nevoia de a crea un prim portal care sa deschida posibilitatatea publicarii acestor materiale, intrucat n-am putut gasi nici macar un site (in afara de ARCA), care sa contina detalii despre activitatea rachetomodelismului AMATOR in Romania. Cunosc insa romani care o fac, dar carora probabil ca mandria nu le da voie sa faca public faptul ca ROMANIA este tara lor, si ca aici au inceput, preferand sa ramana anonimi, sau protejati de noile lor cetatenii.
Am evidentiat AMATOR pentru ca stiu pe de rost cele cateva site-uri ale cluburilor de rachetomodelims, sugrumate de reglementarile FAI si fara curajul de a incerca sa dezvolte un motor creatie proprie, pe care sa-l omologheze, care sa fie ulterior recunoscut, s.a.m.d., preferand sa organizeze evenimente de de zeci si sute de mii de euro, in cadrul carora sa fie lansate rachete care se construiesc, asa cum spuneti de peste 40 de ani, cu aceleasi motoare de acum 40 de ani, care folosesc maxim 20 de grame de combustibil, si fabricate din hartie.... Nu stiu cum considera altii, dar eu nu gasesc nimic intersant in asta.
Referitor la reusitele mele, considerand ca desfasor aceasta activitate de doar cateva luni, avand ca finantare banii de buzunar, si posibilitati de achizitie materiale necesare aproape de zero, trebuie sa va spun ca sunt tare multumit de cele cateva incercari semi-esuate ale mele, si mai ales de faptul ca stiu sigur ca voi continua aceasta activitate, in speranta ca intr-o zi voi realiza ceva notabil.

  • Motivul pentru care nu se prea fac rachete asa cum vrei d-ta este ca in Ro nu exista un cadru legal pentru realizarea lor de catre amatori iar detinerea neautorizata de materiale oxidante sau explozive este pedepsita.
  • Cauzele sunt pe de o parte lipsa de interes asupra acestui subiect a celor care se perinda la conducerea treburilor tarii si pe de alta parte parerea ca gradul de civilizatie general romanesc (de educatie, organizare, aplicare a legii, etc) nu permite ca o astfel de activitate sa se desfasoare fara un risc insemnat pentru societate. Cum se vede e un cerc vicios care inca nu se poate sparge si inca nu s-a gasit o persoana sau persoane influente care sa-si asume propunerea legislativa sau macar impunerea unui regulament de functionare al activitatii acesteia.  Personal consider prezumtia cu gradul de civilizatie ca fiind exagerata, se poate limita mult riscul printr-un regulament bine gandit si adaptat conditiilor romanesti. Cu toate astea, daca te gandesti ca s-ar putea introduce reglementari chiar ca in vest, raspunsul meu este negativ.
  • Cele cateva cluburi care mai exista isi desfasoara activitatea pe baza regulamentelor Federatiei Romane de Modelism si a reglementarilor internationale FAI, care nu numai ca nu “sugruma” ci sunt singurele care fac  posibile existenta acelor cluburi si activitatii de constructie a a rachetelor mici de amatori. Chiar si asa sunt probleme si uneori conflicte cu slujbasii mai zelosi ai legii romanesti. Marimea motoarelor acceptate acolo este impusa tocmai de necesitatea limitarii riscurilor si a cheltuielilor, permitand prin aceasta dezvoltarea activitatii. Faptul ca supravietuieste bine-mersi de 40 ani e o dovada ca este o organizare adecvata. Evenimentele acelea de sute de mii de Euro sunt competitii care aduc castig organizatorilor si participantilor. Din banii aia castigati se sustine activitatea. De fapt acolo nu mai e chiar hobby…
  • Remarca aceea care v-a suparat, respectiv la deschiderea unui site in numele Ro are, printre altele si motivatia faptului ca inainte de a pune ceva acolo trebuie ca acel “ceva” sa existe, sa fie relevant si sa nu aduca daune celui care posteaza sau intereselor tertilor. E vorba apoi de credibilitatea personala care se cladeste in timp. Cu toate astea, initiativa e laudabila si merita continuata iar in momentul in care forma de prezentare si continutul devin interesante si atractive pentru cei din domeniu sunt sanse  sa se dezvolte dincolo de titlul personal (dar atentie la pct. 1: explica si reticenta multora, daca nu a tuturor in a apare pe sticla cu tot felul de nazbatii). Facebook nu e chiar cea mai fericita alegere pentru ceva care se vrea mai mult decat one man show.
  • Ceea ce fac sau cel putin au incercat sa faca ARCA si alte vreo doua societati sunt undeva dincolo de subiectul de aici, adica de constructii de amatori, gen “Racheta mea”. Desigur ca se poate imputa uneori caracterul clar amatoricesc vazut acolo dar situatia este alta,  la fel organizarea, scopurile, etc. E un nivel mult mai mare, peste posibilitatile unuia sau altuia dintre pasionati.
  • Ce se poate face? Nu te da batut. Construieste, creaza si convinge pe cei din jur ca toata treaba merita atentie, ca poate aduce chiar beneficii societatii. La urma urmei, orice activitate care ia omu’ din fata tembelizorului sau din carciuma  si-i pune mintea la contributie si mainile la lucru este pozitiva iar mai devreme sau mai tarziu va fi recunoscuta ca atare.


#20
Mad_Me

Mad_Me

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 29.06.2011
Mai jos cateva poze si filmul lansarii ultimei rachete construite

Test la sol al sistemului de ejectare parasuta:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/1GRQ3X2HJeM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Video Lansare, filmare de la bord inclusa:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/BgqM4XMCXjQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Attached Files



#21
Tiby_med

Tiby_med

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,231
  • Înscris: 29.06.2010
Chiar fain, te felicit!  :coolspeak:
Imi plac chestiile astea, cand eram mic fabricam petarzi. Acum nu am pasiunea atat de mare incat sa ma apuc de rachete si nici resursele materiale si financiare dar mi-ar placea sa incerc sau macar sa iau parte la o lansare. :)

Ce mi-ar placea sa realizez, este un mini elicopter cu o camera video cu transmitere live.  :naughty:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate