Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 

Racheta Mea

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
Mad_Me

Mad_Me

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 29.06.2011
Mai jos link-ul pentru un scurt filmulet cu prima racheta pe care am reusit s-o termin....

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/m49kpyuzYzk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Iar aici un video cu testul unei granule de combustibil:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ZXHSOQaqGRw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Mai jos gasiti cateva poze cu motorul:

[ http://img7.imageshack.us/img7/6733/20110626162029.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ http://img810.imageshack.us/img810/2815/20110626162350.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://img703.imageshack.us/img703/2961/20110626171205.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Astept cometarii, urmeaza lansarea...   :naughty:

Edited by Mad_Me, 29 June 2011 - 22:29.


#2
Valentin_

Valentin_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 11.08.2008
Interesant , cand eram mic si eu eram pasionat de rachetomodelism inca am o carte foarte buna , daca te intereseaza imi fac timp , o caut si o scanez , ti-ar fi de folos?

#3
Mad_Me

Mad_Me

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 29.06.2011

View PostValentin_, on 29th June 2011, 23:45, said:

Interesant , cand eram mic si eu eram pasionat de rachetomodelism inca am o carte foarte buna , daca te intereseaza imi fac timp , o caut si o scanez , ti-ar fi de folos?

Despre ce carte e vorba?

#4
Radu_Toretto

Radu_Toretto

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 498
  • Înscris: 08.05.2010
Nu te supara dar ce ai folosit drept combustibil ?
M-ar interesa amestecul. (pm).
Salut.

#5
loveatv

loveatv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 432
  • Înscris: 10.05.2009
@Radu_Toretto
same question here.

#6
Mad_Me

Mad_Me

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 29.06.2011
Topic deschis pasiunii mele despre rachetomodelism si lansarea primei rachete (Video 2), botezata Bunika.

Im primul clip video se poate observa testarea propulsorului J 1022 .

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/uA1Hh_ZB4kc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Clip lansare racheta.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/IXt9VBXt5QM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Modelul a a explodat din cauza unui defect de constructie.

Astept parerile voastre...

Edited by connectorxp, 03 November 2011 - 20:41.
Cosmetizare si aranjare mesaj.


#7
tc2007

tc2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,198
  • Înscris: 12.03.2008
Cat timp ti-a luat s-o confectionezi?
Ca a explodat si nu si-a luat zborul nu-i mare bai,procesul de a construi asa ceva aduce satisfactia,in opinia mea.
Oricum,felicitari pentru proiect.

Edited by connectorxp, 03 November 2011 - 20:31.
Cosmetizare.


#8
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,906
  • Înscris: 14.11.2004
Interesanta pasiune, desi un pic cam periculoasa, asteptam ceva noutati si detalii despre racheta ta si despre propulsor, doar nu suntem "rocket scientists" :)

Sfat personal pentru videoclipuri: In primul rand cand mai filmezi cu un iPhone sau ceva similar, incearca sa ti aparatul cat mai fix in mana si sa fie in mod landscape pentru o filmare mai buna si de asemenea trebuie avuta mai mult atentie cu incadratul subiectelor si lumina care pica pe ele. Un alt sfat mult mai important! NU MAI FOLOSI melodii comerciale ca si coloana sonora, acestea sunt protejate de drepturi de autor, ceea ce poate rezulta in dezactivarea videclipului de pe Youtube, recomand sa folosesti Audio Swap (sau interschimbare coloana sonora pentru cei cu interfata in romana). Aplicatia aceasta o gasesti in meniul de editare clipuri video, de asemenea poti folosi Youtube Video Editor, face minuni si imbunatateste in mod vizibil calitatea clipurilor, fara sa te omori cu setari avansate.

Daca mai prind pe unul care posteaza off-topic isi va lua suspend fara discutii!


Cativa dintre baietii veseli au primit cadou un WARN de 10%. Cu ocazia asta ii invit sa stea cuminti pe viitor (cel putin pe aria mea) si sa imi aduca aminte in 4 luni, daca se poarta frumos, sa scape de acei 10%


#9
Mad_Me

Mad_Me

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 29.06.2011
Cautati "RCandy"pe youtube, veti gasi sute de tutoriale.

E printre cele mai raspandite tipuri de combustibil folosit de "rachetistii" amatori :)

#10
Mad_Me

Mad_Me

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 29.06.2011

View Posttc2007, on 3rd November 2011, 18:59, said:

Cat timp ti-a luat s-o confectionezi?
Ca a explodat si nu si-a luat zborul nu-i mare bai,procesul de a construi asa ceva aduce satisfactia,in opinia mea.
Oricum,felicitari pentru proiect.

A durat cam o luna, considerand ca am lucrat doar uneori, dupa-amiaza, si in weekend-uri..
Intr-adevar cel mai satisfacator e procesul in sine de a o construi, dar nu pot sa spun ca nu m-am ofticat ca
a explodat, si mai ales cand am realizat ca a fost vina strungarului....

View Postconnectorxp, on 3rd November 2011, 20:48, said:

Interesanta pasiune, desi un pic cam periculoasa, asteptam ceva noutati si detalii despre racheta ta si despre propulsor, doar nu suntem "rocket scientists" :)

Sfat personal pentru videoclipuri: In primul rand cand mai filmezi .....

Multumesc pentru sfaturi. Stiu ca filmarile n-o sa ia vreun Oscar, dar sa stii ca in momentul in care stii ca o sa "aprinzi" vreo 800g
de combustibil de racheta, te cam iau emotiile :))

Coloana sonora e pusa cu AudioSwap :)

Va tin la curent cu activitatea

#11
Mad_Me

Mad_Me

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 29.06.2011
Mai jos clipul lansarii ultimei rachete construite:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/SKKKtDkUszk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Urmariti pana la sfarsit, e filmat cu 2 camere diferite.

Comment, Like, Subscribe :)

#12
Mad_Me

Mad_Me

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 29.06.2011
Filmul ultimei lansari, din 3 Decmbrie:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/vBnVcwU4Hus?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Cat de sus credeti ca a zburat? :)

#13
iulicuta2000

iulicuta2000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,285
  • Înscris: 07.04.2005
Salut,si felicitari pentru reusita :D
Cat de sus a zburat?cam vreo 150 de metri probabil :P
Sunt curios de o chestie,cat de omogen este amestecul?si cat de grea este in partea din fata?ca traiectoria ei e cam ciudata :D

#14
Mad_Me

Mad_Me

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 29.06.2011

View Postiulicuta2000, on 26th December 2011, 18:26, said:

Salut,si felicitari pentru reusita :D
Cat de sus a zburat?cam vreo 150 de metri probabil :P
Sunt curios de o chestie,cat de omogen este amestecul?si cat de grea este in partea din fata?ca traiectoria ei e cam ciudata :D

Salut.

Daca la ultima lansare te referi, conform tuturor simularilor software, precum si a parerilor mai multor pasionati,
a zburat 6-700 m :)
Amestecul este cam cat de omogen poate fi, intrucat reactivii sunt "gatiti" la 140 grade Celsius, pana devin un lichid vascos,
care se toarna in matrite, si care ulterior se intareste, ca o bomboana.
Cat despre traiectorie, racheta a fost centrata aproape perfect, atat static, cat si dinamic, doar ca rampa avea trepidatii foarte mari, atat
din cauza structurii, cat si a vantului destul de puternic.

Multumesc pentru incurajari, si daca esti interesat, cauta Romanian Rocketry pe Facebook, gasesti date de contact :)

#15
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,642
  • Înscris: 02.10.2009
Mad-you, esti in pericol de a cadea in plasa automultumirii si a exagerarii rezultatelor proprii. Vezi ca esti abia la inceput, un pas infim - facut cu ceva munca, e drept - dar pana la a avea macar O racheta functionala mai este mult. Ia-o incet si poate ca pana la urma vei reusi.
In afara de asta tin sa spun ca ceea ce ai prezentat acolo nu poate fi pus sub numele de "Romanian Rocketry", acel titlu este mult prea mare pentru ceea ce este acolo (o incercare esuata a unei rachete mici). Cauta sa te informezi si vei da de romani care fac jucarii din acelea de peste 40 ani, au castigat numeroase titluiri de campioni mondiali (chiar daca folosind rachete mai mici, dar care zboara muult mai mult decat incercarea care ai prezentat-o in acel filmulet) si cu toate astea nici unul nu a avut tupeul sa-si boteze pagina de web sau de prezentare cu asa titlu pompos.
Adica vine unul, mai novice sau din ala tara, si cauta pe net sau da peste "Romanian Rocketry" si cand deschide, peste ce da: o prima incercare, valabila poate pentru anii 60.
Deci v-as sfatui sa mai acumulati material, sa continuati constructia de motoare si rachete si in momentul cand veti avea ceva rezultate, sa le puneti sub un titlu care sa va defineasca pe dvs, fara generalizare la intreaga Romanie.

Edited by Rosebud09, 27 December 2011 - 02:45.


#16
mr_sadic

mr_sadic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 07.12.2008

View PostMad_Me, on 13th December 2011, 14:57, said:

Filmul ultimei lansari, din 3 Decmbrie:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/vBnVcwU4Hus?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Cat de sus credeti ca a zburat? :)
Am facut si eu rachetomodelism la un club local. Cred ca mai stiu cum se face o racheta. Un sfat: poti sa ii pui parasuta inauntru ca sa nu se strice cand revine la pamant.Dupa traiectoria care a luat-o se vede faptul ca motorul e fost pozitionat gresit in racheta sau centrul de greutate nu a fost unde trebuie.

#17
Mad_Me

Mad_Me

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 29.06.2011

View PostRosebud09, on 27th December 2011, 02:43, said:

Mad-you, esti in pericol de a cadea in plasa automultumirii si a exagerarii rezultatelor proprii. Vezi ca esti abia la inceput, un pas infim - facut cu ceva munca, e drept - dar pana la a avea macar O racheta functionala mai este mult. Ia-o incet si poate ca pana la urma vei reusi.
In afara de asta tin sa spun ca ceea ce ai prezentat acolo nu poate fi pus sub numele de "Romanian Rocketry", acel titlu este mult prea mare pentru ceea ce este acolo (o incercare esuata a unei rachete mici). Cauta sa te informezi si vei da de romani care fac jucarii din acelea de peste 40 ani, au castigat numeroase titluiri de campioni mondiali (chiar daca folosind rachete mai mici, dar care zboara muult mai mult decat incercarea care ai prezentat-o in acel filmulet) si cu toate astea nici unul nu a avut tupeul sa-si boteze pagina de web sau de prezentare cu asa titlu pompos.
Adica vine unul, mai novice sau din ala tara, si cauta pe net sau da peste "Romanian Rocketry" si cand deschide, peste ce da: o prima incercare, valabila poate pentru anii 60.
Deci v-as sfatui sa mai acumulati material, sa continuati constructia de motoare si rachete si in momentul cand veti avea ceva rezultate, sa le puneti sub un titlu care sa va defineasca pe dvs, fara generalizare la intreaga Romanie.

  Principalul motiv pentru care am creat pagina de Facebook a fost aceea de a oferi posibilitatea promovarii activitatii de rachetomodelism tuturor celor care se ocupa de aceasta activitate, afirmatie care se poate verifica si in descrierea paginii. Pacat insa ca nimeni dintre cei contactati, (si trebuie sa spun ca n-am gasit prea multi), n-au raspuns, sau n-au fost interesati decolaborare. Denumirea paginii a venit din nevoia de a crea un prim portal care sa deschida posibilitatatea publicarii acestor materiale, intrucat n-am putut gasi nici macar un site (in afara de ARCA), care sa contina detalii despre activitatea rachetomodelismului AMATOR in Romania. Cunosc insa romani care o fac, dar carora probabil ca mandria nu le da voie sa faca public faptul ca ROMANIA este tara lor, si ca aici au inceput, preferand sa ramana anonimi, sau protejati de noile lor cetatenii.
   Am evidentiat AMATOR pentru ca stiu pe de rost cele cateva site-uri ale cluburilor de rachetomodelims, sugrumate de reglementarile FAI si fara curajul de a incerca sa dezvolte un motor creatie proprie, pe care sa-l omologheze, care sa fie ulterior recunoscut, s.a.m.d., preferand sa organizeze evenimente de de zeci si sute de mii de euro, in cadrul carora sa fie lansate rachete care se construiesc, asa cum spuneti de peste 40 de ani, cu aceleasi motoare de acum 40 de ani, care folosesc maxim 20 de grame de combustibil, si fabricate din hartie.... Nu stiu cum considera altii, dar eu nu gasesc nimic intersant in asta.
   Referitor la reusitele mele, considerand ca desfasor aceasta activitate de doar cateva luni, avand ca finantare banii de buzunar, si posibilitati de achizitie materiale necesare aproape de zero, trebuie sa va spun ca sunt tare multumit de cele cateva incercari semi-esuate ale mele, si mai ales de faptul ca stiu sigur ca voi continua aceasta activitate, in speranta ca intr-o zi voi realiza ceva notabil.


View Postmr_sadic, on 13th January 2012, 15:11, said:

Am facut si eu rachetomodelism la un club local. Cred ca mai stiu cum se face o racheta. Un sfat: poti sa ii pui parasuta inauntru ca sa nu se strice cand revine la pamant.Dupa traiectoria care a luat-o se vede faptul ca motorul e fost pozitionat gresit in racheta sau centrul de greutate nu a fost unde trebuie.

Racheta din ultimul filmulet a avut parasuta, doar ca aceasta nu s-a declansatm datorita metodei rudimentare de initiere a incaracturii de catapultare. Ulterior am realizat un timer electronic ce poate fi programat sa declanseze intre 0 si 45 de secunde dela lansare, si mi-am comandat de asemenea si un altimetru omologat cu dual deployment,pentru proiectul care sper ca va fi finalizat undeva in aceasta primavara.....
Cat despre centrare, ea a fost efectuata, dupa metode consacrate, motorul a fost de asemenea centrat, punctul slab fiind insa constructia in sine a modelului, si in special a stabilizatoarelor, care a fost realizat oarecum in graba, si cel mai important, doar pentru un grup restrans de prieteni, care erau nerabdatori sa mai lansez o racheta....

#18
iulicuta2000

iulicuta2000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,285
  • Înscris: 07.04.2005

View PostMad_Me, on 26th December 2011, 21:16, said:

Salut.

Daca la ultima lansare te referi, conform tuturor simularilor software, precum si a parerilor mai multor pasionati,
a zburat 6-700 m :)
Amestecul este cam cat de omogen poate fi, intrucat reactivii sunt "gatiti" la 140 grade Celsius, pana devin un lichid vascos,
care se toarna in matrite, si care ulterior se intareste, ca o bomboana.
Cat despre traiectorie, racheta a fost centrata aproape perfect, atat static, cat si dinamic, doar ca rampa avea trepidatii foarte mari, atat
din cauza structurii, cat si a vantului destul de puternic.

Multumesc pentru incurajari, si daca esti interesat, cauta Romanian Rocketry pe Facebook, gasesti date de contact :)
Nu sunt asa interesat de rachete,singurele facute erau din folie de ciocolata si catran   :notangel: dar te felicit ca ai un hobby nu tocmai banal ;)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate