Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

iaz uz personal

- - - - -
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#1
cata1302

cata1302

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 26.06.2011
buna seara!as vrea sa construiesc un iaz pentru uz personal in apropiere de bucuresti pe terenul meu.Acum am mai citit diverse articole si postari si am inteles ca iti trebuie neaparat o sursa de apa (gen rau sau parau), mentionez ca nu dispun de asa ceva.Eu m-am gandit sa sap pana dau de izvor, panza freatica fiind undeva la 3-4 metri.Daca ma poate ajuta cineva cu sfaturi as fi foarte recunoscator!M-am gandit ca marimea iazului sa fie undeva la 10X20 metri cu adancime variabila.Multumesc anticipat!

#2
mviorel

mviorel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 824
  • Înscris: 29.06.2009
La fel vreau sa fac si eu, m-am gandit sa fac o fantana langa el pentru reimprospatare pe cat posibil. Sa vedem cine mai raspunde cu experienta in domeniu...

#3
cetnik

cetnik

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 17.06.2008

 mviorel, on 26th June 2011, 11:34, said:

La fel vreau sa fac si eu, m-am gandit sa fac o fantana langa el pentru reimprospatare pe cat posibil. Sa vedem cine mai raspunde cu experienta in domeniu...

Pe scurt:
-folosesti apa din panza freatica ( fantana sapata la cativa m) doar daca esti sigur ca nu ai nici o sursa de contaminare prin jur, pestii sunt cele mai sensibile organisme la chimicale;
-apa subterana din foraje nu are oxigen, deci trebuie mai intai oxigenata (aerata) inainte de-a alimenta bazinul, asta se face prin construirea unei cascade, aspersoare, injectare aer etc.; temperatura apei subterane este de 13-15 C, deci vara trebuie incalzita la soare intr-un alt bazin daca vrei sa cresti crap sau alti pesti de apa mai calda;
-trebuie sa faci mai intai analizele sursei de apa sa nu fie sarata, sa nu contina nitriti infiltrati din zona grajdurilor, cotetelor, haznalelor sau din gradina de zarzavat unde se folosesc ingrasaminte chimice sau fungicide (de-aia ar fi bine sa fie apa de la adancime, nu apa din panza freatica in care se pot infiltra acestea), sa nu contina fier, mangan, sulf etc
-solul calcaros, nisipos, pietrisul nu retine apa, deci trebuie membrana (preferabil de cauciuc gen Firestone)
-trebuie sa tii sub control azotul si oxigenul ca la un acvariu, deci trebuie sa ai aparatura de masurat parametrii apei, biofiltru daca o recirculi, plante care sa oxigeneze apa
-hranesti pestii numai cu furaje extrudate de calitate
- e bine sa faci bazinul in trepte pentru ca indiferent de temperatura apei pestii sa poata sa se hraneasca ...etc

Cauta mai multe amanunte pe site-urile de acvaristica sau pe cele straine unde este mai dezvoltata aceasta afacere. Cuvant cheie: "pond"

Edited by cetnik, 26 June 2011 - 16:01.


#4
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011
Eu am asa ceva, dar este un izvor foarte puternic, cam la 1.5 m adancime. Am sapat cu excavatorul o balta de 20x10x2m, ampus stavila,  si s-a umplut peste noapte. Peste stavila, apa curge continuu, indiferent de seceta. Am plantat pe margini rachiti sa nu se incalzeasca apa asa de tare...  In urma cu ~15 ani am populat cu caras, ca aia am gasit (eroare :P, se inmultesc f. tare si nu cresc) si in urma cu 3 ani am pus 200 bucati de crap de o vara. Ii hranesc cu uruiala sau mamaliga de cereale si cu srot de fl. soarelui, soia si in, deci extensiv.
Iarna le mai sparg gheata din cand in cand...
Nu am avut pana acuma probleme de mortalitate.. sunt rezistenti. Au murit multi carasi mai mari cand am facut popularea, in saptamana dupa populare ieseau la suprafata,... drumul a fost stresant in vremea aia. Apoi, am mai aruncat cam 20 de crapi de 1 kg, luati de la vanzatorii care ii dadeau pt consum... si din aia au rezistat vre-o 4-5, restul au murit. Din cei 200 de o vara, nu am vazut sa moara nici unul... am mai scos cu undita cativa, pe care i-am eliberat... erau cam cat palma in primavara asta. Mai demult era greu sa gasesti puiet de crap in cantitati asa de mici.
Nu stiu daca crapii se inmultesc natural acolo... o sa vad cand o sa ajunga la maturitate.

Este greu de exploatat, la undita te enerveaza carasii de 200grame :).  O sa incerc cu navod anul asta.
Am teren disponibil si o sa fac o alta de ~50x30m alimentata din acelasi izvor... pe asta o sa o golesc si recoltez ce e de recoltat, iar celalata o populez doar cu crap romanesc.

Edited by rand, 27 June 2011 - 11:37.


#5
cetnik

cetnik

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 17.06.2008

 rand, on 27th June 2011, 12:34, said:

Este greu de exploatat, la undita te enerveaza carasii de 200grame :).  O sa incerc cu navod anul asta.
Rand, esti unul dintre putinii care au conditii aproape ideale pentru constructia unui iaz. Sfatul meu este sa-l golesti cat poti de mult, baga navodul si scoate tot carasul. Mananca hrana crapului degeaba. Adauga la furajele tale si ceva proteina animala - faina de peste, faina de oase... Hraneste-l sistematic si des ca si cum ai hrani alte animale de pe langa casa omului si ai sa vezi rezultatele. Ai putea scoate intr-un an, la modul ceva mai intensiv, cateva tone de crap la kil. Bafta!

Daca au liniste si conditii de depunere a pontei poti avea surprize peste vreo trei ani, dar nu miza prea mult pe asta....

#6
cata1302

cata1302

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 26.06.2011
la fel vreau sa fac si eu sa folosesc izvoarele subterane ca Argesul este la  max 1 km de mine si pinza freatica este sus,deasemenea mai am si un put linga locul unde vreau sa sap iazul.Am mai vorbit cu cineva care are iaz in acelasi sistem si foloseste dimineata si seara apa de la put pentru oxigenare,apa curge printr-un sant de pamint pina in iaz si nu a avut probleme cu pestii.Eu stiu ce sa zic,am vazut ca multi ma sfatuiesc sa folosesc folie de cauciuc,sisteme de recirculat apa si alte chestii care costa ceva banuti.Apropo ai facut analize la apa si sol?

din ce mi-ai spus mai bine imi bag un bat undeva!glumeam!Eu ma gandeam sa sap pina dau de vreo 2-3 izvoare mai mari si pentru reimprospatare si oxigenare sa folosesc un put care il am langa locul unde vreau sa sap iazul.Despre analiza apei nu stiu ce sa zic.Eu nu am folosit apa de la put decat pentru a uda in gradina.Acum mai ma gandesc si la alta varianta : sa fac o groapa separata de iaz pentru a da de izvor si de acolo sa umplu iazul, sa las sa curga apa in permanenta in iaz.Nici nu stiu cum o fi mai bine.

#7
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011

 cata1302, on 29th June 2011, 04:14, said:

la fel vreau sa fac si eu sa folosesc izvoarele subterane ca Argesul este la  max 1 km de mine si pinza freatica este sus,deasemenea mai am si un put linga locul unde vreau sa sap iazul.Am mai vorbit cu cineva care are iaz in acelasi sistem si foloseste dimineata si seara apa de la put pentru oxigenare,apa curge printr-un sant de pamint pina in iaz si nu a avut probleme cu pestii.Eu stiu ce sa zic,am vazut ca multi ma sfatuiesc sa folosesc folie de cauciuc,sisteme de recirculat apa si alte chestii care costa ceva banuti.Apropo ai facut analize la apa si sol?

din ce mi-ai spus mai bine imi bag un bat undeva!glumeam!Eu ma gandeam sa sap pina dau de vreo 2-3 izvoare mai mari si pentru reimprospatare si oxigenare sa folosesc un put care il am langa locul unde vreau sa sap iazul.Despre analiza apei nu stiu ce sa zic.Eu nu am folosit apa de la put decat pentru a uda in gradina.Acum mai ma gandesc si la alta varianta : sa fac o groapa separata de iaz pentru a da de izvor si de acolo sa umplu iazul, sa las sa curga apa in permanenta in iaz.Nici nu stiu cum o fi mai bine.

Daca ma intrebi pe mine, eu nu am facu analize de apa. Era in 1990 :). Unde sa mai fac si analilze...? Am prins un excavator pe senile si l-am rugat sa sape.
Pe de alta parte, apa din izvor era potabila, limpede, curata, si de zeci de ani era consumata de oamenii din sat si recunoscuta ca o apa foarte buna. Si m-am gandit ca de ce nu ar ceste acolo niste pesti mai putin sensibili, ca si carasul si crapul? Din pacate cu crapul am intarzaiat nepermis de mult...
O sa incerc sa o eficientizez... in prima faza mi-am comandat un navod sa recoltez de acolo ce pot.
Apoi, vreau sa fac o balta mai mare langa ea. Pe asta mica sa o golesc (se poate, prin spargerea stavilarului de pamant), sa o populez cu un numar cunoscut de puiet de crap, sa-l hranesc, si sa o recoltez dupa doi ani prin vidare.
In cealata, mai  mare, ii las sa se dezvolte in voie, si mai scot ocazional cu navodul.

Daca as fi in locul tau, intai as sapa groapa si as vedea daca are destula apa si daca o tine si pe perioada secetoasa. Oricum, trebuie sa lasi 1-2 ani balta nepopulata... pana se aseaza malurile, se curata apa si se formeaza mediul propice pentru peste. Daca balta nu tine apa, atunci as goli-o in perioada secetoasa, si as pune folie de nylon sau cauciuc...

Edited by rand, 29 June 2011 - 14:23.


#8
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011
Cam asta e balta mea
[ http://img838.imageshack.us/img838/234/sdc11358f.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Izvorul este in partea de jos a pozei, undeva la mijlocul malului.
Stavilarul este in partea dreapta sus, acolo unde se vede un mic canal, practic este santul de scurgere obturat la ~2-3 metri.
Nivelul este cam acelasi, pana in buza malului, reglat de o teava de scurgere pusa peste stavila...
In urma cu 2 ani, in cea mai secetoasa vara, in luna august-septembrie a scazut cam la o 10cm sub teava.

Edited by rand, 29 June 2011 - 14:59.


#9
RANDOMAR

RANDOMAR

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 10.07.2009
doresc si eu o recomandare
un prieten are un iaz 3000 mp dar este nemultumit de cantitatea mare de papura si mai e o planta ce sta pe suprafata apei cu frunze mici, lunguiete , ondulata la margine si foarte aspra.
vrea sa dea cu un ierbicid sistemic , spune ca substanta absorbita de planta va ataca radacina, problema e ca mor pestii? daca foloseste acest insecticid( sau asa cred eu)

un sfat va rog
multumesc

#10
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011
De ce nu populeaza cu Cteno? Ala il scapa de iarba, ecologic... si fara riscuri de contaminare a apei. Apoi, il recolteaza si are o un peste cu carne buna.

#11
cata1302

cata1302

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 26.06.2011
da cred ca asa am sa fac.Cred ca o sa mai sap si  o groapa de 2X2 pana la izvor poate o sa pot sa i-au apa de acolo sa curga in iaz si pentru oxigenare.Bine groapa am sa o sap la primavara ca momentan nu sunt in tara si cred ca am sa o las asa cu apa ceva timp in functie de ce izvoare dau.Multumesc pentru sfat,cam asa ca iazul tau as vrea si eu ceva,sa vedem daca se potrivesc socotelile de acasa cu alea din targ.

#12
zscf

zscf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 829
  • Înscris: 25.04.2011
salutare.cam ce suprafata e necesara pentru a avea rentabilitate in cresterea crapului si cam cat e costul excavarii pe hectar?  va multumesc

#13
sturio

sturio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 427
  • Înscris: 25.02.2007

 zscf, on 29th August 2011, 11:58, said:

salutare.cam ce suprafata e necesara pentru a avea rentabilitate in cresterea crapului si cam cat e costul excavarii pe hectar?  va multumesc
sa incepem cu costul de amenajare:
- daca apelezi la o firma sau mai bine zis, un tertz, te costa intre 2,5 - 4 euro / mc de pamant sapat, in functie de costurile de mutarea pamantului (distanta pina la depozitarea pamantului extras). Adica 25.000 - 40.000 Euro la hectar.
Daca iti cumperi excavator, si buldozer, si bascula si motorina ... (adica in regie proprie) poate iesi mai ieftin daca ai ambitii mari si sapi cateva zeci de hectare.
despre rentabilitate... ce sa zicem... in functie de costurile de amenajare. Dar parerea mea, crapul sub 5 hectare nu poate fi o afacere prea rentabila...

#14
zscf

zscf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 829
  • Înscris: 25.04.2011
ms sturio pt raspuns.cred ca excavarea unei balti ramane doar un vis frumos...sunt f pasionat de pescuit si de aceea am pus aceasta intrebare(curiozitate).cred ca daca as dispune de o suma importanta de bani decizia adecvata ar fii concesionarea(daca mai este posibila....) ..trebuie luat in seama si terenul(daca exista) si cel mai important sursa de apa...crezi ca ar permite o firma privata de apa sa alimentezi din cursul ei de apa?sper sa apara mai multi pasionati cu raspunsuri(vad ca dupa ce am citit pe acest forum sturio e cel mai activ pe aceasta tema). :D

#15
florinalina

florinalina

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 08.11.2015
salutare sunt din dambovita selaru mai exact si am o nedumerire .... vreau sa imi fac o balta ,iaz, lac, in curte de 20m pe 10m , problema mare este ca nu exista rau sau alta apa curgatoare in imprejurimi si am un put la vreo 8 m adancime cu care aprovizionez casa de apa , eu vreau sa imi mai fac un put dar nu stiu daca umple atata spatiu .... astept orice fel de parere sunt novice si vreau sa invat de la toti tot ce se poate va multumesc anticipat

#16
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,945
  • Înscris: 13.04.2007
Problema nu este cu acel put/foraj, care ar trebui sa umple un spatiu (nu stiu cum sa-l denumesc) de cca. 400 mc, ci cum vrei sa evacuezi apa din acel spatiu, banuiesc ca vrei sa faci un circuit al apei. Nu ai spus ce vrei sa cresti acolo.

#17
savantu

savantu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,625
  • Înscris: 26.10.2003

 florinalina, on 04 ianuarie 2016 - 19:12, said:

salutare sunt din dambovita selaru mai exact si am o nedumerire .... vreau sa imi fac o balta ,iaz, lac, in curte de 20m pe 10m , problema mare este ca nu exista rau sau alta apa curgatoare in imprejurimi si am un put la vreo 8 m adancime cu care aprovizionez casa de apa , eu vreau sa imi mai fac un put dar nu stiu daca umple atata spatiu .... astept orice fel de parere sunt novice si vreau sa invat de la toti tot ce se poate va multumesc anticipat

Ai riscul sa-ti afectezi putul de apa pentru casa. Trecand peste asta, se poate orice.
Ai dimensiunile, 20 pe 10, adancime incepi de la 1,2m intr-o parte si mergi pana la 2m in cealalta. De umplut, se umple el incet, faci sa dreneze apele din gradina, apa de ploaie, bagi cu pompa din put ( desi ar fi mai indicat sa-ti faci un put mai adanc ). La mine la tara, era obisnuit sa ai o groapa de 6/8m, adanca de 1m care colecta apa si era folosita la irigat. Nu seca niciodata, fara surse de apa. Plantezi niste salcii pe margine, pentru umbrire. Odata umplut, va ramane si peste vara, doar in cazuri exceptionale vei fi nevoit sa suplimentezi cu apa din put.
Iti faci un debarcader de lemn, lat de 1,5m, lung de 4m. La capatul lui faci o platforma de lemn/beton ce vrei tu de 1,5/1,5m. Acolo dai hrana suplimentara, spartura de grau/porumb ( fara chestii complicate sa iesi ieftin ). Odata la saptamana, bagi o galeata de furaj divizata in 2 ture, gen marti si vineri.

Specii : crap, caras, somn, astea mai rezistente la lipsa de oxigen.  In aprilie, bagi vreo 5 roabe de gunoi de grajd fermentat, incat sa faci o movila la mal, sa iasa varful din apa si bagi 30-40kg de peste.

Edited by savantu, 04 January 2016 - 21:11.


#18
florinalina

florinalina

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 08.11.2015

 savantu, on 04 ianuarie 2016 - 21:07, said:

Ai riscul sa-ti afectezi putul de apa pentru casa. Trecand peste asta, se poate orice.
Ai dimensiunile, 20 pe 10, adancime incepi de la 1,2m intr-o parte si mergi pana la 2m in cealalta. De umplut, se umple el incet, faci sa dreneze apele din gradina, apa de ploaie, bagi cu pompa din put ( desi ar fi mai indicat sa-ti faci un put mai adanc ). La mine la tara, era obisnuit sa ai o groapa de 6/8m, adanca de 1m care colecta apa si era folosita la irigat. Nu seca niciodata, fara surse de apa. Plantezi niste salcii pe margine, pentru umbrire. Odata umplut, va ramane si peste vara, doar in cazuri exceptionale vei fi nevoit sa suplimentezi cu apa din put.
Iti faci un debarcader de lemn, lat de 1,5m, lung de 4m. La capatul lui faci o platforma de lemn/beton ce vrei tu de 1,5/1,5m. Acolo dai hrana suplimentara, spartura de grau/porumb ( fara chestii complicate sa iesi ieftin ). Odata la saptamana, bagi o galeata de furaj divizata in 2 ture, gen marti si vineri.

Specii : crap, caras, somn, astea mai rezistente la lipsa de oxigen.  In aprilie, bagi vreo 5 roabe de gunoi de grajd fermentat, incat sa faci o movila la mal, sa iasa varful din apa si bagi 30-40kg de peste.



multumesc frumos pentru toate sfaturile desi nu am inteles mici chestii , te pot ruga sa imi detaliezi treaba cu groapa de 6/8 metrii unde sa o fac ? (daca tot aduc excavatorul , macar sa o fac bine), ...... deci
1) fac groapa cu 1,2 la un cap si termin cu 2 la celalalt
2) forez un put mai adanc separat de cel care il am
3) populez ''lacul" cu pesti si plante
si apoi treaba cu gunoiul nu am inteles pun gunoiul in apa sau cum?
TE ROG frumos sa imi explici mai detaliat  daca vrei si ai timp multumesc anticipat
datorita varstei nu am nici macar experienta de viata daramite in asa ceva

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate