Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 

iaz uz personal

- - - - -
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#37
keciu

keciu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 15.12.2006
Salut, ai in iaz mai multi paraziti externi. Eu am avut probleme cu viermii ancora care sunt prezenti si la tine si am bagat reldane in apa. Iazul meu este mult mai mare ca al tau. Tu poti cumpara substante pentru pond de la magazine pt iazuri. Insecticidul reldane, daca vrei sa-l folosesri se da 2 ml la tona de apa, va trebui sa estimezi cate tone sunt.

Edited by keciu, 10 July 2019 - 20:49.


#38
Mariusluca2020

Mariusluca2020

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 11.04.2020
Salut, ma poate ajuta cineva cu câteva informații va rog.. Ce mărime la iaz mi-ar trebui ca să cresc 15000 bucăți puiet crap abia ieșiți.. Doresc săi țin 1 an, din aprilie pana în martie în același loc, după sai mut. Mulțumesc

#39
savantu

savantu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,623
  • Înscris: 26.10.2003
300-500mp.

#40
Mariusluca2020

Mariusluca2020

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 11.04.2020
Mulțumesc

#41
iuli275

iuli275

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 02.04.2019
rosubog cum ai facut peretii?,din ce?am si eu ceva asemenator,cred ca aceeasi folie,s a gaurit in timp,cineva mi a zis ca rezista cativa ani are solar.vreau sa nu bag bani in pereti,da imi este sa nu se duca apa.am vazut ca zicea cineva sa captusesc peretii cu argila.are cineva idee cum se face?

#42
iuli275

iuli275

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 02.04.2019

 rosubog, on 10 iulie 2019 - 07:25, said:

Buna ziua..Ma poate ajuta cineva cu niste raspunsuri?
Am facut un iaz mic in care am bagat niste caras si crap cumparat din piata.de vreo 2 luni.Acum cateva zile am gasit un pui care din pacate era mort.Am mai vazut puiet dar foarte mic prin iaz.Problema este ca ieri am pescuit un crap si avea pe el pete de sange.Banuiesc ca este bolnav sau este vreun parazit prin apa.Daca ma poate ajuta cineva sa mi spuna cu ce sa tratez apa sau ce trebue sa fac.Multumesc.Atasez poze.

rosubog cum ai facut peretii?,din ce?am si eu ceva asemenator,cred ca aceeasi folie,s a gaurit in timp,cineva mi a zis ca rezista cativa ani are solar.vreau sa nu bag bani in pereti,da imi este sa nu se duca apa.am vazut ca zicea cineva sa captusesc peretii cu argila.are cineva idee cum se face?

Attached Files



#43
partenerul

partenerul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 336
  • Înscris: 23.12.2019

 iuli275, on 11 mai 2020 - 06:36, said:

am vazut ca zicea cineva sa captusesc peretii cu argila.are cineva idee cum se face?
Cum se facea pe vremea bunicilor nostri, pamant galben amestecat cu balega proaspata de cal. Nu mai are moarte, e si bio.

#44
iuli275

iuli275

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 02.04.2019

 partenerul, on 12 mai 2020 - 13:03, said:

Cum se facea pe vremea bunicilor nostri, pamant galben amestecat cu balega proaspata de cal. Nu mai are moarte, e si bio.
MERSI pt sfat,in zona Teleorman unde sunt nu e traditie,imi poti da mai multe detalii dac nu te superi(sa inteleg ca lut nu?)si cam ce proportii,cam cat de gros,etc,am un vecin cu un cal vis a vis,mai tre sa gasesc pamant galben.rosu nu merge?asta una,dar pun si pe fund si dupa pietris?nu se ia,fiind plin cu apa daca ating peretii?sa imbrac groapa cu o folie peste?

#45
partenerul

partenerul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 336
  • Înscris: 23.12.2019
Reteta nu o stiu, folosea bunica cand eram copil, Incearca sa intrebi oamenii mai in varsta din localitate.. Merge orice pamant galben, rosu, din acela care se foloseste la sobele de teracota.
Da, se imbraca groapa cu folie, stratul acesta care se aplica are in primul rand rostul sa nu se mai gaureasca folia.

#46
iuli275

iuli275

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 02.04.2019

 partenerul, on 12 mai 2020 - 15:08, said:

Reteta nu o stiu, folosea bunica cand eram copil, Incearca sa intrebi oamenii mai in varsta din localitate.. Merge orice pamant galben, rosu, din acela care se foloseste la sobele de teracota.
Da, se imbraca groapa cu folie, stratul acesta care se aplica are in primul rand rostul sa nu se mai gaureasca folia.
sa inteleg ca e hidroizolatie din batrani....chestiile astea se pierd,am sa incerc,la ce folosea bunica mai exact?(sunt pe youtube niste tailandezi\asiatici care fac cu pamant galben tot felul de bazine,daca asi putea sa bag piatra cumva in lut s o captusesc cumva cred ca nu mi ar mai trebui nici o folie ce zici?oricum la 5\6\1,5 imi trebuie ceva pamant galben\lut

 iuli275, on 12 mai 2020 - 15:30, said:

sa inteleg ca e hidroizolatie din batrani....chestiile astea se pierd,am sa incerc,la ce folosea bunica mai exact?(sunt pe youtube niste tailandezi\asiatici care fac cu pamant galben tot felul de bazine,daca asi putea sa bag piatra cumva in lut s o captusesc cumva cred ca nu mi ar mai trebui nici o folie ce zici?oricum la 5\6\1,5 imi trebuie ceva pamant galben\lut
treaba e sa nu se crape totusi

#47
iuli275

iuli275

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 02.04.2019

 iuli275, on 11 mai 2020 - 06:36, said:

rosubog cum ai facut peretii?,din ce?am si eu ceva asemenator,cred ca aceeasi folie,s a gaurit in timp,cineva mi a zis ca rezista cativa ani are solar.vreau sa nu bag bani in pereti,da imi este sa nu se duca apa.am vazut ca zicea cineva sa captusesc peretii cu argila.are cineva idee cum se face?
am o groapa de 5 pe 6 si2 spre juma de metru adancime.acum 3 ani mi am facut damblaua,am bagat niste pari,nu prea bine,si am pus o folie ,cea mai scumpa de solar,o folie verzuie,groasa.intre timp am secat o,am apucat sa fac cateva bai,dupa doi ani era gaurita,cred ca au sarit animale,caini...am incercat sa o lipesc...nu a mers.imi facusem un proiect sa fac pereti de ciment,cu solutie cauciucata peste.ma costa cu munca mea vreo 3000 euro,cu tot cu pompa filtre...treaba e ca nu stau acolo,vizitez rar,asi incerca cu folie epdm dar imi e cam ...naspa dupa experienta avuta(poate mi a intepat o un vecin,nu stiu)dar eu cred ca au fost gheare,ma rog,e in campie in teleorman,vara e o seceta apriga,apa e la 28 m,se evapora.....nu stiu cum sa fac,de curand ma bate gandul s o convertesc intr o sera/pivnita,si sa fac una mai putin adanca,mai lunga si mai ingusta cu epdm,dar parca simt un gust amar al esecului,e ca si cand te ai duce sa cumperi mere si vii cu banane.am luat de vreo zece ani in masura toate variantele....la noi costa nu avem traditii ca n occident cu materialele,iar vrajeala e multa si bani multi.<Partenerul> zice de pamant galben si balega de cal....mmmm,suna eco,ieftin,dar daca se tulburaa apa?am inteles ca balega e buna pentru crap,caras,in fine,eu ma gandesc daca ar exista o posibilitate sa bag piatra in captuseala de lut cumva,nu stiu ce sa zic,nu sufar de 7 stele,toata ideea e sa nu pierd apa.daca asi pune lut de exemplu,si asi <pava> cu tabla zincata iar pe fund pietris,ar putea fi vreo smecherie?adica tapez cu lut,mai tai din maluri un pic ca sunt la 90 grade,asa,si vin cu tabla zincata peste,pana jos,chiar sa intru n pamant 40 cm,,pe fund sa pun tot asa,lut,argila,(eu acolo am rosu nu galben),iar peste sa pun pietris,tabla de otel zincata e ieftina,galvanizata,e vreo 30-50 ron o foaie,lutul...hai ca sap fac ce fac si l fac rost,si munca,practic nu mi ar parea rau daca nu ar tine nu stiu cat,ma gandesc ca ar merge,totusi,nu intra apa intre tabla si argila?dar daca argila se umfla ar fi etans totul,(sau sa o imbrac toata n tabla zincata,cum o lipesc\ sudez etans?)poate va bufneste rasul,dar cam asta imi trece prin cap,accept orice idee traznita,vad ca mai sunt persoane in situatia mea,haideti sa dezbatem subiectul ca lumea!

#48
cristi4x4

cristi4x4

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 24.02.2014
Folia epdm de 1mm e sfanta.Restul sunt doar iluzii.Apoi mai trebuie sa ai si un aport constant de apa,daca nu vei avea doar o cloaca imputita.

#49
iuli275

iuli275

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 02.04.2019

 cristi4x4, on 13 mai 2020 - 12:23, said:

Folia epdm de 1mm e sfanta.Restul sunt doar iluzii.Apoi mai trebuie sa ai si un aport constant de apa,daca nu vei avea doar o cloaca imputita.
am copilarit in toate baltile\strandurile din bucuresti....ma mentin bine,nu am contactat nimic pana acum,pe lacul vacaresti,chiar daca era apa din dambovita nu exista clor.mai sunt pompe,filtre,nu am specificat ca am scris mult oricum,dar am posibilitatea sa ma misc in stanga inca 6-10 m la o adancime mai mica,unde sa bag plante pt oxigenare,brostele vin,mananca larvele,iar pt partea de innotat pun o plasa si doua rate controlori,pesti sa se rasfete cu mireasma de la cal si cu  ceea ce le dau ratele samd,nu vad de ce sa bag cauciuc sintetic,nu mi place ideea,e ft scump pt ca e nou,poate o tine 50 ani dar culoarea aia neagra e urata,intrebarea mea practic este daca tine tabla galvanizata cu zinc si daca da ce concetratie minima zinc\m2,la 0,5 grosime....nu mai zic ca daca i fac o cascada practic sa curga apa de sus se oxigeneaza natural,si asa combate cocleala.problema totusi e cu insectele,dar cum am spus pot sa experimentez cu animalele din gradina Domnului...

#50
Mariusluca2020

Mariusluca2020

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 11.04.2020
Salut din nou, știe cineva care sunt pașii pentru a pune în funcțiune un iaz de pescuit sportiv? Ma refer la autorizații și toate alea. Mulțumesc

#51
mariusnedelcu2016

mariusnedelcu2016

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 22.05.2016
Bună ziua! Am nevoie de un sfat - Tata s-a apucat de capul lui să facă un bazin de beton de 6 m X 10 m și acum vrea să-l hidroizolez ca să facă un heleșteu.
Are cineva experiență cu o astfel de construcție și apoi de implementare a unei crescătorii de pește?
Cu ce să hidroizoleze să nu-i mai fugă apa? După ce hidroizolează poate să umple bazinul cu apă din râu (avem un râu în apropiere doar că mai jos ca nivel de curtea lui).
Apoi, ce pești pot fi crescuți? Mai aveți și alte sfaturi.
Scuze, nu cunosc domeniul deloc iar el nu stă pe internet deloc și nu știe unde să se interesez. Are aproape 70 de ani și ăsta-i cam ultimul lui proiect mai serios - visează să mănânce pește din heleșteul lui -  și aș vrea să-l ajut să nu bage bani aiurea.
Mulțumesc!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate