Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

iaz uz personal

- - - - -
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#19
fr0ggybv

fr0ggybv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 29.10.2008
savantu, ai vreo idee de unde as putea cumpara cativa puieti de somn ? eventual somn de o vara ? toata lumea vinde 10.000 de exemplare, mie imi trebuie 100 maxim.

florinalina, am si eu un iaz de 9x13x~2.8 adancime, desi cred ca a ajuns pe la 2 si ceva.

daca vrei sa ramai la 1.2 -> 2 ... sapa o idee mai adanc, pentru ca se mai colmateaza. apoi e posibil ca oglinda apei sa se stabilizeze la 30 de cm sub mal de exemplu, e bine sa ai o rezerva pentru iarna sa nu moara pestii.

1 -> fa o pana mai lina (30 grade ?) care ajunge la 1.2 m la un capat. e un teren bun unde pot depune pestii icre, unde poti intra si tu sa faci o baie ... Posted Image spune-i la excavatorist sa il bata/taseze cu cupa. la celalalt capat poti sa faci abrupt, dar pana se aranjeaza treaba malurile o sa se macine. asigura un minim de juma de m in jur preventiv. poti sa fixezi malul cu salcie pe care nu o lasi sa creasca, bagata la 50 de cm sa dea radacini. ii lasi cateva ramuri si in rest o tot tunzi. dupa 2-3 ani poti sa o tai definitiv, malurile o sa fie consolidate.
2) la mine nu a fost cazul, din izvoarele subterane s-a umplut pana la 20 de cm de mal.
3) eu l-as lasa un an in pace inainte sa bag in el ceva (sa treaca prin cele 4 anotimpuri). pana atunci o sa apara plante de apa de la sine, o sa se mute niste broaste ...
4) gunoiul ajuta la hranirea pestilor/alevinilor.


apropo, nu am citit cu atentie, dar nu adu un excavator din ala combi (cu lama si cupa mica). o sa ii ia zile sa sape, si daca apare si apa, cupa aia mica e degeaba, in plus nici nu o sa sape prea bine. cauta un excavator cu senile si cupa lata, chiar daca o sa platesti si un trailer de transport, merita. la mine a sapat 3 ore, din 2 cupe umplea o basculanta.  (daca am inteles bine si vrei sa il faci de dimensiunea de 10mx20m) sa te gandesti de la bun inceput unde duci pamantul scos, primele cupe pana la 50 de cm, sunt ok de tinut daca vrei sa mai completezi prin gradina/nivelezi, restul sunt de aruncat.

Edited by fr0ggybv, 05 January 2016 - 11:17.


#20
savantu

savantu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,623
  • Înscris: 26.10.2003

 fr0ggybv, on 05 ianuarie 2016 - 11:01, said:

savantu, ai vreo idee de unde as putea cumpara cativa puieti de somn ? eventual somn de o vara ? toata lumea vinde 10.000 de exemplare, mie imi trebuie 100 maxim.
Au la Nucet,peste deal,  puiet pre-dezvoltat la 2,5 ron/buc.

Quote

florinalina, am si eu un iaz de 9x13x~2.8 adancime, desi cred ca a ajuns pe la 2 si ceva.

daca vrei sa ramai la 1.2 -> 2 ... sapa o idee mai adanc, pentru ca se mai colmateaza. apoi e posibil ca oglinda apei sa se stabilizeze la 30 de cm sub mal de exemplu, e bine sa ai o rezerva pentru iarna sa nu moara pestii.

Asta ii o idee buna. Faza ii ca la 2m adancime ai apa cu temperatura constanta iarna, 4C unde pestii hiberneaza.

Quote

1 -> fa o pana mai lina (30 grade ?) care ajunge la 1.2 m la un capat. e un teren bun unde pot depune pestii icre, unde poti intra si tu sa faci o baie ... Posted Image

Asta deja nu-i o idee buna. Apa mai mica de 1m favorizeaza existenta larvelor de tantari care se pot reproduce. Daca nu vrei sa fii mancata de vie de tantari, ramai la 1,2m adancime minima.
Cat despre baie, ori faci balta pentru pesti, ori o piscina. Nu as recomanda baia intr-o balta statuta datorita calitatii apei; risti sa te trezesti cu infectii.

#21
fr0ggybv

fr0ggybv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 29.10.2008

 savantu, on 05 ianuarie 2016 - 13:57, said:

Au la Nucet,peste deal,  puiet pre-dezvoltat la 2,5 ron/buc.



Asta ii o idee buna. Faza ii ca la 2m adancime ai apa cu temperatura constanta iarna, 4C unde pestii hiberneaza.



Asta deja nu-i o idee buna. Apa mai mica de 1m favorizeaza existenta larvelor de tantari care se pot reproduce. Daca nu vrei sa fii mancata de vie de tantari, ramai la 1,2m adancime minima.
Cat despre baie, ori faci balta pentru pesti, ori o piscina. Nu as recomanda baia intr-o balta statuta datorita calitatii apei; risti sa te trezesti cu infectii.


multam cu nucet, le-am scris un email. o sa ii sun ceva mai incolo. tin minte ca citisem ca intra in faliment, sper ca nu e cazul.

eu am verificat constant existenta larvelor, la mine e ceva care le mananca. broaste posibil.

ca sa nu mai tot verific anti tantari vreau sa fac rost de gambusia, aia lichideaza tot ce tine de tantari, dar nu stiu decat un singur loc de unde as putea lua, lacul de langa mare de la saturn. cam greu sa ajung pe acolo, dar poate reusesc.

Edited by fr0ggybv, 05 January 2016 - 14:15.


#22
florinalina

florinalina

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 08.11.2015

 savantu, on 05 ianuarie 2016 - 13:57, said:

Au la Nucet,peste deal,  puiet pre-dezvoltat la 2,5 ron/buc.



Asta ii o idee buna. Faza ii ca la 2m adancime ai apa cu temperatura constanta iarna, 4C unde pestii hiberneaza.



Asta deja nu-i o idee buna. Apa mai mica de 1m favorizeaza existenta larvelor de tantari care se pot reproduce. Daca nu vrei sa fii mancata de vie de tantari, ramai la 1,2m adancime minima.
Cat despre baie, ori faci balta pentru pesti, ori o piscina. Nu as recomanda baia intr-o balta statuta datorita calitatii apei; risti sa te trezesti cu infectii.




multumesc tuturor pentru idei si m-am gandit si am vorbit cu inginerul excavatorist si mi-a spus saracul ca acuma iarna el nu sapa ........deci va trebui sa mai astep vreo catva timp......despre faptul cu pamantul care imi ramane m-am gandit sa imi fac o piscina si cum altfel sa o fac decat folosind pamantul care il scot ?........ma refer la faptul de a strange tot pamantul pe o latura a gardului apoi sa-l asez in forma de groapa si sa ramana in mijloc gaura pentru piscina:practic fac peretii piscinei cu pamantul excavat si apoi sa fac ce trebuie pentru piscina ......... este bine sau nu ?
eu zica ca daca am pe cineva care sa faca exact ceea ce visez eu noaptea ........... oricum va multumesc


ma gandeam totusi la faptul sa pun eu mana pe o cazma si pe o lopata sa ma apuc de treaba dar ........ nu cred ca reusesc mai vedem

#23
fr0ggybv

fr0ggybv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 29.10.2008
cred ca nu iti dai seama ce inseamna 20x10x2+ ca volum Posted Image. + ca nu mai e compactat, asa ca probabil mai adaugi un 1/3 la marime.

daca vrei neaparat sa faci asa ceva, fa un studiu geo, sa iti spuna exact ce straturi ai pana la adancimea de sapare.
pamant, lut, nisip, pietris samd. asa te poti gandi in deplina cunostinta de cauza ce faci cu el.


si cu cazmaua ... ce sa zic. eu am sapat wc-ul (1x1x1) intr-un weekend. cred ca o sa iti ia 1 an, daca nu ai complicatii gen infiltratii apa, cand nu o sa mai poti sapa cu cazmau, ca se spala tot pamantul.

Edited by fr0ggybv, 06 January 2016 - 18:22.


#24
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,944
  • Înscris: 13.04.2007

 florinalina, on 06 ianuarie 2016 - 15:58, said:

ma gandeam totusi la faptul sa pun eu mana pe o cazma si pe o lopata sa ma apuc de treaba dar ........ nu cred ca reusesc mai vedem
E bine ca te gandeai, sper ca ti-a trecut, crede-ma, am experienta in domeniu de atunci cand am sapat fundatia la casa si cele doua beciuri, asta in urma cu multi ani, cand varsta mea incepea cu cifra 2! Atunci nu prea erau buldoexcavatoare, despre cele cu senile si cupa de 1 mc, nici vorba!
Daca stau bine sa ma gandesc, cea mai mare problema a fost evacuarea/transportul pamantului, Doamne ce munca de ocnas...
Si totusi era frumos, de ce? Pentru ca eram tanar si dornic de aventuri!

#25
florinalina

florinalina

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 08.11.2015

 fr0ggybv, on 06 ianuarie 2016 - 18:19, said:

cred ca nu iti dai seama ce inseamna 20x10x2+ ca volum Posted Image. + ca nu mai e compactat, asa ca probabil mai adaugi un 1/3 la marime.

daca vrei neaparat sa faci asa ceva, fa un studiu geo, sa iti spuna exact ce straturi ai pana la adancimea de sapare.
pamant, lut, nisip, pietris samd. asa te poti gandi in deplina cunostinta de cauza ce faci cu el.


si cu cazmaua ... ce sa zic. eu am sapat wc-ul (1x1x1) intr-un weekend. cred ca o sa iti ia 1 an, daca nu ai complicatii gen infiltratii apa, cand nu o sa mai poti sapa cu cazmau, ca se spala tot pamantul.




asa este oricata ambitie si vointa si putere fizica as avea nu o sa il sap nici bine si nici repede
m-am gandit sa fac intr-un fel sa imi mearga treaba ca o mica afacere daca nu in scop familial acuma ce o vrea dumnezeu
cand il sap am sa pun poze sa va dati seama cam ce iese  
va multumesc

#26
dorinta44

dorinta44

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 17.06.2011
Si eu ma gandesc serios sa sap un iaz. Am latimea terenului de 20.5 m. As sapa 18 metri. pe lungimea terenului as sapa 40-50 metri. Configuratia se prezinta cam asa:
-pe latime (20.5 metri) am o diferenta de 3-4 metri. ( e panta mare ). Apa s-ar putea aduna de pe dealurile invecinate.
-pe lungime am un mal inalt de 3-4 metri, iar celalalt urca usor cam 3-4 metri pe o distanta de 50 de metri.

Ma gandeam sa nu mai sap inspre deal, sau sa sap doar un pic, pentru a delimita proprietatea.
As sapa in cei 40-50 de metri si as muta pamantul inspre vale pentru a putea construi un mal puternic. Ce grosime a-ti recomanda sa aiba? 2-2.5 metri ar fi de ajuns???
Cu ce as putea consolida cel mai bine si cel mai ieftin digul?
Multumesc !!!

#27
dorinta44

dorinta44

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 17.06.2011
Pentru constructia iazului descris ce diametru ar trebui sa aiba teava de evacuare si la ce distanta de fund. Multumesc anticipat!!!!!

#28
k54

k54

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 07.02.2009
Buna ziua,
Locuiesc in oras, la curte. Am o piscina L=8m, l=3m, h=1,6m, acoperita cu policarbonat. Piscina are la mijloc un sector mobil, pe sine, L=2m pentru eventuala deschidere. Piscina nu o mai folosesc si as fi foarte interesat s-o utilizez pentru cresterea pestilor in scopul consumului propriu. Singura sursa de apa este reteaua orasului. As aprecia orice sfat (mai ales care sa ma incurajeze in aceasta idee) in punerea in practica a acestei idei. Multumes anticipat !

#29
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,038
  • Înscris: 17.03.2005
Asta e acvaristica, nu piscicultura.

#30
k54

k54

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 07.02.2009
Vei ramane uimit, dar da pe google "Swimmpool conversing" si o sa vezi ca se practica foarte mult in alte tari (in special SUA si Australia).
Problema este ca, vazand ca esti din Romania, la renumele pe care il avem, nu prea se inghesuie sa-ti raspunda cu niste detalii concrete ajutatoare.
Astept in continuare sfaturi concrete si mai putin remarci arogante.

#31
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,038
  • Înscris: 17.03.2005
Nu era nicio atoganta, era constatare/observatie in ideea ca te poti indrepta cu studiul si spre domebiul respectiv.


#32
naniievghenii

naniievghenii

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 07.06.2016
Salut la toți ,vreu sa iau în arenda un iaz dar are vreo citeva probleme .Prima- nu este mai adînc de un metru nici macar la miezul acestuia și cu ce sar putea de curățit, supafața e de vreo 3 hectare .A doua- e plin cu suf  aprox. 70% și nici nu stiu ce îs cu izvoarele . A treia- la vreo trei chilometri este o gunoiște mare din timpul soveticilor .cu apele ploilor poate ajunge ceva ? apropo e plin iazul de caras mic auriu .dațimi va rog vreun sfat daca se poate de curațit și ce pește aș putea crește ,mă gindeam la Crap,Novac,Șălău,Amur alb
Vă muțumesc anticipat

#33
vasea57

vasea57

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 18.03.2011
buna ziua .
Am i eu un iaz de 21x9 populat cu crap caras si stiuca . Dar ma gandeam sa scot tot pestele si sa incerc cu pastravul dar am o mica ,de fapt mare problema pe cursul paraului care imi alimenteaza iazul am vecini in amonte care depoziteaza gunoiul de grajdi de aici si problema apei care este uneori cu o tenta de rosu credeti ca as putea reusi cu pastravul .Vreau sa va spun ca am avut clean si a crescut fara nici o problema

#34
Bucephal

Bucephal

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 24.02.2019
Salutare ! Eu am un paraias pe teren,teren care are o inclinatie mica si as vrea sa fac si eu un iaz dar fara folie iar daca exista surplus dupa ploi sa se scurga in continoarea paraului.Paraul izvoraste de la mine din curte si se varsa in strada intr-un canal de colectare facut de primarie.Nu stiu cat de mare pot face iazul ca sa stea plin si nici ce debit de apa ar fi pentru ca oscileaza.Babeste asa...curge cat latimea unui creion sau oscileaza si curge cat o teava de 10cm diametruCeva sfaturi?

Edited by Bucephal, 01 March 2019 - 14:38.


#35
savantu

savantu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,623
  • Înscris: 26.10.2003

 Bucephal, on 01 martie 2019 - 14:36, said:

Salutare ! Eu am un paraias pe teren,teren care are o inclinatie mica si as vrea sa fac si eu un iaz dar fara folie iar daca exista surplus dupa ploi sa se scurga in continoarea paraului.Paraul izvoraste de la mine din curte si se varsa in strada intr-un canal de colectare facut de primarie.Nu stiu cat de mare pot face iazul ca sa stea plin si nici ce debit de apa ar fi pentru ca oscileaza.Babeste asa...curge cat latimea unui creion sau oscileaza si curge cat o teava de 10cm diametruCeva sfaturi?

Poti sapa un iaz, fara folie inseamna sa ai argila in sol sau sa-i tapetezi marginile cu argila, alfel risti ca toata apa sa se infiltreze in sol ca nu ai debit. In aval, ai nevoie de un calugar pentru a schimba apa in profunzime si va actiona si ca supra plin.



 vasea57, on 03 februarie 2019 - 13:12, said:

buna ziua .
Am i eu un iaz de 21x9 populat cu crap caras si stiuca . Dar ma gandeam sa scot tot pestele si sa incerc cu pastravul dar am o mica ,de fapt mare problema pe cursul paraului care imi alimenteaza iazul am vecini in amonte care depoziteaza gunoiul de grajdi de aici si problema apei care este uneori cu o tenta de rosu credeti ca as putea reusi cu pastravul .Vreau sa va spun ca am avut clean si a crescut fara nici o problema

Eu zic sa ramai la crap , caras si stiuca fiindca gunoiul de grajd -> fitoplancton si zooplancton ->hrana crap /caras -> hrana stiuca. Ai practic un intreg ecosistem.
Pastravul este mult mai sensibil si nu stiu cat de bine va suporta un astfel de mediu, mai ales vara ( s-ar putea sa-ti scada oxigenul in apa si sa moara tot ). Ii totusi posibil ca pe baza fito si zooplanctonului sa se dezvolte un bentos propice care sa asigure hrana si pastravului.

#36
rosubog

rosubog

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 25.11.2018
Buna ziua..Ma poate ajuta cineva cu niste raspunsuri?
Am facut un iaz mic in care am bagat niste caras si crap cumparat din piata.de vreo 2 luni.Acum cateva zile am gasit un pui care din pacate era mort.Am mai vazut puiet dar foarte mic prin iaz.Problema este ca ieri am pescuit un crap si avea pe el pete de sange.Banuiesc ca este bolnav sau este vreun parazit prin apa.Daca ma poate ajuta cineva sa mi spuna cu ce sa tratez apa sau ce trebue sa fac.Multumesc.Atasez poze.

Attached Files



Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate