Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Dermaroller

- - - - -
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#1
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
A folosit cineva asa ceva ? Eu l-am luat pentru cicatrici dupa acnee, folosesc versiunea 0,3 mm pentru a stimula absortia prin derm a Revitolului.

#2
peterbald

peterbald

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 27.06.2008
De cât timp îl folosești? Ai observat ceva îmbunătățiri?

#3
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
De 3 zile :). Nu, nu am observat absolut nimic pentru ca efectul din cate am citit pe net se vede in luni de zile. Exista pe forumul acne.org persoane care dupa 1-2 ani au vazut rezultatele si erau mai bune ca cele cu laser, altii in schimb nu au avut nici o imbunatatire. Ei au folosit dermaroller cu ace mari de 1,5 mm unde se face pauza 6 saptamani, eu am ales abordarea cu ace mici si o crema care contine Vit A, E + altele (Revitol), voi face tortura 5 zile/saptamana timp indelungat .
Pentru cei care nu stiu este o rola cu ace care se plimba pe fata, face microcanale prin piele care se vor vindeca de la sine in ore, atrag intre timp fibroblasti care se vor transforma in colagen. Procesul continua timp de pana la 12 luni dupa "agresiune".

#4
peterbald

peterbald

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 27.06.2008
Da, știu și eu că rezultatele se văd de abia în câteva luni. Credeam că îl folosești deja de mai mult timp și eram curios de rezultate. Cât de des îl folosești și cât de repede ți se vindecă pielea după aceea? Mă bătea și pe mine gândul să încerc, doar că eu am pielea super sensibilă. Chiar și de la o zgârietură îmi rămâne pielea mai roșie în locul respectiv timp de câteva luni. Aștept să ne spui tu dacă ai observat ceva rezultate și apoi poate îmi fac și eu curaj. :P

#5
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
La asta de 0,3 mm roseata este foarte mica ca intensitate, practic daca fac seara dimineata n-am nimic, la alea de 1,5 mm roseata persista pana la 3 zile in medie, arati ca si cum ai fi stat la soare fara crema de protectie. Am citit mult pe tema asta unii spun ca au efect si acele de 0,3 mm (eu le folosesc asa cum am spus mai sus ptr a imbunatati absortia cremei) daca le folosesti 5 zile/saptamana, altii spun ca sint prea scurte pentru a stimula sinteza de colagen si elastina si ca trebuie 1,5 mm o data la 6-8 saptamani. Intr-un studiu serios colagenul nou sintetizat era situat pana in 0,6 mm la nivelul fetei, autorii spuneau ca sint inutile acele mari eventual in alte parti ale corpului. Eu fac experimentul doar pe partea stanga a fetei asa ca voi vedea usor daca apar modificari, o sa postez in continuare pe aceasta tema.

#6
peterbald

peterbald

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 27.06.2008
Ok,  nu uita peste câteva luni să ne spui și nouă ce rezultate ai observat. Chiar sunt curios. Apropo, cât costă un astfel de dermaroller?

#7
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Ala de 0,3 mm facut din titan in Suedia 240 lei, unul de 1,5 mm facut in Coreea de Sud ~ 30 de euro. Astea mici tin mai mult decat unul mare.

#8
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Deci a trecut o luna: cicatricile nu au nici o imbunatatire sau daca aceasta exista este foarte greu de cuantificat in schimb observ ca hiperpigmentatia post inflamatorie care era de ani de zile incepe sa se reduca, lucru evident cand ma uit de aproape in oglinda si fac comparatia (lucrez doar pe partea stanga cea dreapta o las de martor), e greu de spus daca e datorita dermarollerului sau hidrochinonei din Revitol, in literatura ambele sint creditate cu acest efect. Roseata dupa dermarollerul de 0.3 mm persista cateva ore practic pana dimineata trece, depinde extrem de mult de forta de apasare si numarul de treceri, eu fac 10 treceri in model de stea. Se pare ca dermarollerul de 0.30 mm nu are efect de generare de colagen si elastina neajungand destul de adanc, cicatricea este deprimata si nu atinge baza ei.
Intre timp am facut rost de dermaroller DTS 1,5 mm pe care-l voi folosi luna viitoare dupa ce vin din concediu pentru ca nu stiu cate zile va tine roseata, va tin la curent cum evolueaza situatia.

#9
peterbald

peterbald

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 27.06.2008
Probabil trebuie să îl folosești o perioadă mai îndelungată ca să observi rezultate. Oricum să ne ții la curent. Totuși e bine că măcar hiperpigmentația începe să dispară.

#10
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Incep sa apara primele rezultate, hiperpigmentatia postinflamatorie e mai redusa comparativ cu partea dreapta martor, cicatricele sint un pic mai estompate dar nu au disparut. Vineri incep sa joc la grupa mare 1,5 mm   :naughty: o data la 6 saptamani.

#11
peterbald

peterbald

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 27.06.2008
Mă bucur să aud că deja se observă îmbunătățiri.

#12
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Update: partea stanga am "dermaroluit-o" cu 1.5 mm 540 ace iar partea dreapta cu 2.0 mm 192 ace, timpul de recuperare este extrem de mic, a doua zi pot iesi din casa nu se mai observa nici o roseata, pe partea dreapta se auzea cum acele "sparg" tesutul cicatriceal, un zgomot de "crack", nu m-am speriat deja am experienta acest lucru este necesar pentru reorganizarea cicatricii.
Atasez o poza cu partea stanga la 5 minute dupa tratament.

Attached Files



#13
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Pentru cei care au cicatrici (in special deprimate, adancite ca acelea care raman dupa acnee) am o veste buna: se pare ca dermarollingul este o solutie, partea stanga deja are o imbunatatire de aproximativ 30%, totusi e foarte greu sa faci estimari exacte matematice dar se vede clar cand ma uit in oglinda ca sint atenuate. In schimb partea dreapta unde am facut doar o trecere nu are absolut nici o imbunatatire.
Reamintesc ca acest proces face exact acelasi lucru ca un laser Fraxel doar ca nu prin distructie termica ci prin punctii extrem de mici ca diametru (0,25 mm) si numeroase (zeci de mii) ale straturilor pielii ajungand in stratul superior al dermului unde initiaza o cascada de modificari care duce in final la sinteza de fibroblasti si colagen proces care se incheie in aproximativ 1 an. Dermarollingul se utilizeaza si in alte cazuri: imbunatateste absortia componentelor cremelor, riduri, ten ars de soare, vergeturi, cicatrici dupa arsuri  - hipertrofice crescute.

Attached Files



#14
nuttyy

nuttyy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 14.11.2009
Remicade, ai mai continuat sa te tratezi cu dermaroller-ul? Te rog, daca vrei, sa postezi o poza-doua cu "inainte/dupa" sa vedem si noi imbunatatirile? Multumesc:)

#15
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
O fac la 1 an am promis :).
Am renuntat la dermarolerul de 0.5 mm pentru ca RetinA in combinatie cu acesta irita fata. Deasemenea trebuia sa fac inca un tratament acum 2 sapt dar am renuntat din cauza frigului, a doua zi trebuia sa ma duc cu plodul la sanius si frigul cred ca ar accentua roseata si poate ar produce "pagube".

#16
peterbald

peterbald

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 27.06.2008
Sper să nu renunți de tot. Eu unul citesc cu interes acest fir de discuții.

#17
ama19

ama19

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 24.02.2012

 Remicade, on 27th June 2011, 18:27, said:

Ala de 0,3 mm facut din titan in Suedia 240 lei, unul de 1,5 mm facut in Coreea de Sud ~ 30 de euro. Astea mici tin mai mult decat unul mare.

Salut
De unde ai achizitionat derma rollerr-ul?

#18
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
De la astia:
YELLA
RO-430406 Baia Mare
Monetariei 39
T/F: (+)40-362-101188
M: (+)40-742-023244 / 0732-338849
E: [email protected]

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate