Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Dermaroller

- - - - -
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#37
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,769
  • Înscris: 25.11.2009
Des Fernandes spunea ca sunt obligatorii vitaminele C și A, colagenul final se consolidează în aproximativ 1 an si ptr asta e nevoie de vitamina C. E foarte important ca în prima săptămână de dupa dermarolling sa nu iei antiinflamatoare (Nurofen, Ibuprofen, Diclofenac, Ketonal)  sau sa te dai cu creme care au antiinflamatoare im componenta, de ex aloe Vera.

#38
GiorgianaGio

GiorgianaGio

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 04.11.2014
E cam aiurea partea asta, ca nu stii daca te poate durea ceva in saptamana aia. Eu, zilele astea tot uitandu-ma pe net am gasit o crema care cred ca e buna mai ales in prima saptamana dupa utilizarea dermarollingului. Am uitat sa te intreb, tu folosesti crmea cu vitamina C numai dupa ce ai folosit dermaroller? Si ce alta crema folosesti? Multumesc.

#39
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,769
  • Înscris: 25.11.2009
Ideea e urmatoarea: tot acest proces de dermarolling se bazeaza pe inflamatia indusa in derm prin ace, folosind un antiinflamator local sau general scazi raspunsul organismului la inflamatie, acel raspuns este responsabil de sinteza de colagen. Eu nu folosesc nimic 2-3 zile dupa dermarolling, apoi folosesc zilnic o crema cu tretinoin (forma de vit A) si acea vitamina C. Se poate folosi orice vitamina cu vit A (are mai multi derivati de ex clasicul retinol) plus Vit C fie impreuna fie separat. La o ora dupa dermarolling dupa ce se inchid canalele generate de actiune acelot folosesc o solutie de cooper peptide + acid hialuronic + argirelina. Chiar sambata asta am folosit dermapenul pus la 2.0 mm.

#40
GiorgianaGio

GiorgianaGio

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 04.11.2014
Link-ul cremei de vorbeam mai sus http://mebra.ro/toma...bbf96d24cb550d. Prima oara nu te-a usturat fata sau sa fie mai sensibila? Ma gandesc ca acum pe frigul asta sa nu-ti dai cu ceva pe fata dupa asa procedura afecteaza fata.

#41
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,769
  • Înscris: 25.11.2009
Eu folosesc dermarollingul din 2011, in timp pielea mea s-a ingrosat (nu vizibil ci la nivel micro), este obisnuita cu tratamentul. Eu in 24 de ore nu mai am decat o usoara roaseata care in 48 de ore e dusa (eu dau tare pana cand fata mi-e acoperita in sange :D ). Deci clar va trebui sa incepi usor si sa vezi cum suporti tratamentul. M-am uitat la cremele de acolo dar n-am vazut ceva care sa contina vit C, crema lor cu vitamina A e foarte grasa e cu muuuulta vaselina deci daca tenul e predispus la acnee aceasta va izbunci dupa o asemenea crema extrem de lipofila. Eu mereu seara fac procedura si a doua zi stau in casa. Vara mare atentie trebuie folosite creme cu factor de protectie, daca stai la soare fara posibil sa apara hiperpigmentarea.

#42
GiorgianaGio

GiorgianaGio

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 04.11.2014
Cand ti-ai comandat crema de pe ebay ai platit vreo taxa vamala si unde ti-a venit coletul la posta sau la oficiu vamal? Ma gandesc sa dau comanda de pe ebay.com chiar daca nu am mai dat niciodata si nici nu am cont :D. Daca ai contul in lei ti schimba automat in dolari cand faci o tranzactie? Da am vazut si eu ca sunt cam grase, o sa mai caut pana o sa gasesc crema potrivita.

#43
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,769
  • Înscris: 25.11.2009
De pe ebay am luat doar cea cu tretinoin, cea cu vit C este și în România. Nu am plătit taxe, vine la vamă și se plătește doar cu paypal. Conversia se face automat cu paypal, ma rog banca o face de fapt.

#44
GiorgianaGio

GiorgianaGio

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 04.11.2014
Crezi ca daca imi iau 1.5 mm pentru fata, riduri are ceva? Bineinteles o sa-mi iau si o crema anestezica la asemenea dimensiuni.

#45
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,769
  • Înscris: 25.11.2009
Nu patesti nimic dar atentie mare la zonele din jurul ochilor. Sa nu uiti sa cureti anestezicul inainte de procedura.

#46
GiorgianaGio

GiorgianaGio

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 04.11.2014
O sa am, cred ca o sa incep sa-l folosesc dupa sarbatorile de iarna si revin cu detalii.

#47
GabyDelos

GabyDelos

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 29.08.2015
Buna,Remicade!
Am rugămintea sa îmi recomanzi un site/firmă sigura de unde pot procura un Dermaroller eficient pentru riduri superficiale/profunde si pentru cicatrici post-acneice, nu foarte adânci. Am vazut- din postarile tale anterioare- ca ai experiență de lungă durată în folosirea acestor aparate.
Mulțumesc anticipat!

...Si as dori sa îmi spui exact ce adâncime ar trebui sa aibă acele pentru efecte maxime (riduri+cicatrici).Mediul on-line e plin de pareri, unele contradictorii...
Mulțumesc din nou!



Multumesc pentru toate informatiile si pentru promptitudinea raspunsului!
O parere personala despre firma noastra de aici?http://dermaroller-romania.ro/comanda.html
Ei zic ca ace de 1 mm sunt doar pentru corp...
Multumesc!

Edited by GabyDelos, 29 August 2015 - 13:34.


#48
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,769
  • Înscris: 25.11.2009
Nu prea ma pricep la riduri eu cu cicatrici post acnee am avut treaba dar principiul e acelasi. Daca acele sunt sub 1 mm nu vei face nimic pentru ca nu ating baza cicatricei, acele se recomanda sa aiba 1,5 mm...personal am folosit 2.0 mm si nu am murit :). Eu l-am folosit din 2011 ptr cicatrici postacnee, nu l-am folosit ptr riduri, am 40 de ani si nu am riduri din cauza pielii foarte grase. Ideea asa cum am mai scris e sa ai sange pe fata in urma actiunii dermarollerului, unii spun ca nu trebuie dar creatorul metodei spune ca da si inclin sa-l cred. Eu nu mai folosesc de vreun an dermaroller sau dermapen pentru ca sunt multumit de rezultatele de pana acum si practic nu prea ma mai intereseaza, folosesc seara o crema cu 15% vit C si una RadiantSkin.
Ti-as indica sa citesti mai multe pe siteul asta owndoc.com. Eu mi-am comandat de pe ebay dermarollerul, dermapenul, marci bune sunt de ex Dr Roller.

#49
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,661
  • Înscris: 19.11.2010

 Remicade, on 29 august 2015 - 13:26, said:

care da rezultate mai bune dermaroller sau dermapen-ul ?

Edited by July02, 17 April 2017 - 11:23.


#50
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,769
  • Înscris: 25.11.2009
Au acelasi principiu de functionare, difera tehnica, dermapenul este prezentat ca superior. Daca e loc mai ingust sau zona mai mica ca si suprafata clar dermapen.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate