Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
sfat achizitie telefon pana in 20...

Stoc Smart CAM TV

Ce corzi de chitara sa cumpar?

Galaxy A54 compass defect?
 Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...

Telekom

Ce e aratarea asta ?

Probleme timonerie schimbator sau...
 Numar strada gresit in contractul...

Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!
 pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect
 

Secretarul american al Apărării, Robert Gates: SUA ar putea abandona NATO

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
71 replies to this topic

#19
vladma

vladma

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,257
  • Înscris: 18.10.2007

 butters, on 11th June 2011, 15:12, said:

Si europenii n-au profitat si ei din plin de pe urma planului Marshall? Parca a fost mai bun decat ce-a venit de la Moscova :)


Si europenii au profitat desigur .

 gtk, on 11th June 2011, 15:15, said:

UE vrea de ceva timp sa-si faca armata proprie, iar o astfel de decizie a sua ar fi un factor determinant decisiv... doar ca totul e un mare bullshit, gargara ieftina... nu renunta sua la nato nici sa fie rugati/platiti/whatever...


Probabil ca se pregateste o "politica europeana de securitate comuna "  iar momentul este prielnic , arhitectura de securitate a Europei se bazeaza pe americani iar americanii  trebuie sa taie masiv din cheltuieli iar Europa va fi prima de pe lista   . In conditiile actuale cred ca tarile vor ajunge la un acord la inceput  intre armate ( un fel de NATO european si atat ) dupa care armata comuna .

Tony Blair demult  se vrea  presedintele Europei :))
http://www.businessi...resident-2011-6

http://www.contribut...-pentru-europa/

Edited by vladma, 11 June 2011 - 14:23.


#20
Owidiu

Owidiu

    ***

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,360
  • Înscris: 11.08.2008

 butters, on 11th June 2011, 15:18, said:

EUR e un pechinez, care latra tare, poate, poate il baga cineva in seama.
SUA e pitbull-ul care-ti rupe beregata daca-l tragi de coada. Nu le purta tu de grija americanilor.
Politica e c*rva. Europa trebuie sa se foloseasca si de musulmani si de americani sa isi atinga scopul. Plange-ti tie de mila, nu plange pe altii.

Quote

Pana una alta, Franta:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/etljQLaGyiM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Foarte tare. Daca ar veni politia sa le trag 5-6 pulane pe spate ar incepe dobitocii pacii sa strige.

#21
fredy2007

fredy2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,644
  • Înscris: 09.09.2007

 gtk, on 11th June 2011, 15:15, said:

UE vrea de ceva timp sa-si faca armata proprie, iar o astfel de decizie a sua ar fi un factor determinant decisiv... doar ca totul e un mare bullshit, gargara ieftina... nu renunta sua la nato nici sa fie rugati/platiti/whatever...

Ai dreptate, U.E. vrea sa aiba o armata proprie insa nu are vointa sa realizeze acest lucru.Belgia , Franța , Germania , Luxemburg și Spania au format impreuna un corp de armata, Eurocorps, in anul 1992, insa mai este cale destul de lunga pana cand se va ajunge la armata dorita de U.E.

Edited by fredy2007, 11 June 2011 - 14:34.


#22
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
americanii o sa cheltuie tot un sac de bani, daca nu mai au posibilitatea de a folosi bazele din europa. oricum stirea o aiureala. tot ascult AFN la radio cand is in masina ca n-au reclame, iar cu 2 sapt. in urma zicea unul la radio ca Wiesbaden devine un nou cartier general in 2012.
asta nu-i semn ca se retrag din NATO

#23
Owidiu

Owidiu

    ***

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,360
  • Înscris: 11.08.2008
Vedeti voi cum e treaba, a aparut mai nou un trend in care trebuie sa plangem pe altii. Sa plangem victimele din tarile arabe, sa plangem americanii ucisi in razboaie, sa ajutam pe toti cei care sunt nemultumiti de cultura Europeana.
Asta este cheia esecului european.

Europa sa-si vada interesele in continuare, sa aiba grija de cetatenii europeni, si sa nu o intereseze de soarta altora.

#24
assyrian

assyrian

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 843
  • Înscris: 09.09.2010

 vladma, on 11th June 2011, 15:08, said:

Nu fi naiv , americanii au profitat din plin de reconstructia Europei  , planul Marshal si toate alea  ... si-au scos banii inzecit fata de cat au bagat in armata .
Ok,te cred dar explica-mi cum o fost avantajos si ptr ei,pana acumm n-am gasit nimic concret.Poate stii tu mai bine,asa ca te rog,ceva detalii.

#25
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003

 assyrian, on 11th June 2011, 14:28, said:

Ok,te cred dar explica-mi cum o fost avantajos si ptr ei,pana acumm n-am gasit nimic concret.Poate stii tu mai bine,asa ca te rog,ceva detalii.
http://en.wikipedia....odern_criticism

#26
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

 Pengoon, on 11th June 2011, 14:32, said:


se caca pe ei... daca nu le bagau americanii bani in cur cu lopata acum cantam toti internationala si in est si in vest...

criticii aia traiesc in puf dar sunt prosti si nerecunoscatori!

#27
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
n '45 rusii erau aproape de 0 si ei. ce i-a oprit pe rusi a fost suprematia americana la bombe atomice. nu la trupe conventionale. care nu tine de NATO.
olandezii si-au bagat toti banii in razboiul din fostele colonii in emisfera sudica, iar restul a cumparat produse americane sau le-a primit direct. au curs mai mult produse si nu bani. dar toate astea s-or rasdiscutat pe forumul asta de un gazilion de ori, dar tot apare cate unu la cateva luni cu "americanii au salavat europa cu planul marshall".

#28
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008
Interesant momentul ales de dansul pentru acest discurs dur: cu 3 sapt. inainte de "pensionare". :rolleyes:

#29
OriOn20

OriOn20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,683
  • Înscris: 07.04.2010
pai daca europenii se inteleg bine si cu rusii si cu chinezii nu ar fi in detrimentul americanilor sa paraseasca NATO pana la urma???

#30
nmg

nmg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,454
  • Înscris: 07.09.2005

 lawrence38, on 11th June 2011, 15:47, said:

Interesant momentul ales de dansul pentru acest discurs dur: cu 3 sapt. inainte de "pensionare". :rolleyes:

Asta vroiam sa zic si eu. Ce viteaz ...

#31
ageofdark

ageofdark

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 18.06.2007

 duster2010, on 11th June 2011, 14:45, said:

Noua generație de lideri ai SUA ar putea abandona NATO și cei 60 de ani de garanții de securitate pentru Europa, din cauză că aceasta dă dovadă de lipsă de voință politică și nu este capabilă să asigure finanțarea necesară funcționării Alianței. Avertismentul vine din partea secretarului american al Apărării, Robert Gates.
Vor face rost de bani.

Statele Unite intentioneaza sa exporte in 2011 armament in valoare de 46,1 miliarde de dolari, cu aproape 50% mai mult decat in 2010, a anuntat vineri agentia americana insarcinata cu exporturile de armament, prelulata de AFP.
http://www.bursaclie...dolari-in-2011/

#32
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

 Pengoon, on 11th June 2011, 14:41, said:

n '45 rusii erau aproape de 0 si ei. ce i-a oprit pe rusi a fost suprematia americana la bombe atomice.
foarte bine spus. :) suprematia americana, ca daca americanii se retrageau cuminti pe continentul lor, francezii si germanii cantau internationala acum. (nu ca acum nu ar canta-o, dar macar o fac mai in soapta...)

#33
nmg

nmg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,454
  • Înscris: 07.09.2005

 Pollux, on 11th June 2011, 17:03, said:

foarte bine spus. :) suprematia americana, ca daca americanii se retrageau cuminti pe continentul lor, francezii si germanii cantau internationala acum. (nu ca acum nu ar canta-o, dar macar o fac mai in soapta...)

Ya, ya, de parca am uitat cum a fost Europa impartita in doua, intre SUA si URSS ...
De parca am uitat ca in urma acestei decizii, noi aici am cantat nu Internationala, ci "Multumim din inima partidu'ui' mai bine de 50 de ani.

Figurile astea cu vai doamne, parasim Nato pentru ca cheltuim prea mult sunt ori figuri de buftea de genul 'sprijiniti-ne dolarul ca si noi va ajutam cu securitatea', iti dai seama, ajutam e un fel de a spune, ori intr-adevar duc lipsa de bani, pentru ca dupa atata tiparit dolari in QE1, 2, ...n, s-a umplut lumea de ei si nu ii mai vrea nimeni.

#34
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

 nmg, on 11th June 2011, 16:26, said:

Ya, ya, de parca am uitat cum a fost Europa impartita in doua, intre SUA si URSS ...
De parca am uitat ca in urma acestei decizii, noi aici am cantat nu Internationala, ci "Multumim din inima partidu'ui' mai bine de 50 de ani.

intre Churchill si Stalin mai exact. Roosevelt ar fi mers mai departe in Rusia cu razboiul dar l-a convins Churchill ca Europa este istovita si nu poate continua razboiul. :)

 nmg, on 11th June 2011, 16:26, said:

Figurile astea cu vai doamne, parasim Nato pentru ca cheltuim prea mult sunt ori figuri de buftea de genul 'sprijiniti-ne dolarul ca si noi va ajutam cu securitatea', iti dai seama, ajutam e un fel de a spune, ori intr-adevar duc lipsa de bani, pentru ca dupa atata tiparit dolari in QE1, 2, ...n, s-a umplut lumea de ei si nu ii mai vrea nimeni.


america este la un pas mic de colaps, mai exact la odecizie... citesti in the economist.  europa la fel, nu are cum sa sprijine SUA pentru ca este in mare rahat ea insasi.

NATO oricum nu mai are niciun sens. asta nu inseamna ca daca SUA iese din NATO nu o sa continue cooperarile bilaterale cu diverse state. una este sa iesi din nato, alta este sa renunti la cooperarea cu UK sau cu Polonia si Romania... interesele strategice raman...

#35
neaorin

neaorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,937
  • Înscris: 11.05.2006
e o chestiune de timp, NATO nu-si mai justifica bugetul imens. Nu o sa se desfiinteze sau ceva, dar cred ca va fi mult redus ca forta.

 nmg, on 11th June 2011, 16:26, said:

Ya, ya, de parca am uitat cum a fost Europa impartita in doua, intre SUA si URSS ...
De parca am uitat ca in urma acestei decizii, noi aici am cantat nu Internationala, ci "Multumim din inima partidu'ui' mai bine de 50 de ani.

iar argumentul asta rasuflat...
SUA (si Marea Britanie, si Franta) se saturasera de razboi in '45. SUA erau atat de saturate incat au dat cu ciuperca la japonezi doar ca sa se termine mai repede razbelul.
Nu era nimeni nebun sa se ia de gat cu diviziile lui Stalin de dragul restului Europei. A fost acceptarea unei stari de fapt.

Noi suntem dupa decenii intregi de pace, si tot facem gat atunci cand trebuie sa trimitem cateva sute de trupe prin Afghanistan. Aia erau dupa niste ani de razboi si erau pusi in fata faptului de a se lupta cu ditai URSS, de dragul nostru. Nici tu n-ai fi fost de acord sa faci asta, in locul lor.

#36
Marcus_Ulpius

Marcus_Ulpius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,364
  • Înscris: 23.03.2008
Daca nu intra in CSI, degeaba se retrag din NATO ...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate