Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...
 Impamantare

Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...
 Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa
 Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...
 

nema liceu...canci carnet

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
45 replies to this topic

Poll: Chestionar (117 member(s) have cast votes)

Sunteti de acord ca persoanele fara liceu sa nu poata aplica pentru un permis de conducere?

  1. Da (69 votes [58.97%])

    Percentage of vote: 58.97%

  2. Nu (41 votes [35.04%])

    Percentage of vote: 35.04%

  3. Nu stiu/Nu ma intereseaza (7 votes [5.98%])

    Percentage of vote: 5.98%

Vote Guests cannot vote

#19
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,048
  • Înscris: 25.06.2007

View PostSorin84k, on 11th June 2011, 02:52, said:

Ei vor sa motiveze populatia sa studieze.
Pentru ca o parte din aia de fac liceul pentru carnet, vor da si la facultate.
Tu iti inchipui ca in SUA facultatea costa vreo doi lei, asa...

#20
doctorwho

doctorwho

    Softpedist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,069
  • Înscris: 11.05.2009
aberatie.

#21
Highlander91

Highlander91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,015
  • Înscris: 05.09.2007

View PostBogdan R, on 11th June 2011, 10:22, said:

Tu iti inchipui ca in SUA facultatea costa vreo doi lei, asa...
Costul unei universitati pe an nu este chiar asa mare pt cetatenii SUA. La noi la o fac tehnica costa in jur de 1500e/an, desi salariu mediu e de 300. Raportul la ei e acelasi... cam 5 salarii medii!

In SUA fara carnet mori in casa, nici paine nu ai de unde sa cumperi... Comparatia cu Romania e ridicola.

Totusi in Romania sunt destui idioti care vor ...ba ca aia cu 4 clasa, cu 8 cu 12 sa nu mai sofeze. Asemenea gest se numeste canibalizare. Vad si eu ca nu mai e loc pe sosele, dar prefer taxe, sa conduca cine isi permite... nu sa ii scoata arbitrar de pe sosele prin decret!!!

#22
LILDEBUL

LILDEBUL

    MEMBRU BAGABONT

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,511
  • Înscris: 31.01.2011
Daca stau baietii de la Rutiera 1 luna pe strada si isi fac meseria pt. care sint platiti din bani publici dispar in mod sigur jumet din "soferii" patriei. Macar pentru 3 luni.
Daca tot e aglomeratie pe sosele , de se mai permite vinzarea de masini ?

#23
paintx05

paintx05

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,080
  • Înscris: 26.05.2007
Eu numa o intrebare am. Am luat carnetul in vacanta dintre clasa a 11-a si clasa a 12-a (pe care, surprinzator, am terminat-o). Daca s-ar da o lege d-asta mi-ar cere carnetul inapoi?

#24
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004

View PostThe0nly0ne, on 11th June 2011, 09:46, said:

In materie de IQ cred ca am peste toata familia ta la un loc. Serios.
:lol: sunt convins, fii antena mai jos ce "geniu" esti:

View PostThe0nly0ne, on 11th June 2011, 09:46, said:

Daca tu citeai mai bine(iti trebuie 12 clase pt asta)
atat ti-a trebuit tie? :w00t: eu stiam dinainte de-a merge la scoala...

View PostThe0nly0ne, on 11th June 2011, 09:46, said:

vedeai ca eu nu tinteam spre aia care au carnet deja. O diploma de 12 clase se poate lua lejer la FF.
nu stiu ce-ai inteles tu, dar pe mine nu ma preocupa vreo categorie in special, indiferent ca vorbim de cei care au deja permis sau cei care sunt in liceu...

View PostThe0nly0ne, on 11th June 2011, 09:46, said:

In primul rand le-ar mai taia din elan puletilor care au 18 ani si masina cu 300 CP. Iti tre 12 clase deci cel mai probabil o sa ia carneul la 19 ani. Poate unora dintre ei le mai vine mintea la cap. In al doilea rand poate "profesionistii" tai ar invata sa scrie si sa citeasca macar(nu ar fi rau sa iti iei si tu diploma de 12 clase, poate chiar sa dai bacalaureatul).
ti-ai obosit neuronii aia si-asa putini care-i ai sa te-ntrebi cine sunt puletii de 18 ani cu masini de 300 cp? nu cumva baietani de bani gata? cati baietani de bani gata ai vazut tu fara liceu? :lol:
ca eu am vazut aproape exclusiv cu facultati facute, si nu la spiru haret (ca-s absolvite pe bani sau nu e alta poveste)

si-apoi daca tot vrei varsta de 19 ani minima pt. permis, de ce nu zici direct asa, nu-i mai simplu? numai ca, in ce tari civilizate ai mai vazut tu varsta peste 18 ani pt. permis?
ca eu aici vad doar niger si maroc: http://en.wikipedia....mum_driving_age

#25
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Iara vorbim vorbe, si vorbim degeaba...

#26
The0nly0ne

The0nly0ne

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 847
  • Înscris: 16.11.2010

View Postgtk, on 11th June 2011, 10:48, said:

:lol: sunt convins, fii antena mai jos ce "geniu" esti:


atat ti-a trebuit tie? :w00t: eu stiam dinainte de-a merge la scoala...

Stii care e tragedia? Ca faptul ca ai stiut sa citesti dinainte de a te duce la scoala a fost apogeul vietii tale. Unii nu s-au oprit la a citi ci au mers mai departe si incearca sa inteleaga ceea ce citesc. Faptul ca ai 12 clase te recomanda ca fiind capabil sa iti urmaresti interlocutorul si chiar sa intelegi ceea ce zice. Nu spun ca cine nu are 12 clase nu e capabil de "performanta" asta.Dar tu spre exemplu citeste in grupuri de cate 4-5 cuvinte si te limitezi numai la acele 4-5 cuvinte. Si dupa aia sari la urmatoarele 4-5 fara sa faci legatura cu cele dinainte.
Citatul de mai jos vine in confirmarea celor spuse mai sus. Din tot postul tu ai inteles ce eu vreau legea asta doar pt a-i limita pe puletii de bani gata, si nu ca aceasta ar fi o consecinta pe termen scurt a acestei legi, consecinta care de alfel o sa dispara cand or sa apara generatiile care au inceput scoala la 6 ani.

View Postgtk, on 11th June 2011, 10:48, said:

nu stiu ce-ai inteles tu, dar pe mine nu ma preocupa vreo categorie in special, indiferent ca vorbim de cei care au deja permis sau cei care sunt in liceu...


ti-ai obosit neuronii aia si-asa putini care-i ai sa te-ntrebi cine sunt puletii de 18 ani cu masini de 300 cp? nu cumva baietani de bani gata? cati baietani de bani gata ai vazut tu fara liceu? :lol:
ca eu am vazut aproape exclusiv cu facultati facute, si nu la spiru haret (ca-s absolvite pe bani sau nu e alta poveste)

si-apoi daca tot vrei varsta de 19 ani minima pt. permis, de ce nu zici direct asa, nu-i mai simplu? numai ca, in ce tari civilizate ai mai vazut tu varsta peste 18 ani pt. permis?
ca eu aici vad doar niger si maroc: http://en.wikipedia....mum_driving_age

PS: Ca sa nu crezi ca esti unic in univers, eu stiam sa citesc la 5 ani iar la 6 scriam si socoteam. Si ca si tine credeam ca scoala se rezuma la astea 3 chestii si ca nu mai trebuia sa ma duc la scoala. Parintii nu au fost de acord cu mine si m-au trimis la scoala totusi.

#27
LILDEBUL

LILDEBUL

    MEMBRU BAGABONT

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,511
  • Înscris: 31.01.2011

View PostThe0nly0ne, on 11th June 2011, 12:33, said:

PS: Ca sa nu crezi ca esti unic in univers, eu stiam sa citesc la 5 ani iar la 6 scriam si socoteam. Si ca si tine credeam ca scoala se rezuma la astea 3 chestii si ca nu mai trebuia sa ma duc la scoala. Parintii nu au fost de acord cu mine si m-au trimis la scoala totusi.
Sincer , nu mi se pare ca ai realizat vre-o performanta , uite si tu ce chestii sustii pe Softpedia.

#28
ElaxC

ElaxC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 417
  • Înscris: 19.06.2010

View Postomunegru_, on 11th June 2011, 02:24, said:

Ce dracu, au inebunit? Pai saracu e prost si n-are scoala si il mai lasa si fara carnet. Pai ala unde mai munceste? Pentru sofer de tir sau taximetrist nu-ti trebuie fizica cuantica, integrale, c++ sau sa-l citezi pe Eminescu.

+1 , este adevarat daca le-ar lua carnetele oamenii aia , ar muri de foame , dar imi aduc aminte de un caz , in care un sofer a incalcat niste reguli de circulatie (mai exact a ignorat semnele de circulatie) , iar cand l-au dus la sectie si el nu stia semnele de circulatie , dar mai grav nu stia sa citeasca , iti vine sa plangi de mila. O idee ar fi ca toti cei care NU stiu sa scrie si sa citeasca , sa nu aiba dreptul de a da de carnet .

#29
Nemesis-

Nemesis-

    Zeitsă

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,253
  • Înscris: 23.05.2011
lol. vezi ca fix aia care se lauda ca-s destepti is prosti :)
si asta e o realitate cunoscuta de oricine.

daca nu esti capabil sa dai senzatia ca esti destept fara s-o spui direct, mai bine taci pt ca te cam faci de ras singur :)

View PostThe0nly0ne, on 11th June 2011, 12:33, said:

...

Edited by Nemesis-, 11 June 2011 - 11:58.


#30
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,678
  • Înscris: 13.06.2004

View PostHighlander91, on 11th June 2011, 10:27, said:

In SUA fara carnet mori in casa, nici paine nu ai de unde sa cumperi... Comparatia cu Romania e ridicola.

Asta dacă trăiești în suburbi.

View PostElaxC, on 11th June 2011, 12:57, said:

+1 , este adevarat daca le-ar lua carnetele oamenii aia , ar muri de foame , dar imi aduc aminte de un caz , in care un sofer a incalcat niste reguli de circulatie (mai exact a ignorat semnele de circulatie) , iar cand l-au dus la sectie si el nu stia semnele de circulatie , dar mai grav nu stia sa citeasca , iti vine sa plangi de mila. O idee ar fi ca toti cei care NU stiu sa scrie si sa citeasca , sa nu aiba dreptul de a da de carnet .

Vinovați sunt ăia care i-au dat carnetul...

Edited by djl, 11 June 2011 - 12:20.


#31
Nemesis-

Nemesis-

    Zeitsă

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,253
  • Înscris: 23.05.2011
se poate face asa:
- modificat legea astfel incat sa trebuiasca minim liceu pt a da examenul
- dat o lege care sa faca toate permisele existente sa expire muuult mai repede, dar nu mai devreme de 4 ani ca sa aibe timp retardatii sa faca liceu
- dupa ce expira acestea sa poata fi reinnoite doar prin sustinerea unui nou examen

examenul ar fi obtinut muuult mai usor decat incepatorii pt ca astia stiu deja sa conduca. singura "problema" ar fi sa demonstreze ca au liceu si stiu sa scrie si sa citeasca

Edited by Nemesis-, 11 June 2011 - 12:30.


#32
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004

View PostThe0nly0ne, on 11th June 2011, 12:33, said:

[blah blah blah
ai cam ramas cu botisorul umflat si fara argumente... :naughty:

View PostThe0nly0ne, on 11th June 2011, 12:33, said:

PS: Ca sa nu crezi ca esti unic in univers, eu stiam sa citesc la 5 ani iar la 6 scriam si socoteam. Si ca si tine credeam ca scoala se rezuma la astea 3 chestii si ca nu mai trebuia sa ma duc la scoala.
pacalici, eu nu am zis niciodata ca scoala in intregul ei se reduce la alea, TU insistai pe ideea cu pricina! :naughty: eu ti-am zis ca nu e nevoie de mai mult de patru clase pt. a scrie si citi...

View PostNemesis-, on 11th June 2011, 13:30, said:

se poate face asa:
- modificat legea astfel incat sa trebuiasca minim liceu pt a da examenul
- dat o lege care sa faca toate permisele existente sa expire muuult mai repede, dar nu mai devreme de 4 ani ca sa aibe timp retardatii sa faca liceu
- dupa ce expira acestea sa poata fi reinnoite doar prin sustinerea unui nou examen
care e argumentul obiectiv si verificabil care demonstreaza ca ar fi necesar liceul pt. a deveni sofer? ca asa pareri deampulea, din frustare isi da oricine... :lol:
realitatea curenta demostreaza contrariul! astept contra-argumetele obiective si verificabile!

Edited by gtk, 11 June 2011 - 12:47.


#33
The0nly0ne

The0nly0ne

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 847
  • Înscris: 16.11.2010

View PostLILDEBUL, on 11th June 2011, 12:45, said:

Sincer , nu mi se pare ca ai realizat vre-o performanta , uite si tu ce chestii sustii pe Softpedia.
Epic fail, monser. Pentru tine ar fi o performanta.

#34
Nemesis-

Nemesis-

    Zeitsă

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,253
  • Înscris: 23.05.2011
care realitate? demonstreaza-mi si mie ca astia fara liceu sunt soferi mai buni.

argumente pt liceu :
- soferul e putin mai inteligent, deci mai atent
- stie citi indicatoare, deci e capabil sa le respecte
- stie ca 20 este mai mic de 90
- liceul, ca si armata disciplineaza omul

#35
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004

View PostNemesis-, on 11th June 2011, 13:53, said:

care realitate? demonstreaza-mi si mie ca astia fara liceu sunt soferi mai buni.
mai mult de jumatate din soferii profesionisti nu au liceu... fac zeci de mii de km pe an, au cea mai mica rata de accidente, respecta cel mai bine regulile.. nu vorbesc de aiurea, cunosc bine subiectul, dupa cum am zis am lucrat la birou- in colaborare cu contabilitatea, intr-o firma cu zeci de tir-uri de transport international si stiam cam toate detaliile de la nume, studii varsta a soferilor, pana la cum isi desfasurau activitatea pe teren...

View PostNemesis-, on 11th June 2011, 13:53, said:

argumente pt liceu :
- soferul e putin mai inteligent, deci mai atent
mai inteligent = mai atent la condus? de unde ai scos prapastia asta? :lol:
cheful de a apasa pedala, de te a angaja in depasiri pericoloase nu are absolut nici o legatura cu educatia formala ci cu adrenalina, apetitul pr. risc, samd...

View PostNemesis-, on 11th June 2011, 13:53, said:

- stie citi indicatoare, deci e capabil sa le respecte
- stie ca 20 este mai mic de 90
- liceul, ca si armata disciplineaza omul
toti stiu sa citesca indicatoare si toti stiu ca 20 e mai mic ca 90... atunci cand vine vorba de accidente extrem de rar e vorba de NECUNOASTEREA regulilor de circulatie! (iar alea se testeaza prin intermediul examenului pt. permis, nu absolvind liceul) ... problema e o chestiune de constienta vs inconstienta nu de educatie...
eu as fi in stare sa pariez bani reali majoritatea celora care comit accidente grave au liceul facut... e o chestie de statistica si probabilitate..

Edited by gtk, 11 June 2011 - 13:07.


#36
Nemesis-

Nemesis-

    Zeitsă

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,253
  • Înscris: 23.05.2011

View Postgtk, on 11th June 2011, 14:01, said:

mai mult de jumatate din soferii profesionisti nu au liceu... fac zeci de mii de km pe an, au cea mai mica rata de accidente, respecta cel mai bine regulile.. nu vorbesc de aiurea, cunosc bine subiectul, dupa cum am zis am lucrat la birou- in colaborare cu contabilitatea, intr-o firma cu zeci de tir-uri de transport international si stiam cam toate detaliile de la nume, studii varsta a soferilor, pana la cum isi desfasuru activitatea pe teren...
este irelavant ca astia fara liceu se inghesuie mai mult la joburi care cer atesat profi de sofer.
corect ar fi sa compari numarul de accidente raportat la # soferilor profesionisti cu liceu vs # celor profesionisti fara liceu.
si ai vreo statistica oficiala? sau doar pareri personale?

Quote

cheful de a apasa pedala, de te a angaja in depasiri pericoloase nu are absolut nici o legatura cu educatia formala ci cu adrenalina, apetitul pr. risc, samd...
asta e si ideea, sa rarim cat mai mult apetitul pt risc si nevoia de adrenalina.

Quote

eu as fi in stare sa pariez bani reali majoritatea celora care comit accidente grave au liceul facut... e o chestie de statistica si probabilitate..
dar n-are nici o relevanta. ti-am zis compara procentul de accidente grave din procentul celor cu liceu, cu procentul de accidente grave din procentul celor fara liceu daca vrei sa fii corect

Edited by Nemesis-, 11 June 2011 - 13:10.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate