Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Manager transport marfa. Pareri. ...

BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...

Meta Quest 3 512 gb

Father's Day
 Clipboard files copy/paste, filen...

Boardgame-uri despre cuvinte

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale
 Finala Eurovision 2024

De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?
 Router de la Digi nu face fata la...

Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun
 

Traseele de aterizare ale curselor aeriene

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
barbarian

barbarian

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,174
  • Înscris: 23.03.2008
La acest link   http://www.flightradar24.com/#!/  puteti vedea in timp real traseele curselor aeriene pe o harta tip Google Map. Daca veti da click pe acel avion micut, in partea stanga puteti vedea o gramada de informatii interesante, numele companiei, numele pilotului, viteza de croaziera, altitudinea, de unde vine si unde se duce, pana si poza avionului este postata.

Dar, cel mai important lucru este ca toti cei care vor sa cumpere teren, casa sau apartament in Bucuresti pot vedea traseul avioanelor cand se apropie de aeroport. Si cred ca este util si in cazul celorlalte orase care au aeroport. Pentru ca nimeni nu si-ar dori sa-i zboare avionul pe deasupra casei.

Edited by barbarian, 09 June 2011 - 22:53.


#2
MiG29

MiG29

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,051
  • Înscris: 16.12.2002
Numele pilotului chiar nu cred ca apare...Si avioanele care sunt in trecere, de regula, zboara la FL350-410, asta inseamna 12-14.000m, deci chiar nu deranjeaza pe nimeni. Desi, eu unul, nu as fi deranjat sa imi aterizeze avioane pe deasupra casei. Oricum pe acel site, apar doar avioanele care sunt echipate cu ADS-B (Automatic dependent surveillance-broadcast), deci nu chiar toate zborurile, de ex. avioanele de generatie mai veche, zborurile militare si cele speciale nu apar.

#3
barbarian

barbarian

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,174
  • Înscris: 23.03.2008

View PostMiG29, on 9th June 2011, 23:53, said:

Numele pilotului chiar nu cred ca apare...Si avioanele care sunt in trecere, de regula, zboara la FL350-410, asta inseamna 12-14.000m, deci chiar nu deranjeaza pe nimeni. Desi, eu unul, nu as fi deranjat sa imi aterizeze avioane pe deasupra casei. Oricum pe acel site, apar doar avioanele care sunt echipate cu ADS-B (Automatic dependent surveillance-broadcast), deci nu chiar toate zborurile, de ex. avioanele de generatie mai veche, zborurile militare si cele speciale nu apar.

Ideea e ca se poate vedea traseul de aterizare al unui avion cand se apropie de cele 2 aeroporturi bucurestene si pentru cineva care vrea sa ia un teren in zona aia e mai simplu sa-si faca o idee stand comod acasa decat sa se duca pe teren.
Sub poza avionului apare numele pilotului. Chiar acum am vazut cursa de Cairo a Taromului cu Radulescu Adrian.

E chiar misto sa vezi in direct cum aterizeaza avionul pe pista  :coolspeak:

Edited by barbarian, 09 June 2011 - 23:02.


#4
bogdan2011

bogdan2011

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,097
  • Înscris: 07.01.2011
Mi-ai dat de joaca :D
PS: exista webcamuri pe aeroporturi, sa vezi cum aterizeaza avioanele?

#5
vj_Heaven

vj_Heaven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,067
  • Înscris: 19.07.2005

View Postbarbarian, on 10th June 2011, 00:00, said:

Chiar acum am vazut cursa de Cairo a Taromului cu Radulescu Adrian.
Acela nu e numele pilotului, este numele celui care a pozat acel avion. Pozele sunt luate automat de pe http://www.planespotters.net

#6
barbarian

barbarian

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,174
  • Înscris: 23.03.2008

View Postvj_Heaven, on 10th June 2011, 01:19, said:

Acela nu e numele pilotului, este numele celui care a pozat acel avion. Pozele sunt luate automat de pe http://www.planespotters.net

Ai dreptate

#7
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,081
  • Înscris: 24.02.2006

View Postbarbarian, on 10th June 2011, 00:00, said:

................Sub poza avionului apare numele pilotului. Chiar acum am vazut cursa de Cairo a Taromului cu Radulescu Adrian....
e pilot bun adrian asta...chiar acum piloteaza simultan 2 avioane, ROT262 si ROT156 :)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate